Dom a záhrada

Ako udržať uhorky čerstvé po celú zimu


Šťavnaté a voňavé uhorky zozbierané z vlastných postelí alebo zakúpené v letnej sezóne sa považujú za najchutnejšie a najzdravšie. Doslova každá žena v domácnosti ich chce udržiavať svieža, pretože v zime nie sú na predaj tak chutné predmety, že dokonca aj keď čerstvé nemajú chuť a vôňu, ktorá je letnou uhorkou.

Priemerná trvanlivosť čerstvých uhoriek je asi týždeň v chladničke. Potom sa vlhkosť z nich začne vyparovať aktívnejšie, pokožka sa vrásky a jadro zjemňuje a chutí. Okrem toho sa v takejto zelenine chemické zloženie takmer úplne zmenilo, nutričná hodnota sa zníži a zhoršuje sa vzhľad. Existuje však niekoľko zaujímavých spôsobov, ako udržať uhorky až do Nového roka svieže a chrumkavé, napríklad zo záhrady!

Ako si vybrať uhorky pre dlhodobé skladovanie

Na skladovanie uhoriek takmer celú zimu bez straty vitamínov a chuti je dôležité zvoliť správnu odrodu tejto zeleniny. Odrody šalátov sa kazia veľmi rýchlo, dokonca aj v ideálnych podmienkach na skladovanie. Preto sa oplatí užívať nakladané druhy uhoriek, ktoré sa skladujú dlhšie čerstvé. Ideálne sú nasledujúce odrody a hybridy:

 • Murom;
 • Nijinsky;
 • Vyaznikovsky;
 • debut;
 • soľ-povlak;
 • Parížska uhorka;
 • Zelená vlna;
 • súťažiaci;
 • Chrbtice.

Navonok tieto uhorky vyzerajú atraktívne, pretože majú malú veľkosť (do 8 cm), hladký povrch a rovnomernú farbu. Aj keď spoľahlivo nepoznáme odrodovú identitu uhoriek, môžeme určiť, že sú nakladané. Takáto zelenina má zvyčajne tieto príznaky:

 • hustá dužina s malými komorami na semená;
 • pokožka je lesklá, pokrytá množstvom veľkých hľúz;
 • hroty na uhorkách sú vždy čierne alebo tmavé, ale nie biele.

Významnou výhodou uhoriek je odolnosť proti poškodeniu. Dokonca aj v chladničke si zachovávajú pružnosť a chuť dlhšie ako univerzálny alebo šalátový.

Ako udržať uhorky čerstvé až do jari: najlepšie spôsoby

Skladovanie čerstvých uhoriek je možné predĺžiť do polovice zimy alebo do jari, dokonca aj doma, bez použitia špeciálneho náradia. Niektoré metódy boli známe už v Rusku a niektoré vymysleli naši súčasníci. V každom prípade má každý z nich právo na život a je obľúbený u žien v domácnosti.

Čerstvé uhorky pred zimou: recept

Metóda číslo 1: v bankách

Aby sa uhorky udržali čerstvé, je potrebné ich umiestniť do plného vákua. Napriek zjavnej zložitosti je to robiť doma veľmi jednoducho.

 • Prvou a najdôležitejšou podmienkou je výber silných malých uhoriek bez známok poškodenia.
 • Ovocie sa dôkladne umyje v studenej vode. Je dôležité, aby ste ich v ňom neuchovali príliš dlho!
 • Utrené uhorky sa neodporúčajú: môžu poškodiť ich pokožku.
 • Plody sa položia na dobre absorbujúce tkanivo a nechajú sa asi hodinu.
 • Ďalej sa uhorky umiestnia do veľkých pohárov. V nádrži je potrebné nechať voľný priestor asi štvrtinu svojej výšky. Plody pevne naskladajte, aby nedošlo k ich poškodeniu.
 • V strede nádoby medzi uhorky sa vkladá krátka parafínová sviečka (malé kovové dekoratívne sviečky môžete použiť v kovovej podložke bez arómy!) A zapáľte ju 8-10 minút. Teraz pripravte sterilné kovové viečko na zakrytie, ktoré musí byť suché.
 • Po stanovenom čase kyslík v banke vyhorí. V tomto okamihu musíte opatrne, aby sa sviečka nezhasla, prevrátiť vekom. Sviečka bude naďalej spaľovať všetok kyslík v nádobe s uhorkami a potom zhasne.

Táto metóda umožňuje uchovávať uhorky čerstvé až do jari v izbových podmienkach. Je dôležité zabrániť vstupu svetla do ovocných pohárov.

Metóda číslo 2: vo valci (pôvodný starý recept)

Táto metóda umožňuje pripraviť čerstvé uhorky v čerstvej forme bez pridania korenia a soľanky. Praktizovali ho naši predkovia a niekedy sa stále nachádzajú v dedinách. Na udržanie uhoriek čerstvých týmto spôsobom budete potrebovať predtým oparenú a vysušenú drevenú vaňu. Chrenové listy sa kladú na spodnú časť (bránia fermentačným procesom).

