Rada

Hlavné príčiny hnačiek u králikov a spôsob liečby doma

Hlavné príčiny hnačiek u králikov a spôsob liečby doma


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Výskyt hnačky u králika je spôsobený vplyvom rôznych faktorov. Patria sem infekčné patológie, napadnutie hlístami, otrava jedlom. Príčinou problémov sa stávajú aj zmeny stravovania, stresové faktory a porušovanie podmienok zadržania. Na odstránenie porušení je potrebné zistiť príčiny ich výskytu. Aby ste predišli hnačkám, musíte očkovať včas.

Príčiny tekutých výkalov

V súčasnosti sa otrava jedlom považuje za hlavnú a najbežnejšiu príčinu hnačiek. Môže to byť spojené s kŕmením zvierat nekvalitnými výrobkami. Častou chybou chovateľov je aj používanie mokrej zelene. Existujú však aj ďalšie porušenia.

Infekčné choroby

Mnoho baktérií, ktoré spôsobujú hnačky u zvierat, bežne žije v črevách. Podieľajú sa na spracovaní krmiva. Avšak so znížením imunity sa mikroorganizmy stávajú patogénnymi. K tomu vedú nasledujúce faktory:

 • zmena krmiva;
 • používanie neštandardných výrobkov;
 • porušenia kontajnmentu - nízka teplota alebo vysoká vlhkosť;
 • stresové faktory - obzvlášť dôležité pre ozdobného králika;
 • sekundárne infekcie, ktoré sa objavujú v dôsledku invázie.

Výskyt hnačky môže byť spojený s nedostatočným žuvaním potravy v prítomnosti infekčnej stomatitídy. Toto je vážna vírusová patológia, ktorá sa vyskytuje kedykoľvek v roku a rýchlo ovplyvňuje všetky hospodárske zvieratá. Stomatitída je sprevádzaná začervenaním slizníc ústnej dutiny s bielym povlakom. Postupne zhnednú. Ulceratívne chyby vedú k strate chuti do jedla.

Králiky a gravidné samice môžu trpieť salmonelózou. Infekcia je možná prostredníctvom krmiva. Nosia ju aj vtáky a hlodavce. S rozvojom patológie u zvierat sa pozoruje vyčerpanie a hnačka.

Helmintovia a prvoky

Mnoho parazitov žije v črevách králikov. Najväčšie škody spôsobujú červy, ktoré postihujú pečeň, žlčové cesty a pankreas. Tiež často ovplyvňujú sliznice tráviacich orgánov. To vyvoláva zažívacie ťažkosti a zabraňuje absorpcii molekúl potravy a vody.

Jednobunkové organizmy sú schopné vyvolať kokcidiózu. S touto chorobou sa pozoruje hnačka. Zvieratá tiež trpia plynatosťou, vyčerpaním, nechutenstvom, znečistením vlnou. Často sa pozoruje hromadná smrť zvierat.

Ďalšou helmintickou infekciou, na ktorú sú domáce hlodavce náchylné, je passaluróza. Súčasne u zvierat je výrazné svrbenie v análnej oblasti. Králiky sa infikujú konzumáciou kontaminovaného krmiva. Pri nedodržiavaní sanitárnych noriem existuje riziko poškodenia celého dobytka.

Larvy cestode Cysticercus pisiformus vyvolávajú výskyt cysticerkózy. V tomto prípade sú vnútorné orgány pokryté bublinami. Okrem hnačiek králiky trpia zníženou chuťou do jedla a sú rýchlo vychudnuté. Patológia vedie k masívnym úmrtiam - najmä u mladých králikov.

Neinfekčné patológie

Príčinou problémov môžu byť nezrovnalosti v stravovaní, náhla zmena stravovania, používanie pokazených jedál. Všetky tieto faktory vyvolávajú zápal slizníc čriev a žalúdka. Domáce zvieratá by nemali dostávať mrazené korene, ktoré sú pokryté nečistotami alebo plesňami. Najskôr sa odporúča sušiť čerstvú trávu.

Odborný názor

Zarechny Maxim Valerievich

Agronóm s 12-ročnými skúsenosťami. Náš najlepší odborník na letné chaty.

U mladých zvierat sa hnačka zvyčajne objavuje po odstavení od matky - je to dôsledok prudkej zmeny krmiva z mlieka na seno.

Je dôležité meniť stravu zvierat postupne. Králik sa musí prispôsobiť novému krmivu. V takom prípade by sa mal denný objem zvýšiť plynulo. Provokujúcim faktorom sa často stáva takzvaná spálená tráva, ktorá sa naskladala na hustú kopu. Takéto jedlo vyvoláva podráždený žalúdok, ktorý sprevádza hnačka.

Prvá pomoc

Ak dôjde k hnačke, králika treba ihneď izolovať od stáda. Tým sa zabráni šíreniu infekčnej choroby. V tomto období by ste mali určite vyčistiť kožušinu od zvyškov výkalov a králikovi dopriať čistú vodu alebo vývar z harmančeka.

