Rada

Charakteristika a popis odrody jabĺk Uralsky Souvenir, kultivácia a starostlivosť

Charakteristika a popis odrody jabĺk Uralsky Souvenir, kultivácia a starostlivosť


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Záhradníci žijúci v drsnom podnebí s chladnými zimami si vyberajú stromy s maximálnou mrazuvzdornosťou a odolnosťou. Presne taká je jabloň Ural Souvenir. Plody dozrievajú na jeseň a sú vhodné na dlhodobé skladovanie, chuťovo osloví celú rodinu.

Opis a vlastnosti odrody

Strom Uralského suveníra je energický a vyžaduje povinné tvarovanie a prerezávanie. Koruna je oválne-pyramídová. Kôra na hlavných konároch má červenohnedú farbu. Kvetné puky sa tvoria aj na vlaňajších výhonkoch. Hlavné výhonky sú umiestnené takmer v pravom uhle k trupu.

Listy sú jasne zelené a lesklé. Ich tvar je oválne vajcovitý, po okrajoch sú malé zúbkovania. Řapík je krátky. Kvety jablone Uralsky Souvenir sú pomerne veľké, kužeľovitého tvaru. Púčik je ružovkastý a po odkvitnutí sa kvet stane snehobielym. Odroda je rodivá, vysádza sa ako opeľovač.

Popis jablone Ural Souvenir hovorí, že strom dáva plody strednej veľkosti, hmotnosť jedného z nich nepresahuje 100 g.

Okrem toho sú všetky prakticky rovnako veľké a majú pravidelný tvar, rebrá nie sú výrazné. V štádiu technickej zrelosti sú plody svetlo žlté, na šupke je rozmazaná, ale skôr žiarivá tvárenka. Znateľná je tiež zlatisto-bronzová hrdzavosť, ktorá dáva jablkám obzvlášť krásny vzhľad. Stopka je dlhá, smerom k základni zahustená. Semenné komory uzavretého typu.

Dužina jabĺk Uralský suvenír v zrelosti má žltkastú farbu, blízko šupky je mierne začervenaná. Plody sú šťavnaté, s príjemnou sladkokyslou chuťou a klasickou presne stanovenou arómou.

História šľachtenia odrody

Špecialisti experimentálnej záhradníckej stanice Sverdlovsk pracovali na vytvorení Uralského suveníru. Autormi sú experimentálni vedci L. A. Kotov a P. Dibrova. Na získanie pôvodnej odrody sa rozhodlo prekročiť Udarnicu, ktorú poznajú mnohí záhradníci, a Uralský Veľký.

Takto získaný suvenír Ural absorboval tie najlepšie vlastnosti z materských odrôd a za krátky čas si získal nesmiernu popularitu nielen medzi amatérmi, ale aj medzi profesionálmi.

Výhody a nevýhody jablone Ural Souvenir

Rovnako ako každá iná odroda, aj suvenír Ural má určité výhody a nevýhody. Medzi výhody patrí:

  • zvýšená odolnosť proti mrazu;
  • vysoká produktivita;
  • skorá zrelosť;
  • univerzálne využitie pozberanej plodiny;
  • ročné plodenie;
  • zrelé plody nie sú náchylné na odpadávanie;
  • jablká majú atraktívny vzhľad;
  • vhodnosť na dlhodobé skladovanie a prepravu na veľké vzdialenosti;
  • vynikajúce chuťové vlastnosti.

V jabloniach Uralsky Souvenir neboli žiadne významné nedostatky. Podľa recenzií záhradkárov však v chladnom a vlhkom počasí odrodu často ovplyvňuje chrastavitosť. Aby sa tomu zabránilo, je potrebné vykonávať preventívne ošetrenie pravidelne a včas.

Vlastnosti dozrievania a plodenia

Uralský suvenír začína prinášať ovocie za 3 - 4 roky po výsadbe mladého semiačka. Ak sa podmienky pestovania ukážu ako priaznivé, potom si skutočne môžete vychutnať prvú úrodu skôr. Dozrievanie jabĺk sa začína v prvých septembrových týždňoch. Ak si chcete plodinu uložiť ako záložku na dlhodobé uskladnenie, je lepšie ju odstrániť skôr, ako je určený čas (na konci augusta).

Plody môžete konzervovať bez straty chuti a predajnosti po dobu 4 mesiacov. Recenzie záhradkárov naznačujú, že jablká sú dokonale konzervované až do februára.

V ktorých regiónoch je lepšie pestovať?

Odroda jabĺk Uralsky Souvenir je vynikajúca na pestovanie na Sibíri ako štandardný strom. Dokonale znášajú zimu aj bez výstavby ďalších prístreškov a veľmi zriedka zamrznú. Ak jabloň trpí zimným chladom, je schopná sa rýchlo zotaviť. Jablkový strom odrody Uralsky Souvenir je tiež určený na pestovanie na Urale. Stredomorské podnebie sa považuje za najpohodlnejšie pre tieto stromy.

Choroby a škodcovia

Ural Souvenir vykazuje zvýšenú odolnosť voči bežným chorobám, ale je náchylný na poškodenie chrastavou. Za nepriaznivých poveternostných podmienok je potrebné pravidelne vykonávať ošetrenie špeciálnymi prípravkami. Odporúča sa strom postriekať zmesou Bordeaux.

Uralský suvenír sa stáva pochúťkou pre jablkovú mol. Tento motýľ je schopný zničiť celú úrodu. Aby ste zabránili takýmto nepríjemnostiam, musíte neustále odstraňovať spadnuté ovocie a listy a pridať zem do kruhu kmeňa. Ak je na jabloni vidieť hmyz, malo by sa okamžite vykonať ošetrenie insekticídnymi prípravkami.

Okrem mory ovplyvňujú Uralský suvenír aj zelené vošky a hlohy. Okrem toho sú dnes bežné bakteriálne popáleniny. Preventívne opatrenia sa vyberajú komplexne. Je potrebné pozorne sledovať kŕmenie a správnu starostlivosť. Aby sa zabránilo výskytu hmyzích škodcov na Uralskom suveníre, je kmeň pravidelne bielený haseným vápnom. Je tiež potrebné pravidelne vykonávať sanitárny rez a zabrániť silnému zahusteniu koruny.

Aby sa zabránilo výskytu vošiek na jabloní v prvej dekáde mája, sú ošetrené prípravkom Fitoverm. Na kufri sú navyše rozložené špeciálne lepiace pásy. Pomôžu tiež zabrániť invázii húseníc. Účinná je proti nim aj liečba prípravkami biologického pôvodu. V prípade bakteriálneho popálenia sa jablone postriekajú prípravkom „Fitolavin“.

Pri jarnom reze jabloní sa rany ihneď ošetria síranom meďnatým a potom sa pokryjú záhradnou var. Vetvičky vykazujúce príznaky choroby sú okamžite spálené.


Pozri si video: Zasaďte si jabloň NOVÁ ZÁHRADA (Február 2023).