Uhorky sa stohujú vertikálne a chvostom nadol. Plody musia byť položené veľmi pevne, aby medzi nimi neboli žiadne medzery. Keď je sud plný, uhorky sa prikryjú ďalšou vrstvou listov chrenu. Potom je hlaveň korková s dreveným vekom na hrnčeky a umiestni sa do rybníka, v spodnej časti ktorého sa bijú studené kľúče.

Výživná hodnota týchto uhoriek sa, podobne ako ich chuť, zachováva až do nového roka. Dokonca aj na jar zostávajú chrumkavé, šťavnaté a voňavé. A to všetko vďaka skutočnosti, že na dne nádrží je teplota neustále udržiavaná na približne + 4 - 6 °, a tiež nie je žiadny prístup k svetlu a vzduchu.

Metóda číslo 3: v pivnici-ľadovec

Táto metóda pripomína predchádzajúcu techniku ​​udržiavania čerstvých uhoriek. Jediný rozdiel je v tom, že sud plný ovocia sa naleje na okraj jarnou vodou (nie vodou z vodovodu!). Potom sa v pivnici, v ktorej je namontovaný ľadovec, umiestni tesne uzavretý kontajner.

Metóda číslo 4: v hlávke kapusty

Aby sa takto dlho uchovali uhorky, príprava by sa mala začať začiatkom leta. Za týmto účelom sa vedľa lôžka uhorky vysadí niekoľko kríkov kapusty. V okamihu, keď sa hlavy kapusty začnú otáčať, sa v ich strede ukradne uhorka bez toho, aby sa odpojila od biča. Podstata tejto metódy spočíva v tom, že listy kapusty pevne obalia stále rastúce ovocie uhorky a blokujú k nej prístup vzduchu a svetla. Po začiatku chladného počasia sa hlávky kapusty opatrne vykopajú spolu s hrudkou zeme a umiestnia sa do suterénu s koreňmi hore.

Výhodou tejto metódy je úplný nedostatok času stráveného prípravou jedál a spracovaním zeleniny. Nevýhodou je pravdepodobnosť úpadku hlávkovej kapusty a uhorky, ako aj malé množstvo ovocia, ktoré sa udržiava čerstvé.

Metóda číslo 5: v proteínovom obale

Podstatou tejto metódy je vytvorenie vzduchotesného filmu vaječných bielkov na povrchu uhorky, aby nestratili svoje vlastnosti o niečo dlhšie ako bez takéhoto spracovania.

Vybrané uhorky by mali byť úplne zdravé, čerstvé a rovné, so zachovaným „chvostom“. Sú dôkladne očistené od nečistôt, vysušené a pokryté bielkovinami z kuracieho vajca. Škrupina by mala ovocie úplne zakryť a pred uložením do sucha úplne uschnúť.

Je lepšie držať takéto uhorky na chladnom a tmavom mieste posunutím zelene voskovaným papierom. Maximálna doba použiteľnosti je asi 60 dní.

Ako dlho uchovávať uhorky v chladničke

Keď sa pokúšajú udržať uhorky v chladničke, veľa žien v domácnosti urobí chybu tým, že ich umiestni na poličku s príliš nízkymi teplotami, čo zrýchľuje ich znehodnotenie. Aby sa tomu zabránilo, je lepšie umiestniť Zelentsy do najteplejších častí, kde sa teplota pohybuje v rozmedzí od +4 do +6 stupňov. V takýchto podmienkach môžu zostať čerstvé približne 3 týždne.

Aby ste znížili riziko pokazenia uhoriek, musíte ich dať do pohárov alebo hlinených kvetináčov a tiež odstrániť ďalšiu zeleninu a ovocie, ktoré môžu uvoľňovať metán (jablká, banány, hrušky). Najčastejšie spôsobujú škody svojim susedom na poličke. Cesnak pomôže chrániť greeny pred znehodnotením. Niekoľko strúčikov klinčeka môžete umiestniť do jedného kontajnera s uhorkami.

Zmrazenie: ďalšou možnosťou je osviežiť uhorky

Husté a nie príliš šťavnaté uhorky sú vhodné na mrazenie. Pred mrazom sa musia dôkladne utrieť a narezať na kocky, slamky alebo hrnčeky. Sú umiestnené na plech alebo doštičky na pečenie v jednej vrstve a na pár hodín sa odosielajú do mrazničky. Po zmrazení sa môžu uhorky naliať do hustej balenia polymérov a okamžite vložiť späť do mrazničky.

Tieto uhorky sa skladujú veľmi dlho a podliehajú strednému rozmrazovaniu.

Ako zmraziť uhorky na zimu

Napriek svojej nežnosti a výraznej sezónnosti môžete uhorky udržiavať čerstvé až do nového roka. Ak to chcete urobiť, mali by ste dôkladne preštudovať vyššie uvedené recepty a prísne ich dodržiavať.