Rada

Podrobný návod na stavbu zimného kurína s vlastnými rukami

Podrobný návod na stavbu zimného kurína s vlastnými rukami


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Usporiadať zimný kurník je pre farmára dosť náročná úloha. Pri správnej implementácii tohto postupu bude možné chovať kurčatá v zime. V tomto prípade je potrebné striktne dodržiavať určitú postupnosť akcií - na výpočet plochy, výber materiálov, výber prostriedkov na izoláciu. Zariadenie hniezd, kŕmidiel, napájačiek nemá malý význam.

Aký je rozdiel medzi zimným kurníkom a letným?

Aby vtáky prežili zimu bez problémov, je potrebné postaviť celosezónny kurník. Vtáky sú vysoko citlivé na mráz. Preto pri usporiadaní hydinárne s rámom by sa mali brať do úvahy dôležité vlastnosti:

 1. Vlhkosť. Toto je jeden z hlavných nepriateľov kurčiat, najmä v podmienkach s nízkou teplotou. V takejto situácii trpia dýchacie cesty domácich miláčikov. Kurník musí byť preto úplne suchý.
 2. Osvetlenie. V zime kurčatá čelia nedostatku osvetlenia. Zimný kurník by preto mal byť vybavený veľkým počtom okien. Určite sú zateplené. Je tiež potrebné umelé osvetlenie.
 3. Veľkosť. Na zimu nerobte kurník príliš veľký, pretože je ťažké ho zohriať.

Výber najlepšieho miesta

Ak chcete zvoliť najlepšie miesto na stavbu, musíte sa zamerať na nasledujúce funkcie:

 1. V nížinách je dosť vlhko. Preto by miestnosť mala byť umiestnená na kopci.
 2. Vtáky potrebujú odpočinok. Preto je dom postavený mimo zdrojov hluku.
 3. Pohoda vtákov závisí od množstva slnka. Okná hydinárne by preto mali smerovať na juh.
 4. Pre vtáky je škodlivé prehriatie. Preto sú v horúcom počasí okná zatienené.
 5. Kurník by mal byť umiestnený neďaleko od ľudských obydlí, aby ste mohli pozorovať vtáky.
 6. Odporúča sa umiestniť budovu na suchý a piesčitý podklad.
 7. Priestor pre kurník musí byť spoľahlivo chránený pred vetrom. Na to sa používajú stromy a kríky.
 8. V blízkosti kurína by sa mala nachádzať oblasť na prechádzku. Mal by mať úkryt pred slnkom, vetrom a inými nepriaznivými klimatickými javmi.

Zlé miesto pre vtáky je škodlivé pre ich zdravie. Kurčatá sú slabé a bolestivé, zle ležia a s hnojením vajíčok sú ťažkosti.

Výpočet veľkosti

Pri výbere veľkosti domu sa odporúča brať do úvahy počet vtákov. Od toho závisí plocha zimnej budovy.

Pre 10 kurčiat

Na vybavenie mini-kurníka v krajine je vhodný prístrešok s rozlohou 10-15 metrov štvorcových. To stačí na to, aby boli vtáky úplne aktívne. Izba musí mať minimálne 1 okno a vetrací mriežku.

Pre 20 kurčiat

Pre taký počet kurčiat budete potrebovať plnohodnotnú stodolu. Jeho veľkosť by mala byť 18-20 metrov. Výška stien je asi 2 metre. Pešia zóna - 2x3 metre.

Pre 30 kurčiat

Pre 30 kurčiat je vhodná rovnaká možnosť ako pre 20. Pre taký počet vtákov bude stačiť miestnosť s rozlohou 20 metrov štvorcových.

Pre 50 kurčiat

Pre tento počet kurčiat bude potrebná pomerne veľká miestnosť - asi 50 metrov štvorcových. Výška by nemala presiahnuť 2 metre. Stránka sa rozkladá na ploche 3x4 metre.

Pre 100 kurčiat

Projekt kurína pre 100 kurčiat má značnú plochu presahujúcu 50 metrov štvorcových. Takáto veľká miestnosť potrebuje kvalitnú izoláciu.

Materiál na stavbu

Aby bola budova odolná, je potrebné používať kvalitné materiály:

 1. Pre základ budete potrebovať zmes piesku a cementu, strešného materiálu, štrku. Potrebujete tiež drevené debnenie, preosievanie, pletivo s malými bunkami. Okrem toho stojí za to pripraviť tenké lano, zvinovací meter, tyče, kolíky.
 2. Na steny musíte brať drevené trámy, svorky, tehly, preglejky, cement, penové bloky.
 3. Na usporiadanie strechy môžete použiť bridlicu, preglejku, drevovláknitú dosku alebo drevotriesku. Môžete tiež použiť strešný materiál, strešnú plsť, drevené lišty a trámy. Bridlica sa považuje za najvhodnejšiu možnosť.
 4. Pre podlahu stojí za to použiť podlahové guľatiny, drevené dosky, trámy. Vhodné sú aj listy z drevotriesky alebo drevovláknitých dosiek.
 5. Vetranie vyžaduje potrubie a klapky.
 6. Na hniezda a bidlá sa odporúča používať lamely, sekčné priečky, drevovláknité dosky, hobliny.

