Rastliny

Hrozno "Cabernet Sauvignon": jedna z najlepších technických odrôd

Hrozno "Cabernet Sauvignon": jedna z najlepších technických odrôd


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Hrozno "Cabernet Sauvignon", alebo "Cabernet Sauvignon", je v našej krajine a medzi zahraničnými spotrebiteľmi veľmi obľúbená ako technická odroda. Je to najslávnejšia odroda hrozna na svete, ktorá sa bežne používa vo vinárskom priemysle a pri výrobe vína mimo priemyselného odvetvia. Táto rozmanitosť pravých gurmánov sa často nazýva skutočným kráľom hrozna.

História výberu

Hrozno „Cabernet Sauvignon“ sa objavilo v XVII. Storočí vo francúzskej provincii Bordeaux, kde sa získalo krížením odrôd „Cabernet Franc“ a „Sauvignon Blanc“. Po veľmi dlhú dobu bola odroda naj kultivovanejšia a najbežnejšia. V roku 1990 bol však nahradený hroznom Merlot.

Vlastnosti triedy

Cabernet Sauvignon je odroda neskoro dozrievajúca. Táto stará odroda odolná voči zimám a suchu je v mnohých vinohradníckych oblastiach rozšírená. Známy tiež pod názvami „Lafite“ alebo „Lafet“, ako aj „Malý kabernet“ a „Petit Cabernet“.

Biologický opis

Kríky Cabernet Sauvignon vytvárajú rozľahlé výhonky s charakteristickými listami zaoblenými do tvaru. Mladé výhonky majú zelenkavú, takmer bielu farbu. Existuje hustá puberta. Charakterizovaný prítomnosťou zúbkovaného okraja vínovo červenej farby.

Bisexuálne kvety. Elegantné stredne veľké zhluky majú dĺžku 12 až 15 cm a šírku 7 až 8 cm. Niekedy je možné pozorovať krídlo. Štruktúra kefy je voľná. Priemerná hmotnosť zhlukov nepresahuje 73 g. Zhluky sa nachádzajú na dlhej stopke.

Technické vlastnosti bobúľ

Bobule Cabernet Sauvignon malá veľkosť. Priemerný priemer bobúľ je od 13 do 15 cm. Tvar je okrúhly. Pokryté bohatým voskovým náterom. Hlavná farba plodov je tmavomodrá. Pokožka je hrubá, pomerne hrubá. Zrelé šťavnaté rezky s bezfarebnou šťavou. Chuť je nočná, ale príjemná. Priemerná hmotnosť bobúľ zriedka prekračuje 1 g. Počet semien hrozna sa pohybuje od 1 do 3. Obsah cukru je od 19% do 21%, kyslosť je 8 - 9 g / l.

Výhody a nevýhody odrody

Cabernet Sauvignon je veľmi obľúbený a obľúbený pestované v oblastiach Bulharska, Talianska, Ameriky, Argentíny a Japonska kvôli veľkému počtu výhod odrody:

 • odolné voči fyloxere;
 • mierne ovplyvnené partiou hroznových listov;
 • zvýšená odolnosť voči plesniam;
 • odolné voči šedej hnilobe;
 • vhodné na prípravu vysokokvalitných a populárnych historických vín;
 • dostatočná zimná odolnosť;
 • ideálne indexy chuti;
 • vysoká produktivita;
 • produktivita až 60 - 90 c / ha.

Bobule môžu visieť na kríkoch veľmi dlho a takmer v období dažďov nie sú takmer úplne rozpadnuté. Niekedy je však možné pozorovať čiastočné alebo hromadné vylučovanie vaječníkov, ako aj lúpanie.

Hrozno "Cabernet Sauvignon": vlastnosti odrody

Funkcie výsadby a starostlivosti

Pred pristátím treba mať na pamäti, že Cabernet Sauvignon je veľmi citlivý na pôdu. Miesto pristátia by sa malo vyberať obzvlášť starostlivo. Pri pristávaní sa musia zohľadniť aj tieto skutočnosti:

 • dátumy výsadby sa nelíšia od iných hybridov a odrôd hrozna, z čoho vyplýva výsadba začiatkom jari alebo polovice jesene;
 • je vhodné pestovať hroznové sadenice na južných svahoch alebo v dostatočných výškach;
 • pri výsadbe sadeníc by šírka medzi radmi mala byť 3 až 4 metre;
 • pri pestovaní bobúľ na prípravu kvalitného vína by sa mala skrátiť dĺžka ovocných šípok a ukazovateľov zaťaženia na kríkoch;
 • je dôležité skrátiť ročný typ výhonkov o 5 alebo 6 očí.

