Tajnosť

Technická odroda hrozna "Platovsky"

Technická odroda hrozna "Platovsky"


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Hrozno "Platovsky" sa vzťahuje na biele technické odrody vyvinuté v ruštine VNIIViV nich. J.I. Potapenko. Pri šľachtiteľských prácach sa používali také populárne odrody hrozna ako „Zaladende“ a „Gift of Magarach“.

Vlastnosti triedy

Od počiatočného obdobia aktívnej vegetácie po úplné dozrievanie kefiek hrozna uplynie asi 110 - 115 dní, vďaka čomu sa platovsky hrozno stalo obľúbeným. Medzi amatérskymi vinármi sa hybridná forma často nazýva skorý úsvit.

Hrozno "Platovsky" má priemernú pevnosť kríkov. Vytvorené zhluky sú valcovité, strednej veľkosti, s hmotnosťou približne 0,2 kg. Štruktúra hroznovej kefy je mierne hustá. Snímky dozrievajú uspokojivo, na 80% alebo 85%. Každý výhonok má 1,3 hrozna.

Vyzreté bobule hrozna Platovsky majú okrúhly tvar, bielu farbu s jemne ružovým nádychom, priemernú veľkosť, hmotnosť asi 2,5 g. Chuť dobre. Šťavnaté mäso má harmonickú chuť a je pokryté tenkou, ale dostatočne silnou pokožkou. Obsah cukru je niečo vyše 20%. Maximálna kyslosť nepresahuje 8,9 g / l.

Hrozno "Platovsky": odroda vína

Výhody a nevýhody

Hrozno "Platovsky" má v porovnaní s mnohými novými hybridnými formami niekoľko veľmi dôležitých výhod:

 • nenáročnosť a dobré zakorenenie;
 • ľahko množiteľné (odporúča sa používať Kober 5BB ako zásobu);
 • dobré ovocie aj pri krátkom orezávaní;
 • dobré a stabilné rodenie v nepriaznivých poveternostných podmienkach;
 • možnosť dlhodobého pobytu bobúľ na kríkoch;
 • možnosť použitia bobúľ na sušenie, výrobu štiav
 • vysoká akumulácia cukrov umožňuje použitie bobúľ na výrobu vysoko kvalitných silných nápojov.
 • odolnosť proti mnohým chorobám: pleseň - 2 body, oídium - 2,5 bodu, fyloxéra - 3 body, šedá hniloba - 2 body;
 • mrazuvzdornosť do -30 ° C

Obzvlášť rýchly rast hroznových kríkov sa pozoruje v prvom roku po vysadení sadeníc na trvalom mieste. Skóre chuti suchého stolového vína vyrobeného z hrozna tejto hybridnej formy je 8,5 bodu.

Výsadba hrozna

Technické odrody hrozna sú menej náladové pre podmienky výsadby a pestovania a pestujú sa mechanizovanejšie vo veľkých vinohradoch. Mnoho vinárov však úspešne pestuje technické odrody na osobných pozemkoch. Hybridné sadenice hrozna „Platovsky“ je možné vysádzať nielen na jar, ale aj na jeseň.

Štandardné požiadavky na pristátie:

 • mali by sa uprednostňovať dobre vyhrievané chernozémy;
 • plocha pod viníc by mala byť úplne osvetlená;
 • veľkosť a hĺbka jamy alebo výkopovej výsadby sadeníc sa volí na základe priemeru koreňového systému;
 • v strede jamy na výsadbu by mala byť nainštalovaná výstužná tyč alebo drevený kolík, ktorý bude slúžiť ako opora pre vinič;
 • pri vysokom výskyte podzemnej vody je potrebné vybaviť kvalitný drenážny systém do výkopu alebo jamy na pristátie;
 • na vrchu drenáže je potrebné vykonať násyp z pôdy s pridaním komplexných hnojív alebo humusu.

Sadenice musia byť zdravé, dobre vyvinuté, bez poškodenia. Vysadené rastliny by mali byť upevnené na podložke a veľmi hojne napojené.

Funkcie starostlivosti

Hrozno "Platovsky", rovnako ako mnoho technických odrôd, pokiaľ možno nenáročné na kultiváciu a starostlivosť. Malo by sa pamätať na zavlažovanie, ktorého objem závisí od vlhkosti pôdy. Hlavné zavlažovanie vodou sa vykonáva počas jarného prebudenia rastlín, ako aj pred chránením viniča na zimu. Mulčovanie pôdy znižuje potrebu zalievania rastlín a pomáha zásobovať koreňový systém základnými živinami.

Zrenie výhonkov je trvalo dobré. Zaťaženie každého puzdra sa môže meniť od 50 do 60 očí. Orezávanie hlavného ovocného viniča sa odporúča pre 3 alebo 4 oči. Je nevyhnutné odstrániť všetky stepsony na kríkoch a úplne sterilné alebo nedostatočne vyvinuté výhonky. Na stimuláciu hromadenia cukru je potrebné odstrániť listy, ktoré uzatvárajú kefy na dozrievanie hrozna.

Pozornosť by sa mala venovať príprave hroznových kríkov na zimovanie. Vo vinohradníckych oblastiach s dlhými a veľmi chladnými zimami je nevyhnutné vinič ohýbať a chrániť ho špeciálnymi alebo prírodnými materiálmi.

Navrhujeme tiež, aby ste sa oboznámili s odrodovými charakteristikami hrozna Laura.

Recenzie záhradníkov

Hybridná forma hrozna "Platovsky" dostáva nejednoznačné hodnotenie vinárov. Mnoho záhradkárov nie je spokojných s odrodou kvôli zreteľnej chuti nočného brucha v dozretých bobúľach. Na veľmi hustej ruke sa často hnije. V poslednej dobe pomerne často nájdete implementáciu štepov alebo neúspešných klonov pod značkou Platovsky, čo u mnohých vinárov robí úplne kvalitný a hodný hybrid nedostatočne v dopyte.

Ako pestovať hrozno

Navrhovatelia tejto hybridnej formy veria, že odroda je dobrá ako stolové hrozno. Chuť je harmonická, sladká, muškát sa takmer necíti. Odporúča sa vykonávať formovanie vysokej známky s ovocným spojom. Dobrého výsledku sa dosahuje aj pri dlhoplodných rukávoch s 20 alebo viac púčikmi, keď sa pestujú ako krycia plodina. Za týchto podmienok vykazujú kríky dostatočnú odolnosť voči chorobám a optimálne zrenie pre takýto hybrid.