Rada

Prečo koza môže kašľať a domáca liečba, prevencia

Prečo koza môže kašľať a domáca liečba, prevencia


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Dnes sa veľa ľudí sťahuje z mesta do dediny a zriadi si domácnosť. Preto sa chov kôz stal obľúbenou činnosťou, pretože sa o ne starajú oveľa ľahšie ako o kravy. Ale chyby v obsahu a neopatrnosť vedú k problémom. Napríklad, ak koza začne kašľať, môže sa to stať z rôznych dôvodov, z ktorých každá musí byť chovateľovi známa.

Možné príčiny kašľa u kôz

Zviera môže kašľať v dôsledku vývoja chorôb, nesprávnej starostlivosti alebo pod vplyvom iných faktorov. Kašeľ je reflex, ktorý pomáha chrániť priedušky a pľúca kozy pred dráždivými látkami. Preto vzniká:

 • náhodným vdýchnutím prachu;
 • u šťavnatej samice, keď plod začne tlačiť na bránicu;
 • ak sa domáce zviera udusilo senom alebo konármi;
 • s helminthickými inváziami.

Kašeľ v prvých troch prípadoch prejde rýchlo, pri infikovaní červami je potrebné podať liek celému dobytku. Na profylaktické účely sa antihelmintické lieky používajú štvrťročne.

Porušenie bezpečnosti

Je to ťažšie, ak je kašeľ spôsobený chorobou alebo chybami v obsahu. Jedno alebo viac zvierat môže trpieť nachladnutím a vývoj všetkých druhov zápalu pľúc môže postihnúť všetky hospodárske zvieratá. Existuje veľa predpokladov pre vznik prechladnutia:

 • studený a silný prievan v kozom dome;
 • prechádzky zvieratami cez mráz alebo rosu;
 • príliš studená voda na pitie;
 • chôdza v daždivom alebo veternom počasí na jar a na jeseň.

Chladné zviera kýcha a kašle, ak sa nelieči, začne sa výtok z nosa, z choroby môže vyvinúť bronchiálny zápal pľúc. Mal by byť vylúčený prievan, zvieratá by mali byť vybavené silnou podstielkou. Kozy by sa nemali chovať vo vlhkom, tmavom alebo chladnom prostredí. Vyvážená výživa, prítomnosť vitamínov (rybí olej, kostná múčka), umožňujú získať zdravé hospodárske zvieratá.

Odborný názor

Zarechny Maxim Valerievich

Agronóm s 12-ročnými skúsenosťami. Náš najlepší odborník na letné chaty.

Dôležité: dospelé a mladé zvieratá by sa mali chovať oddelene. Pešo, berúc do úvahy poveternostné podmienky. Ak kýchate alebo kašlete, kontaktujte veterinára.

Príliš studená voda

Koza potrebuje voľný prístup k pitnej vode. Nedostatok tekutín spôsobuje nižšiu dojivosť a ďalšie problémy. V jesenno-zimnom období a skoro na jar môžu zvieratá ochladiť konzumáciou príliš studenej vody. Ak koza kašle, ale dobre sa stravuje, nedochádza k výtoku z nosa alebo horúčke, možnou príčinou kašľa je studená voda. Je lepšie ho zahriať v zime a mimo sezóny.

Nesprávna chôdza

Koza sa musí veľa hýbať a behať. Pri absencii chôdze zviera chradne, stáva sa malátnym, dáva menej mlieka, môže sa vyvinúť obezita. Nemali by ste však chodiť kozy v príliš veternom, daždivom počasí alebo s výrazným poklesom teplôt, takže by ste ich nemali dlho nechávať bez prístrešia. Koza je prechladnutá, má kašeľ a potrebuje ošetrenie.

Infekčné choroby

Kašeľ je často známkou infekčnej choroby. Preto, ak zviera zle kašle, zle sa stravuje, malo by sa umiestniť do samostatného výbehu a zavolať veterinára, ktorý objasní dôvod a predpíše liečbu.

