Rada

Výsadba, pestovanie a starostlivosť o paradajky v polykarbonátovom skleníku

Výsadba, pestovanie a starostlivosť o paradajky v polykarbonátovom skleníkuWe are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Veľké množstvo skúsených pestovateľov zeleniny pozná technológiu pestovania paradajok v skleníku a nie je na tom nič čudné. Koniec koncov, práve pomocou tejto metódy môžete získať dobrú úrodu po celý rok.

Pestovanie paradajok v polykarbonátovom skleníku je zložitá práca, s ktorou sa dá bez prípravy ťažko manipulovať. Preto musíte vopred vedieť, ako pestovať a ako správne vysádzať paradajky do skleníkov.

Skleníkové odrody

Pred pestovaním paradajok v polykarbonátovom skleníku musíte zvoliť najvhodnejšiu odrodu pre túto pestovateľskú metódu. Existuje veľa druhov paradajok, ktoré dobre rastú v skleníkoch.

Býčie srdce

Odroda sa vyznačuje výraznými a silnými kríkmi, ktoré môžu dorásť až do dvoch metrov. Výsadba a starostlivosť o takúto rastlinu sa musí vykonávať správne. Pri odchode je potrebné kríky orezať a priviazať, aby sa nepoškodili pri zaťažení plodom.

Prvé plody sa objavujú 100 - 130 dní po vysadení paradajok v polykarbonátovom skleníku.

V lepšom prípade sa dá z jednej rastliny zozbierať asi desať kilogramov paradajok. Najväčšie plody sa nachádzajú v spodnej časti kríkov, zatiaľ čo menšie paradajky sú v hornej časti. Paradajky sú tmavo malinové, ich priemerná hmotnosť je sto gramov. Ak však bola starostlivosť o paradajky v polykarbonátovom skleníku vykonaná správne, potom môže byť hmotnosť viac ako 500 gramov.

Ružový slon

Je to pomerne bežná veľkoplodá skleníková odroda, ktorá sa odporúča pestovať v skleníkoch. Ružový slon nie je vhodný pre každého záhradníka, pretože si vyžaduje starostlivosť a pozornosť. Preto sa pred výsadbou odporúča naučiť sa, ako sa starať o paradajky v polykarbonátovom skleníku. Pri správnej starostlivosti môžete získať paradajky s hmotnosťou viac ako jeden kilogram.

Ružový slon má stredne veľké kríky, ktoré dorastajú až do 70 - 80 cm. Počas pestovania paradajok sa na rastline vytvárajú kefy, na každom z nich je 5 - 7 paradajok. Plody začínajú spievať 100 - 120 dní po výsadbe paradajok v polykarbonátovom skleníku.

Plody ružového slona sú sfarbené jasne ružovo, majú guľatý tvar a vážia asi dvesto gramov. Kvôli svojej veľkej veľkosti sa paradajky na konzerváciu používajú zriedka. Najčastejšie sa konzumujú čerstvé alebo sa z nich pripravujú zeleninové šaláty.

Kravské srdce

Mnoho ľudí pred sadením paradajok hľadá najproduktívnejšie paradajky. Jednou z týchto odrôd je srdce Volovye, ktorého hlavným rysom sú veľké plody s hmotnosťou viac ako jeden kilogram. Niektorí pestujú túto odrodu vonku, odporúča sa však pestovať paradajky v skleníkoch, aby sa zlepšili úrody.

Srdce kravy sa vyznačuje vysokými jeden a pol metrovými kríkmi. Potrebujú pravidelné podväzky a prerezávanie. Tiež by mala byť rastlina formovaná do niekoľkých stoniek.

Paradajky sú sfarbené do ružova s ​​miernym malinovým nádychom. Majú dobrú sladkastú chuť, v ktorej vôbec nie je kyslosť. Trvanlivosť dopestovaných plodov nie je príliš dlhá, preto je potrebné ich ihneď spotrebovať. Najčastejšie pripravujú paradajkový džús alebo konzervujú.

