Rada

Čo robiť, ak listy uhoriek v skleníku vädnú, ako ich spracovať na ošetrenie

Čo robiť, ak listy uhoriek v skleníku vädnú, ako ich spracovať na ošetrenie


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Odpoveď na otázku, prečo listy uhorky vädnú v skleníku, nie je vždy spojená s pôdnou vlhkosťou a teplom. Aby ste zabránili strate úrody, musíte zistiť príčinu a začať konať.

Hlavné dôvody, prečo uhorky vädnú v skleníku

Klimatické podmienky nie vždy umožňujú bezpečne pestovať uhorky na otvorenom priestranstve. Preto čoraz častejšie začali pestovatelia zeleniny inštalovať na svoje stránky skleník, kde, zdá sa, boli vytvorené všetky podmienky. Ale skleníkové podnebie nie vždy odstráni problémy so zeleninovými plodinami.

Existuje niekoľko hlavných dôvodov, prečo môžu listy na uhorkách vädnúť.

 • Listy uhorky v skleníku vädnú kvôli nedodržiavaniu vzdialenosti medzi sadenicami (v dôsledku toho sú mihalnice prepletené, narúšajú prúdenie vzduchu a svetla do všetkých častí rastliny).
 • Uhorky môžu zmiznúť v dôsledku nedostatku alebo nadmerného množstva vlhkosti.
 • Pomocou studenej vody na polievanie uhorkových postelí.
 • Plesňové alebo vírusové ochorenie.
 • Kontakt s uhorkovými listami chemikálií určených na výživu koreňového systému.
 • Neustála prítomnosť rias uhoriek pod spaľujúcimi lúčmi slnka počas dňa.
 • Dôvodom vädnutia listov uhorky je nešťastné susedstvo v skleníku (napríklad uhorky nevychádzajú dobre s paradajkami, treba ich preto vysadiť osobitne).
 • Uhorky môžu zomrieť v dôsledku nesprávneho hnojenia alebo ich úplnej absencie.

Ak je dôvod, prečo listy uhorky žltnú a vädnú, horúčava, často im neškodí samotné slnko, ale súčasná prítomnosť ďalších nepriaznivých faktorov. Ak polievate uhorky za slnečného dňa, potom je veľká pravdepodobnosť popálenia. Listy zasychajú a opadávajú. Preto musíte polievať ráno alebo večer a po ukončení procedúry nezabudnite miestnosť vyvetrať.

Z rovnakých dôvodov, ktoré sú uvedené vyššie, sa uhorky na otvorenom teréne môžu cítiť zle. Ďalej je možné zaznamenať nepriaznivé poveternostné podmienky v podobe chladných nocí, silného vetra a dlhotrvajúcich dažďov.

Ak uhorky v polykarbonátovom skleníku nielen vädnú, ale aj žltnú, potom môžu byť dôvody spojené s takými nepriaznivými faktormi, ako sú infekčné choroby rastlín a pôdy, invázia škodcov, nadmerné zalievanie a zriedkavé vetranie miestnosti. Uhorky môžu zároveň vytvárať nepravidelne tvarované a chutiť horko.

Prečo uhorky vädnú v skleníku a čo robiť

Ak listy uhoriek žltnú a vädnú, musíte skontrolovať všetky sadenice, aby ste pochopili dôvod, a až potom začnite problém riešiť.

 • V prípade, že vyšetrenie neodhalilo stopy škodcov a infekcie, ale pozoruje sa iba vädnutie listov uhoriek v skleníku, musíte rastlinu zaliať. Voda by mala byť teplá (asi 20 stupňov), najlepšie je cez deň usadiť sa v sude. Po zalievaní uhoriek sa odporúča pôdu uvoľniť. Tým sa zlepší prísun kyslíka a živín do koreňov.
 • Uhorky hynú pri teplotách nad 27 stupňov. Listy začínajú vysychať a žltnúť. Je potrebné sledovať teplotný režim, vetrať miestnosť, zatieniť štruktúru a polievať postele až dvakrát denne.

