Tipy

Santini Chrysanthemums: miniatúrne slnko

Santini Chrysanthemums: miniatúrne slnko


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Chrysanthemums - prototyp slnka, zdobia záhrady niekoľko storočí. Vďaka selekcii kvetov získali koše rôzne farby: od tmavých, takmer čiernych odtieňov, cez snehovobiele a svetlé dúhy. V prírode existuje asi tri desiatky druhov chryzantém, ale Santini, známy v oblasti kvetinárstva, je úplne umelou hybridnou šľachtou, ktorá sa chovala v agronomických laboratóriách Holandska.

Biologické vlastnosti

Chryzantémy Santini sú kvitnúcou kvetou s priemerom kvetinového koša až 5 cm, ktorého kríky sú malé, pomerne kompaktné a rozvetvené. Na každej rastline rastie až 30 kvetov. Kvôli tejto schopnosti kvetinári oceňujú túto rozmanitosť chryzantém.

V závislosti od odrody chryzantémy má Santini iný tvar listov a kvetinových košov. V niektorých sú čepele listov takmer neviditeľné kvôli malej šírke, zatiaľ čo v iných sa podobajú na astry v tvare a veľkosti.

Kvetenstvo týchto chryzantém môže byť:

  • froté,
  • jednoduchý (harmanček)
  • pompoms (guľový).

Koreňový systém Santini chrysanthemums sa od iných druhov líši. Priemerná hrúbka odnoží sa nachádza v malej hĺbke.

Aj v brúsenej podobe si Santini chryzantémy zachovávajú svoj jas a veselosť po dlhú dobu. Úspešne sa pestujú ako skleník alebo črepníková plodina. Pri správnom prístupe vás tento typ chryzantémy poteší jasnými farbami po celý rok.

Najlepšie odrody chryzantém Santini

Medzi obrovskou rozmanitosťou poddruhov Santini existujú obaja veľmi neobvyklé kvety v tvare a farbe, ako aj „sedmokrásky“. Odrody uvedené v tabuľke sa považujú za najobľúbenejšie medzi amatérskymi záhradníkmi a profesionálmi.

Názov triedyPopis kvetenstvo
Jeannine OrangeJasne oranžovo-oranžové kvetenstvo, tmavšie v strede a svetlo pozdĺž okrajov. Kvetenstvo je polodvojité, s priemerom najviac 5 cm.
Žltý prsteňJednoduché a preto očarujúce harmančekové kvetenstvo s niekoľkými bielymi lístkami a zelenkavým centrom. Priemer kvetov nepresahuje 4 - 5 cm.
Yoko onoNajneobvyklejšia odroda! Kompaktné husté pompoms svetlej smaragdovej farby udržujú tenké, ale elastické stonky. Ideálne na dekoráciu neobvyklých tvarovaných kytíc.
Cadena LilFroté froté svetlo až do priemeru 4 cm s jasnou gradientnou farbou - v strede je chryzantéma ružovkasto-fialová, pozdĺž okrajov ružovkasto biela.
konfetyJednoduchý kvet harmančeka s ružovo-bielymi lístkami a jasne zeleným stredom. Priemer každej kvetiny je 5 cm.
Lunetta OrangeVeľmi krásne jednoduché kvetenstvo s predĺženými okvetnými lístkami lososa a žlto-zeleným centrom.
Madiba RoseJednoduché kvetenstvo s bledo ružovými polkruhovými lístkami a žlto-zeleným stredom. Maximálny priemer kvetov je 3-4 cm.
gnocchiFroté froté má bielu farbu so zelenkavým centrom. Priemer - nie viac ako 5 cm.
Paintball slnečnýPomarančové kvetenstvo jasne žltej farby s priemerom asi 4-5 cm.
CyrilNezvyčajné froté kvety s tubulárnymi krátkymi bielymi lístkami v strede a dlhé jednoduché okraje.

Už dnes sa chovalo asi sto odrôd Santini chryzantémy. A každý z nich môže byť pestovaný na vašom vlastnom pozemku, v byte alebo v skleníku.

Funkcie vykládky

Chryzantémy Santini sa množia výlučne odrezkami, pretože sú hybridom a môžu si zachovať iba svoje kvality. Aby sa korene mohli objaviť na pripravenom sadivovom materiáli, musia sa umiestniť do škatúľ s mokrým pieskom alebo so špeciálnou výživnou zmesou pri teplote 20 až 22 stupňov a vlhkosti najmenej 80%. Za takýchto podmienok sa rezne zakorenia o týždeň neskôr.

Ďalším spôsobom, ako šíriť Santiniho chryzantémy, je rozdeliť kríky. Môžete to urobiť kedykoľvek, dokonca aj v období aktívneho kvetu, opatrným rozdelením kríka na niekoľko častí záhradným nožom.

Miesto pre chryzantémy by malo byť dobre osvetlené slnkom a pôda je pokiaľ možno úrodná a ľahká. DPre dobré vetvenie a tvorbu mnohých kvetenstvo by denné svetlo malo trvať 14-18 hodín. Nedostatok svetla môže viesť k tomu, že kvety nebudú mať dobrú froté. Je dôležité venovať pozornosť pravdepodobnosti zaplavenia vybranej oblasti. Chryzantémy netolerujú zmáčanie koreňov, preto pri vysádzaní v nížinách je dôležité zabezpečiť im drenáž alebo vybudovať drenážny systém vykopaním malých drážok pozdĺž obvodu lôžka a ich vyplnením štrkom alebo iným materiálom.

