Inštrukcia

Pestovanie hrozna Riesling

Pestovanie hrozna Riesling


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Rieslingové hrozno je všeobecne známe pod synonymami Riesling Rýn, Biely riesling, Reinriesling alebo Rheinriesling, ako aj Rieslinok. Odroda je požadovaná ako technické hrozno od pobrežia nemeckej rieky Rýn.

Odrôdová charakteristika

„Ryzlink rýnsky“ sa považuje za európsku odrodu, ktorá sa v súlade so svojimi morfologickými a biologickými charakteristikami môže zaradiť do ekologicko-geografickej skupiny. Hrozno tejto odrody bolo rozšírené a pestuje sa v krajinách ako Nemecko, Rakúsko, Bulharsko, Maďarsko, Juhoslávia, Česká republika, Rumunsko, Švajčiarsko, Amerika a Argentína. Odroda je obľúbená mnohými vinármi a používa sa pri výrobe populárnych a populárnych bielych vín vysokej kvality.

Biologický opis

Sadenice tejto odrody majú strednú rastovú silu a polopriepustné, pomerne tenké výhonky. Letáky sú zaoblené, trojlaločné, s charakteristickou slabou disekciou a lievikovitým tvarom. Axiálna časť výhonkov a stopky majú zvláštny načervenalý odtieň. Na jeseň je farba listu prevažne žltá. Kvet je bisexuálny.

Asi päť mesiacov uplynie pred okamihom odstrániteľnej splatnosti. Kríky silného rastu, s vysokou úrovňou zrenia viniča. Priemerné výnosy nie sú dostatočne vysoké. V podmienkach vysokého stonku je priemerný výnos priemerne 157 c / ha. Počet plodných výhonkov je najmenej 86%. Zhluky sú malé alebo stredne veľké, valcové alebo valcové-kónické, husté alebo voľné. Dĺžka strapca sa môže meniť od 8 do 14 cm, šírka - od 6 do 8 cm.

Rieslingové hrozno: Zber

Technická špecifikácia

Bobule sú stredne veľké. Štandardný priemer nepresahuje 15 mm. Bobule majú charakteristický okrúhly tvar so zeleno-bielou farbou alebo žltkastým nádychom. Na koži zrelých bobúľ sú jednoduché, malé, tmavo hnedé bodky.

Pokožka je tenká, ale dostatočne pevná. Zrelé bobule majú veľmi šťavnatú dužinu s príjemnou a harmonickou chuťou. Priemerný počet semien na bobule sa pohybuje od dvoch do štyroch. Skóre chuti zrelých bobúľ je maximálne. Obsah cukru v šťave sa pohybuje od 18 do 20% a kyslosť sa môže pohybovať od 8 do 10 g / l.

Výhody a nevýhody odrody

Rizling rýnsky je tak populárny, že väčšina pestovateľov môže uviesť nielen hlavné výhody, ale aj drobné nevýhody tejto odrody:

 • vysoká úroveň produktivity s priemernou mierou plodnosti 90%;
 • odroda patrí do kategórie hrozna milujúcich druhov hrozna;
 • hrozno tejto odrody sa vyznačuje nestabilitou voči oidiu a je často postihnuté aj rakovinou baktérií a hnilobou sivých bobúľ;
 • rezistencia voči plesniam a rezistencii proti fyloxére je tiež nedostatočná. Okrem toho sa vyžaduje ochrana proti zväzku listov;
 • táto odroda je náchylná na také prejavy, ako je zbavenie kvetov, vaječníkov a olúpanie plodov.

Hrozno rieslingu sa však prezimuje ľahko v porovnaní s inými druhmi odrôd a neskoré otvorenie očí umožňuje poškodenie vratných mrazov skoro na jar iba v malej miere.

Pravidlá výsadby a vlastnosti pestovania

Rieslingové hrozno je na pozemkoch určených na pestovanie veľmi náročné, čo je spôsobené pomerne oneskoreným dozrievaním bobúľ. Dobré miery rastu sa pozorujú pri kultivácii v chladných klimatických podmienkach.

Pri pestovaní vinárov by sa mali brať do úvahy vlastnosti poľnohospodárskej technológie, ktoré nemajú malý význam pre tvorbu úrody kvalitných bobúľ:

 • štandardná výsadbová jama by mala mať priemer najmenej 60 cm, s hĺbkou zodpovedajúcou veľkosti koreňového systému sadenice;
 • dôležitý je správny výber miesta pristátia, ktorý by mal predstavovať sklonený svah s pôdou s dostatočným množstvom vápna;
 • je povolené vykonávať neštandardné formovanie na štyroch rukávoch, ktorých dĺžka sa môže líšiť od 40 do 60 cm, keď rastú s úkrytom v chladnom období, a formujú sa na vysokých druhoch kmeňov v nekrytej kultúre;
 • ak sa pestuje v zimnom období bez prístreškov, výška stonky by sa mala ponechať o niečo viac ako meter s dvojramenným kordónom a šiestimi ovocnými šípkami;
 • pri pestovaní na ventilátore bez ventilátora by sa malo zachovať maximálne zaťaženie asi tridsiatich výhonkov na rastlinu.

Kultivačné opatrenia sú štandardné a zahŕňajú prerezávanie, včasné zavlažovanie a kŕmenie. Používajú sa stredné aj dlhé čalúnenia. Najlepšie akcie sú Berlandieri na Riparia Kober 6BB.

Recenzie vinárov

Hlavnými črtami odrody, ktoré umožňujú záhradníkom rozlíšiť hrozno Riesling od hrozienok, sú:

 • prítomnosť lievikovitých, drsných, veľkých pokrčených listov s konvexnými žilami na spodnej strane;
 • vznik zelenožltej farby s jemným modravým odtieňom, bobule so špecifickou odrodovou chuťou.

Pestovatelia viniča zriedka uprednostňujú hrozno Riesling ako jedinú odrodu na domácom vinohrade. Nemali by ste sa báť zlej odolnosti voči poškodeniu chorobami. Vo väčšine prípadov sú preventívne opatrenia na spracovanie kríkov štandardné a vo veľkej miere závisia od poľnohospodárskeho zázemia v mieste pestovania.

To najlepšie z Nemecka: Riesling hrozno

Odroda Riesling nie je príliš vhodná na pestovanie začínajúcich vinárov, ani na nepriaznivé poveternostné podmienky tohto hrozna. Značná časť vinárov a amatérskych záhradníkov však pestuje Riesling presne ako technická odroda hrozna, ktorá umožňuje získať vynikajúce a kvalitné biele víno.


Pozrite si video: Nasedlovice, Hlohovec, etc. (Septembra 2022).