Tajnosť

Hrozno „Julian“: nová a málo študovaná hybridná forma

Hrozno „Julian“: nová a málo študovaná hybridná forma


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Hrozno "Julian" z amatérskeho výberu W. U. Kapelyushnogo, ktoré je veľa známe pod synonymom "BH8", sa vzťahuje na tabuľkovú formu hrozna s veľmi skorým zrením. Zber v závislosti od klimatických a poveternostných podmienok sa môže začať v 95. alebo 105. deň vegetačného obdobia.

Vlastnosti triedy

Hybridná forma julského hrozna sa získala ako výsledok šľachtiteľských prác na krížení populárnej odrody Kesha s hroznom nazývaným Rizamat, čo umožnilo získať hybrid, ktorý je pre vinárov celkom zaujímavý a atraktívny.

Vlastné výsadby hrozna "Julian" sa vyznačujú veľkou rastovou silou. Výstrely sa predčasne dozrievajú po celej dĺžke rastu. Odrezky získané z tejto hybridnej formy sa vyznačujú dobrým zakoreňovaním. Zlučiteľnosť s väčšinou zásob a odrôd je veľmi dobrá.

Hrozno "Julian": prvá úroda

Kvitnutie tejto odrody je bisexuálne. Zrelé hrozno vo svojej podobe veľmi pripomína hrozno rodičovskej odrody "Rizamat". Stopka je pomerne dlhá. Štruktúra plne vyzretej kefy je stredne voľná, bez pevne priliehajúcich plodov.

V strapcoch hrozna "Julian" tvoril hladké bobule s tvarom obrúska, ružovej farby. Ich veľkosť sa pohybuje od 4 x 2,6 do 4,2 x 2,8 cm. Priemerná hmotnosť bobúľ sa môže pohybovať od 9 do 11 g. Chuťové vlastnosti bobúľ sú dobré. Zrná dužina, ktorá má harmonickú chuť, má dostatočnú hustotu, chrumkavosť, pokrytá tenkou pokožkou, ktorá nie je zrejmá počas jedla. Hromadenie cukru je pomerne vysoké.

Výhody a nevýhody

Hybridná forma hrozna „Julian“ má autor deklarované nasledujúce výhody:

 • veľmi veľké a krásne zhluky;
 • bisexuálne kvitnutie, odstránenie problémov s opelením;
 • možnosť získania skorej úrody;
 • dobrá akumulácia cukru a vynikajúca chuť;
 • vysoká predajnosť a preprava plodín:
 • hybrid nie je prakticky ovplyvnený osami;
 • odolné voči plesniam, oídiu a šedej hnilobe o 2,5-3 body;
 • deklarovaná mrazuvzdornosť do -24 ° C

V súčasnosti prebieha ďalšie testovanie rozmanitosti tohto nového hybridného formulára na súlad s deklarovanými ukazovateľmi.

Výsadba hrozna

Vysoko kvalitné sadenice julského hrozna majú veľmi rozvinutý koreňový systém, ktorý veľmi uľahčuje výsadbu tejto hybridnej formy a urýchľuje jej prežitie. Prispôsobenie rastlín otvoreným zemným podmienkam sa uskutoční čo najskôr. Výsadba sadeníc sa výhodne uskutočňuje na jar. Výsadba sa vykonáva štandardne pre všetky hybridné formy hrozna:

 • príprava pristávacích jám alebo zákopov by sa mala začať na jeseň;
 • vytvorenie „koláča“ potrebného pre koreňový systém hrozna, pozostávajúci z drenážnej vrstvy, humusu s pridaním komplexu hnojív a úrodnej pôdy;
 • na jar by sa sadenice mali pripraviť rozrezaním koreňového systému na 15 alebo 20 cm a zvyšok namočením do roztoku stimulantov;
 • všetky prebytočné, poškodené alebo oslabené výhonky podliehajú prerezaniu na sadeníc pripravených na výsadbu;
 • na pripevnenie viniča odveďte drevený alebo kovový kolík do stredu jamy.

Po výsadbe by sa mali sadenice hojne zalievať (1,5 - 2 vedra vody) a mala by sa pridať pôda usadená nad koreňovým systémom. Okolo kríkov sa odporúča mulčovať pôdu humusom alebo pilinami.

Funkcie starostlivosti

Hybridná Juliánska forma dostala od rodičovského páru maximálny počet pozitívnych vlastností, vrátane odolnosti voči najbežnejším chorobám hrozna a škodcom, čo minimalizuje použitie chemikálií na preventívne postrekovanie kríkov.

Štandardné dvojité ošetrenie zvyčajne postačuje na ochranu rastliny po celú sezónu. Hroznové kríky vo fáze vegetácie si vyžadujú zvýšenú starostlivosť. Činnosti požadované v tejto fáze sú tieto:

 • dve zavlažovanie vodou, ktoré zodpovedá začiatku vegetačného obdobia na jar a príprave kríkov na zimné obdobie;
 • zavlažovacie opatrenia založené na pôdnych podmienkach a poveternostných podmienkach;
 • zavedenie organických zlúčenín za rok bez prítomnosti mulčovacej vrstvy organických látok;
 • kŕmenie kvetov a strapcov s cieľom znížiť preťaženie kríkov plodinami a zvýšiť plodnosť;
 • udržiavanie zaťaženia každého puzdra v 40 alebo 45 očiach;
 • prerezávanie pre 8-10 očí.

Táto hybridná forma je tiež zaujímavá v tom, že vytvorenie zvýšenej vlhkosti pôdy umožňuje získať na výstupe asi 90 až 95% dobre vyvinutých a veľmi životaschopných sadeníc. Ďalej je potrebné poznamenať, že štepená kultúra zlepšuje kvalitatívne vlastnosti plodiny.

Recenzie záhradníkov

Podľa mnohých záhradkárov patrí Julian hrozno medzi desať najobľúbenejších a najzaujímavejších hybridných foriem pre vinohradníctvo. Hrozno skutočne vykazovalo vynikajúcu odolnosť proti porážke plesní a kliešťov. Vo fáze kvitnutia bolo zriedkavo pozorované vylučovanie vaječníkov na najväčšie stopky, čo nás vedie k premýšľaniu o štípaní.

Štepené rastliny tejto formy sú zreteľne silnejšie ako korene rastlín a vyžadujú si včasné viazanie na smer rastu. Výhonky sú veľmi silné a na každom z nich sa tvoria 2-3 kvetenstvo, čo si vyžaduje kŕmenie. Na nevlastných synoch sa tiež tvoria vaječníky. Nezistili sa žiadne bobule. Niektoré pochybnosti sú spôsobené deklarovaným obdobím dozrievania, má však zmysel pozorovať tvar pri nahromadení starého dreva.

Rysy odrody viniča "Julian"

Napriek novosti a nedostatku vedomostí zanecháva hybridná forma juliánskeho hrozna úplne priaznivý dojem so svojimi kvalitatívnymi charakteristikami a vynikajúcou veselosťou. Možno, že ďalšia štúdia umožní všeobecné uznanie tejto formy a zaujme vedúce postavenie v súkromných vinohradoch.