Rada

Aké zloženie pôdy zvoliť pre sadenice paradajok

Aké zloženie pôdy zvoliť pre sadenice paradajok


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Pôda pre paradajky, pripravená doma v súlade s agrotechnickými normami, má výhodu oproti hotovej zmesi z obchodu, pretože výrobcovia nie vždy pristupujú k otázke zloženia špecializovanej pôdy s plnou zodpovednosťou. Optimálna kyslosť pôdy by nemala byť vyššia ako 6,7 pH, avšak pri tvorbe pôdy a hmoty v priemysle má tento ukazovateľ často závažné chyby.

Akú pôdu majú paradajky rady?

Nestačí len obyčajnú záhradnú pôdu, primiešať živiny v ľubovoľnom množstve a potom počkať, kým v tomto nemysliteľnom substráte vyrastú zdravé a úrodné rastliny. Aby semená nemuseli míňať ďalšiu energiu na to, aby prerazili na povrch pôdy, a aby mladé výhonky mali dostatok energie na splnenie doby vývoja, musí byť pôdna zmes dobre vyvážená a musí zodpovedať nasledujúcim normám:

 • organické látky v pôde na siatie by mali byť oveľa menšie ako iné mikroživiny, inak sa všetka sila sadeníc paradajok vynaloží na vytvorenie zelenej hmoty na úkor plodenia;
 • pôda pre sadenice paradajok je pred vstupom do výsevných nádob dekontaminovaná tak, aby v podmienkach stálej vlhkosti nevyvolávala rast plesňových infekcií alebo inváziu hmyzu;
 • semená paradajok sa vysádzajú iba do voľných, „dýchacích“ pôd;
 • nie je povolené na výsadbu semien pôdy s vysokou úrovňou kyslosti.

Ak máte v pláne vytvoriť zloženie pôdnej zmesi vlastnými rukami, je lepšie zásobiť sa zemou na jeseň a potom ju spracovať proti hmyzu a škodlivým mikroorganizmom.

Optimálne zložky pre pôdne zmesi

Pôda pre sadenice paradajok obsahuje základné prvky, ktoré sú vždy prítomné v akejkoľvek výplni, ďalšie, predstavované veľkým počtom názvov výživných a uvoľňujúcich látok, ako aj pomocné - rôzne deoxidátory a stabilizátory, ktoré zlepšujú vlastnosti zložiek.

Keď sa naskytne otázka, z ktorej pôdy treba vychádzať, mnoho záhradníkov zaberá pôdu priamo na svojom mieste.

Ale kvôli nízkej úrovni výživovej hodnoty a silnému nasýteniu takejto pôdy pre sadenice stopami hnojív všetkých minulých rokov táto základňa neprináša rajčiakom veľa výhod. Milujú sodovky alebo listové paradajky, ktoré sa rovnako dobre hodia do skleníkov aj do debničiek na sadenice. Takáto pôda pre sadenice paradajok sa považuje za ideálnu, len sa musíte ubezpečiť, že sa pôdny materiál nezhromažďuje v blízkosti stromov, ktoré obohacujú pôdu trieslovinami - v takom agresívnom prostredí nemôžete sadiť sadenice.

Rašelina je nepostrádateľnou súčasťou zeme pre sadenice paradajok. Poskytuje vyváženú výmenu vlhkosti a má vysokú priepustnosť pre vzduch, ale nemôže byť pridaný do pôdy pre sadenice paradajok v čistej forme, pretože rašelina okamžite vytvára kyslé prostredie. Dolomitová múka, limetka, krieda pomôže uviesť kyselinovú rovnováhu pôdy do neutrálneho stavu. Po zmiešaní prísad sa pôda pre sadenice paradajok preoseje, aby sa hrudky rašeliny nezamotali do koreňov sadeníc.

Hrubý, umytý riečny piesok je hlavným práškom do pečiva domácej aj ručne vyrobenej pôdy. Pred použitím piesku v pôde pre sadenice paradajok sa kalcinuje na panvici alebo polieva vriacou vodou a potom sa suší v rúre. V niektorých prípadoch je piesok nahradený perlitom.

Humus je tiež základom zloženia pôdy, jeho pôvod by sa však nemal spájať s prítomnosťou živočíšneho odpadu. Vhodný je iba dôkladne zhnitý substrát listov, buriny, konárov. Pred zavedením zložky do pôdy sa humus presunie z veľkých hrudiek a preoseje sa.

Niekedy sa do pôdy pre sadenice paradajok pridávajú namiesto piesku a dokonca aj rašeliny piliny, ihly z ihličnatých stromov, varené vriacou vodou. Kokosový substrát sa používa menej často, jeho základné zložky v pôde by sa však nemali úplne nahradiť.

Tajomstvá prípravy špecializovanej pôdy

Nedá sa povedať, ktorý z receptov na prípravu správnej pôdy je pre sadenice lepší a ktorý horší. Každý región má jedinečné zloženie pôdy, čo má teda pozitívny vplyv na sadenice paradajok v moskovskom regióne, a môže mať negatívny vplyv na sadenice Irkutska a naopak. Jediným konsolidovaným bodom sprievodcu, ktorý bude platiť rovnako pre všetky regióny krajiny súčasne, sú nuansy prípravy pôdy na výsadbu, aby sa zachovali najlepšie vlastnosti všetkých zložiek.