Chorý králik musí mať prístup k vode. To pomôže zabrániť dehydratácii, ktorá je často smrteľná.

Potom by ste sa mali pokúsiť nezávisle určiť provokujúce faktory riedkej stolice. Ak výkaly obsahujú hlien, krv alebo ich farebné zmeny a králik neje, mali by ste okamžite kontaktovať veterinára. Takéto príznaky naznačujú výskyt infekcie. Môže to byť vírusové alebo bakteriálne.

Ako a ako liečiť hnačku u králika

Terapiu musíte začať až po konzultácii s lekárom. Pri hnačke sa spravidla používajú lieky a ľudové recepty.

Farmaceutické prípravky

Na ošetrenie zvierat doma môžete poskytnúť nasledujúce prostriedky:

 1. Linex. Liek pomáha zlepšovať črevnú mikroflóru a vyrovnať sa s plynatosťou. Dospelým zvieratám sa odporúča podať dvakrát denne pol tobolky lieku.
 2. Aktívne uhlie. Zloženie pomáha pri plynatosti a otrave jedlom. Tableta musí byť najskôr rozdrvená a pridaná do krmiva.
 3. Baycox. Nástroj sa používa na infekcie. Za týmto účelom zmiešajte 1 liter vody s 1 malou lyžicou produktu a nechajte králika výsledný roztok piť po celý deň.

Tradičné metódy liečby

Doma môžete vyrábať efektívne ľudové skladby:

 1. Harmanček. Vezmite 1 veľkú lyžicu bylín, premiešajte s pohárom vriacej vody a nechajte pôsobiť štvrťhodinu. Preceďte a výsledný roztok podajte trikrát denne, 1 veľkú lyžicu.
 2. Bloodroot. Vezmite 1 veľkú lyžicu sušených bylín a premiešajte s pohárom vriacej vody. Trvajte na tom, 20 minút. Dajte králikovi 1 malú lyžicu trikrát denne.
 3. Dubová kôra. Odvar z tohto produktu sa odporúča zaviesť do čistej pitnej vody. To pomôže udržať vaše telo hydratované.

Špeciálna strava pre chorých králikov

Ak sa vyskytne hnačka, odporúča sa upraviť stravu. Je dôležité poskytnúť svojmu miláčikovi seno a kontrolovať jeho prístup k vode. Je tiež prípustné zavádzať do napájačky prostriedky proti červom.

Z potravy sa odporúča vylúčiť šťavnaté jedlo, bielkovinové jedlá, múku, tučné jedlá. Diéta by mala obsahovať veľa ovsa a kŕmnych zmesí, ktoré obsahujú užitočné prvky. V takom prípade by sa od chemických prísad malo upustiť. Lekári odporúčajú dávať králikom sťahujúce byliny. Patrí sem horká palina a lopúch. Je tiež prípustné použiť rebríček.

Ak odmietnete piť, existuje riziko úmrtia zvierat na dehydratáciu. V takom prípade musia byť králiky násilne napojené pomocou jednorazovej injekčnej striekačky. Je tiež prípustné injektovať soľný roztok injekčne. Takéto injekcie sa vykonávajú 2-4 krát denne.

Opatrenia na prevenciu hnačky

Aby sa zabránilo hnačkám, mali by sa zvieratá očkovať včas. Mladé zvieratá by sa mali očkovať v čase odstavenia. Prvýkrát sa postup vykonáva 30-40 dní po narodení. Mnoho vakcín proti bežným infekciám musí byť podaných s odstupom 9 - 12 mesiacov.

Aby ste sa vyhli otrave a infekcii zvierat, mali by ste dodržiavať nasledujúce pravidlá:

 1. Vyvážte stravu. Jedlo by malo obsahovať veľa sacharidov, minimálne množstvo tukov a bielkovín.
 2. Pri nákupe berte do úvahy zloženie krmiva a kvalitu obilnín.
 3. Nedávajte svojmu králikovi veľa ovocia a zeleniny.
 4. Zelení je potrebné pred kŕmením zvierat umyť a vysušiť. Najlepšie je použiť sušenú trávu.

Preplnené bunky a vnútorné znečistenie sú dôvodom aktívneho šírenia patogénnych baktérií. Preto sa odporúča podstielku meniť v intervaloch 2 - 3 dní. Antimikrobiálna dezinfekcia, ktorá sa musí robiť každé 2 týždne, nemá malý význam.

Králiky sú náchylnejšie na črevné ťažkosti. Na zlepšenie bakteriálnej mikroflóry žalúdka sa odporúča dať mláďatám „Biomycín“. Predchádzaním hnačkám bude tiež použitie rastlín s vysokým obsahom vlákniny.

Hnačka u králikov môže byť spôsobená rôznymi faktormi. Medzi príčiny problémov patria infekcie, porušenie podmienok zadržania, infekcia červami. Aby ste sa vyrovnali s chorobami, odporúča sa včas kontaktovať veterinárneho lekára a dôsledne dodržiavať jeho odporúčania.


Pozri si video: Poradnik żywienie królików #1 (Február 2023).