Inštrukcia

Zemiaky „Ivan da Marya“: mnohostranné a populárne

Zemiaky „Ivan da Marya“: mnohostranné a populárne


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Zemiaky "Ivan da Marya" sú jednou z najznámejších odrôd na území našej krajiny a susedných krajín. Odroda je klasifikovaná ako stredne neskorá a vegetačné obdobie je 115 - 120 dní. „Ivan da Marya“ je ideálny na pestovanie a pestovanie v takmer každom počasí a klimatických podmienkach.

História stupňa

Zemiaky „Ivan da Marya“ - národné meno vynikajúcej odrody Picasso vyšľachtenej chovateľmi z Holandska, zapísaná v štátnom registri plemenárskych úspechov v roku 1995 a schválená na pestovanie na území Ruskej federácie v centrálnom federálnom okrese, vrátane regiónov Bryansk, Vladimir, Ivanovo, Kaluga, Moskva, Ryazan, Smolensk a Tula, ako aj v regióne strednej čiernej Zeme. Pôvodcom odrody je AGRICO U.A.

Veľmi často v rôznych oblastiach nájdete názvy tejto odrody ako „Opilec“, „Červená čiapka“, „Ryabinushka“ a „Matryoshka“. Na území Stavropolu je táto odroda známa ako „Ryabukha“. V oblasti Kirovograd možno nájsť pod názvami „Fox“ alebo „Lyska“.

Opis stupňa

Kríky sú vzpriamené a dosť vysoké, s bielymi kvetmi. Tsvetenieobilnoe. Koreňové plodiny sú okrúhle, pokryté žltou šupkou s ružovými škvrnami, s výskytom malých ružových očí. Priemerná hmotnosť hľúz nie je vyššia ako 120 g.

Buničina na plátku je krémovej farby. Štandardný obsah škrobu sa môže meniť od 8 do 14%. Počet hľúz z jedného zemiakového kríka dosahuje 19 kusov. Výťažok obchodovateľných hľúz je veľmi vysoký - 94%. Stabilita plodiny je trvalo dobrá a dosahuje 90%.

Názov choroby alebo škodcuStabilita známky "Ivan da Marya"
vírus Avysoký
Yn vírusveľmi vysoká
rakovina zemiakovvysoký
vírus krútenia listovstredná
háďatko zemiakovévysoký
neskorá pleseň zemiakových vrcholovstredná
neskorá hniloba hľúzvysoký
chrastavec obyčajnývysoký

Výhody a nevýhody

Hodnota zemiakov Ivan da Marya je dobré skladovanie, tvorba zarovnaných koreňových plodín s atraktívnymi externými údajmi, navyše odroda toleruje vysoké teplotné podmienky, ako vo vzduchu, tak v pôde, má stabilnú znášanlivosť voči suchu a má nízke riziko poškodenia výsadby zemiakov vírusom.

Hlavnou nevýhodou odrody je pomerne silná porážka hľúz chrastou a zemiakovým chrobákom Colorado. Zemiaky „Ivan da Marya“ majú sklon k degenerácii, preto by ste mali včas vymeniť sadivový materiál.

Ako pripraviť zemiaky na výsadbu

Pravidlá vykládky

Odrody zemiakov "Ivan da Marya" ako sadivový materiál sa odporúča používať iba úplne zdravé. Na spracovanie pestovaných hľúz pred výsadbou sa odporúča použiť „Agat-25-K“ s prietokom pripravenej pracovnej tekutiny 1 l / 100 kg. Toto ošetrenie zvyšuje klíčivosť poľa a celkovú produktivitu a tiež prispieva k rezistencii zemiakov na rôzne choroby.

Plodina je celkom dobre tvarovaná, aj keď sa pestuje s určitým tieňovaním. Avšak najväčšia plodina obchodovateľných hľúz sa môže zozbierať, keď sa pestujú na ľahkých a úrodných, prevzdušnených pôdach. Stránka by mala byť počas celého dňa dobre osvetlená. Odroda je vhodná na pestovanie rôznymi metódami, vrátane tradičného „pod lopatou“, „vykladania hrebeňa“, „priekopy“, vykládky na Mitlider a používania zeleninových nádob.

Funkcie starostlivosti

Stredne neskorá holandská odroda "Ivan da Marya" získala popularitu vďaka jej nenáročnosti na zloženie pôdy a starostlivosť. Vyznačuje sa krásnymi hľuzami a vysokou produktivitou, ktorá do značnej miery závisí od toho, či sa výsadbe zemiakov zabezpečí náležitá a včasná starostlivosť:

  • povrchové trenie alebo uvoľňovanie medzier za týždeň po výsadbe zemiakov;
  • použitie takejto poľnohospodárskej techniky, ako je pestovanie, na starostlivosť o mladé rastliny;
  • striekanie vrchných častí zemiakov v pučiacej fáze roztokom Epin-Extra alebo Obereg (podľa priložených pokynov) na zlepšenie rastových procesov a zvýšenie odolnosti voči chorobám;
  • postrek rastlín počas vegetačného obdobia porážkou zemiakového chrobáka Colorado a zemiakovej kravy roztokom Inta-Vir (v množstve 1 tableta na 10 litrov vody);
  • na zvýšenie produktivity sa rastliny postriekajú na začiatku fázy hromadného kvitnutia a týždeň po prvom ošetrení s Gibbor-M alebo vaječníkmi, navyše sa musia počas celého obdobia pestovania zemiakov vykonať tri vrchné dresingy s použitím mulleínových alebo vtáčích trusov a popola;
  • použitie zavlažovacieho systému, ktorý poskytuje zemiakom optimálny zavlažovací režim vo všetkých fázach vegetačného obdobia.

Zemiaky tejto odrody úplne dosiahnu technickú zrelosť za 120 - 130 dní, ale načasovanie sa môže líšiť v závislosti od poveternostných podmienok a klimatických charakteristík pestovateľskej oblasti.

Po prečítaní príslušného článku o našom zdroji sa môžete dozvedieť o odrodových charakteristikách obrovských zemiakov.

Recenzie záhradníci

Skúsení pestovatelia zemiakov odporúčajú používať jarné pestovacie hľuzy na sadenie a sadenie v skorých štádiách. Priemerný výnos je tucet stredne veľkých zemiakov v každom kríku, ale v niektorých rokoch môže tvoriť až dvojnásobne väčšie hľuzy.

Ako zasadiť zemiaky pod slamu

Zemiaky „Ivan da Marya“ si zaslúžia obľúbenosť medzi záhradkármi a medzi spotrebiteľmi rastlinných výrobkov sú vždy žiadané kvôli vysokým výnosom a vynikajúcej kvalite hľúz. Chuťové vlastnosti tejto odrody sa tiež zaznamenávajú: mäso dobre varí všetky jedlá, ale obzvlášť sa hodí pri vyprážaní, navyše zemiaky nevaria.