 • Listy uhorky tiež vädnú pri nedostatočnom opelení. Ak boli vybrané odrody uhoriek opeľované včelami, musia sa otvoriť dvere skleníka, aby sa zabezpečil voľný prístup k opeľujúcemu hmyzu. Môžete ich prilákať sladkými riešeniami. Ak sú vysadené samoopelivé odrody, musíte rastline pomôcť. Za týmto účelom niekoľkokrát denne mierne potraste stonkou rukou. Štetcom môžete prenášať peľ z mužských kvetenstiev na samičie kvety.
 • Sadenice uhoriek môžu zmeniť svoj vzhľad kvôli nedostatku mikroživín v pôde. Listy uhorky vädnú a vlnia sa v dôsledku nedostatku dusíka. Jeho ošetrenie sa dá kompenzovať infúziou z kuracieho trusu, vhodný je vrchný obväz s močovinou.

 • Listy tiež vädnú kvôli poškodeniu koreňového systému. Pri uvoľňovaní sa môžu poškodiť. K záchrane situácie prispeje kŕmenie dusíkom a jeho usmrcovanie.
 • Spodné listy uhoriek žltnú a sú suché kvôli nedostatku svetla. Horné listy, tieňujúce spodný rad, neprepúšťajú svetlo. Problém nie je strašný, stačí len vytrhnúť tie listy, ktoré už vyschli.
 • Listy môžu vyschnúť kvôli nedostatku draslíka, fosforu alebo horčíka.

Počas obdobia, keď bičíky v uhorkách v skleníku uschli, by sa polievanie malo robiť ručne. Zalievanie tenkým prúdom, bez tlaku, každý koreň. Nedovoľte, aby sa vlhkosť dostala do zelenej časti rastliny.

Ak sa vyskytla otázka, ako zaobchádzať so slabými rastlinami, musíte sa obrátiť na prax skúsených záhradníkov. Osvedčené lieky, ktoré pomáhajú uhorkám posilniť sa a zotaviť sa, sú: Previkur, Topsin, Bayleton.

Infekčné problémy

Uhorky vädnú v dôsledku vstupu pôvodcu rôznych chorôb do rastliny. Najbežnejším ochorením uhoriek v skleníku je biela hniloba a fusárium.

Choroba, ako je biela hniloba, vedie k poškodeniu koreňového systému a rastlina stráca schopnosť správne sa stravovať. Na uhorkách v skleníku môžete na spodnej časti stonky vidieť hnedé škvrny. Postupne sa škvrny rozšíria na listy, stonku a uhorky vysadia. V boji proti chorobe pomáha taký liek, ako je Trichodermin.

Tracheomykotické vädnutie uhoriek postihuje najčastejšie zeleninu v skleníkoch. Huby, ako je fusarium a verticilóza, sa dostanú dovnútra rastliny, zničia krvné cievy a spôsobia smrť rastliny.

Fusarium je plesňové ochorenie, pri ktorom všetky časti rastliny vädnú, začínajúc od koruny, a koreňová časť stonky začína hniť. Na postihnutých sadeniciach sa objavujú tmavé škvrny, listy sú suché a zvlnené. Ich liečba sa uskutočňuje pomocou liekov, ako sú Fitosporin, Heteroauxin, Kornevin, Trichophyte.

Choroba Fusarium postihuje všetky rastliny v skleníku. Preto sa s ním odporúča začať boj, keď sa objavia prvé príznaky. Odporúča sa spočiatku zvoliť odrody uhoriek, ktoré sú odolné voči fusáriu: Ideal, Caprice, Sir, Ryabinushka.

