Rada

Opis a vlastnosti andalúzskeho modrého plemena kurčiat, pravidlá údržby

Opis a vlastnosti andalúzskeho modrého plemena kurčiat, pravidlá údržby


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Prirodzene, ukazovatele mäsa a vajec sú hlavnými charakteristikami kurčiat, ktorým chovatelia venujú pozornosť. Žiadané sú však aj vtáky, ktoré vynikajú svojím vynikajúcim exteriérom, operením s originálnymi odtieňmi. Andalúzsky modrý hybrid je vždy zaujímavý. Toto plemeno sa stáva skutočnou ozdobou súkromných fariem a hydinových fariem.

História pôvodu

Vďaka práci španielskych chovateľov dostali chovatelia hydiny na chov andalúzske modré vtáky. Je to výsledok kríženia modrých bojov a čiernobielych kurčiat Menorca. Výsledok práce je úžasný: kurčatá sa vyznačujú exotickým odtieňom operenia a dobrou produktivitou. Hlavnou výhodou je dekoratívny vzhľad vtáka, preto sa vrstvy používajú hlavne na zdobenie hydinárne.

Opis a vlastnosti plemena

Aby ste ocenili plemeno kurčiat, musíte brať do úvahy podmienky ich chovu, produktívne vlastnosti.

Exteriér a farba kurčiat

Celkový pohľad na andalúzskeho modrého vtáka: dlhé a silné telo ladných tvarov, pretiahnutá široká hlava s veľkým, jediným, vzpriameným hrebeňom (u kurčiat hrebeň trochu klesá na jednu stranu). Dlhé krídla tesne priliehajú k bokom. Na tele vyniká široká, plná hruď zaobleného vzhľadu.

Mimoriadna farba operenia je zvláštnou výhodou plemena. Farba peria je čierna a modrá (u kohútov je perie na hrive, chrbte a krížoch tmavšie ako bežné pozadie). Približné rozdelenie operenia podľa farebnej palety: 50% modré perie a 25% čierne a sivobiele. Kontrastná kombinácia hrebeňa, náušníc sýtej červenej farby a čierneho a sivého operenia vyzerá veľmi jasne a elegantne.

Nevýhodou plemena je chýbajúci vzor na operení, nepravidelne zúbkovaný hrebeň. Odchýlka od peria (príliš tmavé alebo príliš svetlé perie) je tiež odchýlkou ​​od normy. Zjavné manželstvo - červený kvet na operení, prítomnosť jasne bieleho peria na krídlach, chvost.

Sexuálna zrelosť a produktívne vlastnosti andalúzskej modrej

Kurčatá andalúzskeho plemena začínajú znášať vo veku 5-6 mesiacov (približne 160 vajec ročne, hmotnosť vajec - 55-60 g). Mäsové kvality jednotlivcov sú priemerné - kuracie mäso váži 2-2,2 kg, kohút - 2,5-2,6 kg.

Povaha vtákov

Pri chove andalúzskej modrej musíte brať do úvahy jej hašterivú dispozíciu, najmä keď sa objavia iné vtáky. Kurčatá reagujú na svojich majiteľov pokojne, prejavujú však agresivitu voči vtákom iných plemien. Stresové situácie negatívne ovplyvňujú produkciu vajec kurčiat, preto sa odporúča chovať rôzne plemená v samostatných oplotených priestoroch.

Hlavné výhody a nevýhody

Rovnako ako každé plemeno vtákov, andalúzske modré kurča má pozitívne a negatívne vlastnosti. Hlavné výhody:

 • mimoriadny vzhľad a pôvodná farba operenia;
 • skoré dozrievanie;
 • dobre rásť a rozvíjať sa v podmienkach bezplatného obsahu;
 • nenáročnosť v jedle.

Niekoľko nevýhod si zaslúži pozornosť:

 • mláďatá nemajú tendenciu liahnuť vajcia;
 • vták letí dobre, takže pozemky sú oplotené vysokými sieťami / plotmi;
 • hlučné a trochu agresívne správanie v prítomnosti iných kuracích plemien;
 • neznáša nízke teploty, v mrazivom počasí hrebeň a náušnice rýchlo zamrznú.

Údržba a starostlivosť

Ako každá hydina, aj andalúzske modré kurčatá potrebujú teplý vnútorný kurník a priestor na prechádzku. Dôrazne sa neodporúča neustále držať jednotlivcov v uzavretom priestore. V takýchto podmienkach, bez dlhých prechádzok a pobytu na čerstvom vzduchu, kurčatá chudnú a produkujú vajíčka, objavujú sa choroby.

Vlastnosti hydinárne

Miesto, kde sa chová hydina, musí spĺňať určité požiadavky. Kľúčové body:

 • absencia trhlín, pretože prievan vyvoláva nástup chorôb;
 • dostatočná plocha priestorov (vo výške 3 - 4 vtákov na meter štvorcový). Ak je populácia menšia, kurčatá môžu zmrznúť. A vysoká hustota vedie k zhoršeniu vetrania a výskytu chorôb;
 • odporúča sa chrániť podlahu pred hlodavcami, preto používajte plech. Ako podstielka je vhodná rašelina, slama alebo seno;
 • malé nádoby s popolom alebo pieskom z dreva umožnia vtákovi kedykoľvek pohodlne vyčistiť perie.