Mikádo ružové

Fanúšikovia šalátov z čerstvej zeleniny radšej pestujú ružové paradajky Mikado v polykarbonátovom skleníku. Práve z nich si môžete pripraviť chutné šaláty a jedlá.

Kríky vynikajú svojou výškou, ktorá dosahuje dva a pol metra. Keďže sú príliš vysoké, musí byť starostlivosť o paradajky v polykarbonátovom skleníku sprevádzaná pravidelnými podväzkami až po trojmetrové podpery. Rastlina tiež potrebuje zovretie, počas ktorého musia byť odstránené všetky listy a nevlastné deti umiestnené v spodnej časti kríka.

Aby ste dosiahli maximálny počet plodov, musíte dodržať technológiu pestovania a správnu schému výsadby paradajok. Musia byť zasadené do vzoru 50 x 50 tak, aby kríky neboli príliš blízko pri sebe. Tiež by mala byť rastlina pravidelne zalievaná usadenou vodou a kŕmená. Ak je všetko vykonané správne, potom na kríkoch vyrastie ovocie s hmotnosťou viac ako 500 gramov. Majú hustú dužinu a kôru, čo umožňuje ich dlhodobé skladovanie a prepravu na veľké vzdialenosti.

Príprava na skleník

Pred pestovaním paradajok v polykarbonátovom skleníku musíte začať pripravovať miestnosť, kde sa budú pestovať. Odporúča sa to urobiť skoro na jar, aby ste mali čas na dokončenie prác pred výsadbou rastlín.

Umývanie

Najprv musíte starostlivo preskúmať všetko v polykarbonátovom skleníku, aby ste sa uistili, že je celistvý. Ak sa niektoré prvky ukážu ako poškodené, budete ich musieť začať vymieňať a až potom začať prať.

Steny, strechy a sklenené prvky sa odporúčajú umývať nielen zvnútra, ale aj zvonka. K tomu sa odporúča používať špeciálne prostriedky na sklo. Odporúča sa venovať osobitnú pozornosť kĺbom, pretože práve v nich sa hromadí veľa nečistôt.

Príprava na dezinfekciu

Výsadba rajčiakov v polykarbonátovom skleníku by sa mala uskutočňovať iba v vopred dezinfikovanom polykarbonátovom skleníku. Pred začatím spracovania by sa však mali vykonať prípravné práce.

Pred dezinfekciou skleníka ho musíte očistiť od machu, ktorý by sa mohol objaviť v zime. K tomu môžete použiť slabý roztok síranu železnatého, pomocou ktorého sa zbavíte spór.

Skleník je tiež potrebné úplne vyčistiť od zvyškov rastlín z minulého roka. Pomerne často sú zdrojom chorôb, takže ak nie sú spálené včas, potom existuje riziko infekcie vysadených kríkov.

Liečba vápnom

Pomerne často sú nevykurované skleníky ošetrené bielidlom. S jeho pomocou môžete chrániť miestnosť pred takými chorobami, ako je biela hniloba, keela, neskorá pleseň a čierna noha. Na jeseň sa odporúča dezinfekcia. Na jar je možné použiť bielidlo, iba ak sa výsadba sadeníc paradajok v skleníku odloží na začiatok mája. Ak ho zasadíte ihneď po dezinfekcii, potom vápno poškodí vyrastené kríky.

Pri spracovaní sa používa špeciálne riešenie pripravené z desiatich litrov vody a 500 gramov látky. Strecha a steny konštrukcie sú ošetrené kvapalinou a kal sa používa na dezinfekciu drevených prvkov.

Aplikácia síry

Síra sa niekedy používa na dezinfekciu v nevykurovanej miestnosti. Pomáha chrániť sadenice pred baktériami a inými patogénmi. Skleník je fumigovaný sírou. Predtým musíte zavrieť dvere a vetranie, aby dymy rýchlo nezmizli.

