Rastliny

Hrozno „Radiant“: pestovanie vysoko výnosných a sľubných odrôd

Hrozno „Radiant“: pestovanie vysoko výnosných a sľubných odrôd


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Hrozno „Radiant“ patrí medzi veľmi kvalitné bezsemenné odrody hrozienok a vyznačuje sa priemernou dobou zrenia. Technická zrelosť bobúľ nastáva po štyroch mesiacoch. Rodičovský pár predstavuje hrozno z hrozna kardinál a ružový kvíl. Autorom odrody je NPO Vierul z Moldavska.

Vlastnosti triedy

Popis odrody a jej fotografia budú zaujímavé pre väčšinu záhradníkov, ktorí uprednostňujú hrozno, ktoré tvorí veľké a krásne zhluky a vyznačuje sa vynikajúcimi kvalitatívnymi charakteristikami.

Biologický opis

Kríky „Luchisty“ majú silný rast a vyznačujú sa uspokojivým stupňom zrenia. Listy majú päťločkovú štruktúru, strednú alebo veľkú veľkosť, zaoblený tvar a vyznačujú sa strednou alebo silnou disperziou. Hladkosť a lesk povrchu listu je charakteristickým znakom tejto odrody hrozienok.

Listy majú svetlozelenú alebo tmavozelenú farbu. Stonky sú otvorené, lancety, bez spodnej časti listu. Spodná časť bočného zárezu nie je dostatočne hlboká a má vôľu vo forme vstupného uhla. Horná časť sa vyznačuje klenbou a prítomnosťou podlhovastého eliptického lúmenu.

Kvety na rastline sú bisexuálne. Zhluky sú veľké: do 45 cm dlhé a s hmotnosťou do 650 g. Hroznové kefy majú na koncoch predĺženie, vyznačujú sa valcovým a kónickým tvarom, drobivosťou alebo priemernou hustotou.

Technické vlastnosti bobúľ

Bobule sa vyznačujú strednou alebo veľkou veľkosťou a majú priemernú hmotnosť 5 g. Tvar je podlhovastý, oválny. Hlavná farba je ružová, červenkastý odtieň. Šťavnatá dužina je mäsitá a hustá. Bobule majú príjemnú sladkú chuť s jemnou kyslosťou a jemnú vôňu muškátového orecha. Obsah cukru je 21% a kyslosť nepresahuje 7 g / l.

Výhody triedy

Hrozno „Radiant“ má pozitívne vlastnosti aj menšie nevýhody, ktoré by sa pri pestovaní mali brať do úvahy. Medzi výhody odrody patrí:

  • vysoký výnos odrôd;
  • dobrá odolnosť voči mrazu - do -23 ° C;
  • odolnosť proti porážke plesní a oídia rádovo 3 - 4 body;
  • nedostatok semien;
  • možnosť klenutých formácií.

Nevýhodou je potreba preventívnej liečby na jar. Je potrebné si uvedomiť, že hojnosť plodiny môže spôsobiť rozbitie vetiev. Mimochodom, úroda odrôd viniča „Radiant“ je od 130 do 150 kg / ha.

Hrozno "Radiant": opis odrody

Pravidlá vykládky

Pri tejto odrode je potrebné dodržiavať pri výsadbe vzdialenosť medzi rastlinami v rade 2,5 ma v uličke 3 m.

Technológia výsadby sadeníc odrôd viniča „Radiant“ je takáto:

  • výsadba sa môže vykonávať na jar aj na jeseň (jarná výsadba trvá od konca apríla do polovice mája a na jeseň sa výsadba začína od októbra);
  • veľkosť výsadbových jám sa môže meniť v závislosti od priemeru koreňového systému sadenice;
  • pri výsadbe je nevyhnutné namontovať drevenú alebo kovovú podperu na upevnenie puzdra;
  • ihneď po výsadbe by sa malo vykonať dostatočné zalievanie v množstve asi jednej a pol vedra vody.

