Rada

Príčiny a liečba alternatívnych paradajok

Príčiny a liečba alternatívnych paradajok


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Paradajka Alternaria je ochorenie spôsobené hubou Alternatio solani Sorauer. Majitelia skleníkov a obyvatelia regiónov, kde horúce počasie ustupuje dažďom, sú obzvlášť často konfrontovaní s patogénnymi mikroorganizmami. Ako identifikovať a zabrániť nebezpečnej chorobe?

Popis

Alternaria je jednou z hlavných chorôb rajčiakov, ktorá sa tiež nazýva suchá alebo hnedá škvrna. Prvýkrát bol objavený na začiatku 20. storočia na území kurskej oblasti. Dnes huba infikuje paradajky v južnej a strednej časti Ruska, ako aj v krajinách nachádzajúcich sa na juhozápade - na Ukrajine, v Moldavsku. Priemerné poškodenie úrody je 50% a za najhorších podmienok 100%.

O progresii ochorenia svedčia malé hnedé škvrny, ktoré sa najskôr objavili na spodnej a potom na hornej časti rastliny.

Škvrny sú na listoch okrúhle, na stonke pretiahnuté. Pod vplyvom vlhkosti sú vredy pokryté sotva znateľným kvetom čiernej a pomaly rastú a splývajú do jednej veľkej oblasti.

Huba ovplyvňuje nielen veľké časti rastliny, ale aj stopky, sepaly, ktorých významná časť je postupne pokrytá malými okrúhlymi čiernymi škvrnami. V dôsledku rozsiahlej nekrózy tkanív suché listy opadávajú a poškodená časť stonky sa často láme, v dôsledku čoho rastlina odumiera.

Paradajka infikovaná Alternaria je pokrytá depresívnymi miestami s čiernym kvetom. Najčastejšie sa ovocné vredy nachádzajú okolo stopky alebo na miestach, kde je poškodená pokožka. Huba ovplyvňuje aj jadro, a preto semená rajčiaka sčernejú a strácajú klíčivosť. Ovplyvnené plody dozrievajú pred časom alebo opadávajú.

Príčiny výskytu

Rovnako ako všetky huby, aj huba Alternatio solani Sorauer sa aktívne vyvíja v podmienkach vysokej vlhkosti vzduchu. Takéto podmienky sa vytvárajú, keď sú letné dni s teplotou +24–30 ° C nahradené nočnými dažďami. V interiéroch sú hlavnými katalyzátormi vývoja patogénnej mikroflóry nadmerné zalievanie a zlé vetranie. Za takýchto podmienok je inkubačná doba na rozvoj ochorenia 3-4 dni. Výnos rastlín postihnutých Alternaria je znížený o 20 - 50%.

Alternaria sa vyvíja aj na rastlinách s mechanickým poškodením. Konídie a mycélium, ktoré sa dostali do pôdy z postihnutej rastliny, vyvolávajú choroby rajčiakov a iných plodín nočnej kôry.

Obzvlášť často sa huba vyvíja vo filmových skleníkoch a skleníkoch na paradajkách s skorým obdobím dozrievania s vysokou vlhkosťou.

Ako predchádzať a liečiť?

Ako viete, liečba plesňových chorôb je veľmi náročný proces. Preto, aby ste sa zachránili pred bolesťami hlavy pri zbere, je lepšie pokúsiť sa zabrániť rozvoju patogénnej mikroflóry. Aby ste znížili pravdepodobnosť infekcie paradajok Alternaria, postupujte takto:

  • Po skončení plodenia je záhon čisto odstránený zo zvyškov rastlín a pôda je dôkladne zoraná.
  • V skleníkoch, kde rajčiaky rastú na rovnakom mieste už niekoľko rokov, sa pred zasiatím pôda ošetrí roztokom manganistanu draselného, ​​síranu meďnatého alebo iného dezinfekčného prostriedku.

  • Rastliny zalejte koreňom.
  • Stredné a vysoké odrody sú zviazané a tiež sú odstránené listy na dne rastliny.
  • Výsadbu paradajok striedajte s inými rastlinami. Na rovnakom mieste sa kultúra vysádza 3 roky po predchádzajúcom čase.

  • Ako hnojivo sa používajú zmesi, ktoré obsahujú veľké množstvo draslíka.
  • Vyberte si na výsadbu odrôd s vysokou imunitou. Odroda Sanka, Lyana, zlatá strela, Luch je obdarená dobrou imunitou voči Alternaria. Medzi paradajkami hybridného pôvodu sú semená zasadené Alexom, Nadeždou, Aurorou.
  • Na výsev sa používajú vydezinfikované zdravé semená.
  • V intervale 2 týždňov sú rajčiakové kríky ošetrené fungicídmi. Počet sprejov by nemal presiahnuť 3-4.

Upozorňujeme, že pri výsadbe si nemôžete zvoliť miesto, kde v minulej sezóne rástli baklažány, zemiaky a iné plodiny nočnej kôry, pretože sú náchylné na rovnaké choroby, vrátane Alternaria.

Liečba paradajok sa začína okamžite po zistení prvých príznakov ochorenia kontaktnými fungicídmi. Medzi tieto lieky patria Antrakol 70 WG, Ridomil Gold MC, Ditan M-45, Quadris. Pri výbere ošetrovacieho prostriedku treba brať do úvahy skutočnosť, že nie všetky prípravky obsahujúce meď sú vhodné na ošetrenie suchého špinenia.

Pred zakúpením fungicídu si musíte pozorne prečítať pokyny.

Na ošetrenie sa okrem pesticídov používajú biologické prípravky Fitosporin, Trichodermin. V prípade predčasného ošetrenia alebo jeho absencie napadnuté paradajky hynú, huba sa dostáva do pôdy a šíri sa do susedných rastlín.

Ak sa prijmú preventívne opatrenia a choré rastliny sa ošetria včas, možno plodinu zachrániť. Hlavným pravidlom zdravých rastlín v skleníku je správny režim polievania a vetrania. Stratám na úrode sa budú môcť vyhnúť iba tí záhradníci, ktorí dodržiavajú agrotechnické požiadavky.


Pozri si video: Ivan Hričovský: PESTOVANIE MALÍN (Február 2023).