Rada

Charakteristika a opis krymských odrôd jabĺk Sinap Orlovsky, Kandil a Gorny

Charakteristika a opis krymských odrôd jabĺk Sinap Orlovsky, Kandil a Gorny


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Názvy odrôd jabĺk Sinap naznačujú, že tento druh ovocného stromu nájdete v ktoromkoľvek kúte Ruska. Rastú v záhradách Krymu (krymská synapa) a na Sibíri - na juhu Krasnojarského územia, v Khakassii. História výberu začína krymskou rozmanitosťou kultúry, pestovala sa už v storočí IXX. Neskôr na základe svojich rodičovských foriem uskutočnil S. I. Isaev, I. V. Michurin šľachtiteľské práce na získanie nových odrôd odolných voči nízkym teplotám.

Výhody tohto typu

Vlastnosti produktu Sinap Orlovsky umožňujú pestovať túto odrodu jabloní v priemyselných záhradách.

Popis jeho podstaty:

 • zimná odolnosť;
 • nenáročná v starostlivosti;
 • veľkoplodé;
 • pravidelné plodenie;
 • dlhodobé skladovanie plodiny;
 • prenosnosť ovocia.

Rastúce miesta

Vďaka práci chovateľov odrody jabĺk Sinap rastú v rôznych klimatických pásmach. Nové vylepšené odrody zvládli klimatické pásma s chladnými zimami. Jablkové stromy Orlovsky a North Sinap nie sú nezvyčajné v záhradách južného Uralu, pestujú ich obyvatelia oblastí Tver a Pskov, nájdete ich vo východosibírskej oblasti. Tieto odrody rastú v moskovskej oblasti a v oblasti čiernej Zeme.

Hlavné charakteristiky jablone

Parametre (veľkosť koruny, výška) každého ovocného stromu závisia od charakteristických znakov odrody a stupňa kultivácie pôdy. Čím je jeho zloženie plodnejšie, tým je koreňový systém a koruna výkonnejšia.

Vzhľad

Výška stromu priamo závisí od druhu podpníka. V klasickej verzii sa Sinap Orlovsky pestuje na polotrpasličných podpníkoch. Z takýchto sadeníc vyrastajú 4 - 5 metrové jablone. Použitie mohutných podpníkov umožňuje pestovanie vyšších jabloní (5 až 6 metrov).

Najvyššie stromy (7 m) sa pestujú zo sadeníc na klonových podpníkoch. V oblastiach s vysokou úrovňou podzemnej vody sa sadenice Sinapa vysádzajú na zakrpatené podpníky. Stromy dorastajú od 2,5 do 3 m.

názovPopis
Vetvy, vzhľadSilný
Rast pobočkySmerom hore je uhol odchodu takmer rovný
Listy (tvar)Oválne ploché alebo oválne konvexné
Listy (dospievanie)Prítomný

Výťažok

Plodenie je každoročné aj u starých jabloní. Ukazovatele výnosu sú nadpriemerné. Dobrá starostlivosť vám umožní získať od 130 do 170 kg ovocia z jednej vysokej jablone. Indikátory výťažnosti stredne veľkých jabloní sú nižšie - 70 kg.

Chuťové vlastnosti ovocia

Bodové hodnotenie chuti jabloní Sinap je 4,3 - 4,7. Jablká sa nekonzumujú ihneď po zbere, musia dosiahnuť zrelosť spotrebiteľa najmenej 1 mesiac. V tejto dobe získavajú charakteristickú sladkosť, jemnosť a šťavnatosť.

Dužina zrelých jabĺk Sinup obsahuje asi 9,5% cukrov. Plody sú ideálne pre diétnu výživu: v 100 g dužiny je len 50 kalórií.

Jablká, ktoré dosiahli zrelosť spotrebiteľa, majú bohatú, vyváženú sladkokyslú chuť.