Dôležité! Podstielka v miestnosti sa pravidelne mení a podlaha je ošetrená špeciálnymi dezinfekčnými prostriedkami.

Bidlá sú inštalované v interiéroch. Bidlá nie sú upevnené vyššie ako 50 cm, aby sa zabránilo zraneniu vtákov v prípade pádu. Neodporúča sa chovať plemeno andalúzska modrá bez úkrytov, pretože perie a postava sa u vtákov zdeformujú.

Osvetlenie a vetranie v kurníku

Kurčatá vyžadujú tlmené osvetlenie po dobu 11-12 hodín. Preto je miestnosť vybavená príslušným osvetlením. Jednoduchšia inštalácia „inteligentných“ svetiel, ktoré sa zapínajú automaticky.

Poradenstvo! Hydinárňa je vybavená ventilačným systémom (zabudovaným do strechy). Alebo je konštrukcia doplnená okennými otvormi.

Kráčajúci dvor

Prítomnosť špeciálne vybavenej pešej zóny je ideálnou možnosťou na udržanie andalúzskej modrej. Optimálnym riešením je inštalácia prielezových dverí od kurína na miesto. Aby sa vtákovi poskytla ochrana pred prudkým slnečným žiarením alebo zrážkami, je na mieste nainštalovaný baldachýn.

Kurčatá ľahko lietajú nad nízkymi plotmi. Preto je areál oplotený plotom alebo pletivom s výškou 2 - 2,5 m. Aby bola oblasť pre chodcov bežne vetraná a osvetlená, je územie obmedzené sieťovinou alebo nylonovými okami. Plátna sú starostlivo pripevnené k podperám.

Kŕmidlá a napájačky

Suché jedlo je možné naliať do drevených nádob - dôležitý je objem nádoby. Kapacita je vybraná pre dennú časť krmiva. Upevnite podávače na steny (na úrovni nie vyššej ako 0,5 m). Ak sa používa mokré alebo zmiešané krmivo, volia sa kovové alebo plastové nádoby, pretože podávače musia byť dôkladne vyčistené a pravidelne dezinfikované.

Pitné misy musia byť inštalované v blízkosti podávačov, na chodiacej ploche. Vtáky pijú veľa vody, najmä mladé sliepky a kurčatá. Môžete si kúpiť továrenské kŕmne konštrukcie - svietidlá typu bunkra. Alebo si chovatelia vyrábajú prístroje vlastnými rukami z pomocných materiálov (plastové rúrky, vedrá, fľaše).

Ako kŕmiť vtáky?

Andalúzske modré plemeno je nenáročné na výživu. Krmivo musí nevyhnutne obsahovať vlákninu, vitamíny, sacharidy, bielkoviny pre plný vývoj vtákov. Pri zostavovaní stravy sa odporúča brať do úvahy vek kurčiat.

Kurčatá sú zmiešané krmivá na báze proso, jačmeňa a iných najemno mletých obilnín. Diétu určite doplňte tvarohom, posekaným vareným vajcom, mletými bylinkami. Vo veku jedného mesiaca by malo kuriatko zvýšiť svoju hmotnosť o 250 - 300 g. Kurčatá staršie ako dva mesiace sa prenesú do hrubých kŕmnych zmesí určených pre dospelú hydinu. Pre dospelé kurčatá sa pripravuje mokrá kaša na báze obilnín (ovos, jačmeň, hrášok, proso) s prídavkom varenej zeleniny (zemiaky, repa, mrkva). Letná strava musí byť obohatená o nasekané bylinky 25-30 g denne. V zime sa do kŕmnych zmesí pridáva krieda, rybí olej a kostná múčka.

Chovné kurčatá

Samošľachtenie plemena je problematické, pretože vrstvy vykazujú malý materský inštinkt. Ak nie je inkubátor, starajú sa o kurčatá schopné inkubácie vajíčok. Hniezdenie je usporiadané na teplom a tmavom mieste. V takom prípade by mal byť voľný a ľahký prístup k napájačke a napájačke. Hniezda sa kladú na znášku 4-6 vajec.

Choroby plemena

Pri správnom chove vyrastajú modré kurčatá so silnou imunitou voči chorobám. Hlavným nebezpečenstvom pre hydinu je prechladnutie, ktoré sa vyskytuje počas prievanu v podmienkach vlhka a chladu. Vhodným preventívnym opatrením je štepenie mladých zvierat.

Nepríjemným momentom môže byť nedostatok vitamínov, ktorý sa prejaví pri líhaní. Vyvážená strava s vitamínovými doplnkami zabráni vzniku nedostatku vitamínov.

Väčšina chovateľov hydiny sa zaoberá chovom andalúzskych modrých kurčiat iba kvôli exotickým druhom vtákov. Ale zároveň chovatelia zaznamenajú príjemnú chuť vajec a mäsa. Skúsení poľnohospodári radia začínajúcim chovateľom hydiny, aby si kúpili už vypestovaný mladý prírastok.


Pozri si video: Chovsliepok (Február 2023).