Dom a záhrada

Ako a kedy zalievať zemiaky

Ako a kedy zalievať zemiaky


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Zemiaky sú plodinou milujúcou vlhkosť, ktorá počas krátkeho vegetačného obdobia zvyšuje nielen veľkú zelenú hmotu, ale aj niekoľko kilogramov obchodovateľných hľúz. Na to potrebuje veľa sily, ktorú môže rastlina vziať výlučne z vrchnej vrstvy pôdy, pretože korene zemiakov sa do nej prehlbujú maximálne 30 cm.

Výber najlepšieho času na zalievanie zemiakov je dôležitým bodom pre všetkých obyvateľov leta. Okrem toho je potrebné jasne pochopiť, koľko vody treba rastlinám v danom období dodať. Nedostatok vody spolu s jej nadmerným množstvom môže viesť k strate úrody v tejto plodine.

Musím zalievať zemiaky

Otázka, či zemiaky potrebujú pravidelnú zálievku, nemôže dať jednoznačnú odpoveď. Niektorí letní obyvatelia s úplnou istotou tvrdia, že nie sú zvyknutí na zalievanie zemiakov, a ich plodiny nie sú horšie ako plodiny ich susedov, ktorí denne plnia hrebene touto plodinou. Zavlažovanie zemiakov je v skutočnosti potrebné rovnako ako iné rastlinné rastliny. Jedinou otázkou je, ktorá pôda je pre neho vyhradená.

Na ťažkých a hustých pôdach je zvýšená vlhkosť, najmä v období zrážok. Ak sa v areáli vždy nachádzajú kaluže, najmä na cestách alebo uličkách, je lepšie nezalievať. V prípade, že pôda na mieste so zemiakmi je piesočnatá a rok nebol príliš veľkorysý, zrážky budete musieť zalievať počas celého vegetačného obdobia.

Kedy zavlažovať zemiaky

Ako najlepšie zalievať zemiaky: všetkými spôsobmi

Nie je veľa spôsobov ako zavárať zemiaky a všetky sa dajú rozdeliť do dvoch veľkých skupín:

Manuálne napájanie

Prvý odsek obsahuje klasické metódy dodávania vlhkosti do koreňov rastlín - kanvy, vedrá alebo hadice, ktoré bude musieť záhradník samostatne priniesť do každého kríka. Výhodou tejto metódy je bodový efekt. Je ideálny pre majiteľov malých plôch so zemiakmi. Súčasne sa zemiaky môžu zalievať nie kontinuálnym spôsobom, ale selektívne, čím sa špecifickým rastlinám dodáva vlhkosť.

Dôležité si to pamätaťKaždá rastlina nepotrebuje viac ako 4 litre vody a mala by byť dodávaná ku koreňom po častiach, približne jeden liter na hniezdo. Po úplnom vstrebaní vlhkosti do už napojenej kríky sa opäť naleje asi jeden liter vody a po absorpcii sa postup opakuje. Nebude ťažké to urobiť s vedrámi a kanvicami, ale bude oveľa ľahšie zalievať proces pomocou hadice, na konci ktorej sa nanesie postrek (aby sa zabránilo erózii pôdy pri koreňoch). Po navlhčení ornice v jednom rade alebo štvorci začnú zalievať druhú a potom sa znova vrátiť do už rozliatej oblasti.

Nevýhodou tejto metódy je neschopnosť kontrolovať, koľko vody sa nalieva pod jeden krík.

Mechanizované zavlažovanie

Druhá skupina metód zahŕňa zavlažovanie postrekovačmi alebo kvapkaním, ktoré rozprašujú tekutinu na rastliny alebo ich dodávajú priamo ku koreňom (zariadenie na zavlažovanie koreňového systému). Sú ideálne vhodné pre veľké pristátia a sú obzvlášť užitočné pre tých letných obyvateľov, ktorí nemôžu samostatne prevážať ťažké vedrá a kanvy.

Zavlažovacie systémy sú inštalované na mieste nad povrchom pôdy (zavlažovanie) alebo sú distribuované vo forme sietí na svojom povrchu alebo pod ním. Prvá možnosť je vhodná na zavlažovanie pred kvitnutím zemiakov a bezprostredne po ňom, pretože existuje riziko vyplavenia peľu, čo nevyhnutne povedie k zníženiu úrody. Okrem toho je dôležité zvoliť si správnu veľkosť kvapôčok: príliš veľká zhutní pôdu, ktorú zemiaky netolerujú, a príliš malá pôdu jednoducho nevlhčí, usadí sa na listoch a odparí sa. Druhá možnosť je výhodná v tom, že kvapky vody preniknú priamo do koreňov rastlín bez zhutnenia pôdy a bez ovplyvnenia tvorby kôry na jej povrchu.

Použitie zavlažovacích systémov má len jednu nevýhodu - vysoké náklady na zavlažovacie systémy a ďalšie vybavenie, napríklad špeciálne časovače a zásobníky vody.