Sto gramov látky sa použije na spracovanie jedného štvorcového metra. Ak je v skleníku prítomný roztoč, potom bude potrebné dávku niekoľkokrát zvýšiť.

Formalínové ošetrenie

Formalín sa používa na ošetrenie skleníka, aby sa v ňom neobjavili plesne, huby a roztoče. Pri používaní tejto látky existujú určité tajomstvá. Napríklad pred jeho použitím je potrebné znížiť teplotu v skleníku. To sa deje tak, aby sa formalín neodparoval príliš rýchlo. Musíte spracovať miestnosť so slabým riešením.

Po práci teplota stúpne na 20 - 25 stupňov a na tejto úrovni sa udržuje niekoľko dní. Táto metóda ošetrenia bude účinná, ak sa použije mesiac pred výsadbou.

Príprava semien

Výsadba sadeníc paradajok sa vykonáva po zasiatí a vyklíčení semien. Predtým však musíte urobiť ich predbežnú prípravu.

Namočiť

Pred vysadením paradajok v skleníku musí byť osivo namočené. To sa deje s cieľom urýchliť načasovanie vzhľadu prvých výhonkov. Niekedy po namočení sa kultivácia sadeníc urýchli o 5-10 dní.

Aby sa semená namočili, dajú sa do teplej vody zohriatej na 25 stupňov Celzia. Malo by sa lúhovať v tekutine niekoľko dní. Počas tejto doby by ste mali každých 5-8 hodín meniť vodu na novú.

Dezinfekcia

Pred výsadbou paradajok sú semená paradajok dezinfikované. Môžu obsahovať vírusové a bakteriálne choroby, preto môžu mladé kríky bez dezinfekcie ochorieť a zomrieť.

Na dezinfekciu sa používa zmes vyrobená zo slabého 2% vodíkového roztoku, predhriateho na 40 stupňov. Umiestnenie a namočenie semien do zmesi by sa malo uskutočňovať v teplej miestnosti. Mali by byť v peroxide 24 hodín, potom sa semená umyjú teplou vodou.

Môžete tiež dezinfikovať sadivový materiál minerálnymi hnojivami. Ideálna je na to zmes dusičnanu draselného, ​​superfosfátu a mangánu.

Príprava pôdy a výsadba semien

Nie každý záhradník vie, kedy má sadiť paradajky do polykarbonátového skleníka. Načasovanie výsadby paradajok pre sadenice závisí od regiónu, v ktorom sa budú pestovať. Obyvateľom stredného pruhu sa odporúča zasadiť ich v prvej polovici marca. Pre záhradkárov zo severných oblastí je lepšie odložiť výsadbu na začiatok apríla.

Príprava pôdy

Na výsadbu paradajok môžete použiť takmer akúkoľvek pôdu. Ak chcete zvýšiť výnosy, môžete do nej pridať rovnaké časti rašeliny alebo piesku. Niektoré tiež pridávajú do pôdy piliny alebo divinu. Pred výsadbou musí byť pôda vopred dezinfikovaná pomocou tepelného spracovania. Za týmto účelom je zem umiestnená do špeciálnych nádob a umiestnená do mikrovlnnej rúry alebo rúry. Neodporúča sa príliš dlho zahrievať pôdu. Postačí, keď ju udržíte v rúre asi 20 - 30 minút.

Niekedy sa na sterilizáciu zeme používa metóda zmrazovania. Pripravená pôda pre sadenice sa začiatkom zimy vynesie von a stojí tam tri mesiace. Vrátiť ho bude možné iba pár týždňov pred sejbou.

Pristátie

Pred výsadbou paradajok sa musíte oboznámiť s tým, ako správne zasadiť semená na pestovanie sadeníc.