Pleuropneumónia

Prenáša sa vzdušnými kvapôčkami, vyvíja sa v dôsledku chladu a vlhkosti, tlačenice, oslabenia zvierat. Vyznačuje sa zvýšením teploty až na 42 ° C, dýchavičnosťou, trasením a suchým kašľom. Potom sa predĺži trvanie kašľa, zvlhne sa, potom začne z nosa vystupovať hlien, niekedy obsahujúci krv. Zviera zomiera 7-10 dní po nástupe choroby.

Toto ochorenie je liečené antibiotikami (napríklad „tetracyklínom“), má vysokú úmrtnosť. V prípade hromadnej infekcie sa vykonávajú karanténne opatrenia.

Bronchopneumónia

Najčastejšie sa vyskytuje v dôsledku chýb obsahu. Zvieratá majú horúčku, stávajú sa malátnymi, kašlú, strácajú chuť do jedla. Z nosa prúdi hlien. Na liečbu sa používajú antibiotiká, expektoranciá. Koza sa oddelí od stáda a premiestni sa do suchej teplej miestnosti vybavenej teplým nápojom a správnou výživou.

Echinokokóza

Choroba spôsobená červami. Cestódy sú lokalizované v pľúcach a pečeni a vytvárajú bubliny, ktoré časom rastú a stláčajú infikovaný orgán. Objavené pri pitve. Echinokokóza môže spôsobiť kašeľ, ak sa cestódy dostanú do pľúc zvieraťa.

Hlavným zdrojom infekcie sú výkaly psov, menej často mačiek. Choré kozy sú letargické, klesá ich produktivita a klesá chuť do jedla. Aby sa zabránilo chorobe zvierat, je potrebné systematicky odčervovať všetkých psov na farme, nepúšťať ich do maštale a na miesta zabíjania. Po zabití starostlivo skontrolujte stav vnútorných orgánov hospodárskych zvierat. Liečba kozami je neúčinná a nevykonáva sa. Choré zvieratá sa posielajú na zabitie.

Diktyokulóza

Spôsobené hlístmi, ktoré parazitujú na pľúcach artiodaktylov. Prejavom je slabosť, nedostatok chuti do jedla, kašeľ, hnačka. Kozy sa na pastvinách nakazia parazitmi, keď konzumujú vodu z otvorených nádrží alebo kaluží. Lieči sa antihelmintikami (Alben, Albendazole, Monizel). Podáva sa všetkým hospodárskym zvieratám v prípade infekcie a raz za štvrťrok na profylaktické účely. Kozie červy od 3 mesiacov. Cukorové kozy - po 1 mesiaci tehotenstva.

Preventívne opatrenia

Dobré životné podmienky, dodržiavanie diéty, veterinárna starostlivosť a preventívne opatrenia vám umožňujú pestovať a udržiavať zdravé hospodárske zvieratá.

Ak máte kašeľ, mali by ste zviera izolovať a vyhľadať veterinárneho lekára. Nedostatočná liečba môže viesť k smrti zvieraťa a konzumácia mlieka alebo mäsa infikovaného alebo infikovaného červami v potravinách je pre človeka nebezpečná.


Pozri si video: Козы. Всегда ли продают выбраковку среди взрослых коз? (Júl 2022).


Komentáre:

 1. Jarid

  Advise what to buy as a gift for a boyfriend for his seventeen year old? Within twenty dollars?

 2. Montaigu

  I subscribed to the RSS feed, but for some reason the messages are in the form of some hieroglyphs. How to fix this?

 3. Dryden

  Je to rezerva

 4. Bernd

  This remarkable idea is necessary just by the way

 5. Janie

  This will have a different sentence just by the way

 6. Webb

  This was and with me. We can communicate on this topic.

 7. Friedrich

  Môžete odporučiť, aby ste navštívili stránku, kde je veľa článkov na tému, ktorá vás zaujíma.

 8. Meshakar

  Predpokladám, že sa budem riadiť pri výbere len podľa vášho vkusu. Pre hudbu uverejnenú na blogu nebudú žiadne iné kritériá. Niečo je podľa mňa vhodnejšie na ranné počúvanie. Chopte niečo - na večer.Napíšte správu