Rastliny

Jupiter: odroda amerického bezsemenného hrozna

Jupiter: odroda amerického bezsemenného hroznaWe are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Hrozno "Jupiter" naraz bolo privezené do našej krajiny zo Spojených štátov, kde sa získalo výberom. Rodičovská línia tohto hrozna nie je známa, ale odroda sa stala veľmi populárnou medzi vinármi. Odroda sa pravdepodobne získala na univerzite v Arkansase pred osemnástimi rokmi. Podľa niektorých správ sa na kríženie použili odrody Vitis Labruska a Vitis Vinifera.

Opis stupňa

Hrozno „Jupiter“ je jednou z najpopulárnejších a najlepších odrôd bez semien, V porovnaní priaznivo s kvalitou bobúľ a ukazovateľmi stability. Účel tejto odrody je univerzálny. Bobule sa konzumujú nielen čerstvé, ale tiež žiadané pri výrobe vína, ako aj sušeného ovocia.

Obdobie dozrievania hrozna "Jupiter" je skoro. Úroda sa môže zbierať po 105 - 120 dňoch. Kríky koreňových rastlín sú stredne veľké. Pri pestovaní očkovaných sadeníc sa pozoruje silný rast. Plodné výhonky tvoria 2-4 kvetenstvo.

Zväzky sa skladajú zo strednej veľkosti s hmotnosťou od 250 do 500 g. Včasné spracovanie vám umožní získať veľké zhluky, ktorých hmotnosť dosahuje 800 g. Forma hrozna je valcová, so strednou drobivosťou a prítomnosťou veľkého krídla.

Bobule hrozna „Jupiter sú veľké, nie príliš charakteristické pre hrozienka. Priemerná hmotnosť bobúľ je 5 g. Tvar je oválny, s charakteristickou červenou alebo nasýtenou ružovou farbou. V štádiu úplného dozrievania bobule získajú tmavomodrú farbu.

Dužina bobúľ tejto odrody sa vyznačuje mäsitosťou a výraznou šťavnatosťou. Chuťové indikátory sú dobré, v aróme sú muškátové orechy a ovocné tóny. Niektoré bobule môžu mať jemnú príchuť izabely.

Šupka z bobúľ je pomerne hustá a neprístupná pre osy. Kosti buď úplne chýbajú alebo je prítomné malé množstvo zvyškov. Plne dozreté bobule sú odolné proti praskaniu a sú vhodné na získavanie vysokokvalitných hrozienok. Miera akumulácie cukru nepresahuje 21% pri priemernej kyslosti šťavy 6 g.

Hrozno "Jupiter": Americká odroda

Výhody a nevýhody

Hrozno "Jupiter" má výrazné výhody oproti iným odrodám hrozienok bez hrozna:

 • koreňový systém má vysokú mrazuvzdornosť dosahujúcu -27 ° C;
 • bobule sú odolné voči praskaniu, bez ohľadu na klimatické a poveternostné podmienky;
 • ukazovatele rezistencie hroznových kríkov na poškodenie hubovými chorobami sú pomerne priemerné;
 • výnos je vysoký, priemerne 230 kg / ha a je veľmi stabilný;
 • osa, táto odroda je takmer nikdy poškodená;
 • odroda má štetce hrozna ideálnej hmotnosti, ktoré sa dobre predávajú;
 • umožnilo pestovanie hrozna tejto odrody bez použitia prídelu.

Pri pestovaní treba mať na pamäti, že táto odroda vyžaduje profylaktické ošetrenie proti chorobám a škodcom, a odporúča sa tiež používať ťažké plodiny a bohaté zavlažovacie opatrenia na zvýšenie úrody, kým plodina nie je úplne zrelá.