Pôda pod chryzantémami musí byť dôkladne očistená od cudzích koreňov, ochutená humusom, aby počas vegetačného obdobia rastliny nepotrebovali živiny. Vzdialenosť medzi rastlinami by mala byť malá - asi 30 cm a medzi kompaktnými odrodami - asi 25 cm.

Po výsadbe sú mladé chryzantémy Santini dobre napojené a mulčované.

Chryzantémy: vlastnosti a starostlivosť

Rastúce vlastnosti

Chryzantémy milujú svetlo a mierne teploty. Rast výhonkov druhu Santini začína pri 4 až 7 stupňoch nad nulou. Mladé výhonky vydržia krátkodobé mrazy až do -3 stupňov, ale kvetenstvo umiera už pri 0 stupňoch. Zimné mrazy môžu tiež poškodiť výsadbu na otvorenom priestranstve, takže na konci jesene je lepšie pokryť ich mulčovými alebo smrekovými konármi.

Zaujímavý fakt! Odroda Santini, na rozdiel od iných chryzantém, nemusí vytvárať kríky. Pri správne organizovanej starostlivosti sa stanú samy o sebe kompaktnými a bujnými.

V posledných rokoch sa stalo populárnym pestovanie chryzantém v kontajneroch. Na to je vhodná odroda Santini, pretože sa nelíši veľkou veľkosťou kríkov a silným koreňovým systémom. Kapacita výsadbových zariadení by napriek tomu mala byť priestranná a vybavená hrubou vrstvou zlomenej tehly alebo iného odtoku. Na zimu sú tieto kontajnery premiestnené do suterénov alebo do bytu, kde nastavujú podsvietenie pre ďalšie kvitnutie chryzantém.

Pravidlá starostlivosti

Základom starostlivosti o chryzantému je zálievka, vrchný dresing a včasná kontrola buriny a škodcov. V prvých dňoch po výsadbe na stálom mieste by malo byť zavlažovanie denné a bohaté (ale bez stagnácie vody!). Ďalej, keď listy rastú, prechádzajú na mierne zalievanie 2-3 krát týždenne. Na začiatku kvitnutia by nemala byť pôda pod rastlinami veľmi vlhká, takže zavlažovanie sa zníži na 2-krát týždenne.

Polievanie je možné kombinovať s vrchným obväzom s komplexnými hnojivami alebo ich jednotlivými typmi:

  • na začiatku aktívnej tvorby koreňového systému, stoniek a listov - dusičnanom amónnym (do 15 g na meter štvorcový výsadby na otvorenom priestranstve a do 10 g v skleníkoch alebo nádobách);
  • s rastom listovej hmoty sa do obväzu zavádzajú komponenty potaše (nie viac ako 8 - 12 g na meter štvorcový);
  • počas tvorby púčikov sa odporúča používať hnojenie fosforom a draslíkom pre kvitnúce rastliny (Kemira, Kristallin atď.).

Obzvlášť vďačné chryzantémy reagujú na vrchnú úpravu listov. V takom prípade je lepšie používať hotové komplexy v súlade s pokynmi.

Dôležité! Aplikácia akéhokoľvek hnojiva by sa mala zastaviť pri farbení púčikov.

Aj v rokoch priaznivých pre rast a kvitnutie je chryzantéma napadnutá slimákmi, banskými muškami a voškami. Kontrola týchto škodcov je možná iba pomocou včasného použitia špeciálnych nástrojov:

  • granule „Metaldehyd“ (zo slimákov);
  • liek „Spark“ (z nahlodania hmyzu).

V nepriaznivých rokoch korene a múčnatka pomôžu zbaviť sa drog pridávaných priamo do pôdy - „Skor“ alebo „Fitosporin“.

Ponúkame vám tiež prečítanie článku o kórejských chryzantémách.

Krajinný dizajn

Pohľad na Santini vyzerá skvele na hraničných a umeleckých výsadbách, keď kríky kvitnúce s viacfarebnými malými loptičkami alebo sedmokráskami môžu byť skutočnou kompozíciou. Sú vhodné pre rabatok, skupinové výsadby a ako rám pre záhradné chodníky alebo objekty záhradného dizajnu. Chryzantémy vyzerajú krásne pri samostatných výsadbách na zelenom trávniku.

Ako pestovať chryzantémy doma

Kombinácia s inými rastlinami

Santini Chrysanthemums sú vynikajúcim spoločníkom pre monochromatické alebo pestrofarebné ihličnany, ktorých greeny budú zafarbené farebným kvetom púčikov. Táto kultúra ide dobre so strieborným elimom. Krásna kombinácia sa získa spoločnou výsadbou chryzantém s kozmom, coleusom a nechtíkmi. Nechtík a snapdragons môžu dopĺňať krásu kvetinovej záhrady naplnenej chryzantémami.