Príprava potrebného materiálu sa musí vykonať v septembri až októbri. Zároveň je možné vykonať manipuláciu s preosievaním a dezinfekciou zložiek pôdy. Počas tohto obdobia je tiež lepšie kupovať hotovú pôdu, pretože nie je pravda, že bude v predaji skoro na jar.

Dlho pred obdobím sejby je potrebné dbať na to, aby sadeniciam nehrozila infekcia plesňou alebo úhyn v dôsledku aktivity lariev hmyzu, ktoré sa môžu nachádzať v pôde. Problémom sa dá zabrániť iba úplným zničením škodlivej mikroflóry pôdy. Existuje niekoľko spôsobov, ako to urobiť bez poškodenia živného média pôdy:

 • najlepším spôsobom dezinfekcie pôdy nie je „praženie“, ale spracovanie pôdy vo vodnom kúpeli, ktoré trvá 1,5-2 hodiny;
 • druhým šetrným spôsobom je zmrazenie hotovej zmesi alebo iba pôdy, čo sa dosiahne odstránením vriec zeminy na celú zimu v nevykurovanej miestnosti (garáž, kôlňa, balkón)
 • prípravná dezinfekcia pôdy jódom (4 kvapky jódu na vedro vody) alebo 1% roztokom mangánu.

Už 1-2 týždne pred zavedením sadivového materiálu do pôdy sa už ošetrená a preosiata pôdna zmes dobre rozleje špeciálnym prostriedkom obsahujúcim kolónie prospešných baktérií, aby sa zvýšila nutričná hodnota substrátu.

Akú pôdu potrebujú paradajky

Asi týždeň pred výsadbou semien paradajok pre sadenice sa pôda opäť dobre vytriedi, preoseje cez veľké sito a začne sa s tvorivou prácou - vypracovaním pôdnej zmesi. Je potrebné vopred zvoliť pôdu, ktorá vyhovuje potrebám regiónu.

Nižšie je uvedený rýchly kontrolný zoznam zobrazujúci požadované pomery zložiek pôdy.

 • Riečny piesok, dva druhy rašeliny (nížinná a vrchná) - 1 diel každej zložky;
 • Pôda pre humus a sod - každý 3 diely, perlit (1/2 dielu) a riečny piesok (4 diely);
 • Horná rašelina (10 častí), riečny piesok (5 častí), popol (1 diel);
 • Piliny (10 dielov), riečny piesok (5 dielov), popol (1 diel) a na každých 10 kg zmesi - 2 čajové lyžičky ľubovoľného podávania dusíka;
 • Borovica, listnaté ihly (10 dielov), piesok (5 dielov), popol (1 diel).

Rašelina štandardne vytvára v pôde kyslé prostredie pH, ktoré nie je vhodné na pestovanie paradajok, je však ťažké opustiť túto zložku kvôli vysokej hodnote pre sadenice paradajok. Vopred sa musíte postarať o zníženie kyslosti pôdy, do ktorej bola pridaná rašelina, a do hotovej zmesi primiešať dostupné dezoxidátory.

Pre vyčerpanú chudobnú pôdu je vhodná dolomitová múka, pretože sama o sebe je už sebestačným hnojivom. Kompozície, v ktorých je prítomný mastný černozem, dobre reagujú na neutralizátory kriedy alebo vápna.

Aká pôda nie je vhodná pre paradajky

Ak sa za základ pôdnej zmesi vezme obyčajná čierna pôda, nemožno si vybrať takú, ktorá by pokrývala oblasti v blízkosti veľkých stavebných projektov, tovární, chovov dobytka alebo diaľnic. Prítomnosť hliny v pôde pre sadenice paradajok spôsobí, že bude ťažká a viskózna, čo takmer znemožňuje vytvorenie rovnomerného a zdravého sadenice.

Akákoľvek organická hmota v pôde pre sadenice rajčiakov, najmä nie úplne rozpadnutá a stále agresívna, je schopná zničiť semenný materiál ešte skôr, ako sa ukáže klíčivosť. Je to spôsobené uvoľňovaním obzvlášť vysokých teplôt baktériami, ktoré zabezpečujú rozklad produktu v krátkom čase.

Často s použitím zakúpenej pôdy záhradníci nevenujú pozornosť životnosti hotovej zmesi a márne. Rašelina prítomná v pôde, aj keď boli jej počiatočné vlastnosti dobré, časom začne aktívne uvoľňovať teplo, ktoré dehydruje semená. Okrem kontroly dátumu spotreby na obale s pôdou bude užitočné pozrieť sa na švy celofánového obalu v čase rozchodu adhézií - takáto zmes sa bude tiež považovať za pokazenú.


Pozri si video: 2016 HDZ VR Substrát na paradajky a papriky (Február 2023).