Pravidlá vykládky

Hrozno „Jupiter“ má veľmi vysokú mieru prežitia (ľahko sa zakorenuje v podnosoch). Je povolené pestovať tak vakcínu, ako aj vlastnú sadbu podľa štandardnej schémy:

 • príprava miesta s odstránením všetkých burín a hlbokých obrábaní;
 • kopanie vykladacieho otvoru alebo priekopy;
 • umiestnenie sadeníc do pripravených výsadbových jám;
 • mulčovanie výsadby hroznových sadeníc s rašelinovou zmesou;
 • zalievanie sadeníc a upevnenie na podporné kolíky.

Prvý týždeň sa odporúča vykonávať bohaté zavlažovacie činnosti. Hrozno Jupiter má nielen dobré zrenie výhonkov, ale aj rýchle zakorenenie odrezkov. Plod sa vyskytuje 2. alebo 3. rok po výsadbe sadeníc.

Funkcie starostlivosti

Opatrenia starostlivosti sú štandardné a nie sú ťažké pre skúsených aj začínajúcich záhradkárov. Počas procesu pestovania je veľmi dôležité dodržiavať niektoré z požiadaviek vyplývajúcich z odrodových charakteristík:

 • napriek tomu, že hroznové kríky tejto odrody dobre znášajú záťaž plodiny a je povolené nepoužívať prídel, aby sa získala skorá a bohatá úroda hroznových kief s vysokou obchodnou kvalitou, všetky kvetenstvo by sa malo odstrániť, s výnimkou dvoch nižších;
 • optimálna úroveň zaťaženia pre každé hroznové kríky by mala byť asi 35 - 40 výhonkov;
 • prerezávanie viniča sa odporúča pre 6-8 očí;
 • vinič reaguje na použitie HA, čo výrazne uľahčuje skorší zber krásnej, predajnej kefy;
 • po zamrznutí výhonkov sa hroznové kríky Jupitera dokážu úplne zotaviť v čo najkratšom čase;
 • významný počet výhonkov vytvorených pri výmene pukov patrí do kategórie plodných;
 • stabilne vysoká afinita (anatomická a fyziologická afinita k európskym odrodám) sa pozoruje na podnosoch Berlandieri, Riparia, Kober 5BB a СО4;
 • sú potrebné dve profylaktické liečby systémovými liečivami proti léziám spôsobeným plesňou a oídiom;
 • Kríky Jupitera na hrozno veľmi dobre reagujú na zavlažovacie udalosti, preto by sa pred zberom úrody mala vykonávať kvalitná a bohatá zálievka tohto druhu viniča.

Recenzie záhradníkov

Hrozno "Jupiter" je veľmi nenáročné, starostlivosť o neho nie je náročná, preto sa odroda bežne používa. Pri zdobení oblúkov a pergol vyzerajú veľmi veľkolepé hrozno tejto odrody.

Pestovatelia viniča odporúčajú vytváranie kríkov vo forme dvojramenných horizontálnych kordónov, vylomenie nevyvinutých výhonkov a na zimu na pokrytie viníc pomocou agrofabric. Mnoho vinárov pestujúcich túto odrodu v regiónoch s miernym zimným obdobím ju pestuje ako nekrytú kultúru.

Pri pestovaní na farme s usadeninami v bobúľoch sa často pozorujú zárodky semien, ale sú dosť mäkké a pri jedle sa takmer nepociťujú. Je veľmi dôležité vykonávať pravidelné vrchné úpravy kríkov minerálnymi alebo organickými hnojivami. Najcitlivejšou odrodou je zavedenie tekutého hnoja ako hnojiva.

Ako pestovať hrozno na jeseň

Hrozno "Jupiter" možno klasifikovať ako veľmi technologické odrody a je najvhodnejšie na pestovanie na veľkých výsadbových plochách. Rastlina tejto odrody zriedka vyžaduje použitie prístrešku na zimu. Vinári si pomerne často zamieňajú odrodu s „Jupiterom“ zo slovenského výberu, ktorá má úplne odlišné vlastnosti.