Nápady

Osvedčená odroda hrozna "Moldavsko"


Hrozno „Moldavsko“ je stolová odroda so stredným oneskorením alebo oneskorením (v závislosti od klimatických podmienok v pestovateľskej zóne) zrenia. Rodičovským párom sú odrody Guzal Kara a Villar Blanc. Pôvodcom odrody je NPO Vierul z Moldavska.

Vlastnosti triedy

Medzidruhový hybrid euro-ázijského regiónu „Moldavsko“ je známe mnohým pod názvom „Neskoro Codrianka“ a na Ukrajine sa takmer pred tridsiatimi rokmi značne rozšírili na zóny. Stabilne dobrý výnos tejto hrozna sa zaznamenáva v južných regiónoch Ruska.

Biologický opis

Moldavské hroznové kríky sú silné, s veľkými listami, ktoré majú okrúhly tvar, päť lobistov, takmer celý alebo mierne členitý tvar. Skladaný plát alebo doska s jemným vráskam. Spodná plocha listu sa vyznačuje slabým štetinovým pubertom.

Kvety sú bisexuálne, dobre opelené. Zväzky valcovitého alebo kónického tvaru so štruktúrou strednej hustoty. Priemerná hmotnosť hroznovej kefy je asi 380 g. Hmotnosť najväčších zhlukov môže dosiahnuť až 1 kg.

Technické vlastnosti bobúľ

Bobule moldavského hrozna sú pomerne veľké - 2,5 x 1,9 cm. Priemerná hmotnosť bobúľ je asi 5,5 g. Tvar je oválny, farba tmavofialová, hrubý voskovitý povlak. Zrelé mäso je mäsité a pomerne chrumkavé. Hustá pokožka má dostatočnú rezervu bezpečnosti.

Chuť je dobrá, ale na prvý pohľad je trochu jednoduchá. Obsah cukru je od 17% do 18% s kyslosťou 7 až 10 g / l. Malo by sa vykonať rozdelenie plodiny. Hodnotenie degustácie je 8 bodov.

Výhody triedy

Hrozno "Moldavsko" má nasledujúce výhody:

 • ukazovatele odolnosti proti plesniam, poškodeniu oídiom a hnilobou na úrovni 2 bodov;
 • zvýšená rezistencia na fyloxéru;
 • vosy bobule tejto odrody hrozna nie sú poškodené;
 • mrazuvzdornosť je -22 ° C;
 • odroda je veľmi prenosná;
 • hrozno má vysokú obchodnú kvalitu;
 • doba použiteľnosti plodiny je za podmienok 6 mesiacov.

Okrem vyššie uvedených výhod je potrebné uviesť, že moldavské hroznové kríky sa regenerujú veľmi rýchlo a pomerne ľahko po prerezaní alebo v dôsledku náhodného poškodenia. Musíte to vedieť keď je plodina prezretá, môžu sa spočiatku pomerne vysoké ukazovatele prepraviteľnosti a udržania kvality výrazne znížiť.

Fotogaléria

Hrozno "Moldavsko": pestovanie

Pestovateľské pravidlá

Hrozno „Moldavsko“ je termofilné a pri výsadbe je potrebné zohľadniť tieto požiadavky a odporúčania:

 • pôda na výsadbu by mala byť dobre vybavená výživou a vlhkosťou;
 • precitlivenosť na vápenatú chlorózu zahŕňa vykonávanie prác na zlepšení pôdy, ktorá nie je vhodná na kultiváciu;
 • odroda patrí k energickým plodinám, ktoré sa musia zohľadniť pri výbere systému výsadby;
 • silné zahusťovanie výsadby hroznových kríkov môže spôsobiť rozmnožovanie viniča a výrazný pokles produktivity rozdrvením sypkých zhlukov;
 • na dosiahnutie vysokej produktivity by sa výsadba hroznových kríkov mala vykonávať v súlade so schémou 4 x 5 m;
 • najlepšou možnosťou je pestovať hroznové kríky tejto odrody ako horizontálnu stromovú kultúru.

