Rada

Aké faktory ovplyvňujú produkciu mlieka u kráv a metódy stanovenia

Aké faktory ovplyvňujú produkciu mlieka u kráv a metódy stanovenia


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Úžitkovosť dojníc sa meria ako množstvo mlieka vyprodukovaného počas laktácie. Laktačná kapacita kráv je rozdelená do štyroch typov produktivity: trvale vysoká, trvale vysoká, rýchlo klesajúca a trvale nízka. Metóda, ktorou sa určuje dojivosť u kráv, spočíva v kontrolných meraniach dojivosti.

Ako určiť produkciu mlieka kravy

Priemerná doba laktácie kravy je 240 dní. Produktivita sa hodnotí podľa výťažnosti mlieka za všeobecné obdobie alebo jeho jednotlivé segmenty. Častejšie sa používa metóda bodovania za úplnú laktáciu. Kontrolné merania sa uskutočňujú každých 10 dní a potom sa vypočíta priemer. Menej presným spôsobom merania je najvyššia dojivosť za deň. Výsledný údaj sa vynásobí počtom dní, čo je doba laktácie.

U mliečnych a zmiešaných plemien je mliečnosť vždy vyššia ako u mäsových plemien. Maximálna produktivita sa pozoruje do dvoch mesiacov po otelení. Vzťah medzi produkciou mlieka kráv a dĺžkou ich laktácie v chove je uvedený v tabuľke:

DojčeniePrvýDruhyPo tretiePo štvrté
Výťažok mlieka

(v kilogramoch)

305 dní9091909190788789
365 dní10507108791086410518

Schopnosť laktácie kravy sa vytvára pri interakcii dedičnosti a podmienok ustajnenia. Zdedený je aj obsah tuku, obsah bielkovín v mlieku. Ale s priaznivými alebo nepriaznivými vonkajšími faktormi sa zdedené vlastnosti zlepšujú alebo zhoršujú.

Faktory ovplyvňujúce produktivitu

Na dojivosť a kvalitu mlieka má vplyv plemeno, fyziologické vlastnosti, vnútorná mikroklíma a výživa zvierat. Včasná produkcia mlieka v chove je prospešná, pretože pravdepodobne vedie k zvýšeniu ekonomických výhod a rýchlej návratnosti nákladov na chov zvierat. Rekordnú mieru však často možno dosiahnuť vďaka individuálnym vlastnostiam, a nie včasnej inseminácii a laktácii.

Plemená kráv

Obsah tuku v mlieku sa líši v závislosti od smeru plemena:

 • mlieko - 3,5 - 3,8 percenta tuku, produktivita - 5 000 - 7 000 litrov ročne;
 • zmiešaný - obsah tuku 3,8-4 percenta, objem ročne je 4500-5500 litrov;
 • mäso - obsah tuku dosahuje 4,5 percenta, produktivita - 1200-2000 litrov mlieka ročne.

Nízka tvorba mlieka u hovädzích kráv je spôsobená fyziologickými vlastnosťami. Majú malé vemená, iba na kŕmenie teliat, a krátke obdobie laktácie. Ale mlieko má najvyšší obsah tuku.

Vek zvierat

Produkcia mlieka stúpa až o štyri až päť rokov a po šiestej klesá. Prvýkrát sa krava telí vo veku dvoch rokov. Obsah mlieka v prvej laktácii je 80 percent. Vo veku štyroch rokov dosahuje sto percent. Do ôsmich rokov produktivita klesá o 6 percent.

Odborný názor

Zarechny Maxim Valerievich

Agronóm s 12-ročnými skúsenosťami. Náš najlepší odborník na letné chaty.

Včasná inseminácia negatívne ovplyvňuje vývoj teliat. Mláďatá sa rodia malé a produkujú málo mledziva.

Živá hmotnosť kráv

Výťažok mlieka je ovplyvnený hmotnosťou kravy. Priemerná hmotnosť dojníc počas prvej laktácie by mala byť 400 kilogramov. S vekom môže váha stúpať a byť 500 kilogramov. Ale veľká telesná hmotnosť jalovíc prvého teľaťa neovplyvňuje dojivosť po otelení. Vplyv hmotnostnej kategórie súvisí s výberom jalovíc podľa hmotnosti pre prvé párenie. Kritériom výberu pre insemináciu je tiež vysoký rast.

