Návrh

Hrozno "Dámske prsty": opis odrody a pravidlá pestovania

Hrozno "Dámske prsty": opis odrody a pravidlá pestovania


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

„Dámske prsty“ sú populárne meno pre staré a veľmi obľúbené záhradkárov a spotrebiteľov odrody Husayne White. Popularita odrody je spôsobená vynikajúcou chuťou, vizuálnou príťažlivosťou a produktivitou.

Vlastnosti triedy

Odroda hrozna „Lady's prsty“ je tiež známa ako „Chilgi Husayn "," Bokalny "," Shah hrozinky. " a "Itsaptuk", Tento vysoko kvalitný stolový hroznový bob je klasifikovaný ako odroda so stredným dozrievaním. Plodina je pripravená na zber do 150 až 155 dní od začiatku vegetačného obdobia.

Biologický opis

Hroznové kríky „Lady's prsty“ sú charakterizované ako energické. Listy strednej veľkosti, okrúhle, troj- alebo päťlôžkové, s priemernou úrovňou rozptylu. Charakteristická je prítomnosť vyvýšených hrán a riedkej štetinnej puberty na spodnej časti listov. Otvor na vrúbku stopky. Kvety sú bisexuálne a dobre opeľované.

Zhluky sú veľké: majú dĺžku 18 až 50 cm a šírku 10 až 25 cm Priemerná hmotnosť hroznovej kefy je od 0,3 do 0,9 kg. Tvar zhluku je kónický alebo úzko kónický. Uvoľnená štruktúra kefy. Charakteristická je prítomnosť krehkého trávnatého hrebeňa.

Technické vlastnosti bobúľ

Hrozno „Lady's prsty“ alebo „Husayn biele“ sú dosť veľké. Ich veľkosť sa môže meniť od 25 x 15 mm do 38 x 25 mm. Priemerná hmotnosť je asi 5 g. Bobule majú podlhovastý tvar, žlto-zelenú farbu a priesvitnosť. Pokožka je veľmi tenká, ale dostatočne pevná, s jemným jarným kvetom. Vláknina je šťavnatá, s jemnou chrumkou.

Chuť hrozna je veľmi vysoká., Buničina harmonicky kombinuje sladkosť a osviežujúcu kyslosť. Obsah cukru a kyselín je mierny. Priemerný obsah cukru vo fáze úplného dozrievania bobúľ je 17% a kyslosť nie je vyššia ako 4-4,5 g / l.

Výhody triedy

Hrozno „Dámske prsty“ má dostatočný počet výhod, vďaka ktorým mnohí spotrebitelia a záhradníci uprednostňujú túto konkrétnu odrodu:

 • veľmi krásne elegantné klastre a bobule;
 • harmonická sladkokyslá chuť;
 • pomerne dobrá prenosnosť;
 • bisexuálne kvitnutie s vysokou mierou opelenia;
 • dobrý výnos;
 • možnosť použitia nielen čerstvého, ale aj na sušenie;
 • zrelé bobule tejto odrody majú terapeutický účinok pri prechladnutí sprevádzanom kašľom.

Malo by sa pamätať na to, že odolnosť odrody voči chorobám a škodcom je veľmi slabá, najmä hrozno je poškodené oídiom. Nevýhodou je nedostatočná zimná mrazuvzdornosť: hrozno znesie mrazy najviac -18 ˚С. Kríky viniča začínajú prinášať ovocie až v piatom roku.

Najlepšie odrody hrozna

Pravidlá vykládky

Pri výsadbe hrozna Ladyho prstov je veľmi dôležité zohľadniť tieto faktory:

 • miesto by malo byť dobre osvetlené a chránené pred negatívnym vplyvom severných vetrov;
 • optimálne sa používa na výsadbu južnej alebo juhozápadnej strany pozemku, na severnej strane uzavretej budovy alebo záhradnej výsadby;
 • vinohrad by nemal byť zakrytý;
 • hĺbka podzemnej vody by mala byť 2,5 - 3 metre;
 • štandardná schéma výsadby hroznových sadeníc tejto odrody je 3 x 5 m;
 • výsadba sa môže vykonávať na jar aj na jeseň;
 • hĺbka jamy na pristátie by nemala byť menšia ako 0,8 m;
 • tretina jamy by mala byť vyplnená zmesou úrodnej pôdy, kompostu a minerálnych hnojív vrátane malých množstiev superfosfátu, draslíkových hnojív a dusíka.

Sadenice pripravené na sadenie by sa mali zasypať do výsadbovej jamy ku koreňovému krku, potom je potrebné korene posypať pôdou a naliať do veľkého množstva vody.

Funkcie starostlivosti

Hroznové kríky odrody Dámske prsty si vyžadujú starostlivú starostlivosť a náležitú starostlivosť, preto sa rastlina neodporúča na pestovanie pre začínajúcich vinárov.

Polievanie a kŕmenie

Odroda „Lady's prsty“ reaguje na zavlažovanie, ktoré je na jar, ako aj vo fáze hromadného kvitnutia hroznových kríkov mimoriadne dôležité. Zalievanie by malo byť čo najpravidelnejšie, aby sa predišlo presušeniu pôdy. Po vytvorení vaječníkov je potrebné čo najviac obmedziť zavedenie vlhkosti.

Hnojenie dusíkatými hnojivami je dôležité už na začiatku vegetačného obdobia, ktoré umožní rastlinám získať silu a rýchlo sa pripraviť na plodnicu. Pre hroznové kríky sú potrebné potašové a fosforečné hnojivá. S príznakmi slabého rastu alebo nedostatočného rozvoja sa odporúča uchýliť sa k obväzovým listom s tekutými komplexnými hnojivami.

Orezávanie a tvarovanie

Najlepšie plodiny sa dajú získať výkonnými formáciami s dlhými prerezanými viničmi. Hrozno "Lady's prsty" sú nakrájané na 8-12 očí. Počet plodných výhonkov je nízky, preto sa na dosiahnutie vysokých výnosov odporúča dlhé prerezávanie. Stepsonovci sú rozrezaní na 4-10 očí. Po jesennom prerezávaní potrebuje odroda kvalitné zimné obdobie.

Odporúčame tiež prečítať si článok, ktorý popisuje technológiu prerezávania hrozna žilami.

Recenzie vinárov

Mnoho záhradkárov je skeptických k dámskym prstom. Podľa pomerne bežného názoru je odroda určite hodná, ale nie celkom z kategórie trhu. Poznamenáva sa, že za nepriaznivých poveternostných podmienok a v daždivých obdobiach sa pozoruje výrazné praskanie bobúľ s následnou tvorbou plesní na nich, čo negatívne ovplyvňuje celkové množstvo plodiny. Dokonca ani pravidelné zavlažovanie potašovými hnojivami nie vždy pomôže túto situáciu napraviť. Okrem toho na prepravu za účelom realizácie nie je príliš výhodné mať krehký hrebeň, ktorým by sa bobule mohli masívne rozpadať. Mnoho vinárov tiež poznamenalo, že po výsadbe mladých kríkov nedochádza k dozrievaniu výhonkov. Rovnaká situácia sa dá pozorovať pri vysokých množstvách viniča.

Ako pestovať hrozno

Hrozno „Dámske prsty“, podobne ako väčšina ázijských odrôd, pestujú vinári v južných oblastiach najčastejšie. V niektorých oblastiach sú vinice ponechané na mrežách bez prístrešia na zimu. Odroda sa stala veľmi vrtošivou a potrebuje veľkú starostlivosť. Mnoho záhradníkov ho však stále miluje kvôli harmonickej chuti zrelých bobúľ.