Tajnosť

Hrozno "Century": najlepšie hrozienka amerického výberu

Hrozno "Century": najlepšie hrozienka amerického výberu


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Hrozno "storočia" bolo chované v 80. rokoch XX storočia v Spojených štátoch. Je známy aj mnohým vinárom pod názvom „Centennial Seedless“. Táto bezsemenná odroda hrozna, relatívne nová pre ruských záhradníkov, bola získaná krížením odrôd Gold a Q25-6 cisár x Pirovano 75.

Vlastnosti triedy

Hrozno zvané Centennial bolo chované na stanici Davis v Kalifornii v USA. Rastlina patrí do kategórie skorého dozrievania, má veľmi silné kríky. Hrozno je stredne husté a veľké, kužeľovitého tvaru, s hmotnosťou 390 - 400 g. Bobule sú stredne veľké, oválne, žltozelené. Koža je tenká, dužina je pomerne šťavnatá a chrumkavá. Obsah cukru v šťave nie je vyšší ako 13%. Kyslosť 6 g / l. Chuť je príjemná a harmonická. Odroda sa vyznačuje citlivosťou na huby Botryodiplodia theobromae. „Centennial“ hrozienka sa široko používajú na výrobu veľmi kvalitných hrozienok.

Výhody triedy

Táto odroda má tieto pozitívne vlastnosti:

 • nie sú náchylné na odlupovanie a hnilobu plodov;
 • nepodlieha horeniu;
 • odolné voči mnohým chorobám, vrátane 4 plesní a oídia;
 • dobré ako súčasť ovocných a bobuľových šalátov;
 • doba zrenia 120 - 125 dní;
 • bobule nepraskajú, ak sú porušené ukazovatele vlhkosti;
 • nepotrebuje normalizáciu kvetenstvo;
 • kefy môžu zostať na kríkoch až do mrazu;
 • mrazuvzdornosť do -23 ˚С.

Nevýhodou odrody je nemožnosť dlhodobého skladovania plodiny. Nevýhodou je navyše nutnosť riedenia bobúľ hrozna.

Hrozno "storočia": vlastnosti odrody

Pravidlá vykládky

Pôda na pestovanie hrozna odrody "Century" by sa mala pripraviť v závislosti od obdobia výsadby za predpokladu, že pôda má čas sa dobre usadiť a akumulovať dostatok vlhkosti na zakorenenie rastlín. Rad hrozna sa odporúča umiestniť od juhu na sever. Pristátie sa môže uskutočniť na jeseň alebo na jar.

Pôda v oblastiach vyhradených pre vinicu sa musí nevyhnutne vyznačovať priaznivým režimom voda-vzduch, optimálnymi fyzikálno-chemickými vlastnosťami a tiež musí obsahovať živiny potrebné na rast a vývoj hrozna.

Výsadba hrozna "Century" sa vykonáva v súlade s týmito požiadavkami:

 • na ľahkých pôdach s nízkou spotrebou energie by pristávacie jamy mali mať rozmery 40 x 40 cm s hĺbkou najmenej 60 cm;
 • na ťažkých pôdach by výsadbové jamy pre hrozno mali mať rozmery 60 x 80 cm s hĺbkou najmenej 70 cm;
 • podzemná voda by nemala byť v blízkosti výsadieb;
 • pre vinicu by ste si mali zvoliť miesto, ktoré nie je na jar ohrozené zaplavením roztopenou vodou;
 • neodporúča sa pestovať hroznové kríky v oblastiach na východnom a severnom svahu: v zime môže dôjsť k zamrznutiu viniča;
 • na spodku všetkých pristávacích jám je potrebné vybaviť drenážnu vrstvu, potom by sa malo použiť zložité hnojivo, ako aj humus na vyplnenie alebo násyp z úrodnej pôdy;
 • Pred výsadbou hrozna na jar by sa malo vykonať ošetrenie vysoko kvalitného koreňového systému pomocou stimulátorov rastu a dezinfekčných prostriedkov, po ktorých by malo nasledovať orezanie sanitárnym systémom;
 • Hrozno môžete pestovať na jeseň výlučne vo vlhkej pôde a najlepšie dátumy jesennej výsadby sú koncom októbra - polovice novembra.

