Nápady

Uhorky v sude: jemnosť pestovania a starostlivosti

Uhorky v sude: jemnosť pestovania a starostlivosti


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Kultúrna forma uhoriek sa objavila dávno pred príchodom našej éry. Táto zelenina sa pestovala v Indii, Egypte a Ríme. Dnes nie je možné predstaviť si samostatnú letnú chatu bez záhrady, na ktorej uhorka krúti biče. Mnoho odrôd a hybridov tejto kultúry je medzi záhradníkmi veľmi populárnych. Nakladané, šalátové a univerzálne uhorky sa pestujú podľa rôznych technológií. Jeden z nich sa objavil pred nedávnom a amatéri ho ocenili za šetrenie miesta na webe a získanie dvojitej plodiny. Pestovanie uhoriek v sudoch je veľmi inovatívnym spôsobom.

Výhody a nevýhody metódy

Uhorka je plodina, ktorá pri pestovaní vyžaduje veľké plochy. Výsadba tejto kultúry v sudoch môže výrazne ušetriť priestor v krajine, pretože oblasť výživy pre korene tejto kultúry zostáva obrovská a takéto postele v skutočnosti zaberajú veľmi málo miesta. Ďalšou významnou výhodou tohto spôsobu je ľahšia starostlivosť o rastliny. To platí najmä pre odburinenie a uvoľnenie.

Rastliny, ktoré stúpajú nad zemský povrch, nie sú poškodené mrazom a škodcami. Uhorky pestované v sudoch nemajú nižšiu kvalitu ako plody pestované v známej záhrade alebo v skleníku. Okrem toho môžu byť vysadené na niekoľko dní alebo dokonca týždňov, skôr ako tie, ktoré nie sú spevnené. Nie je možné spomenúť, že v týchto podmienkach uhorka rastie rovnomerne a je úplne čistá, pretože ani jedno ovocie sa nedotkne zeme.

Medzi nevýhody tohto spôsobu je možné rozlíšiť iba sklon k vysychaniu a prehriatiu pôdy. Druhý faktor, mimochodom, hrá do rúk záhradkárov, pretože uhorky radi rastú v teplej krajine.

Výber stupňa

Tí, ktorí sa rozhodnú pestovať uhorky v sude, by mali starostlivo zvážiť výber semien. Výnos plodín takýchto neobvyklých postelí závisí od rozmanitosti kultúry, načasovania plodenia. Podľa recenzií skúsených letných obyvateľov je lepšie vybrať skoré odrody a hybridy, na ktorých sa vytvárajú hlavne ženské kvety. Patria sem:

  • Uhorka "Murom 36" - jedna z najstarších odrôd, vyznačujúca sa dobrou produktivitou.
  • Uhorky "čínske mrazuvzdorné", Bezkonkurenčná odolnosť voči počasiu.
  • Hybridná odroda Connie - jedna z najproduktívnejších uhoriek, ktorá pred ostatnými vytvára krásne a chutné ovocie.
  • Hybridný "Temp" - Rýchla, veľmi produktívna uhorka, vyznačujúca sa dobrou odolnosťou voči chorobám a nepriaznivým podmienkam.

Slávna agronómka a záhradkárka Oktyabrina Ganichkina odporúča pestovať niekoľko odrôd uhoriek v každom sude. Povedala, že to prispeje k lepšiemu opeleniu, čo pozitívne ovplyvní celkový výnos. Táto technológia vám navyše umožní zbierať uhorky z jedného suda na morenie, šaláty a iné účely.

Ako pestovať uhorky v sudoch

Príprava sudov a plnenie pôdnou zmesou

Ak chcete pestovať bohatú úrodu, musíte pripraviť jar na sadenie uhoriek skoro na jar, keď sa zníži väčšina snehu. Hlaveň je vyplnená vetvami, kusmi handier, sušenými koreňmi buriny, ostatným záhradným odpadom a dokonca aj potravinovým odpadom. Výhody takejto náplne sú nasledujúce:

  • prehrievanie je sprevádzané uvoľňovaním tepla, na ktoré sú uhorky veľmi náročné;
  • záhradné odpadky - dobrá drenáž, ktorá nedovolí stagnácii vody pri koreňoch rastlín;
  • klíčenie do spodnej vrstvy, ktorá už začiatkom leta začne dozrievať, korene uhoriek absorbujú organickú hmotu užitočnú pre rast a plodenie;
  • po zbere sa obsah sudu stane dobrým hnojivom pre ostatné záhradné plodiny.

