Tipy

Hrozno Typhi: opis odrody a vlastnosti pestovania

Hrozno Typhi: opis odrody a vlastnosti pestovania


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Hroznová Typhi alebo „Typhi pink“ je známa mnohými synonymami ako „Typhi-Kyzyl“, „Typhi Suryh“, „Toipi-Kyzyl“ a „Gissori“.

Vlastnosti triedy

Hrozno Typhi je stolová odroda, ktorú ľudstvo pozná už od staroveku. Arabi priniesli odrodu na územie Strednej Ázie v 7. až 8. storočí po Kr. e. cez arabský prístav Taef. Údaje o pestovaní odrody na viniciach v Bukhare a Samarkande sa zachovali, odkiaľ sa toto hrozno rozšírilo. Podľa kombinácie morfologických a biologických znakov Hrozno Typhi možno zaradiť do skupiny populárnych orientálnych hybridov a odrôd.

Biologický opis odrody

Hrozno typhi ružovej odrody tvorí silné kríky. Štandardná úroda je neskoro. Od štádia kvitnutia púčikov až po úplnú zrelosť bobúľ tejto odrody hrozna uplynie 160 až 175 dní. Mladé výhonky majú korunu pokrytú ľahkou pavučinkovou dospievaním a vyznačujú sa tiež slabým sfarbením a prítomnosťou tmavej malinovej hranice. Ročné a úplne dozreté výhonky majú červenkastohnedú farbu.

Listy hrozna tohto tvaru sú dosť veľké, majú slabé vrstvenie, päť-lalokovité a podlhovasto zaoblené tvary. Spodný povrch doskovej dosky má štetinnú pubertu alebo úplne hladkú. Kvety tvoria bisexuálne. Hroznová kefa je veľmi veľká, s priemernou hmotnosťou 1,5 až 2,3 kg, s prítomnosťou vyvinutých bočných čepelí. Štandardný tvar zväzku je valcový alebo kónický, Zhluky sú sypkej štruktúry a sú umiestnené na dlhom stonku, ktorý sa vyznačuje ligáciou na svojej základni.

Tayfi hrozno: vlastnosti triedy

Technické vlastnosti bobúľ

Bobule hrozna Typhi sú veľmi veľké. Hmotnosť dozretých bobúľ sa môže meniť od 7 do 9 g. Majú podlhovastý alebo oválny tvar a vyznačujú sa tiež prítomnosťou nejakého skoseného vrchu. Štandardná dĺžka bobúľ je od 2,3 do 2,8 cm Úplne zrelé bobule majú pomerne svetlú, červenkastú alebo tmavo ružovú farbu s výrazným fialovým odtieňom.

Bobule majú na koži malé, ale viditeľné škvrny, ako aj mierne povlak s tenkým voskovým povlakom. Šupka na bobule samotnej je hustá, hustá a vo vnútri má veľmi charakteristickú jasne červenú farbu. Buničina je optimálne mäsitá, mierne chrumkavá, hustá a šťavnatá, má príjemnú a harmonickú chuť. Chuťové vlastnosti sú pomerne vysoké.

Výhody a nevýhody odrody

Hrozno Typhi má mnoho výhod, vďaka ktorým je veľmi populárne a žiadané po dlhú dobu:

 • vynikajúci pohľad na zoskupenia a ich predajnosť;
 • vynikajúce chuťové indexy;
 • dobrá prepraviteľnosť zozbieraných kefiek na hrozno;
 • dlhodobá skladovacia kapacita plodiny;
 • absencia negatívneho vplyvu sucha a vysokej slanosti pôdy na úrodu a kvalitu bobúľ.

Táto odroda má však veľmi nízku odolnosť voči nízkym teplotám v zime. Okrem toho je táto odroda náchylná k vážnemu poškodeniu plesňami, múkou a roztočmi. Chuť bobúľ môže byť veľmi priemerná s výraznou zmenou v oblasti pestovania a nedostatočným množstvom slnečného žiarenia.

