Inštrukcia

Hrozno "Rosmus": charakteristika odrody a pravidlá pestovania

Hrozno "Rosmus": charakteristika odrody a pravidlá pestovaniaWe are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Hrozno „Rosmus“ sa vzťahuje na rozmnožovaciu formu veľmi skorého obdobia dozrievania úrody. Nová forma bola získaná ako výsledok saturačného kríženia pomocou rodičovskej línie z kultivaru Sofia a kultivaru Arcadia.

Vlastnosti triedy

Hrozno "Rosmus" je šľachtiteľská forma, ktorú získal amatérsky chovateľ V.V. Zagorulko. Genotyp zahŕňa také odrody a formy ako „Arcadia“, „Sálavé hrozienka“, „Kardinál“, „Moldavsko“ a „Ružové hrozienka“.

Biologický opis

Rôzne hrozno zvané „Rosmus“ je jedným z nových a nedostatočne testovaných. Puzdro má vysokú rastovú silu a silu. Zhluky sú vytvorené dosť veľké, s priemernou hmotnosťou 1 kg, v tvare kužeľa. Listy sú tmavozelenej farby, stredne veľké, zaoblené a mierne odrezané. Pri každom výhonku sa tvoria tri kvetenstvo s bisexuálnymi kvetmi. Vyzreté výhonky majú zelenohnedú farbu s vínovými uzlami.

Technické vlastnosti bobúľ

Bobule ružového hrozna sú veľmi veľké, s priemernou hmotnosťou 10 až 12 g. Tvar zrelého bobule je oválny a farba hustej, ale celkom konzumovanej kôry sa môže líšiť od zlatožltej po nasýtenú ružovú. Buničina zrelých bobúľ je šťavnatá, mierne mäsitá. Chuť je originálna, výrazná muškátový orech s vôňou čajovej ruže. Stopky majú dostatočnú dĺžku a hustotu, svetlozelenú farbu. Vyhlásil nedostatok sklonu k močeniu bobúľ.

Hrozno "Rosmus": pestovanie

Výhody a nevýhody odrody

V súčasnosti prebiehajú ďalšie štúdie týkajúce sa hrozna rosmus, ale už sú známe nasledujúce výhody tejto formy rozmnožovania:

 • dozrievanie viniča je dobré;
 • mrazuvzdornosť -24 ° С;
 • bisexuálne kvitnutie s vysokou úrovňou opelenia;
 • nedostatok odlupovania;
 • úroda je dobre prepravená;
 • originálna chuť s vynikajúcim vzhľadom bobúľ;
 • vysoká akumulácia cukru;
 • odolnosť proti plesniam, oídiu a hnilobe od 2,5 do 3 bodov;
 • odroda je takmer nikdy poškodená osami.

Okrem toho zrelé hrozno môže na kríkoch pretrvávať dlho bez straty komerčnej kvality a zníženej chuti. Kompaktná štruktúra hroznového zhluku veľmi uľahčuje prepravu aj na veľké vzdialenosti.

Výsadba hrozna

Na pestovanie sadeníc z rozmarínu sa používa štandardná schéma:

 • sadenice je možné pestovať na jar, s dostatočným otepľovaním teploty vzduchu a pôdy a na jeseň;
 • Vstupné jamy by sa mali pripraviť vopred;
 • pristávacia plocha by mala byť čo najteplejší a mala by byť umiestnená na slnečnej strane hlavných budov alebo terás;
 • výsadbové jamy alebo zákopy sa odporúča umiestniť z juhu na sever; štandardná hĺbka takejto jamy je 70 cm, dĺžka 80 a šírka 40 cm.
 • pôda, ktorá zostane po vykopaní dier, by sa mala doplniť dvoma vedierkami humusu a vedierkou preosiateho piesku;
 • dno pristávacej jamy alebo priekopy je pokryté vrstvou štrku s výškou 5 až 10 cm; druhou vrstvou pre pristávaciu jamu je živná pôda s pridaním komplexných hnojív; tretia vrstva sa skladá z pôdy s humusom a pieskom vyliatým s určitou výškou v strede pristávacej jamy;
 • na vyvýšenine sa vytvorí stromček (jeho koreňový systém je vopred namočený vo vode, do ktorej je pridaný stimulátor heteroauxínu).

Po výsadbe by sa sadenice mali napojiť. Ak sa pôda po zavlažovaní pevne usadí, je potrebné pridať pôdu.

Funkcie starostlivosti

Hrozno Rosemus nie je veľmi pestré pri pestovaní a ľahko toleruje niektoré odchýlky od normy:

 • potreba hrozna pre vodu sa líši v rôznych fázach vegetácie, hlavnou fázou zavlažovania je kvitnutie, keď rastlina obzvlášť potrebuje vlhkosť;
 • Aby sa zachovala vlhkosť, odporúča sa hojne vyliatú pôdu uvoľniť a mulčovať pilinami alebo ihličnatými ihlami.
 • odstraňovanie buriny by sa malo vykonávať pravidelne;
 • neodporúča sa obliekanie počas prvých troch rokov pestovania;
 • nedostatočná znalosť odolnosti tejto šľachtiteľskej formy proti porážke hlavných chorôb a škodcom si vyžaduje dve povinné postrekovania fungicídmi;
 • musí sa uskutočniť prerezávanie a ochrana viniča na zimné obdobie, čo je spôsobené nedostatočnými znalosťami odolnosti hybridnej formy proti mrazu v rôznych oblastiach pestovania.

Je povolené vykonávať dlhé orezávanie (od 9 do 10 až 14 - 18 očí). Prerezávanie hroznových kríkov sa začína odstránením akýchkoľvek výhonkov, ktoré sú pre rastlinu zbytočné, predovšetkým rozbitých, suchých a zahusťujúcich výsadieb.

Recenzie záhradníkov

Hrozno „Rosmus“ je nový výberový formulár a nedávno sa v našej krajine pestovali záhradníci. Na preukázanie alebo vyvrátenie údajov o odolnosti viniča voči porážke hlavných chorôb a škodcov, ako aj o odolnosti kríkov pred mrazom, musí uplynúť čas. Preto by sa s údajmi uverejnenými v súčasnosti malo zaobchádzať ako s orientačnými.

Podľa pozorovaní vinárov je bobule na víne formované veľké, s príjemnou farbou. Je zaznamenaná dobrá chuť muškátového orieška. Zhluky na „signalizácii“ sú malé, kompaktné. Dodržiavanie deklarovaných dátumov zrenia (približne 115 dní) a veľká rastová sila na koreňových kríkoch vlastnených koreňmi. Vinič dozrieva veľmi aktívne a úplne.

Úroda hrozna hybridnej formy "Rosmus" ukazuje, že zoskupenia sú veľmi atraktívneho vzhľadu, majú vynikajúcu chuť. Prvé hrozno dozrievané na kríkoch pestujúcich korene sú pestovateľmi viniča zaznamenané po dlhú dobu a bez poškodenia zostalo na kríkoch viniča aj za nepriaznivých poveternostných podmienok.

Hrozno: klíčenie odrezkov

Napriek tomu, že vinári a amatérski záhradníci sa práve pozerajú na túto hybridnú formu a nie vždy dostanú požadovanú farbu bobúľ, sú hrozny rosemus už väčšinou klasifikované ako sľubné pre pestovanie v domácich záhradách.