Tajnosť

Najlepšie moldavské odrody hrozna

Najlepšie moldavské odrody hrozna


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Súčasný regionálny sortiment hrozna, ktorý sa vytvoril na území Moldavska, je schopný uspokojiť nielen požiadavky priemyselného rozsahu, ale aj chuťové preferencie väčšiny spotrebiteľov. Moldavské odrody patria medzi najdôležitejšie vinárstvo na svete.

Funkcie výberu

Trendy rozvoja vinohradníctva dnes naznačujú nielen zlepšenie existujúcich odrôd, ale aj vytvorenie nových hybridných foriem stolov hrozna (GFV) a technickú orientáciu. Z tohto dôvodu prebiehajú práce v oblasti šľachtenia s cieľom priniesť GFV, ktoré spĺňajú tieto požiadavky:

 • pestovanie bez použitia prístrešku v zime;
 • maximálne chránené pred porážkou plesňami, sivou hnilobou, oídiom a antracnózou;
 • pôvodné druhy s toleranciou voči fyloxere.

Rastliny, ktoré sú v súčasnosti rozdelené na zóny, sa vyznačujú vysokými kvalitatívnymi charakteristikami, ale nepostačujú na rozsiahle pestovanie mrazuvzdornosti, mrazuvzdornosti v zime, odolnosti proti poškodeniu hubovými chorobami a fyloxérou.

Významnú časť odrôd charakterizuje nízka produktivita a vysoká úroveň požiadaviek na podmienky pestovania, čo má negatívny vplyv na ziskovosť.

Moldavský výskumný ústav vinohradníctva a vinárstva NPO Vierul spolu s odborom ochrany rastlín Poľnohospodárskeho inštitútu v Kišiňove vykonali práce na vývoji komplexne odolných hybridov. Najlepšie odrody odrôd v kombinácii s vysoko odolnými komplexnými hybridmi slúžili ako počiatočné rastliny pri vytváraní rodičovských párov.

"Kishmish" Moldavian: rastie

Populárne moldavské odrody hrozna

Niektoré stolové odrody moldavského chovu, ktoré sú medzi záhradníkmi populárne, sa získali ako výsledok prác na komplexnej hybridizácii európskych odrôd a amerických odrôd. Väčšina vinárov však stále pestuje veľmi kvalitné a sľubné plodiny na zón.

Technická známka "Gayloz"

Biele hrozno s priemerným výnosom a nedostatočnou odolnosťou voči chorobám. Je obľúbený vďaka svojej vynikajúcej chuti, je široko používaný pri výrobe stolového vína a pri miešaní s mnohými odrodami. Vysoká kyslosť a nedostatočný obsah cukru ho robia nevhodným na čerstvú spotrebu.

Poame Playa alebo White Round

Najbežnejšia biela priemyselná odroda hrozna v Moldavsku. Kultivácia nenáročná a priemerný výnos sa môže pohybovať od 80 do 100 kg / ha. Ideálne pre vinárov a často sa používa aj pri výrobe koňaku.

Hroznová zhluk má valcovitý tvar. Absolútne okrúhle bobule bielej farby a pomenovanie tejto odrody.

Technická známka „Poma-Bryazy“

Červené hrozno neskorého dozrievania. Veľké zhluky majú strednú hustotu a kužeľovitý tvar. Vďaka dostatočne vysokému obsahu cukru 19% v kombinácii s kyslosťou najviac 7% je táto odroda veľmi obľúbená pri výrobe vysokokvalitných stolových vín.

"Bebyaska-Neagra"

Patrí do kategórie priemerného výnosu. Veľmi odolný proti mrazu. Priemerný výnos sa môže pohybovať od 80 do 100 kg / ha. Rastlina nie je prakticky ovplyvnená hubovými chorobami. Víno získané z tohto hrozna má výraznú a rafinovanú chuť. Bobule majú mierne zaoblený tvar a tmavomodrú farbu s namodralým odtieňom.

Technická známka "Chorkuta-nyagre"

Červené hrozno, ktoré je v poľnohospodárskej technike dosť náročné a rozmarné sa oň stará. Významnými nevýhodami sú absolútna nestabilita pri nízkoteplotnom režime a porážka hubovými infekciami. Rôzne stredne neskoré dozrievanie. Bobule majú bohatú modrú farbu a sú ideálnou surovinou na výrobu vysokokvalitných vín s dlhou dobou starnutia.

„Biely Suruchensky“ alebo „P-63 -38“

Výsledok práce na krížení odrôd "Ichkimar" a "SV-20 -365". Výsledná rastlina bola podrobená dôkladnej následnej selekcii s použitím infekčného pozadia. Bobule sú klasickou odrodou bieleho hrozna na univerzálne použitie. Zrenie nastáva v poslednej dekáde septembra.

„Moldavsko“ alebo „X1-22 -38“

Výsledok zdĺhavej práce na krížení populárnej odrody "Guzal-Kara" a komplexného medzidruhového hybridného hrozna "Save Villara 12-375". Výsledná odroda sa vzťahuje na smer tabuľky a charakterizované oneskoreným zrením plodiny.

