Rada

Opis odrody rajčiakov Shakira a jej charakteristík

Opis odrody rajčiakov Shakira a jej charakteristík


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Z mnohých odrôd paradajok sú obzvlášť populárne holandské odrody, napríklad paradajka Shakira F1. Poskytujú vynikajúce výnosy v strednom pruhu a na juhu Ruska, ako aj v Moldavsku a na Ukrajine. Medzi týmito odrodami je asi 20 paradajok, ktoré sú najobľúbenejšie a sú cenené pre svoj vysoký výnos, ochranu pred chorobami a aktívny vývoj.

Zvážme podrobnejšie opis odrody a vlastností.

Vlastnosti

Paradajky Shakira sú stredne skoré, neurčité odrody. Jedná sa o také rastliny, ktoré môžu byť vysoké až 1,5 metra a dorastať až do 2 metrov, ak nezovriete korunu. Kvôli stabilite stonky sa odporúča uviazať ich na mriežku alebo kolíky. Najlepšie sa im darí v skleníkoch, ale dajú sa pestovať aj vonku.

Plody sú mäsité, sladkej a kyslej chuti, ploché, zaoblené, pokryté hustou šupkou, ktorá nepraská, dozrievajú za 110 - 115 dní.
Jednou z najvýznamnejších vlastností záhradníkov je, že odroda má dobrú ochranu pred bežnými chorobami rajčiakov.

Paradajky odrody Shakira F1 neochorejú:

  • vírus tabakovej mozaiky;
  • fusarium;
  • kladosporióza.

V ojedinelých prípadoch ochorejú na neskorú pleseň, ktorá sa najčastejšie vyskytuje u paradajok.

Charakteristiky

Rastliny dorastajú až do výšky 1,5 metra, majú veľké jasne zelené listy a dobre vyvinutý koreňový systém. Plody odrody sa tvoria na zhluku, každé môže obsahovať 5 - 6 paradajok. Sú pomerne veľké a vážia od 250 do 300 gramov.

Paradajky sú v čase zrelosti červené. Perfektné na šaláty, konzervovanie a čerstvú konzumáciu.

Pestovanie sadeníc

Sadenice sa vysievajú začiatkom marca. Na to sú nádoby pripravené s pôdou určenou na pestovanie sadeníc paradajok a papriky. Zem je vyliata, vysoká asi 10 - 12 cm, ryhy sú nakreslené.

Semená odrody Shakira F1 nemožno namočiť a spracovať manganistanom draselným, ale opatrne rozložiť na drážky každé 2 cm, pokryté zemou o jeden až jeden a pol centimetra. Zľahka posypte roztopenou vodou, zakryte alobalom a odložte na teplé miesto pre sadenice. Výhonky sa začnú objavovať o 5-7 dní.

Film musí byť odstránený a krabica so sadenicami by mala byť umiestnená na parapete, bližšie k svetlu. Po výskyte 2 pravých listov sa odporúča rastliny vytrhnúť. Paradajky by mali byť vysadené v samostatných kvetináčoch. Ak nie je dostatok svetla, je vhodné osvetliť lampou.

Keď prídu priaznivejšie podmienky (asi začiatkom mája), sadenice sa vysádzajú do skleníkov. Po výsadbe sa odporúča dobre polievať a kypriť pôdu. Ak sú sadenice vyvinuté a energické, odporúča sa okamžite fixovať mriežku v blízkosti každej rastliny.

Užitočné tipy

Počas rastu rastlín sa odporúča tlačiť ich, aby vytvorili ďalší koreňový systém. Prvýkrát je to asi 10 dní od vylodenia a druhýkrát je to 18-20 dní.

Aby mali paradajky dobrú úrodu, odporúča sa z nich utvoriť 2 stonky. Je nevyhnutné monitorovať rast nevlastných detí, ktorý sa musí pravidelne odstraňovať.

Počas celého vegetačného obdobia sa odporúča odstraňovať burinu, rastliny uvoľňovať a polievať. Najaktívnejšie zavlažovanie nastáva, keď dôjde k rastu a rozkvetu prvého, potom druhého kvetinového štetca.

Nezabudnite kŕmiť 2 krát mesačne komplexnými hnojivami.

Odrody paradajok Shakira majú iba pozitívne recenzie. Všetci tí, ktorí rástli, boli spokojní, pričom si všimli vysoký výnos, vynikajúcu chuť a odolnosť voči chorobám. Paradajky nevyžadujú osobitnú starostlivosť, plody sú veľké a krásne visia na kefke.


Pozri si video: All About Tomatoes 1. How to Strengthen Your Guardians. Planting. (Február 2023).