Tajnosť

Funkcie pestovania stolových hrozienok hrozna "Rizamat"

Funkcie pestovania stolových hrozienok hrozna "Rizamat"


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Hrozno "Rizamat" je stolová odroda, ktorá vyšľachtila amatérski chovatelia z Uzbekistanu. Pôvodcovia tejto hybridnej formy hrozna: G. V. Ogienko, K. V. Smirnov, A. F. Gerasimova.

Vlastnosti triedy

Hrozno univerzálneho určenia "Rizamat" chované pomocou rodičovského páru odrôd "Katta-Kurgan" a "Parkent", Hybrid patrí k odrodám so skorým až stredným dozrievaním bobúľ. Názov hybridnej formy je uvedený na počesť slávneho uzbeckého vinára Rizamata Musamuhamedova.

Kríky hrozna "Rizamat" energicky. Listy sú stredne veľké a vyznačujú sa okrúhlym, mierne vyklenutým tvarom, päť lakťov. Zrenie streľby je dobré. Priemerný počet plodných výhonkov sa pohybuje od 40% do 50%.

Bisexuálne kvety. Trsy sú veľké, kónické, rozvetvené. Štruktúra zrelej hroznovej kefy strednej hustoty. Priemerná hmotnosť jedného zväzku môže byť od 600 g do 1 kg.

Bobule hybridnej formy Rizamat sú veľmi veľké a vážia od 9 do 14 g. Veľkosť bobúľ je 4,5 x 2,5 cm, tvar je podlhovastý ovál. Hlavná farba úplne vyzretého bobule je ružová. Bobule sú pokryté stredne silnou voskovou vrstvou. Pokožka je pomerne tenká a pokrýva hustú, sviežu a šťavnatú dužinu. Obsah cukru môže dosiahnuť 18 - 22% s ukazovateľmi kyslosti 5 - 6 g / l.

Výhody triedy

Hybridná forma „Rizamat“ je jedným z najúspešnejších a pestovatelia v Rusku ju často pestujú. Hlavné výhody tohto hybridu sú nasledujúce:

 • univerzálnosť použitia hrozna;
 • stabilná a vysoká produktivita;
 • atraktívny vzhľad veľkých bobúľ;
 • bisexuálne kvitnutie;
 • optimálna rovnováha kyselín a cukrov, ktorá harmonizuje chuť plodov;
 • schopnosť úplne dozretých bobúľ zostať na kríkoch dva mesiace;
 • pomerne vysoká obchodovateľnosť a prepraviteľnosť hrozna.

Nevýhody zahŕňajú také vlastnosti, ako je tendencia bobúľ praskať, keď obsah vody v pôde dozrieva počas fázy dozrievania, nedostatočná zimná odolnosť a nízka odolnosť proti poškodeniu závažnými chorobami a škodcami.

"Rizamat": znaky hrozna

Pravidlá vykládky

Hrozno „Rizamat“ je veľmi citlivé na poľnohospodárske zázemie a na súlad s technológiou výsadby:

 • pôda na pozemku pod viníc by mala byť počas celého dňa dobre zahrievaná;
 • pôda by mala byť veľmi ľahká a čo najživnejšia;
 • odporúča sa vysadiť kríky na vyvýšeniach na južnej strane budov a ustupovať od stien rádovo jedného metra;
 • hladina podzemnej vody by mala byť dva metre pod povrchom pôdy;
 • sadenice by mali byť dobre vyvinuté a bez známok choroby alebo poškodenia škodcami;
 • pristávacia jama by mala byť vybavená dolnou drenážnou vrstvou, vrstvou hnojív a hornou vrstvou živnej pôdy;
 • pristátie sa najlepšie uskutoční na jar.

Rast vysadených rastlín je nasmerovaný na vertikálnu podporu. Všetky výsadby by mali byť napojené a pôda okolo nich by mala byť pokrytá vrstvou organického mulča.

Funkcie starostlivosti

Hrozno "Rizamat" sa vzťahuje na odrody, ktoré sú náročné na starostlivosť, ktoré udržujú trvalo vysoké ukazovatele úrody za priaznivých pestovateľských podmienok. Na ochranu rastlín pred oídiom by sa mala používať koloidná síra, ako aj vysoko účinné produkty Tiovit a Topaz.

Polievanie a kŕmenie

Zavlažovanie hroznových kríkov hybridnej formy Rizamat by malo byť pravidelné, hojné, ale nie neprimerané. Polievanie by sa malo kombinovať s aplikáciou hnojív, čo má priaznivý vplyv na vývoj koreňového systému a výživu hroznových kríkov.

Všetky potrebné hnojivá by sa mali pripraviť vopred, medzi ktoré najdôležitejšie z hľadiska produktivity patrí drevný popol, kompost a vysokokvalitný humus. Ako minerálne hnojivá sa odporúča používať Novofert a Master. Optimálna kombinácia draslíka, fosforu a dusíka je obsiahnutá v hnojive Aquarin.

Orezávanie a tvarovanie

Pokiaľ ide o väčšinu stredoázijských odrôd, odporúča sa vykonať dlhé orezávanie 12 - 14 očí na hrozno "Rizamat". Odroda si vyžaduje zaťaženie nie viac ako 60 očí na krík. Mnohí vinári uprednostňujú vykonávať stredné prerezávanie tohto hybridu a ponechať 5 až 6 očí na vinič.

Tiež vám odporúčame prečítať si článok, ktorý popisuje vlastnosti a pravidlá pestovania hrozna Harold.

Recenzie vinárov

Hrozno „Rizamat“ vysoko ocenia záhradníci. Farba bobúľ, ako aj ich vzhľad a chuť, získali pozitívne vlastnosti. Malo by sa však pamätať na to, že táto hybridná forma je veľmi rozmarná a náročná z hľadiska poľnohospodárskej technológie, čo do istej miery komplikuje pestovanie odrody začatím vinárov.

Skúsení záhradníci zaznamenávajú silný rast kríkov a neplodnosť prvých piatich očí na ovocnej šípke. Táto vlastnosť určuje použitie mreží, ktoré by mali zabezpečiť umiestnenie celej dĺžky porastu. Je potrebné vyplniť mreže čo najrovnomernejšie plodnými výhonkami.

Pestovatelia viniča odporúčajú, aby pri pestovaní hrozna „Rizamat“ venovali osobitnú pozornosť včasnému razeniu. Orezanie sa odporúča pre 20 - 25 očí, zatiaľ čo rukáv by mal obsahovať pár ovocných šípok.

Výťažok rastliny bude stabilný, ak nezanedbáte úkryt viniča počas zimného obdobia, preventívne postrekovanie pred chorobami a škodcami, včasné a kompetentné vykonávanie zelených operácií, ako aj dodržiavanie režimu zavlažovania a vrchného ošetrovania.

Ako pestovať hrozno