Tipy

Zemiaky "Impala": opis odrody a odporúčania pre pestovanie

Zemiaky "Impala": opis odrody a odporúčania pre pestovanie


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Holandské dozrievajúce stolové zemiaky impala holandského výberu sú určené na zber dvakrát v jednej sezóne. Napriek tomu, že nárokované obdobie od sadeníc po technickú zrelosť je 70 - 75 dní, je táto odroda vhodná na spotrebu do jedného mesiaca a pol po výsadbe.

Biologické vlastnosti odrody

Zemiaky „Impala“ sú veľmi vysoké a dosť silné, dobre listnaté. Vzpriamená rastlina dosahuje výšku 0,75 m. Každý ker zemiaky sa spravidla skladá zo 4 až 5 stoniek, na ktorých sa počas hromadného kvitnutia vytvárajú biele kvetenstvo. Listy zemiakov sú stredne veľké, zreteľne zelené, s mierne zvlnením. Rastlina je rezistentná na rakovinu, pathotype-1 a prakticky nie je ovplyvnená háďatkom zemiakovým R01 zlatým.

Charakterizácia hľúz

Koreňové plodiny zemiakov Impala sú oválne, s malými očami, pokryté hladkou žltou šupkou. Buničina z ovocia je svetlo žltá, neobsahuje viac ako 14,6% škrobu. Priemerné množstvo sušiny v buničine je 17,7%. Priemerná hmotnosť koreňovej plodiny sa pohybuje od 88 do 150 g.

Počet hľúz na jednom kríku môže byť od 16 do 21, výťažok obchodovateľných hľúz je 89 až 94%. Skladovateľnosť koreňových plodín je veľmi vysoká. Za priaznivých podmienok je v južných oblastiach možné získať dve plodiny tejto odrody v jednej sezóne. Zemiaková „Impala“ má priemernú odolnosť proti chrastavitosti a hnilobe hľúz.

Zemiaky "Impala": zber

Požiadavky na sadivo

Pre výsadbu "Impala" sa odporúča materiál osiva zodpovedajúci GOST R 53136-2008. Obdobia výsadby zemiakov sa líšia, ale v centrálnom spolkovom okrese je lepšie ich vyprodukovať na konci apríla alebo v prvej dekáde mája, keď je pôda dostatočne zahriata a udržiava sa vlhkosť potrebná na klíčenie. Na výsadbu sa uprednostňujú pozemky, ktoré sa predtým používali na pestovanie strukovín, zimných plodín a trvalých tráv.

Kľúčom k dosiahnutiu dobrej úrody je správna a včasná príprava semenného materiálu na jar.

  • Prvých pár dní by mal byť teplotný režim potrebný na vysokokvalitné klíčenie +18 ... +25 ° C, a potom by ste mali pred výsadbou znížiť teplotu na +12 ... +14 ° C a tiež zvýšiť osvetlenie hľúz.
  • Aby sa zvýšil počet očí na hľuze zemiakov, malo by sa vykonať zvonenie, t.j. urobte priečny kruhový rez bližšie k hornej časti hľuzy.

  • Spracovanie osiva pred výsadbou silnými chemikáliami sa v posledných rokoch stalo veľmi populárnym a mnohí ho považujú za záruku kvality plodiny odolnej voči chorobám. Pozitívny výsledok sa však dá dosiahnuť použitím menej škodlivých prostriedkov, ako je manganistan draselný, drevný popol a kyselina boritá.
  • Odporúča sa ponoriť škatuľu s úplne klíčenými semennými hľúzami do roztoku manganistanu draselného (roztok pripravte v množstve 1 g manganistanu draselného na vedro vody) a nechajte v ňom pôsobiť 30 - 40 minút, potom hľuzy poprášite drevným popolom.

Dobrým výsledkom je pridanie popola do každej výsadbovej jamky počas jarnej výsadby zemiakov. Výsadbové rady umiestnené v smere sever - juh, severozápad alebo juhovýchod prijímajú rovnomernejšie slnečné svetlo, čo prispieva k zvýšeniu celkovej produktivity, ako aj k zvýšeniu škrobnosti hľúz zemiakov.

Vlastnosti pestovaných odrôd

Je prísne zakázané pestovať zemiaky niekoľko rokov v rade na jednom mieste alebo ich vysádzať po plodinách patriacich do čeľade nočnej, vrátane papriky, paradajok a baklažánu. Striedanie plodín je jedným z najdôležitejších aspektov pestovania zemiakov.