Mrazuvzdornosť

Zamestnanci VNIISPK z laboratória fyziológie rezistencie uskutočnili štúdie zamerané na štúdium odolnosti tkanív výhonkov a púčikov voči pôsobeniu nízkych teplôt. Podmienky boli simulované umelo. Zo všetkých odrôd sa Orlovsky Sinap ukázal lepšie ako iné, jeho drevo a púčiky neboli ovplyvnené pri teplote -42 ° C.

Náchylnosť na choroby

Ukazovatele odolnosti voči chorobám sú priemerné. Listy, plody sú náchylné k chrastavitosti. K prepuknutiu choroby môže dôjsť v lete alebo na jeseň, keď je vlhký vzduch. Na zachovanie úrody sa vykonáva profylaxia biologickými prípravkami (fungicídy):

 • "Alirin";
 • Fitosporín;
 • „Hamane“.

Odrody a opis odrôd

Pre každé klimatické pásmo nájdete vhodný druh Sinapu. Milujú tento druh jabĺk pre svoj chutný vzhľad, jemnú arómu, lahodnú chuť a udržiavanie kvality. Záhradníkov láka nenáročnosť kultúry, ľahká starostlivosť.

Almaty

Jeseň je obdobím dozrievania jabĺk Almaty Sinap. Tvar ovocia je pôvodný, vyzerá ako pretiahnutý ovál. Jablká sú pokryté hladkou a lesklou šupkou, ktorá vyzerá maslovo.

Počas dozrievania plody menia farbu. Spočiatku sú žltozelené so stopami mierneho sčervenania a po dosiahnutí odnímateľnej zrelosti získa farba sýtosť, stmavne, stane sa tmavočervená.

Na strihu nie je farba biela, ale krémová. Vidno na ňom svetlozelené pruhy, dužina je sypká a v chuti sa spája sladkosť a malý podiel kyselín. Po dozretí majú jablká jemnú čokoládovú dochuť. Zber zozbierajte v prvých októbrových dňoch, dovtedy plody získajú spotrebiteľskú zrelosť. Plody sa skladujú až 3 mesiace.

Severná

Jabloň tejto odrody je medzi záhradníkmi známa od 30. rokov minulého storočia. Pri tvorbe použili genetický materiál kandilsko-čínskeho. Až po 5 - 8 rokoch môžeme čakať na prvé úrody, hoci jablone na zakrpatenom podpníku rodia skôr, prichádza až 2., maximálne 3. rok po výsadbe. Na 100% opelenie sú vysadené opeľovače - Slavyanka alebo Antonovka.

Názov charakteristíkPopis
Hmotnosť (g)95-155
FormulárŠálkovitý, kužeľovitý
SfarbenieŽltozelená s hnedočerveným rumencom
Podkožné bodyPrítomný, svetlý tón
BuničinaS vysokým obsahom šťavy a jemnou štruktúrou zrna
OchutnajteS pikantnými tónmi, sladkými a kyslými

Prvé októbrové dni je čas na zber jabĺk, ktoré dosiahli technickú zrelosť. Zrelé stromy (15 rokov) poskytujú 170 kg jabĺk. Otrhané jablká získavajú svoju chuť až počas doby skladovania, uplynie najmenej 60 dní pred nástupom zrelosti spotrebiteľa.

Khakassia

Táto zimná odroda je od autorov O. A. Plekhanova a E. Piskunov. Krížené severné Sinap a Rossoshanskoe pruhované, obe odrody sú veľkoplodé. Jablone sú strednej veľkosti, nepresahujú výšku 4,5 m, koruna nadobúda úzky pyramídový tvar.

Skeletové vetvy smerujú nahor v ostrom uhle. Odroda Khakass odolala testu tuhých zím v rokoch 2004, 2005 a 2006, preukázala vynikajúcu odolnosť voči hustým mrazom, nevyrastá a nie je náchylná na zimné sušenie.

Z priemerného stromu je odstránených asi 60 kg jabĺk. Všetky druhy ovocia sú predajné, ich vlastnosti:

 • hmotnosť (priemer) 170 g, maximum - 270 g;
 • pokožka je žltozelená, sú tam malinové škvrny;
 • oválny tvar;
 • hustá štruktúra, šťavnatosť;
 • 4,5 bodu - hodnotenie chuti.