Výsadba na mieste s obohatenou pôdou výrazne uľahčuje následnú starostlivosť o hrozno a pomáha skrátiť čas adaptácie rastliny.

Funkcie starostlivosti

Odroda hrozna „Radiant“ je dosť náročná na vykonanie kompetentných a včasných opatrení starostlivosti. Je potrebné si uvedomiť, že rastlina potrebuje prípravu na zimné obdobie: mulčovanie pôdy a vybavenie prístrešia.

Zalievanie

Zavlažovacie opatrenia by sa mali vykonávať pravidelne a mali by byť relatívne mierne. Objem vody používanej na zavlažovanie úplne závisí od typu pôdy, na ktorej sa vinica pestuje. Na chernozémoch by sa malo na zavlažovanie každej rastliny použiť približne päť vedierok vody. V prítomnosti piesočnatej pôdy je objem vody na zavlažovanie asi deväť vedier.

Asi desať dní pred zberom by sa mali ukončiť zavlažovacie opatrenia. Pri pestovaní hrozienkových hrozienok sa odporúča používať zavlažovacie systémy.

Vrchný obväz

Na zvýšenie množstva zelenej hmoty na jar by sa pod vinicu mali používať prípravky obsahujúce dusík. Odporúča sa na vrchný odev. "Plantofol". Ročná aplikácia monofosfátov, síranov a síranu horečnatého má priaznivý vplyv na produktivitu. Hlavné hnojivo by sa malo vykonávať pred kvitnutím. Prekrmovanie viníc hnojivami pomáha spomaliť kvitnutie a horšiu tvorbu vaječníkov.

Prerezávanie

Hrozno by sa malo vytvárať tak, aby na každý meter štvorcový plochy nebolo viac ako desať dobre tvarovaných výhonkov. Celkové zaťaženie mladých rastlín by malo byť asi desať výhonkov. Pre dospelé rastliny môžete nechať dvadsať výhonkov. Vzdialenosť medzi susednými ramenami by mala byť asi jeden meter.

Pre pestovanie hrozna tejto odrody je optimálne vykonávať dlhé prerezávanie pre desať očí. Správne prerezávanie vám umožní získať dobre tvarovanú kefu a niekoľko veľkých zhlukov pre každý výstrel. Prekročenie týchto ukazovateľov hrozí rozdrvením bobúľ a znížením ich kvalitatívnych charakteristík. Keď je rastlina preťažená, často sa pozoruje oneskorenie obdobia dozrievania plodiny.

Choroby a škodcovia

Nedostatočná odolnosť odrody proti škodám spôsobeným hlavnými chorobami hrozna si vyžaduje profylaktický postrek prípravkami na báze medi alebo "Nitrofos" v súlade s priloženými pokynmi. Vykonávanie ochranných opatrení by malo byť načasované na aplikáciu jarných hnojív.

Odporúčame tiež, aby ste si prečítali článok o pravidlách spracovania hrozna z chorôb a škodcov.

Recenzie záhradníkov

Raisin cultivar raisin je jedným z najsľubnejších a najkvalitnejších úspechov v šľachtiteľských prácach vykonaných v posledných rokoch. Táto bezsemenná a vysoko výnosná odroda pravidelne dostáva vysoké známky od vinárov a záhradníkov, ktorí si všímajú dlhé nádherné zoskupenia charakterizované vysokou obchodnou kvalitou a vynikajúcou chuťou zrelých bobúľ. Odroda je pozitívne hodnotená odborníkmi aj amatérskymi vinármi.

Ako pripraviť a uskladniť odrezky z hrozna

Prítomnosť menších nedostatkov neznižuje všetky výhody odrody „Radiant“. Niektoré vlastnosti však neumožňujú pestovať takéto hrozno v regiónoch s ťažkými klimatickými podmienkami. Neodporúča sa pestovať „žiarivé“ hrozno pre začínajúcich záhradníkov, čo je dôsledkom špecifík opatrení na starostlivosť o rastliny.