Malá hĺbka zapracovania odrody Impala v prítomnosti dobre zahriatej pôdy prispieva k rýchlejšiemu zakoreneniu a klíčeniu hľúz. Po výsadbe by sa riadky mali zapečatiť motykou a vytvoriť hrebeň pôdy vysoký 8-10 cm.

Asi týždeň po výsadbe, a nevyhnutne po daždi, sa opatrné hrabanie hrebeňov vykonáva pomocou hrable, ktorý pomáha ničiť buriny podobné vláknu, ako aj ničiť zemskú povrchovú kôru, ktorá bráni prevzdušňovaniu pôdy. Ak je to potrebné, naneste hnojivá ako je humus, mulleín alebo vtáčí trus, môžete ich zavrieť motykou priamo do zeme, ale až po silnom zalievaní alebo daždi.

Zavlažovacie opatrenia sa zriedka odporúčajú, ale urobia ich čo najhojnejšie, čo vám umožní dobre zvlhčiť pôdnu vrstvu do hĺbky najmenej 40 cm. Na tento účel by sa malo na každých 10 štvorcových metrov pristátia použiť priemerne približne 400 - 500 litrov vody. Polievanie sa vykonáva počas vegetačného obdobia najmenej trikrát, s intervalom 10 dní.

Po zbere sú zemiaky Impala dobre konzervované a začínajú pučať medzi poslednými.

Výnosová technológia

Popularita odrody Impala v posledných rokoch veľmi vzrástla, pretože jej pestovanie je už dlho zárukou vysokej kvality, stabilných vysokých výnosov a maximálneho zachovania získaných hľúz. Početné pokusy s touto rastlinnou plodinou ukázali, že je optimálne vhodná na pestovanie v južných oblastiach.

Mnohoročné skúsenosti s pestovaním odrody Impala nám umožňujú vyzdvihnúť niektoré vlastnosti, ktoré majú priaznivý vplyv na produktivitu a kvalitu hľúz.

  1. Zemiaky tejto odrody dobre fungujú na rôznych druhoch pôdy, ale iba vtedy, ak je pôda kvalitatívne oplodnená, je sypká a dostatočne vlhká. Okrem toho musí byť pôda nevyhnutne bohatá na humus a musí mať tiež dostatočne hlbokú ornú vrstvu.
  2. Najrýchlejší vývoj a výskyt sadeníc sa pozoruje pri teplote +18 ... +25 ° C a kvitnutie a priateľská tvorba hľúz sa pozoruje pri teplote +17 ... +20 ° C.
  3. Vysoká produktivita sa dosiahne, keď počas vegetačného obdobia vypadne asi 250 - 300 mm atmosférických zrážok, a preto je najrovnomernejšia pôdna vlhkosť dôležitou podmienkou pre úplný rast a vývoj zemiakov Impala.
  4. Ak chcete získať nie jednu, ale dve plodiny zemiakov, musíte zozbierať prvú, skorú úrodu v zamračenom počasí, zdvihnúť hľuzy a potom zasa vysadiť zemiakové kríky druhýkrát, pričom dieru vylejte veľkým množstvom vody. Takáto udalosť umožňuje, aby sa zberom hlavnej plodiny vytvorila druhá plodina na rastlinách.

Ponúkame tiež možnosť oboznámiť sa s charakteristikami a pravidlami pestovania zemiakov „Ivan da Marya“.

Ako zasadiť Impala zemiaky pod slamu

Recenzie pestovateľov zemiakov

Špičkový zemiak impala bol chovaný v Holandsku v roku 1995, ale v extrémne krátkom čase sa stal obľúbenou a obľúbenou odrodou Rusov. Výber na kultiváciu na osobnom pozemku vám umožní získať veľmi skorú úrodu koreňových plodín s vynikajúcou prezentáciou a vynikajúcou chuťou.

Tieto zemiaky sa považujú za šprinty, a preto ich žiadajú poľnohospodári, ktorí sa špecializujú na pestovanie skorých odrôd. Najpopulárnejšia dnes, podľa recenzií pestovateľov zemiakov, odroda Impala rýchlo priberá na váhe a poskytuje stabilnú úrodu za každého počasia.