Jablká sú pevne spojené so stopkami, nedochádza k preliatiu. Dozrieť neskoro. Zber sa musí uskutočniť pred prvými vážnymi mrazmi, plody po mrazoch strácajú šťavnatosť. Jablká sa v pivnici uchovávajú do mája.

Biely

História výberu nie je popísaná, historickou domovinou je Krym. Odroda je neskorá jeseň, vyznačuje sa bohatým a dlhým kvitnutím. Stromy sú nízke s kompaktnými korunami. Kostrové konáre sú pokryté žltkastou kôrou so sivým kvetom.

Väčšie percento úrody sa vytvára na ringlotoch, čiastočne na ovocných vetvičkách. Veľkosť plodov je vyrovnaná, priemerná hmotnosť je 130 - 150 g, jablká majú valcovitý tvar. Sú pokryté tenkou bielozelenou šupkou, je tam ľahký voskový povlak a rozmazaná tvárenka.

Nie hustá, jemnozrnná dužina obsahuje veľké percento šťavy a cukrov. Vôňa je slabá, chuť je sladkokyslá. Obdobie technickej zrelosti začína v posledných septembrových dňoch.

Výhody White Sinup:

 • dobrá imunita voči chorobám (chrasta, múčnatka);
 • netrpí opakujúcimi sa jarnými mrazmi;
 • mrazuvzdorný;
 • odolný voči suchu;
 • jablká ležia do apríla.

Vrch

Altajská odroda, odolná voči chorobám, mrazuvzdorná. Stromy sú stredne veľké so zaoblenou, riedkou korunou.

Ovocie (charakteristika)Popis
Váha90-100 g
FormulárKónický, valcový
RebrovaniePrítomný, slabo vyjadrený
Šupka (farba)Zlatožltá
Prítomnosť a farba sčervenaniaÁno, malinová
Buničina (rezaná farba)biely
Štruktúra buničinyJemnozrnný
Chuťové kvalitySladkosť plus ľahká kyslosť

Jablká sa skladujú takmer do polovice jari.

Orlovský

Odroda sa používa od roku 1955. Prijaté z formulárov: Memory Michurin, Northern Sinap. Odporúčané pestovateľské oblasti: Černozem, Severozápad, Stredná, Stredná Volga a niektoré oblasti Bieloruska.

Produktivita sa zvyšuje pomocou opeľujúcich odrôd:

 • Welsey;
 • Pepin Saffron;
 • Antonovka Obyčajné.

Prvé úrody z Orlovského sa očakávajú minimálne 4 - 5 rokov. Obdobie zberu ovocia, ktoré dosiahlo odstrániteľnú zrelosť, trvá od polovice septembra do októbra.

Podľa štatistík sa za sezónu zozbiera až 70 kg jabĺk z jednej dospelej jablone, ich vlastnosti sú:

 • hmotnosť (g) - 180;
 • farba je svetlo žltá;
 • podkožné body sú ľahké;
 • dužina chutí dobre, je šťavnatá so slabou arómou, na reze krémová;
 • lež 6 mesiacov;
 • sladkokyslá chuť je hodnotená na 4,7 bodu;
 • tvar je zaoblený-kónický, horná časť je skosená.

Sinap Orlovský vykazuje dobrú zimnú odolnosť.

Sarah

Produktívna odroda pre južné záhrady, veľkoplodá. Jablká sú nádherné, ich hmotnosť je od 100 g. Po odstránení je farba šupky žltozelená, neskôr - zlatistá. Dlhodobé skladovanie - plus odrody, jablká ležia až do budúceho leta.

Nevýhodou je nízka zimná odolnosť, Sinap Sary netoleruje klimatické podmienky stredného pásma Ruskej federácie. Zamŕza dokonca aj na území Stavropol. Začína prinášať ovocie neskoro (v 15. roku).