„Sláva Moldavsku“ alebo „iránsky Šahin“

Hrozno z výberu moldavskej NIIIViVso skorou až strednou zrelosťou plodiny. Vyznačuje sa veľkými a krásnymi zhlukami s hmotnosťou 500 g. Bobule sú veľké, valcovitého tvaru. Rastlina sa vyznačuje vysokou produktivitou, nedostatkom hrášku, zimnou mrazivosťou do -22 ° C, vysokou mierou komodít a prepravovateľnosťou.

Pravidlá pestovania viniča v Moldavsku

Značná časť odrôd a hybridov sa zle prispôsobuje nepriaznivým poveternostným podmienkam a pestovaniu v podmienkach nízkej teploty. Tieto odrody pestujú vinári z južných regiónov.

Pri výsadbe by sa mala venovať osobitná pozornosť jemnostiam a nuansám:

 • je dôležité zohľadniť charakteristiky rastu kríkov, pretože väčšina z nich má silný rast a má tendenciu zahusťovať výsadbu;
 • tvorba sadeníc vyžaduje dlhé rukávy a voľný priestor pre rast;
 • pre väčšinu odrôd je optimálnym vzorom výsadby udržiavať vzdialenosť 5x4 m;
 • sadivo, ktoré má byť vysadené, by nemalo mať sušené alebo mrazené korene a koreňový systém samotnej rastliny sa odporúča ošetriť roztokom „humátu“;
 • pôda by mala byť pri výsadbe úrodná. Do vyčerpanej pôdy by sa mali pridať komplexné hnojivá;
 • je neprijateľné pestovať hrozno takýchto odrôd na mieste vystavenom vetrom s vysokou úrovňou podzemnej vody.

V blízkosti sadeníc je nevyhnutné vykopať podporný kolík, ktorý správne nasmeruje rast viniča.

Funkcie starostlivosti

Štandardný súbor opatrení starostlivosti nemá významné rozdiely v poľnohospodárskej technológii na pestovanie väčšiny odrôd hrozna. Na získanie najstabilnejších a najkvalitnejších plodín by sa však mali zvážiť niektoré vlastnosti:

 • podstatná časť tohto druhu je vyčlenená na pestovanie v oblastiach s teplými a miernymi klimatickými podmienkami, ktoré si vyžadujú zimné úkryty. Ihneď po prerezaní položte krík na zem a prikryte ho fóliou alebo suchým senom;
 • použitie vysokokvalitného mulča má pozitívny vplyv na rast a vývoj takýchto hrozna a umožňuje vám tiež v zime zachovať zdravie rastlín. Na mulčovanie sa odporúča používať dobre hnitý humus, ktorý sa hodí okolo stonky;
 • okrem organických hnojív, ktoré rastlina prijíma z mulčovacej vrstvy, je užitočné kŕmiť hrozno minerálnymi hnojivami. Pri vykopávaní pôdy sa odporúča pridať do rastlín hnojivá na báze fosforu draselného;
 • väčšina odrôd je nestabilná pri závažných chorobách. Preto je potrebné dvakrát ročne vykonať preventívne postrekovanie tekutinou Bordeaux v koncentrácii nie viac ako 1%.

Prerezávanie možno vykonať na jar aj na jeseň. Ak je pre dlho rastúce rastliny potrebné dlhé prerezávanie, potom pre slabo rastúce rastliny závisí odrezanie od kvality a dĺžky výhonku.

Možno vás bude zaujímať aj článok, v ktorom hovoríme o hrozne odrody "Radiant".

Recenzie vinárov

Pred výberom moldavského hrozna a jeho výsadbou na svojom webe by ste sa mali zoznámiť nielen s osobitosťami poľnohospodárskej technológie, ale tiež zvoliť najlepšiu voľbu pre klímu alebo hybridnú rastlinu. Okrem toho je dôležité určiť účel bobúľ.

Podľa väčšiny vinárov sa pri pestovaní významnej časti odrôd stolov z moldavského výberu ako nepokrytej kultúry pozoruje poškodenie očí takmer vždy pri teplote -22 ° C. Obzvlášť populárny medzi amatérskymi záhradníkmi je hrozienka, získané krížením odrôd "kardinál" a "ružová sultana".

Obzvlášť zaujímavý je kishmský Moldavan, ktorý bol vynikajúcim výsledkom výberovej práce moldavského experimentátora M.S. Zhuravel. Získané krížením druhu „Kishmish pink“ a čierneho dezertu „Victory“. Výsledkom bolo vyvinutie jedného z najsľubnejších a najvýhodnejších druhov bez semien s vynikajúcimi indexmi chuti. Čestne prešiel skúškou času a vinári ho charakterizujú ako mimoriadne produktívny, čo vám umožňuje získať viac ako 250 kg bobúľ na sto metrov štvorcových.

Ako sa starať o hrozno

Pre väčšinu vinárov nie je tajomstvom, že dopyt po rastlinách moldavskej selekcie je v mnohých krajinách sveta vysoký. Takéto hrozno je obzvlášť populárne v Taliansku, kde sa pestuje v priemyselnom meradle. Nízka úroveň odolnosti kultúry proti mrazu a nedostatočný počet slnečných dní na veľkom území Ruska neumožňujú pestovať významnú časť odrôd moldavskej selekcie. V teplých južných oblastiach sú však stále viac preferovaní nielen skúsenými, ale aj začínajúcimi pestovateľmi.