Nápady

Hrozno "Zilga" z lotyšského výberu


Hrozno „Zilga“ sa vzťahuje na univerzálne odrody s veľmi skorým dozrievaním. Pestovanie trvá 102 až 110 dní. Hrozno tejto hybridnej formy dozrieva v poslednej dekáde júla alebo začiatkom augusta.

Opis stupňa

Chovateľ P. Sukatnieks v roku 1964 vykonal práce na krížení niekoľkých sľubných odrôd a hybridov, vďaka čomu bolo možné vyprodukovať hrozno Zilga. Ako rodičovský pár sa použila odroda Smuglyanka, ako aj zmes peľu z odrôd Dvietes Zila a Yubileiny Novgorod.

Tento hybrid dobre rastie a prináša ovocie nielen v agroklimatických podmienkach Lotyšska, ale aj v našej krajine.

Hrozno hybridnej formy "Zilga" tvorí pomerne silné kríky, na ktorých ročné výhonky dozrievajú o 80 - 90%. Kvety sú bisexuálne, so zaručenou vysokou mierou samoopelenia. Hroznová zhluk má malú veľkosť, má tvar valca a kužeľa a má dosť hustú štruktúru. Často pozoroval formáciu krídla. Farba hrebeňov je červená. Priemerná hmotnosť kefky na hrozno je od 200 do 400 g.

Hroznová cluster Zilga sa skladá z bobúľ s priemernou hmotnosťou 3 g, ktoré majú mierne oválny tvar a príjemnú modrú farbu. Buničina má jemnú sliznicu a má chuť so slabými „isabelickými“ tónmi. Štandardný obsah cukru v plodoch sa môže meniť od 16 do 19%. Kyslosť nepresahuje 7 g / l.

Rané odrody hrozna

Výhody a nevýhody odrody

Hrozno Zilga sa chovalo ako hybridná forma, ktorá by mohla tvoriť slušnú úrodu kvalitných bobúľ v zložitých klimatických podmienkach pobaltských krajín. Odroda má tieto výhody:

 • hybridná forma nie je poškodená osami;
 • nenáročnosť kríkov hrozna a nedostatok potreby normalizovať úrodu;
 • ukazovatele odolnosti proti poškodeniu oídiom a plesňou sú 4 body, čo zahŕňa tri štandardné postreky pre vegetačné obdobie;
 • možnosť pestovania ako nekrytej kultúry v južných regiónoch našej krajiny;
 • vysoká miera zakorenenia odrezkov;
 • univerzálnosť použitia dozretých bobúľ;
 • mrazuvzdornosť ovocných pukov do -29 ° С.

Odroda sa vyznačuje rovnomernosťou bobúľ a dobrými ukazovateľmi chuti. Tieto prínosy pre spotrebiteľa sú doplnené možnosťou prepravy a dlhodobého skladovania zozbieraných plodín.

Výsadba hrozna

Hrozno Zilga je pomerne nenáročné a nenáročné na zloženie pôdy na mieste. Sadenice by mali byť zdravé, dobre vyvinuté a bez viditeľného poškodenia koreňového systému a vzdušných častí. Pred namáčaním koreňového systému by sa malo vykonať prerezávanie starnutím. Okrem toho sa odstránia všetky slabé a nedostatočne vyvinuté výhonky.

Stručné pokyny pre výsadbu sadeníc hybridného hrozna „Zilga“:

 • výsadba sa môže vykonávať na jar alebo na jeseň, približne štyri týždne pred začiatkom stáleho poklesu teploty;
 • na jarnú výsadbu by sa mali na jeseň pripraviť vykladacie priekopy;
 • Je veľmi dôležité umiestniť vinicu na určité vyvýšenie s ochranou pred vetrom;
 • miesto by sa malo čo najviac zahriať na slnko;
 • pozemok s blízkou polohou podzemnej vody nie je vhodný pre vinicu;
 • mala by sa uprednostňovať ľahká pôda alebo existujúca pôda by sa mala doplniť humusovou rašelinou a pieskom s pridaním drevného popola v štádiu vykopávania;
 • štandardná schéma pestovania hroznových kríkov tohto hybridného tvaru je 3 x 1,5 m;
 • Hrozno tejto hybridnej formy sa vyznačuje veľkou rastovou silou, čo znamená povinné použitie podpory av prípade potreby usporiadanie drenáže.

Rastliny vyžadujú dostatočne bohaté zavlažovanie počas prvého týždňa po výsadbe, ktorého objem a frekvencia by sa mala v období sucha zvyšovať.

Funkcie starostlivosti

Osobitná pozornosť by sa mala venovať nedávno vysadeným mladým kríkom hrozna. Pri správnom vykopávaní pôdy sa minerálne hnojivá môžu aplikovať nie viac ako raz za tri roky. Organické hnojivá vo forme hnoja by sa mali používať po roku. Na kŕmenie vinice sa neodporúča používať hnoj z ošípaných.

Zaťaženie hrozna Zilga na jednom kríku by malo byť od 35 do 45 očí. Orezanie viniča by sa malo vykonávať na 5-7 očiach. Odborníci odporúčajú vinice s mnohými rukávmi, vejárovito tvarované, tvoriace mrežu. Vďaka veľkej formácii z každého kríka vo vinárstve usadlostí môžete získať asi 23 kg bobúľ.

Recenzie záhradníkov

Hrozno Zilga sa často pestuje v južných oblastiach Bieloruska bez použitia prístrešku na zimu. Hybridná forma je rozšírená v Litve, Lotyšsku, Estónsku, Švédsku a pestuje sa aj v Nórsku, Amerike a Kanade. Patrí do kategórie najstarších hybridov vo vinárstve na severnej usadlosti. Úroda môže zostať na kríkoch hrozna dlhú dobu bez straty chuti a vzhľadu.

Hybridná forma „Zilga“ má veľké množstvo obdivovateľov, ktorí túto hroznovú vinicu pestujú mnoho rokov na záhradných pozemkoch. Záhradníci poznamenávajú, že aj v tých najmokrejších rokoch, keď zvyšné odrody a moderné hybridy s vyhlásenou vysokou rezistenciou vykazujú silnú epifytickú pleseň, klastre Zilga nie sú ovplyvnené a zostávajú zdravé.

Podľa mnohých záhradníkov je táto odroda vhodná na výrobu vína. Víno z tohto hrozna má bohatú chuť a príjemnú dochuť s jemnou kyslosťou. Farba je hustá, svetlá, chuť nápoja sa postupom času zlepšuje.

Ako pestovať hrozno na jeseň

Ak je potrebné zvoliť odrodu hrozna s rýchlym zrením, vysokou kvalitou bobúľ a stabilitou v nepriaznivých klimatických podmienkach, mali by ste na mnoho rokov uprednostňovať obľúbenú a osvedčenú hybridnú formu „Zilga“. Medzi skúsenými pestovateľmi a začínajúcimi záhradníkmi nie sú problémy s touto odrodou.