Dom a záhrada

Hrozno "Líbya": opis a správna technológia pestovania


Hrozno "Líbya", napriek relatívne nedávnej kultivácii, už pritiahlo pozornosť profesionálov a amatérskych vinárov svojimi kvalitatívnymi charakteristikami a získava na popularite vinárstva usadlostí.

Vlastnosti triedy

Autorom odrody je ukrajinský amatérsky chovateľ V. V. Zagorulko, ktorý dostal hrozno Líbye v dôsledku kríženia odrôd Flamingo a Arcadia. Popis odrody zatiaľ nie je známy každému záhradníkovi, pretože odroda je úplne nová.

Odrody viniča "Líbya" sa vzťahuje na počet stolových foriem hrozna so skorou zrelosťou. Vysoko kvalitné vlastnosti, ako aj predajnosť a vynikajúce externé údaje, boli získané hybridom z rodičovského páru.

Hrozno "Líbya": opis odrody

Biologický opis

Hrozno "Líbya" tvorí korunu mladých výhonkov svetlozelenej farby s úplnou absenciou puberty. Prvé listy viniča sú takmer pevné. Listy nachádzajúce sa na výhonkoch vyššie majú stredne členitú štruktúru s 5 lalokmi. Stonky otvorené. Ročné, úplne dozreté výhonky majú svetlo hnedú farbu.

Bisexuálne kvety. Hroznové zhluky sú veľké a majú priemernú dĺžku 25 cm a niekedy aj viac. Tvar zrelej hroznovej kefy je valcový, partia strednej drobivosti. Niektoré hrozno má výrazné vetvenie. Priemerná hmotnosť kefy sa môže meniť od 0,6 do 1 kg.

Technické vlastnosti bobúľ

Hrozno nazývané „Líbya“ je veľké. Forma má tvar bobule alebo vajca. Štandardná veľkosť bobúľ je 2,8 x 2 cm, hmotnosť sa pohybuje od 10 do 13 g.

Kôra bobule je veľmi mäkká a jemná, má príjemnú ružovú farbu. Buničina má mäsitú a šťavnatú štruktúru. Chuť je veľmi vysoká: hrozno kombinuje sladkosť s jemnou muškátovou dochuťou. Hladina cukru je 18%. Kyslosť nepresahuje 9 g / l. Počet semien sa pohybuje od jedného do troch na bobule.

Fotogaléria

Výhody a nevýhody

Hlavné výhody tejto hybridnej formy hrozna sú tieto:

 • dostatočne vysoká odolnosť proti mrazu - do -21 ° C;
 • vysoká odolnosť voči plesniam;
 • dobrá úroveň produktivity;
 • vynikajúca chuť;
 • vzhľad vyzretého hrozna.

Nedostatok odolnosti hybridnej formy hrozna Livia voči porážke rosy múky si vyžaduje pravidelné spracovanie pomocou špeciálnych prípravkov.

Pristátie a starostlivosť

V prípade hrozna „Líbya“ je dôležité vykonávať riadne výsadbu a dodržiavať technológiu starostlivosti.

 1. Je povolené jedno výsadba sadenice tejto hybridnej formy a použitie vo veľkých vinohradoch.
 2. Výkopy alebo jamy na výsadbu by sa mali pripravovať vopred, najmenej štyri týždne pred výsadbou, čo je predpokladom pre zmenšenie pôdy.
 3. Vysoko sa vyskytujúce podzemné vody sú dôvodom rýchleho rozkladu koreňového systému. Na ochranu rastlín pred smrťou v dôsledku hniloby koreňov je potrebné vybaviť kvalitnú drenážnu vrstvu na dne výsadbovej jamy.
 4. Táto odroda nie je príliš náročná na zloženie pôdy v lokalite. Mali by sa však uprednostňovať ľahké a pomerne úrodné pôdy.
 5. V strede každej pristávacej jamy by mala byť nainštalovaná podporná tyč, ku ktorej bude následne pripevnená sadenice pre správny vertikálny rast.

Výsadba rastlín v prvom týždni vyžaduje hojné zalievanie, ktorého objem závisí od poveternostných podmienok a ukazovateľov pôdnej vlhkosti. Starostlivosť o hrozno tiež zahŕňa:

 • zavlažovanie, ktoré by malo byť obzvlášť bohaté počas obdobia kvitnutia a veľmi horúcich dní;
 • v prípade potreby doplniť zavlažovanie hnojením;
 • uvoľnenie pôdy po zavlažovaní s najhlbším odstránením všetkých burín (počet burín pomocou drevených pilín alebo hoblín ako mulčovacej vrstvy môžete znížiť);
 • prístrešok na zimu: v jesennom období je potrebné vinič ohnúť k povrchu pôdy, posypať ho pôdou a potom zakryť slamou alebo suchým senom.

Hlavnou podmienkou na dosiahnutie vysokej kvality a vysokého výnosu je včasné a najdôležitejšie správne prerezávanie viniča.

Orezávanie

Hrozno „Líbya“ veľmi dobre reaguje na vysokokvalitné prerezávanie a dáva vinárovi bohatú úrodu kvalitných, zrelých a šťavnatých plodov. Optimálne pre túto odrodu je implementácia krátkeho strihu pre 2-6 očí.

Pri vytváraní hroznových kríkov sa odporúča ponechať najviac 3-4 hlavné rukávy, ktoré v jesennom období potrebujú skrátenie kvality. Pestovanie „Líbye“ okrem toho zahŕňa rozdelenie plodiny odstránením príliš veľkého množstva vaječníkov tvoriacich hrozno. Preťaženie negatívne ovplyvňuje dozrievanie plodiny.

Po prečítaní príslušného článku o našom zdroji sa môžete dozvedieť viac o odrodách hrozna Pleven.

Ako sa starať o hrozno

Recenzie záhradníkov

Relatívne nová hybridná forma hrozna s názvom „Líbya“ našla svojich obdivovateľov a záhradníkov, ktorým sa táto odroda nepáčila. Mnohí vinári priťahujú také vlastnosti odrody, ako sú veľké a veľmi dobre tvarované kefy, krásne a zarovnané chutné plody s príjemným karamelovým muškátovým orechom. Hrozno „Líbya“ je jednou z skutočne vyhľadávaných odrôd na trhu a jej zber je vždy úspešne realizovaný.