Tajnosť

Zemiaky "Alvara": charakteristika odrody a vlastností pestovania

Zemiaky "Alvara": charakteristika odrody a vlastností pestovania


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Zemiaky Alvara stredne skoré od nemeckých pestovateľov tvoria plodinu za 70 až 80 dní a osvedčili sa pri pestovaní vo väčšine regiónov Ruskej federácie. Podľa štátnej komisie Ruskej federácie je pôvodcom tejto odrody Saatzucht Fritz Lange KG. Zemiaky „Alvara“ sú súčasťou štátneho registra Ruska a odporúčajú sa na pestovanie v severozápadnej oblasti.

Opis stupňa

Zemiaková krovina Alvara je vysoká, stredného typu, od zvislej po polovicu. Kvetinová koruna od malej až strednej veľkosti, červeno-fialovej farby. Listy sú malé až stredne veľké, zelené. Hľuzy oválneho tvaru s hmotnosťou do 110 g sa prikryjú hladkou červenou kôrou. Oči sú relatívne malé. Hľúzová dužina v sekcii je svetlo žltá. Neobsahuje viac ako 14,1% škrobu.

Chuť je vysoká. Obchodovateľnosť je 81 - 90%. Odroda je vhodná na spracovanie.

Výhody a nevýhody

Opis zemiakov Alvara, ako aj vlastnosti tejto odrody vám umožňujú vyhodnotiť veľké množstvo výhod, medzi ktoré nemajú žiadny malý význam:

 • tvorba veľmi skorej plodiny a vysoká produktivita;
 • stabilita rastu;
 • prítomnosť viacúrovne;
 • vynikajúce kvalitatívne parametre zemiakových hľúz;
 • vysoká predajnosť plodiny;
 • vynikajúce chuťové indexy;
 • odolnosť proti vírusom a rakovine a nematódam;
 • možnosť univerzálneho použitia hľúz;
 • Vhodnosť na dlhodobú ochranu plodín s minimálnymi stratami;
 • schopnosť pestovať odrodu po dlhú dobu bez výmeny semenného materiálu;

Medzi niekoľko nevýhod patrí pomerne vysoká cena výsadbového materiálu a relatívne nízka odolnosť hľúz a vrcholov voči plesni.

Najlepšie odrody zemiakov

Pravidlá vykládky

V súčasnej dobe záhradníci praktizujú použitie niekoľkých technológií na pestovanie tejto zeleniny. Najčastejšie sa však na domácich záhradách pestujú zemiaky Alvara podľa klasickej alebo tradičnej technológie, ktorá spočíva v:

 • Pred výsadbou by sa mala vykonať príprava pred výsadbou, ktorá sa začína výberom hľúz vhodných pre vonkajšie ukazovatele a kvalitu.
 • Doteraz prešlo fázou klíčenia a zahrievania, hľuzy zemiakov by sa mali vysádzať do pôdy, ktorej ukazovatele teploty sú +8 až 10 ° C.
 • Pôda by sa mala nielen zohriať, ale mala by byť aj trochu vlhká, dobre sa rozpadať a pri vykopávaní by sa nemala úplne lopatiť lopata.
 • Dobrý výsledok je možné pozorovať pri predbežnom spracovaní pôdy pomocou moderných herbicídov, ktoré znižujú čas a úsilie vynaložené na burinu.
 • Technológia skorej výsadby zemiakov zahŕňa nielen hlboké oranie pôdy, ale aj pridanie humusu a drevného popola do výsadbových otvorov.
 • Medzi radmi je potrebné zachovať určitú vzdialenosť, ktorá nesmie byť menšia ako 50 - 60 cm, a optimálna hĺbka závisí od klímy a kvality pôdy.

Nevyhnutnou podmienkou vysokej produktivity je striedanie záhradných plodín na mieste a návrat zemiakov na pôvodné miesto pestovania by sa mal uskutočniť po troch alebo štyroch rokoch.

Z najrôznejších metód pestovania sadiva zemiakov sú najpopulárnejšie, najbežnejšie a osvedčené šachy so štvorcovými šachmi podľa Mitlidera. Ak nie je dostatok sadivového materiálu, môžete použiť metódu rezania zemiakových hľúz bezprostredne pred výsadbou.

Funkcie starostlivosti

Odrody zemiakov „Alvara“ označujú dosť nenáročné a poskytujú dobrú úrodu, a to aj v podmienkach nedostatočnej starostlivosti. Ak chcete vytvoriť plnohodnotnú úrodu vysoko produktívnych hľúz, mali by ste použiť nasledujúce odporúčania týkajúce sa starostlivosti:

 1. Obzvlášť dôležité je včasné obrábanie zemiakov v počiatočnom období rastu ako opatrenie ochrany výsadby pred jarnými mrazmi. Prvé hilling sa môže uskutočniť, len čo vrcholy dosiahnu výšku 15-20 cm, a druhé hilling sa uskutoční po dvoch týždňoch.
 2. Prvé nanášanie hnojiva sa uskutočňuje pri raste vrcholov pomocou močoviny a mulleínu alebo vtáčieho trusu. Druhé orovnávanie sa vykonáva počas pučania s použitím síranu draselného a drevného popola. Tretí vrchný dresing by sa mal zaviesť v štádiu kvitnutia pomocou superfosfátu a nitrofosfátu.
 3. Výsadba zemiakov by sa mala zavlažovať dostatočne zriedkavo, ale hojne, aby sa po zavlažovaní vrstva pôdy zvlhčila do hĺbky 0,4 - 0,5 m alebo rýchlosťou 12 litrov na dospelú rastlinu.
 4. Počas vegetačného obdobia by sa včasné odstránenie burín a následné uvoľnenie pôdy medzi radmi mali vykonať načas.

Ponúkame vám tiež informácie o tom, ako a kedy zavárať zemiaky.

Recenzie záhradníci

Zemiaky „Alvara“ sú oprávnene jednou z najlepších odrôd európskeho výberu medzi odrodami červenej pleti so žltou dužinou. Zemiaky tejto odrody sa nevaria a nezmenia farbu dužiny počas olúpania alebo spracovania. Chuť je veľmi vysoká.

Odroda je stabilne produktívna aj na neplodných pôdach, čo potvrdzujú početné recenzie záhradníkov nielen u nás, ale aj v zahraničí. Pri zbere je možné odobrať v priemere 1 vedro veľkých hľúz z každých dvoch alebo troch kríkov a celkový výnos pri štandardnej starostlivosti dosahuje 295 kg / ha. Táto odroda je obzvlášť zaujímavá pre súkromný trh, pretože záhradníci zriedka menia hľuzy semien a zemiaky Alvara túto odrodu môžu dlho držať.

Ako pestovať zemiaky