Pravidlá napájania

 • Prvým a najdôležitejším pravidlom zalievania zemiakov je tzv "letná" teplota vody. Rastliny z čeľade nočnej, do ktorej táto kultúra patrí, majú veľmi jemné sacie korene, ktoré sa začnú hniť, ak sú napojené studenou vodou. Preto je lepšie zohriať vodu určenú na zavlažovanie počas dňa na slnku.
 • Pravidlo dva - začiatok zavlažovania by sa mal zhodovať s výskytom 10 centimetrových výhonkov nad povrchom pôdy. V čase výsadby je lepšie chrániť sadivo zemiakov pred nadmernou vlhkosťou, pretože hľuzy alebo ich časti sa môžu pred zakorenením hniť. Spravidla je preň vo fáze klíčenia dostatočná pôdna vlhkosť.
 • Potreba vlhkosti v zemiakoch sa prudko zvyšuje v štádiu pučania. V tomto okamihu musíte zvýšiť množstvo vlhkosti a množstvo polievania. V priemere sa pod kríkom, bez zrážok, naleje 5 až 6 litrov vody 2 až 3-krát týždenne. Po zbavení kvetov sa zalievanie opäť zníži na 1krát týždenne, 4 litre vody na rastlinu. Ďalšie obdobie, keď sa zemiaky potrebujú pravidelne zalievať, je nalievanie hľúz.
 • Tiež dôležité Vypočítajte množstvo vody v závislosti od teploty a vlhkosti vzduchu v atmosfére. V suchom a horúcom počasí sa množstvo zavlažovania zvyšuje až 6-krát mesačne a pri začiatku chladného počasia sa znižuje na 3-4-krát. Objem vody v tomto prípade kolíše od 6 do 12 litrov na rastlinu.

Dobrým nástrojom na zvýšenie pôdnej vlhkosti v teplom je uvoľnenie alebo mulčovanie. Pre obyvateľov leta sa tieto metódy zadržiavania vody nazývajú „suché napájanie“. Táto metóda pomáha znižovať množstvo vody nalievanej pod každým puzdrom a umožňuje vám predĺžiť intervaly medzi výbojmi vlhkosti.

Možno vás bude zaujímať aj článok, v ktorom hovoríme o technológii pestovania zemiakov zo semien.

Znaky prebytku a nedostatku vlhkosti

Nedostatok aj prebytok vlhkosti v rôznych fázach rastu zemiakov negatívne ovplyvňujú výnosy plodín. Preto musíte starostlivo monitorovať stav puzdier, aby ste včas zistili, či naozaj potrebujú zalievať.

Nedostatok vlhkosti pod zemiakmi môžete zistiť pomocou nasledujúcich príznakov:

 • pokles vvädnutia listov a stoniek, pri ktorom klesnú, vyzerajú letargicky a zosvetľujú;
 • stonky prestanú rásť a vzniknuté puky sa neotvárajú;
 • jednotlivé stonky, zvyčajne najmenšie, umierajú úplne.

Prebytok vlhkosti najčastejšie spôsobuje prepuknutie plesňových chorôb a rozpad podzemnej časti rastliny, čo sa prejavuje nasledujúcimi príznakmi:

 • čepele listov vädnú ako pri nedostatku vlhkosti, zároveň však vyzerajú tmavšie a mierne vodnaté;
 • na stonkách, najmä v ich spodnej časti, sa objavujú plačové škvrny, niekedy sa zakryjú kvetom bielej alebo šedej farby (mycélium);
 • hľuzy zemiakov zostávajú malé, začnú hniť.

Obzvlášť nebezpečná pre zemiaky je nedostatok alebo nadmerná vlhkosť, ktorá sa vyskytuje počas tvorby hľúz súčasne s rozkvetom. Počas tohto obdobia je už možné stratiť 60% plodiny v dôsledku predčasného a nepravidelného zalievania, zatiaľ čo sucho alebo stagnácia vlhkosti počas procesu plnenia hľúz znižuje množstvo a kvalitu hľúz maximálne o 20%.

Jednoduchým spôsobom môžete určiť správny okamih, keď pôda dostatočne vyschne na ďalšie zalievanie - položením ruky do hĺbky 10 cm v pôde. Ak je pokrytý prachom a nie mierne vlhkými zhlukami pôdy, je načase zaliať zemiaky.

Zavlažovanie zemiakov

O zalievaní alebo nezalievaní zemiakov v určitom poli, v určitom počasí a zložení pôdy môže rozhodnúť iba vlastník lokality, ktorý denne monitoruje stav výsadby. Hranica medzi nadmerným množstvom a nedostatkom vody v zemiakoch je veľmi tenká, ale dá sa veľmi ľahko sledovať.


Pozrite si video: Zemiaky v sene - sadenie (Júl 2022).


Komentáre:

 1. Alfonso

  Ja s tebou úplne súhlasím.

 2. Kiran

  Nemáš pravdu. Som si istý. Pozývam vás, aby ste diskutovali.

 3. Sealey

  A čo si počneme bez tvojho úžasného nápadu

 4. Lancelot

  There is something in this. Thank you for your help in this matter, maybe I can also help you with something?

 5. Manu

  You are making a mistake. Let's discuss this. Email me at PM, we'll talk.Napíšte správu