Hrozno „Moldavsko“ sa vzťahuje na kategóriu odrôd odporúčaných na pestovanie skúsenými vinármi, ktorí sú oboznámení so zložitosťou poľnohospodárskej technológie.

Funkcie starostlivosti

Hrozno „Moldavsko“ je veľmi náročné na starostlivosť. Dokonca aj menšie chyby môžu negovať mnoho rokov práce na pestovaní viniča.

Polievanie a kŕmenie

V prípade moldavskej odrody je veľmi dôležité neustále sledovať ukazovatele pôdnej vlhkosti. Mimoriadny význam sa kladie na zavlažovanie na začiatku vegetačného obdobia, ako aj počas dlhodobého sucha. Optimálne je použitie automatizovaného zavlažovacieho systému, ktorý zníži náklady na pracovnú silu a zvýši ziskovosť pestovania hrozna.

Nespornou výhodou tohto systému je schopnosť regulovať nielen zavlažovací proces, ale tiež ho doplniť tekutým krycím povlakom, čo je zvlášť dôležité pre túto odrodu hrozna. Kríky veľmi dobre reagujú na aplikáciu minerálnych hnojív a mulčujú pôdu okolo kolien vysoko kvalitnou organickou hmotou, a tiež dobre reagujú na aplikáciu hnojív typu fosforu draselného.

Orezávanie a tvarovanie

Hrozno „Moldavsko“ sa pestuje presnejšie na útvaroch s dlhým rukávom. Rast by sa mal umiestniť tak voľne, ako je to len možné. Odroda neprináša ovocie dobre tak v dôsledku preťaženia kríkov hrozna plodinami, ako aj v prípade nedostatočného zaťaženia. Na oblúkoch a tŕňoch, ako aj vo veľkých formáciách s veľkou zásobou trvalého dreva, môžu byť hroznové kríky vo veku od 8 do 10 rokov schopné preukázať výťažok asi 150 kg.

Za vhodnú sa považuje zostava ventilátora na 4 rukávoch. V tomto prípade sa odporúča rozrezať ovocnú révu na 10-14 púčikov, čo umožní optimálne zaťaženie výhonkov. Kratšie prerezávanie spôsobuje, že kríky sa vykrmujú na úkor plodiny. Súčasne vinič na viničových kríkoch dozrieva takmer po celej dĺžke porastu.

Recenzie vinárov

Na získanie vysoko kvalitnej a stabilnej jednoročnej plodiny sú skúsení pestovatelia vysadení v sadbách s parametrami 1 x 1 x 1 m. Spodok jamy na sadenie hrozna je pokrytý vrstvou obyčajnej hliny 10-15 cm. Hlavnou podmienkou je zabezpečenie správneho poľnohospodárskeho zázemia, vrátane pridania humusu do pôdy v pôde, kŕmenia rastlín drevným popolom a minerálnych hnojív., Polievanie by sa malo vykonávať pravidelne pomocou teplej vody. Plodiny v týchto podmienkach pestovania sú asi 30-40 kg na kríkovú hroznovú ker.

Odroda „Moldavsko“ dozrieva pomerne neskoro, a preto je najväčšia požiadavka na osobnú kultiváciu v južných regiónoch. Odroda je jedným z najobľúbenejších pre mnohých skúsených pestovateľov. V čase, keď takmer všetky ostatné hybridné formy a odrody hrozna odchádzajú alebo už odišli, moldavská odroda stále dozrieva a vytvára veľmi dobrú úrodu.

Úroda hrozna "Moldavsko"

Mnoho záhradkárov pestujúcich Moldavsko niekoľko rokov zaznamenalo univerzálnosť tejto pomerne populárnej odrody hrozna. Môže sa konzumovať okamžite po zbere, použiť na výrobu štiav a vína a tiež uložiť na dlhodobé skladovanie. Hrozno si bez vytvorenia osobitných podmienok zachováva svoje vlastnosti a vonkajšiu príťažlivosť až do silvestrovských sviatkov. V súčasnosti pravdepodobne neexistuje úspešnejšia odroda hrozna na dlhodobé skladovanie a prepravu.