Pravidlá vykládky

Sadenice hrozna Typhi sa vyznačujú vysokou rastovou aktivitou. Kusy tejto odrody sú tiež veľmi dobre a čo najrýchlejšie zakorenené. Výsadba sadeníc sa vykonáva podľa štandardnej schémy s predbežnou prípravou pôdy v oblasti pod viníc a ošetrením koreňového systému sadeníc stimulantmi. Rastová sila a výška puzdier naznačujú použitie fixácie na podperách.

Funkcie starostlivosti

Hrozno Typhi má niektoré vlastnosti, ktoré ovplyvňujú vykonávanie činností týkajúcich sa starostlivosti o vinice:

 • rastlina, ktorá miluje slnko, potrebuje pravidelnú zálievku, ktorá vyžaduje pri pestovaní špeciálne zavlažovacie systémy;
 • zavlažovanie kríkov hrozna pred a po kvitnutí, ako aj v obdobiach príliš suchých;
 • odroda veľmi dobre reaguje na aplikáciu hnojív, z ktorých je výhodnejšie používať hnojenie fosforom a draslíkom;

 • mulčovanie pôdy organickou hmotou má dvojaký účinok, ktorý umožňuje nielen kŕmenie rastlín, ale tiež chráni koreňový systém pred vysušením;
 • prerezávanie sa môže vykonávať na jar aj na jeseň, ale je povinné v štádiu vegetačného pokoja rastlín;
 • Odporúča sa vytvoriť ventilátorové puzdrá na 3 alebo 4 rukávoch pomocou stredného prerezávania pre 5-6 očí.

Kríky často neznášajú nadmerné zaťaženie, preto je veľmi dôležité vykonávať včasné prideľovanie dávok. Okrem toho by sa pred stupňom hromadného kvitnutia a po kvitnutí mali hroznové kríky postriekať prostriedkami proti chorobám a veľkým škodcom.

Možno vás bude zaujímať aj článok, v ktorom hovoríme o hrozne odrody Líbya.

Recenzie záhradníkov

Hrozno Typhi patrí do kategórie odrôd, ktoré majú pozitívnejší ako negatívny prehľad. Spravodlivo treba poznamenať, že mnohé z nich charakterizujú odrodu ako sladko sladkú, s neobvyklým ružovým „trieslovým“ bobuľami, mierne roztiahnutými na voľnej kefke. Väčšina nepáči sladko-sladkú chuť, ako aj veľké semená bobúľ.

Väčšina amatérskych záhradkárov by však s radosťou súhlasila s jeho pestovaním, ale, bohužiaľ, táto odroda prežíva a hojne prináša ovocie výlučne v oblastiach s veľmi horúcim blížiacim sa ázijským podnebím. Napríklad na území Uzbekistanu sa takéto hrozno dlhodobo etablovalo ako odolné voči suchu a odolné voči soliam, schopné plodiť ovocie na rôznych druhoch pôdy. Odolnosť proti mrazu tejto formy je pomerne nízka a je vhodná výlučne pre teplé oblasti. Prípady zmrazenia odrody boli zaznamenané dokonca aj na krymských viniciach.

Ako pestovať hrozno na jeseň

Hrozno Typhi je vysoko kvalitná stolová odroda, ktorá je vhodná aj na sušenie. Môže sa skladovať na dlhú dobu, ako aj prepravovať na veľké vzdialenosti. Je to veľmi krásna odroda a čo je dôležitejšie, tvorí bobule bez praskania alebo olúpania.

Pri pestovaní v oblastiach s vhodnými klimatickými podmienkami sa každý rok vytvára vynikajúca úroda, ktorá poteší pestovateľov veľkými, krásnymi kefami a vysokou prezentáciou. Táto odroda potrebuje veľa svetla a tepla, aby úplne dozrela úrodu a výhonky, takže aj v južných oblastiach sa odporúča pestovať ju v blízkosti hlavných stien, ktoré smerujú k juhozápadnej alebo južnej strane.


Pozrite si video: Ivan Hričovský: Pestujeme čučoriedky (December 2022).