Hlaveň ponechaná s takouto náplňou by mala stáť najmenej 3 týždne, uistite sa, že je na slnku, aby sa jej obsah zahrial a zoslabol. Je dôležité pravidelne navlhčiť valec, aby sa tento proces nezastavil. Po vyššie uvedenom čase sa substrát usadí.

Začiatkom mája alebo koncom apríla sa v závislosti od regiónu nalieva vrstva odpadovej pôdy na úrodnú pôdu (zmes humusu, listovej a záhradnej pôdy v rovnakých častiach). Jej vrstva by nemala presiahnuť 20 cm. Takáto hĺbka pre korene kultúry bude stačiť.

Funkcie vykládky

Pred výsadbou uhoriek v sudoch Ganichkina odporúča preliať do pôdy pôdu horúcim roztokom manganistanu draselného alebo fytosporínu, aby sa zabránilo infekcii semien hubami alebo inými mikroorganizmami. Do jedného kontajnera sa dá ľahko umiestniť 10 semien alebo rovnaký počet sadeníc. Musia byť vysadené vo vzdialenosti 10-15 mm od seba.

Na ochranu výsadby pred extrémnymi teplotami musíte sud zakryť filmom. Sadenice môžu byť chránené kúskami polymérnych fliaš. S nástupom trvalo udržateľného tepla je možné kryt odstrániť, takže uhorky sú fúkané vetrom a rovnomerne osvetlené.

Keď hrubá drenážna vrstva zhustne, pôda v sude sa začne usadzovať. Nie je to nebezpečné a žiadnym spôsobom to neovplyvní rast kultúry, pretože sadenice už budú dosť vysoké na to, aby sa dostali na okraj záhrady a prešli na svoj okraj.

Technológia pestovania uhoriek v sudoch

Aby sa uhorky v sude mohli tešiť vážnej úrode zdravého ovocia, mali by sa letní obyvatelia starať o tieto dve jednoduché pravidlá:

  1. Pravidelné zalievanie teplou vodou, státie na slnku počas dňa. Voda by nemala padať na listy a riasy uhoriek, pretože to môže spôsobiť popáleniny. Pôda v sudoch by mala byť neustále navlhčená, ale nie mokrá. To umožní rastlinám aktívne vstrebávať živiny z pôdy. Priemerná rýchlosť nalievania jednej rastliny za deň je 1 až 3 litre, v závislosti od poveternostných podmienok.
  2. Korenové a nekoreňové obvazy s komplexnými hnojivami pre uhorky. Po celú plodnú sezónu sa odporúča pestovať výsadbu v sudoch nie viac ako 4 krát a prvé by sa malo uskutočniť 2-3 týždne po výsadbe sadeníc alebo po výskyte 4 skutočných listov pri výsadbe semien. V nestabilnom počasí môžete spracovávať rastliny „Epinom“.

Zvyšok starostlivosti o uhorky v sude sa zníži na rovnomerné rozdelenie rias a včasné zbery. Keď sa burina objaví, musí sa odstrániť a za veľmi horúceho počasia sudy v tieni s netkanou textíliou s najnižšou hustotou. Povrch pôdy v sudoch sa môže, a niekedy dokonca aj potrebuje, zbaliť tenkou vrstvou prezretej vegetácie alebo rašelinou rozdrvenou na drobky.

Recenzie záhradníkov

Početné recenzie na túto neobvyklú metódu pestovania uhoriek sú väčšinou veľmi pozitívne. Letní obyvatelia si to vážia najmä pre nízku zložitosť procesu, ktorý nevyžaduje dlhé vykopávanie pôdy, burinu v nepohodlnej polohe a nekonečný boj so slimákmi a inými škodcami. Aj v daždivých a studených letách záhradníci, ktorí pestujú uhorky v sudoch, poznamenávajú, že to nemá takmer žiadny vplyv na produktivitu.

Okrem toho sú uhorkové sudy vynikajúcou ozdobou letnej chaty. Môžu byť umiestnené bližšie k rekreačnej oblasti. Aby vyzerali harmonickejšie, mnohí letní obyvatelia maľujú steny sudov v rôznych farbách. Z nedostatkov takýchto rastúcich záhradkárov je potrebné pravidelne otáčať hlavne tak, aby sa visiace riasy na slnku neprehrievali.

Ako sa starať o uhorky v sude

Uhorky pestované v sudoch majú nielen nižšiu kvalitu, ale často aj vynikajúcu kvalitu pôdy. Získanie veľkej plodiny pomocou tejto technológie je oveľa jednoduchšie, najmä ak je pozemok malý.


Pozrite si video: Prvé uhorky už v janári (Septembra 2022).