Rada

Ako zaobchádzať s kapustou s octom, aby ste sa ich zbavili

Ako zaobchádzať s kapustou s octom, aby ste sa ich zbavili


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Pre tých ľudí, ktorí v ich okolí pestujú zeleninu, zostáva problém s hmyzom a parazitmi vždy aktuálny. Liečba škodcov kapusty s octom je efektívny spôsob, ako sa zbaviť hmyzu na zelenine raz a navždy. Ale pri používaní tohto nástroja musíte byť veľmi opatrní, aby ste nepoškodili vaše zdravie.

Najbežnejší hmyz na kapustu

Ochrana kapusty pred škodcami je jedinou ťažkosťou, ktorej musíte pri pestovaní tejto nenáročnej plodiny čeliť. Záhradkári bojujú s veľkým počtom škodcov, pretože listy kapusty sú šťavnaté a hmyz sa touto šťavou rád živí.

Ktorý hmyz najčastejšie infikuje kapustu:

 • Zelný listový chrobák

Je to maličký chrobáčik s dlhými fúzmi. Krídla a telo chrobáka sú čierne s kovovým leskom. Na zadnej strane kapusty je vidieť tenkú, rovnú čiaru.

 • Whitefly

Ďalší častý škodca, ktorý sa nachádza na vidličkách kapusty. Whitefly kladie svoje larvy na chrbát kapustových listov. Vyliahnuté larvy sa živia rastlinnou šťavou, po ktorej začne hynúť. Navonok vyzerajú dospelí ako biela molica.

 • Vlnitá blcha

Vlnitá blcha je malý čierny chrobák. Jeho charakteristickým znakom sú jasne žlté pruhy pozdĺž celého tela. Hmyz je veľmi podobný čiernej blche, ale vlnitá blcha uprednostňuje dostatočnú vlhkosť.

 • Voška

Vošky žijú hlavne v kolóniách a živia sa rastlinnou šťavou. Môžete vidieť, že ak sú na tomto mieste mravce, je veľká pravdepodobnosť, že sa na záhrade začali vošky.

 • Slimáci

Slimáky sa najčastejšie vyskytujú vo veľmi vlhkých pôdach. A pretože kapusta miluje hojné zalievanie, potom sa slimáci tiež radšej zhromažďujú v blízkosti kapustových záhonov. Navonok si ich možno pomýliť so slimákmi, čo je vidieť aj na hlávkach kapusty.

Ako spracovať kapustu s octom

Takmer všetci záhradkári pestujú v záhrade kapustu. To nie je prekvapujúce, pretože kultúra je nenáročná. Môže rásť na akýchkoľvek, aj neúrodných pôdach.

Vidličky sú veľmi šťavnaté a lákajú veľa škodcov. Húsenice, vošky, slimáky a to nie je úplný zoznam hmyzu, ktorý môže pokaziť celú úrodu. Boj proti škodcom a chorobám kapusty sa môže ťahať celé leto až do zberu.

Najúčinnejším liekom na tento problém je obyčajná kyselina octová, ktorú je možné kúpiť za cent v každom supermarkete. Pomocou kyseliny octovej sa môžete zbaviť parazitov raz a navždy.

S vidlami sa odporúča manipulovať večer po západe slnka. Počas dňa nemôžete rastliny postriekať, polka môže spáliť celú úrodu. Najoptimálnejší čas je po šiestej hodine večer. Pri striekaní musíte byť veľmi opatrní, aby sa kyselina nedostala na pokožku alebo sliznice.

Ako sa zbaviť vošiek na kapuste s octom

Použitie octu v záhradníctve na boj proti voškám je celkom účinné. Keď sú hlávky kapusty už veľké, neodporúča sa používať chemické prípravky. Môžete sa však uchýliť k jednoduchej metóde tradičnej medicíny. Ako používať kyselinu octovú proti voškám?

S týmto jednoduchým receptom nebude treba s voškami dlho bojovať. Ak chcete pripraviť roztok, musíte si vziať 15 ml octu a 1 liter teplej vody. Rozpustite ho vo vode. Ak sa použije esencia, malo by sa odobrať 10 litrov vody na 15 ml. Spracovanie kapusty z vošiek sa vykonáva 2-3 krát týždenne, kým nie sú všetky vošky vyhubené.

