Návrh

Hrozno "Shahin Irán": vlastnosti výberu výsadbového materiálu a pestovania

Hrozno "Shahin Irán": vlastnosti výberu výsadbového materiálu a pestovania


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Sadenice hrozna „Shahin Irán“ sa často predávajú pod názvami „Early Rizamat“, „Glory to Moldova“ alebo veľmi slávny „Glory to Moldova“. „Shahin v Iráne“ je s najväčšou pravdepodobnosťou starým a málo známym variantom stredoázijskej odrody z tadžického výberu, ktorý možno označiť ako „Kyzyl Uzum Kanabadam“.

Opis stupňa

Táto odroda je rozšírená stolová hybridná forma vysokokvalitného hrozna so skorým obdobím dozrievania, ktoré sa objavuje 120 alebo 125 dní. Tajomstvo jeho pôvodu, pri výklade ktorého ešte stále neexistuje konsenzus, nezbavuje pozornosť mnohých výhod. Vinári by mali pamätať na to, že v rámci „Šahineh v Iráne“ sa odrody často implementujú, ktoré sa navzájom líšia v niekoľkých základných charakteristikách.

Originálne kríky odrody „Shahin Irán“ majú výraznú postavu a bisexuálne kvety. Kytice rastlín majú atraktívny vzhľad a sú veľmi veľké. Priemerná hmotnosť strapca sa môže meniť od 800 do 1000 g. Pomerne často sa vyskytujú väčšie exempláre. Tvar strapca je valcovitý. Ukazovatele hustoty sú priemerné alebo sa pozoruje mierna drobivosť. Vinári v niektorých rokoch pozorovali hrach.

Bobule sú formované veľmi veľké a krásne. Štandardná veľkosť bobúľ je 3,6 x 2,2 cm, hmotnosť jedného bobule je od 8 do 12 g. Tvar je podlhovastý ovál. Farba sa pohybuje od tmavo ružovej po extrémne tmavo červenú. Chuťové vlastnosti sú mnohými považované za veľmi priemerné.

Malo by sa však pamätať na to, že odroda má určitú variabilitu a chuť môže mať významné rozdiely. V každom prípade je mäso charakterizované mäsom a bobule samotné sú pokryté hustou pokožkou. Minimálny obsah cukru je 15%, ale najčastejšie dosahuje 18%. Štandardná kyslosť nepresahuje 6 g / l.

Shahin Iran Hrozno: Pestovanie

Výhody a nevýhody odrody

Hrozno odrody „Shahin Iran“ má veľa obdivovateľov, čo je pre výhody tejto odrody, ktoré sú pre väčšinu vinárov veľmi dôležité:

  • odroda patrí k najvyšším výnosom;
  • stabilný výnos bez ohľadu na pestovateľskú oblasť;
  • zimná odolnosť preukázaná počas pestovania na domácich pozemkoch bola -21 ° С;
  • prepraviteľnosť hrozna je veľmi vysoká;
  • klastre majú veľmi atraktívne vonkajšie parametre;
  • príjemná a harmonická chuť dozretých bobúľ;
  • odolnosť proti závažným chorobám je 3,5 bodu.

Táto odroda hrozna má však určité nevýhody: po silných a dlhotrvajúcich zrážkach sa môžu na plodoch vyskytnúť praskliny. Odroda je dosť náladová, nemali by ju na kultiváciu používať neskúsení záhradníci.

Pravidlá vykládky

Na pestovanie hrozna sú vhodné najviac osvetlené oblasti bez vplyvu vetra, ktoré nevykazujú významné zatienenie inými výsadbami. Príprava výsadbových jám je štandardom pre všetky vinice.

Je veľmi dôležité korelovať veľkosť pripravenej diery s veľkosťou koreňového systému sadenice. Rovnako dôležité je získavanie kvalitných a zdravých sadeníc, ktoré spĺňajú štandardné odrodové parametre.

Starostlivosť o hrozno "Shahin Irán" podobné iným odrodám a spočíva v zalievaní, včasnom obliekaní a preventívnom ošetrení kríkov. Pri pestovaní tejto odrody by sa malo brať do úvahy skutočnosť, že rastlina sa vyznačuje uspokojivým dozrievaním výhonkov a vyžaduje zaťaženie 40 - 45 očami na krík.

Prerezávanie sa má robiť na 8 alebo 12 očiach. Percento plodných výhonkov sa môže meniť od 65 do 75%. Rastlina je umiestnená do tvorby stepnej plodiny. Prednosť by sa mala venovať veľkým formám s významnými zásobami starého dreva.

Navrhujeme tiež, aby ste sa oboznámili s odrodovými charakteristikami a odrodami hrozna Kesha.

Recenzie záhradníkov

Záhradníci pestujúci hrozno odrody Shahin Irán majú veľmi nízku odolnosť proti poškodeniu hlavnými chorobami. Často ho napadajú osy. Významná časť negatívnych recenzií o odrode sa najčastejšie spája s získavaním a zberom sadeníc, ktoré sú v porovnaní s hroznom „Šahin Irán“ veľmi priemerné. Vzhľad spojený s príjemnou adstringciou v chuti je charakteristickým znakom iránskeho hrozna Shahin. Okrem toho má podľa skúsených vinárov skutočná odroda hrozna „Shahin Iran“ veľmi hmatateľnú horkú chuť a hustú dužinu s charakteristickou chuťou.

Veľmi dôležitou udalosťou je, že väčšina vinárov zvažuje včasné ošetrenie poškodenia chorobami. Na tento účel sa odporúča používať moderné systémové lieky.

Ako sa starať o hrozno na jeseň

Pestovanie tejto odrody je v súčasnosti dosť komplikované z niekoľkých dôvodov: po prvé, dnes je veľmi ťažké kúpiť skutočné sadenice hrozna „Šahin Irán“ a po druhé, vlastnosti odrody neznamenajú jej použitie na priemyselné výsadbu z dôvodu potreby vykonávať maximálne ochranné opatrenia proti chorobám. Okrem toho je odroda náchylná na útoky osami a čo je najdôležitejšie, musí poskytovať kvalitné útočisko pre zimné obdobie.