Je potrebné poznamenať, že aj pri preťažení kríkov sú bobule schopné veľmi vysokej akumulácie cukru.

Najlepšie vína

Hrozno Cabernet Sauvignon má veľmi bohatú a osobitnú, veľmi krehkú chuť, ktorá dodáva vínu náznak černíc a dotyk zrelej čerešne. Ďalšie odtiene môžu byť vyjadrené v odtieňoch pripomínajúcich tabak, sladké drievko, čierne korenie, zelené olivy, vanilku a fialovú farbu.

Táto odroda spolu s technickým hroznom „Cabernet Cortis“ je základom mnohých populárnych vín.

V tabuľke sú uvedené najobľúbenejšie vína založené na hrozne Cabernet Sauvignon.

Názov vína z hrozna ‚Cabernet Sauvignon '

Výrobca a krajina pôvodu

Funkcie a kľúčové vlastnosti

Escudo Rojo Cabernet Sauvignon, 2013

Čile, centrálne údolie, údolie Maipo.
Produkoval Baron Philippe de Rothschild S.A.

Suché červené víno. Pevnosť 14%. Hustá a hlboká rubínovo červená farba. Kytica vôní sladkých červených a čiernych bobúľ a ovocia, smotany de Cassis, koreneného korenia, tabaku a sladkého drievka

Cabernet Sauvignon Yvon Mau

Produkoval Yvonne Mo. Miesto pôvodu je
Francúzsko, Bordeaux

Suché červené víno. Pevnosť 13,0%. Plné a veľmi bohaté víno, ktoré je najlepším doplnkom diviny a červeného mäsa

“Pupilla Cabernet Sauvignon”, 2012

Región: Čile, centrálne údolie. Produkoval Luis Felipe Edwards

Suché červené víno. Pevnosť 13,5%. Odporúča sa piť nápoj s teplotou 17-18ºС. Skvelý doplnok k červenému mäsu, grilu a syrom

Sunrise Cabernet Sauvignon, 2013

Región: Čile, centrálne údolie. Výrobca: "Concha y Toro"

Polosuché červené víno. Pevnosť 13%. Bobuľová aróma, nie silná, ale hustá, mierne zemitá, korenistá. Chuť s trochou tabaku, čaju, čokolády a zrelých plodov

Trio Reserva Cabernet Sauvignon, 2010

Región: Čile, centrálne údolie, údolie Maipo. Výrobca je Concha y Toro

Suché červené víno. Pevnosť 14,5%. Jednota troch odrôd hrozna vytvára bohaté, hodvábne víno plné arómy čiernych ríbezlí, sliviek a korenia.

Sassicaia 2011

"Tenuta San Guido" od výrobcu z Talianska, Toskánsko

Suché červené víno. Pevnosť 13,5%. Plné, harmonické, šťavnaté víno s vynikajúcou štruktúrou, plnené tónmi ríbezlí a cédru v chuti. Jasná, dlhá dochuť

McGuigan Black Label Cabernet Sauvignon, 2010

Mac Gigan, juhovýchodná Austrália

Polosuché červené víno. Pevnosť 14,5%. Bohatá a bohatá aróma odhaľuje tóny čiernej čerešne, černice, jasné tóny rozmarínu, minerálov a korenín.

Recenzie vinárov

Hrozno Cabernet Sauvignon sa môže používať iba pri výrobe vína, je nevhodné na čerstvú konzumáciu. Táto odroda sa bez dôvodu nepovažuje za pevnosť vín z najznámejších regiónov Bordeaux - Medoc, Margot a Grava - a je žiaduca pre väčšinu vinárov v rôznych krajinách.

Skúsení pestovatelia sa už prispôsobili tejto dosť vyberavej a náročnej odrode. Odporúčajú prerezávať rastlinu pre 5-6 očí. Veľmi zriedkavo je v dolnej časti ovocnej šípky pár strapcov. Najčastejšie sú jednoduché a nie také veľké ako tie na vrchu.

Neplodné výhonky sa prakticky nepozorujú. Na uzloch substitúcie sa tvoria najmenšie zhluky. Postup pestovania tejto odrody ukazuje, že Cabernet Sauvignon sa spolu s Cabernet Cortis veľmi dobre prispôsobuje rastúcim podmienkam na nových pozemkoch a dodržiavanie poľnohospodárskej technológie umožňuje dosiahnutie vynikajúcich výsledkov.

Vínne minúty: Cabernet Sauvignon