Na pozemkoch v domácnosti je vhodné zvoliť najteplejší a najsvetlejšie miesto na pestovanie hrozna. Veľmi dobrý výsledok je zaručený pestovaním hrozna zo slnečnej strany domu alebo farmy. V tomto prípade je potrebné odchýliť sa od základu stavby asi o 1-1,5 m.

Hrozno patrí medzi rýchlo rastúce vinice a vyžaduje špeciálne podporné prvky pre správny vertikálny rast. Pri výsadbe by sa mali používať hlavné typy hnojív pre hroznové kríky organická hmota - kompost a hnoj, minerálne látky - draselná soľ a superfosfát.

Funkcie starostlivosti

Hrozno "Century" sa pestuje a ošetruje jednoducho. Pri pestovaní tejto odrody by sme však mali venovať pozornosť niektorým nuanciám.

 • 1. Pôda v oblastiach pripravených na pestovanie hrozna by sa mala udržiavať v čo najväčšej voľnosti a čistote od buriny.
 • 2. Aby hrozno rástlo a dobre znášalo ovocie, odporúča sa používať také organické hnojivo, ako je trus z vtákov, ktorý obsahuje najdôležitejšie živiny pre hrozno v ľahko stráviteľnej forme. Rastlina potrebuje na rast a vývoj dusíkaté, potašové a fosforečné hnojivá, ako aj stopové prvky. Liek „Crystalon“ má veľmi dobrý účinok.
 • 3. Vinári v súčasnosti používajú kvapkanie, nadzemné a podzemné zavlažovanie rastlín a výber metódy závisí od klimatických podmienok a zloženia pôdy. Obzvlášť dôležité sú zavlažovanie vody na jeseň a na jar, ako aj hojné zavlažovanie vinice počas aktívnej fázy kvitnutia.

Odroda stoného hrozna je náchylná na fyloxeru, preto agronómovia odporúčajú vakcináciu na zásoby rezistentné na fyloxeru. Je veľmi dôležité pamätať na to, že zaťaženie každej rastliny výhonkami by malo byť 22 až 24 s výživnou plochou 4 až 6 m2, Prerezávanie plodov je priemerne 6-8 očí.

Možno vás bude zaujímať aj článok, v ktorom hovoríme o odrodových vlastnostiach hrozna Rusball.

Recenzie vinárov

Odrody hrozna „storočia“ získali dobré recenzie od ruských a zahraničných vinárov vzhľadom na to, že nevyžadujú normalizáciu kvetenstvo, majú typ bisexuálneho kvitnutia a vysokú mieru opeľovania. Je však potrebné poznamenať, že táto odroda si vyžaduje riedenie bobúľ a je vhodné odstrániť časť ešte nezrelého hrozna ihneď po zazvonení a rozkvetu.

Liek “Kishmish Century” nie je náchylný na lúpanie, preto by sa nemal používať na spracovanie „Gibberellin“. Podľa pozorovaní záhradníkov má odroda pomerne nízku úrodnosť púčikov na základni, a preto si vyžaduje dlhé prerezávanie, ktoré zvýši úrodu.

Ako a kedy zakoreniť odrezky z hrozna

Pri maximálnom zaťažení kríkov 30 - 35 očí sa pozoruje vytváranie pomerne veľkých zhlukov, ktoré majú špicatý a valcový tvar. Štetce sa vyznačujú strednou hustotou, vynikajúcou prepravou a vynikajúcou prezentáciou, čo nám umožňuje odporučiť túto odrodu na predaj na pestovanie.