Qandil

Jablká dozrievajú od konca augusta do polovice septembra, Kandil patrí do skupiny odrôd neskorého dozrievania jabĺk. Stromy rastú pomaly a sú klasifikované ako silné (6 až 7 m). Koruna je krásna, pyramídová. Miesto vzniku ovocia:

 • ovocné vetvičky;
 • kopija;
 • prstene.

Sinap Kandil je krymská odroda s veľkými plodmi. Hmotnosť jablka (priemer) je 120 - 140 g. Jablko má podlhovastý, zaoblený kužeľovitý tvar. Je pokrytá hladkou bledožltou pokožkou s rozmazaným červeným rumencom. Farba podkožných bodov je zelená. Dužina z jabĺk je skôr krémová ako biela. Chuť (4,4 bodu) je sladkokyslá.

Kandili potrebuje opeľovače:

 • Reneth z Orleansu;
 • Sarah Sinup;
 • Rosemary White.

V prítomnosti opeľovačov je výťažok Sinap Kandili 200 - 300 kg. Jablká v pivnici sa skladujú do jari, v bežnej miestnosti do decembra.

Krymský

Populárny druh krymských jabĺk. Okrem Krymu sa tieto jablone pestujú na Krasnodarskom území, v Ingušsku a na Ukrajine. Výška ovocných stromov závisí od podpníka, jeho šírenie je od 3 do 5 metrov. Kvitnutie a plodenie jabloní sa uskutočňuje na jednoročných výhonkoch a ovocných vetvičkách.

Kedy sadiť a ako sa starať o strom

Sadenice Sinap sa vysádzajú od marca do apríla na jar, od septembra do októbra na jeseň. Presnejšie dátumy závisia od geografického umiestnenia záhrady a podnebia. Jama je vykopaná 3-4 týždne pred výsadbou, jej rozmery sú 90 x 90 cm.

Hrnček sa vyberie a umiestni do jamy, položenej koreňmi nahor na drenáž zo štrku (drviny). Pôda odobratá z hornej vrstvy je obohatená organickými látkami a hnojivami obsahujúcimi fosfor a draslík. Ich zoznam:

 • humus najmenej 2 vedrá;
 • kompost asi 1 vedro;
 • popol asi 0,5 kg;
 • superfosfát 3 lyžice. l;
 • síran draselný 2 lyžice. l. bez vrchu.

Tretia časť dobre premiešanej úrodnej zmesi sa naleje na dno jamy a z nej sa vytvorí nízky kopec. Do jeho stredu je zarazený vysoký drevený kôl (vysoký 1 až 1,5 m). V predvečer výsadby sa sadenice s otvoreným koreňovým systémom umiestnia na noc do vody.

Jabloň je umiestnená v otvore na južnej strane kolíka, korene sú narovnané po celej ploche kopca. Pôda sa naleje a utlmí, výška koreňového krčka sa ovláda nad úrovňou terénu. Malo by to byť od 5 do 7 cm.Na konci výsadbových prác je kmeň pripevnený na čap na 2-3 miestach, sadenica je zalejená.

S náležitou starostlivosťou môžete v záhrade vypestovať plodnú jabloň s dlhou životnosťou, ktorá obsahuje:

 • zalievanie;
 • prerezávanie;
 • vrchný obväz;
 • prevencia a liečba chorôb;
 • spracovanie nadzemnej časti od škodcov.

Najlepšie obliekanieNázov hnojivačiastkaSpôsob aplikácie
Jar, po topení snehuHumus½ vedierkaPriveďte na kopanie
Počas obdobia aktívneho opuchu obličiekMočovina450 gRoztiahnite po mokrej zemi a hrabte, aby sa uvoľnili
Po odkvitnutíInfúzia mulleinu, superfosfát, draselná soľ1 l, 2 lyžice. l., 3 lyžice. l.Zrieďte v 10 litroch vody

Jabloň Sinap, zasadená v záhrade, zásobuje rodinu lahodnými jablkami už mnoho rokov. Pri výbere odrody musíte brať do úvahy klimatické podmienky oblasti.


Pozri si video: Герои 3:HOTA Jebus Cross Фановый матч. 21 (Smieť 2022).