Inštrukcia

Pestovanie veľmi skorého hrozna "Nikopol Beauty" v podmienkach súkromnej domácnosti

Pestovanie veľmi skorého hrozna "Nikopol Beauty" v podmienkach súkromnej domácnosti


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Hroznový produkt „Nikopol Beauty“ bol vyšľachtený pred viac ako pätnástimi rokmi amatérskym chovateľom Sidunom Alexejom Stepanovičom a je pomerne dobre známou amatérskou odrodou.

História pôvodu odrody

Odroda sa získala krížením hrozna „Rishbaba black“ s populárnou odrodou „Pearl of Saba“. Patrí k počtu odrôd stolového hrozna a vyznačuje sa veľmi skorým a priateľským obdobím dozrievania úrody. Od okamihu, kedy sa púčiky otvoria až do štádia úplnej zrelosti bobúľ, trvá to 105 až 110 dní. V súčasnosti sa produkt „Nikopol Beauty“ podrobuje ďalším testom v južných oblastiach Bieloruskej republiky.

Hroznová "Nikopol Beauty": opis odrody

Vlastnosti triedy

Amatérska rozmanitosť skorého dozrievania „Krasa Nikopol“ vám umožňuje získať trvalo vysokú a priateľskú úrodu pred najobľúbenejšími odrodami. Bobule sú pripravené na použitie v tretej dekáde júla.

Biologický opis

Hroznové kríky tejto odrody majú veľkú alebo strednú rastovú silu. Kvety tvoria bisexuálne. Vinič sa vyznačuje dobrým dozrievaním po takmer celej dĺžke výhonkov. Rezne sa líšia silou a vysokou úrovňou zakorenenia. Plodný koeficient je 1,1 - 1,2.

Hrozno odrody „Krasa Nikopol“ sa porovnáva priaznivo s tvorbou veľkých a rovnomerne zoskupených zhlukov, ktorých priemerná hmotnosť sa môže pohybovať medzi 450 až 750 g. Často sa pozorujú väčšie kefky na hrozno. Zhluky sú valcovité, stredne husté alebo s malou drobivosťou.

Technické vlastnosti bobúľ

Plne dozreté bobule sú veľké, s priemernou hmotnosťou asi 6 g. Štandardná veľkosť bobúľ je 20 x 17 mm. Hrozno je oválne, s charakteristickou tmavo ružovou farbou a vo fáze úplného dozrievania fialovej farby. Po dozretí bobule získajú nasýtenú modrú farbu. Šupka je pri konzumácii hrozna pomerne tenká a takmer nepostrehnuteľná.

Buničina má hustotu a príjemnú, celkom harmonickú chuť. Obsah cukru v plodoch v štádiu úplného dozrievania sa môže meniť od 18 do 20% pri hladine kyseliny 4 až 5 g / l.

Navrhujeme tiež, aby ste sa oboznámili s materiálom, ktorý hovorí o technológii prerezávania hrozna na jar.

Výhody a nevýhody odrody

Odroda hrozna Krasa Nikopol sa často pestuje vo vinohradníctve usadlostí v južných oblastiach Ruska a má tieto pozitívne vlastnosti:

 • strapce a bobule majú vysokú prezentáciu a dokonca sfarbenie;
 • ukazovatele odolnosti voči mrazu dosahujú -22 ° C;
 • odolnosť voči hlavným chorobám: pleseň, húsenica a šedá hniloba - priemerne 3,5 bodu;
 • vysoká akumulácia cukru v zrelých bobúľach;
 • na kríkoch hrozno nedozrie;
 • bobule sú zriedka postihnuté osami;
 • počet plodných výhonkov sa môže meniť od 60% do 70%.

Pri pestovaní treba pamätať na to, že odroda je umiestnená ako prikrývka a musí v zimnom období vytvárať spoľahlivú ochranu.

Pristátie a starostlivosť

Napriek nenároćnosti odrody závisí výnos a zdravie vinice od správne vysadených sadeníc:

 • ochudobnená pôda v oblasti plánovanej na výsadbu hrozna by sa mala obohatiť pár mesiacov pred vykopávaním výsadbových jám draselnou soľou;
 • ako úrodná pôda by sa mala používať zmes na báze rašeliny, vápna a hnoja, ktorú je možné doplniť záhradnou pôdou;
 • desať dní pred výsadbou by sa sadenice mali stvrdnúť a pred výsadbou je potrebné odstrániť nadbytočné výhonky;
 • dno pristávacej jamy by malo byť vybavené odtokom a v strednej časti je potrebné vytvoriť podperu vo forme kolíka;
 • sadenice umiestnené v jame by mali byť priviazané k podpere, ktorá zaistí koreňový systém pred ohybmi a poklesmi;
 • korene sadenice pokryté úrodnou pôdou by sa mali čo najviac narovnať a zhutňovanie pôdy nad koreňmi by sa malo vykonávať veľmi opatrne.

Pri zalievaní sadeníc môžete použiť mierne ružový roztok manganistanu draselného v lekárni. Ďalšou starostlivosťou o pestovanie hrozna je včasné burenie, uvoľnenie pôdy okolo kríkov, ako aj hnojenie a systematické zavlažovanie.

Orezávanie

Vyrezávanie hroznových kríkov v podmienkach osobného pestovania sa vyžaduje vo viacerých etapách.

 1. Počiatočné prerezávanie sa vykonáva na jeseň po dozretí úrody. V tomto bode by sa mali odstrániť vetvy, ktoré nie sú zrelé, riedené alebo poškodené.
 2. Druhé prerezávanie sa uskutočňuje na jar po odstránení ochranného krytu z rastlín. V tejto fáze by sa mali odstrániť výhonky, ktoré v zime zmrzli alebo boli poškodené.

Orezávanie ročných výhonkov sa musí vykonávať, aby sa vytvorili silné rastliny. Na tenkej vinič by mal zanechať minimálny počet pukov. Hrubé výhonky sú prispôsobené na držanie veľkého množstva pukov. Optimálne zaťaženie každej hroznovej kríky môže byť 30 - 35 očí. Prerezávanie plodov viniča by sa malo vykonávať pri 6 až 10 očiach.

Recenzie záhradníkov

Podľa mnohých vinárov, ktorí túto odrodu hrozna pestujú po dlhú dobu na svojich pozemkoch, je Krasa Nikopol jednou z najlepších odrôd. Rastlina vytvára obchodný vzhľad zoskupení so zarovnanými a rovnomerne zafarbenými bobuľami. Záhradníci zaznamenávajú mrazivú odolnosť ovocných pukov, ktoré vydržia teploty až do -22 ° C.

Výťažok z hroznových kríkov tejto odrody je veľmi vysoký a stabilný z roka na rok. Priemerná rezistencia na najbežnejšie choroby viníc je na úrovni 3,5 bodu, čo naznačuje štandardné preventívne ošetrenie. Transportovateľnosť kefiek na hrozno je veľmi vysoká a umožňuje vám klasifikáciu odrody ako požadovanej na predaj na pestovanie.

Ako pestovať hrozno na jeseň

„Beauty Nikopol“ je dôstojná odroda stolového hrozna, ktorú v usadlosti môžu úspešne pestovať aj začiatočníci.