Najlepší čas na postrekovanie hláv kapusty je skoro ráno, keď už vyschla všetka rosa. Kapustu hojne zalejte. Je vhodné to robiť bežnou zálievkou. Je potrebné ihneď použiť pripravený rozprašovací roztok s použitím octu. V prípade, že zostane veľké množstvo tekutiny, nemožno ju použiť ani ďalší deň.

Ako sa zbaviť slimákov na kapuste

Slimáky sú ďalším bežným škodcom, ktorý sa vyskytuje na vidličkách kapusty. Jedná sa o hmyz, ktorý navonok pripomína slimáky, ale namiesto tvrdej škrupiny je pokrytý hlienom. Zachráni ich telo pred vysušením. Slimáky sa objavujú najčastejšie neskoro popoludní, keď slnečné lúče nie sú také horúce.

Kapustu zo škodcov je vhodné ošetrovať skoro ráno alebo neskoro večer, keď sú ešte na vidličkách. Toto je najlepší čas na zbavenie sa slimákov. Počas dňa na hlávkach kapusty prakticky chýbajú, takže spracovanie nebude mať žiadny vplyv.

Slimákov na kapuste sa môžete zbaviť kyselinou octovou (môžete použiť aj jablkový mušt) a odvarom z valeriány lekárskej.

Spracoval som kapustové vidličky zo slimákov nasledovne:

 • Na prípravu tohto produktu budete potrebovať 15 ml 9% octu, koreň valeriány lekárskej a 2 litre vody.
 • Koreň najemno nasekáme, pridáme 200 ml vody a zapálime. Privedieme k varu. Potom vypnite a nechajte vývar lúhovať 12 hodín.

 • Potom rozpustite 15 ml octu a odvar z valeriány lekárskej v 2 litroch vody. Všetko poriadne premiešajte.
 • Odporúča sa striekanie hláv kapusty z rozprašovača. Najoptimálnejší čas na spracovanie rastliny je večer. Postrekovanie kapusty musíte opakovať každé tri dni. Po zmiznutí všetkých slimákov je možné postup zastaviť.

Ako zaobchádzať s húsenicami a krížovou blchou

Každý druhý záhradník musí viesť vojnu s húsenicami na zelenine. Spôsobujú kolosálne poškodenie plodiny. Húsenice nielenže požierajú listy, ale nechávajú na nich aj toxické výlučky. Okrem toho sú húsenice počas aktívneho rastu veľmi nenásytné a môžu kaziť viac ako jednu hlávku kapusty. Na zjedenie všetkej kapusty stačí pár húseníc.

S blšími chrobákmi na krížových plodinách sa tiež veľmi ťažko zaobchádza, pretože sa na krížových plodinách vyskytujú vo veľkom množstve. Hlavným nebezpečenstvom vzhľadu tohto hmyzu je, že blchy sú veľmi malé a ťažko si ich všimnete. Preto predtým, ako si uvedomíte, že sa na mieste objavil parazit, môže uplynúť veľké množstvo času. Blchy sa zvyčajne objavujú v júli.

Ako postriekať kapustu, aby ste sa zbavili kapustového motýľa a húseníc blechy krížovej? Môžete postriekať jablčným octom.

U húseníc na kapuste pomôže roztok jablčného octu. Rovnaký prostriedok je možné použiť na usmrtenie krížových blších chrobákov.

Zbavte sa hmyzu týmto spôsobom:

 • Kúpte si jablčný ocot 9%. Zahrejte vodu (mala by byť vlažná);
 • 2 lyžice jablčného octu rozpustite v 1,5 litra vody. Tekutinu dôkladne premiešajte a nalejte do zálievky;
 • Rastliny sa odporúča spracovávať večer po západe slnka, keď slnečné lúče nie sú také jasné;
 • Ak po nastriekaní vidlíc silno prší, bude sa postup musieť opakovať ďalší deň;
 • Tento liek by sa nemal používať viac ako 3-krát týždenne, kým blechy a húsenice úplne nezmiznú. Postrek sa odporúča v pokojnom bezvetrnom počasí.


Pozri si video: Prosta surówka z młodej kapusty - szybki sposób! (Február 2023).