Najčastejšie sú na uhorkové postele napádané vošky, molice a roztoče. V boji proti nim pomôže mydlový roztok alebo infúzia cibuľovej šupky. Môžete použiť recepty založené na drevenom popole. Ak uhorky v skleníku vädnú, čo robiť v prípade hromadného ničenia postelí? V tomto prípade budete musieť liečiť insekticídmi: Aktara, Aktellik.

Preventívne opatrenia

Prevencia zahŕňa použitie liekov zakúpených v obchode a formulácií vyrobených podľa ľudových receptov.

 • Semená vybranej odrody uhoriek sa vyberú a spracujú. Je nevyhnutné semená zahriať. Mnoho skúsených záhradníkov ich navyše namočí do prípravkov, ktoré stimulujú rast a zvyšujú imunitu.
 • Odporúča sa meniť ornicu v skleníku najmenej raz za dva roky. V opačnom prípade je vyčerpaný a chýbajú mu živiny.
 • Na rovnakom pozemku by ste nemali každý rok sadiť uhorky.
 • Pri pristávaní sa držte v dostatočnej vzdialenosti. Vzdialenosť medzi sadenicami by mala byť minimálne 45 cm.
 • Najlepšie je mulčovať zem. Ďalšia vrstva trávy, slamy, rašeliny zníži riziko vzniku chorôb, udrží teplo a vlhkosť v pôde.
 • Je bezpodmienečne nutné vykonávať burinu z buriny, ktorá môže spôsobiť choroby a šírenie škodcov.

Ako preventívne opatrenie je užitočné postriekať vrcholy slabým roztokom manganistanu draselného a spodné listy ošetriť prípravkom Fitosporin, Trichodermin.

Čo robiť, keď uhorka opadne v skleníku, ľudové recepty

Ak listy uhoriek žltnú, môžete použiť ľudové recepty. Sú v bezpečí a pomáhajú zbaviť sa mnohých ďalších problémov.

 • Na ničenie škodcov je možné pripraviť paprikovú formuláciu. Budete musieť vziať 35 g feferónky a zmiešať s 200 g tabakového prachu. Zmes sa zaleje horúcou vodou a nechá sa lúhovať jeden deň. Potom sa roztok prefiltruje, pridá sa mydlo a popol z dreva.
 • Ak sú uhorky pomalé, pomôže vám drevený popol. Odoberá sa v množstve 100 g, naleje sa do vedra s vriacou vodou a trvá na dni. Hotový roztok preceďte a hobliny mydla rozpustite.

 • Zemiakové topy pomáhajú zbaviť sa žltnutia. Budete potrebovať 350 g zelene, ktoré sa zalejú 10 litrami horúcej vody. Po 3 - 4 hodinách môžete postreky s uhorkami postriekať. Pre lepšiu priľnavosť roztoku k listom mydlo rozpustite.
 • Pri prvých príznakoch plesňového ochorenia pomôže zloženie s mliečnou srvátkou. Musíte vziať 2 litre produktu a miešať s vodou.
 • Ochorenie spôsobené rôznymi patogénmi je možné odstrániť použitím zmesi v odstredenom mlieku. 20 g mydlových hoblín rozpustíme v litri mlieka, pridáme 25 kvapiek jódu a zmiešame s vodou. Je užitočné zavlažovať uhorky týmto roztokom každých 10 dní, kým problém nezmizne.

Ako hnojivá môžete použiť infúziu mulleinu, roztok sódy bikarbóny, roztok močoviny. Pomôžu nielen odstrániť žlté, suché listy, ale tiež obohatia pôdu o stopové prvky.


Pozri si video: Kvašáky - pravý ruský recept bez chleba. (Jún 2022).


Komentáre:

 1. Maktilar

  V ňom niečo je. Je zrejmé, že za informácie ďakujem.

 2. Rory

  Táto situácia je mi známa. Môžete diskutovať.

 3. Fet

  Ospravedlňujem sa, ale podľa mňa sa mýliš. Môžem to dokázať. Napíšte mi do PM.

 4. Negus

  a kde je u teba logika?Napíšte správu