Kŕmenie a údržba

V priebehu tehotenstva, na začiatku a v prvých mesiacoch laktácie potrebuje krava vyváženú stravu bohatú na bielkoviny a vápnik. Telo zvieraťa prijíma dostatok energie. Vďaka tomu obsahuje mlieko viac bielkovín a tukov. Kŕmenie siláže a čerstvého sena počas mŕtveho dreva zvyšuje produktivitu.

Fyziologické faktory spolu súvisia. Normálna hmotnosť na oplodnenie a laktáciu sa dosahuje správnou výživou teliat. Správne kŕmenie vyvíja žalúdok, takže zvieratá absorbujú viac potravy, rýchlo získajú potrebnú váhu a vykazujú vysokú produkciu mlieka.

Produkcia mlieka je ovplyvnená spôsobom chovu dobytka. Viazané kravy konzumujú menej krmiva a produkujú viac mlieka. Vysoká vlhkosť a nedostatok pohybu v ustajňovacej skrini znížia produktivitu. Najlepší výkon sa pozoruje u kráv na pasienkoch alebo v ustajňovacích boxoch.

Načasovanie prvej inseminácie

Kravy pohlavne dospievajú po 10 mesiacoch. Šestnásty mesiac sa ale považuje za priaznivý čas na oplodnenie. V skoršom veku sú ťažkosti s nosením plodu a pôrodom. Vo výsledku je prvá laktácia nízka a môže byť sprevádzaná oneskorením placenty.

Pripravenosť na párenie závisí aj od hmotnosti kravy. V prípade nedostatku omše sa inseminácia odkladá na neskôr.

Trvanie mŕtveho dreva

Aby sa zachovala vysoká úžitkovosť mlieka, musí sa dojenie pred otelením ukončiť. U skorších otelených kráv sa rozbeh začína 50 dní pred otelením, u jalovíc prvého teľaťa - 60 dní. Absencia suchého obdobia vyčerpáva telo kravy. Výsledkom je, že po otelení sa výťažok mlieka zníži o 25-40 percent. Príliš dlhé mŕtve drevo znižuje produktivitu o 15 percent.

Teľacie obdobie

Pri pasení sa teľatá rodia na jar. V lete sa zvieratá kŕmia čerstvou trávou a dostávajú potrebné vitamíny. Tiež sa zvyšuje výťažnosť mlieka po zimnom otelení. S ustajňovacím boxom sa teľatá narodia do roka. Takáto organizácia vitálnej činnosti zvierat je spojená s nedostatkom priestoru na chov veľkého počtu novorodencov. Tiež nie je možné zastaviť výrobu mlieka na dopravníku a zabezpečiť celému dobytku obdobie sucha.

Produktivita kráv v chovných farmách zostáva po celý rok na rovnakej úrovni a v zime mierne klesá. Na udržanie vysokej výťažnosti mlieka sa zvieratám podáva výživné krmivo po celý rok, dodržujú sa harmonogram párenia a otelenia.

Zdravie

Choroby, ktoré znižujú dojivosť:

 • poranenia končatín;
 • reprodukčné poruchy;
 • tuberkulóza;
 • mastitída.

Strata produkcie mlieka v dôsledku neliečených patológií je 10 - 50 percent. Mastitída najčastejšie vedie k zníženiu produkcie mlieka. Toto ochorenie sa vyskytuje, keď dôjde k ochoreniu bakteriálnej infekcie v dôsledku nesprávneho dojenia a nepriaznivých podmienok zadržania. Mlieko kráv mastitidy nie je vhodné na konzumáciu ľuďmi a zvieratami kvôli obsahu nečistôt a baktérií. Dojenie sa ale nezastaví, pretože potom je veľmi ťažké znovu podojiť kravu.