Semená sa odporúčajú umiestniť do malých škatúľ vysokých asi 15-20 cm, nemali by sa však vysádzať príliš husto. Vzdialenosť medzi každým semenom by mala byť 5-10 cm, Ak nechcete sadiť semená do škatúľ, môžete ich umiestniť do rašelinových kvetináčov.

Paradajky by mali byť vysadené vo vlhkej pôde, aby sa prvé výhonky objavili oveľa rýchlejšie.

Pestovanie sadeníc

Výška budúcej úrody priamo závisí od toho, ako sa sadenice pestovali. Sadenice by sa mali pestovať v miestnosti s teplotou viac ako 20 stupňov. Preto je lepšie na kultiváciu používať vyhrievané priestory. Pred objavením sa prvých výhonkov by mali byť pod filmom nádoby s paradajkami. Keď sa na semenákoch objavia prvé listy, bude treba ich preniesť na parapet, aby si rastlina zvykla na slnečné lúče. Pri pestovaní sadeníc musíte postupne znižovať teplotu. Počas dňa by nemala presiahnuť 15 stupňov.

Mladé sadenice sa musia pravidelne polievať zahriatou vodou. Rastlinu stačí poliať dvakrát týždenne jemným postrekom.

Výsadba sadeníc a starostlivosť o paradajky

Keď sú sadenice staré jeden a pol mesiaca, odporúča sa vysadiť paradajky v skleníku. Do tejto doby sa v kríkoch objavia prvé kefy a koreňový systém je úplne formovaný. Pred začatím práce sa odporúča, aby ste sa oboznámili s niektorými tipmi na výsadbu sadeníc.

Pristátie

Správne zasadenie paradajky do skleníka začína výberom optimálneho umiestnenia rastliny. Neodporúča sa ho vysádzať na zle osvetlené a tmavé miesta, pretože to môže negatívne ovplyvniť vývoj paradajok.

Musíte tiež urobiť prípravu pôdy. Väčšina odrôd paradajok rýchlo vysaje všetky živiny z pôdy. Preto musíte vopred dbať na to, aby bolo v zemi dostatočné množstvo výživných látok. Do pôdy sa pridáva kompost, humus a trochu minerálnej zálievky.

Sadenice sa vysádzajú v malých jamkách. Ich hĺbka by nemala byť príliš hlboká. Odporúča sa urobiť jamy tak, aby mohli úplne zakryť kôrový systém. Vzdialenosť medzi každým otvorom by mala byť 35 cm. Vzdialenosť medzi radmi je väčšia - 60-70 cm. Po umiestnení všetkých sadeníc do zeme sa plocha postrieka vodou a zhutní.

Starostlivosť

Aby ste dosiahli dobrú úrodu paradajok, musíte sa o mladé kríky náležite starať.

Nie všetci záhradníci vedia, či je potrebné tlačiť paradajky do skleníka. Tento postup sa musí vykonať bez problémov. Prvé nakopenie sa uskutoční niekoľko týždňov po zasadení sadeníc do pôdy. Nabudúce sa postup opakuje jeden deň po zalievaní rastlín.

Príliš časté polievanie paradajok v skleníku je zbytočné. Stačí to robiť raz týždenne. Počas polievania sa na jeden kríček rastliny nespotrebuje viac ako liter vody. K tomu sa odporúča používať iba ohriatu a usadenú vodu. Najvhodnejšou metódou zavlažovania pre paradajky je kvapková metóda. Umožňuje rovnomerné prúdenie vody do pôdy a neovplyvňuje úroveň vlhkosti vo vzduchu.

Záver

Pestovanie paradajok v polykarbonátovom skleníku je dosť jednoduché. Aby ste to dosiahli, musíte študovať ich pestovateľské vlastnosti a rozhodnúť sa, kedy vysadiť paradajky. Ak sadíte paradajky do polykarbonátového skleníka, video s podrobnými pokynmi vám tiež pomôže urobiť všetko správne.


Pozri si video: Ivan Hričovský: PESTOVANIE MALÍN (August 2022).