Razda

Laktácia sa zvyšuje rôznymi spôsobmi. Táto časť obsahuje správnu organizáciu života zvierat počas celého roka:

 • zdvíhanie teliat;
 • príprava jalovíc pre lýtka na pôrod;
 • dodržiavanie harmonogramu a noriem stravy počas tehotenstva a po pôrode;
 • správna technika dojenia.

Distribúcia kravy sa začína štrnásty deň po otelení a uskutočňuje sa sto dní. V tejto dobe sa zvieraťu podáva viac potravy. Vstupné sa nazýva záloha. Používa sa, pokiaľ dôjde k zvýšeniu výťažnosti mlieka. Potom sa pridávanie k hlavnej strave postupne ruší.

Podmienky zadržania

Stabilné zvieratá musia byť vybavené pohodlnou mikroklímou. Výťažnosť mlieka je negatívne ovplyvnená prievanom, hlukom a vlhkosťou. Komunikácia ovplyvňuje aj produkciu mlieka. Kravy, ktoré sa navzájom vidia a komunikujú, produkujú viac mlieka. Na zahraničných farmách sa počas dojenia hrá hudba. Produkcia mlieka sa zvyšuje aj pomocou súčasnej a klasickej hudby.

Starostlivosť

Nízka dojivosť sa pozoruje u zvierat, ktoré sa zriedka čistia. Pred a po dojení treba vemená umyť teplou vodou. Struky pokryté mliekom zhromažďujú baktérie zo špinavej podstielky. V dôsledku toho sa vyvíja mastitída. Čistota v stánku, čisté vemená a ruky dojičiek zvyšujú objem mlieka. Zvieratá je potrebné vziať na prechádzku. Najlepšou možnosťou chovu je bezplatné pasenie sa v lete a udržiavanie stajne s krátkymi prechádzkami v zime.

Dojené množstvo

Vemeno je parenchymálny orgán, ktorý nepretržite produkuje mlieko. Tekutina sa hromadí a tlačí na vnútorné tkanivá. Keď sú komory vemena plné, zastaví sa produkcia mlieka a nasaje sa naspäť.

Objem produkcie je ovplyvnený kapacitou vemena. U plemien hovädzieho mäsa je to málo, takže frekvencia dojenia má malý vplyv na množstvo mlieka. Dojenie kráv sa odporúča 2 - 3 krát denne alebo častejšie, ale v pravidelných intervaloch. Počet dojení je možné zvýšiť, ale nie znížiť. V opačnom prípade sa objem mlieka zníži o 15 percent. Pri ročnej produktivite viac ako dvetisíc litrov sa prechodom na dvojnásobné dojenie zvýši objem mlieka o 10 percent.

Nie vždy je potrebné zvýšiť frekvenciu dojenia. Záznamy o výkone boli zaznamenané pri dvoch dojeniach denne. Pri manuálnom odsávaní mlieka je dôležité dodržiavať techniku. Jemné masážne pohyby zlepšujú krvný obeh a tok mlieka vo vemene, prispievajú k jeho úplnému vyprázdneniu.

Vlastnosti zvierat

Trvanie obdobia laktácie a tvorba mlieka sú pre každú kravu individuálne a môžu sa u zvierat rovnakého plemena za rovnakých podmienok líšiť. Reakcia na frekvenciu dojenia závisí od jednotlivých charakteristík.

Množstvo mlieka je ovplyvnené tvarom vemena a rýchlosťou prietoku mlieka. Mlieko sa rýchlo vylučuje prístrojom u kráv so zaoblenými miskovitými vemenami alebo s predĺženým vanom vemena. Zvieratá s kozou a primitívnym tvarom vemena sú dojené ručne z dôvodu nízkej dojivosti.

Dedičnosť, podmienky ustajnenia, chovné vlastnosti a plemená majú väčší alebo menší vplyv na produkciu mlieka v rôznych stádach. Preto, aby sa zvýšila úžitkovosť mlieka, je potrebné preskúmať vzťah medzi vonkajšími a vnútornými faktormi v každej konkrétnej farme.


Pozri si video: Kravička kráceno-256Kb (Smieť 2022).