Okrem toho by ste sa mali vyzbrojiť prostriedkami na pripevnenie podávačov, zošívačky, skladačky, kladiva. Odporúča sa tiež pripraviť si nechty.

Pred použitím drevených dosiek alebo preglejky by mali byť ošetrené antiseptickou zmesou. Potom musí byť materiál brúsený brúsnym papierom.

Prípravné práce

Pred postavením zimného kurína stojí za to dokončiť prípravné práce. Najskôr sa odporúča správne zvoliť miesto pre stavbu, urobiť presný výkres budovy a vypočítať množstvo požadovaného materiálu.

Ak má lokalita hlinitú alebo močaristú pôdu, určite sa vykonajú drenážne práce. Ak sa tento postup ignoruje, nosná konštrukcia konštrukcie rýchlo zlyhá.

Ako postaviť kurník na zimu vlastnými rukami

Aby bola výstavba kurína úspešná, stojí za to prísne dodržiavať pravidlá vykonávania všetkých prác.

Základ pre hydinárňu

Technológia výstavby je určená materiálom, z ktorého sa plánuje výstavba kurína. Stĺpovitá konštrukcia je hromadená, s malou priehlbinou alebo páskou. Používa sa ako pevný podklad pre ťažké tehlové steny. Základ pre ľahké konštrukcie z nosníkov alebo guľatiny môže byť vyrobený vo forme blokov alebo stĺpov.

Podlaha

Podlaha môže byť vyrobená z dreva alebo betónu. V takejto situácii sa však bude vyžadovať jeho izolácia. Na to sa používajú piliny.

Na podlahu je lepšie použiť dosky. Mali by ste postupovať nasledovne:

 1. Čalúnenie spodnej vrstvy neomietnutými doskami. Na vrch položte paru a hydroizoláciu.
 2. Umiestnite tyče vo vzdialenosti 65-80 centimetrov.
 3. Umiestnite medzi ne izoláciu.
 4. Na vrch položte hranaté dosky a pevne ich pripevnite.

Rám

Pred zhotovením rámu sa musíte rozhodnúť pre strešnú konštrukciu. Spravidla sa vyrába kôlňa. V tomto prípade je jedna zo stien vyrobená vyššie.

Konštrukcia rámu predpokladá tieto práce:

 1. Na povrch základu položte drevo. Mal by byť pripevnený kotviacimi skrutkami. Medzi sebou sú tyče pripevnené kovovými rohmi.
 2. V rohoch položte drevo zvisle a pripevnite ho k spodnému pásu.
 3. Horný vodorovný pás pripevnite k zvislým tyčiam. Na vonkajšej strane rámu urobte prepravku z malých pásikov alebo latí. Na ňu sa položí izolačný materiál.
 4. Na hornom páse sú umiestnené strešné krokvy.

Strecha

Na krokvy sa odporúča pribiť prepravku z neomietaných dosiek alebo listov preglejky. Pozdĺž neho stojí za to upevniť parotesnú fóliu. Mal by sa prekrývať, lepiť švy. Na vrchu je položený izolačný materiál a hydroizolácia.

Potom sa na krokvy pribijú priečne pásy. Pri použití mäkkej strechy stojí za to položiť preglejku alebo OSB a potom položiť strešný materiál. Pri použití bridlice nie je potrebný drevený obklad.

Izolácia stien a podláh

Vykurovacie telesá sa vyberajú s prihliadnutím na rozpočet. Najdostupnejšou možnosťou je pena. Môžete tiež použiť minerálnu vlnu. V takom prípade by ste mali najskôr položiť obojstrannú membránu. Najpohodlnejšou možnosťou je polystyrénová pena. Dodáva sa vo forme plochých a hladkých dosiek. Tento materiál je však dosť drahý.

Prírodné materiály budú stáť takmer zadarmo. Na to sa používa zmes pilín a hliny. Kvalita takejto izolácie je však oveľa nižšia.

Usporiadanie zimného kurína

Po výstavbe priestorov stojí za to venovať pozornosť vnútornému usporiadaniu zimného kurína.

Robenie úkrytov

Pre tento dizajn budú potrebné lúče s prierezom 4x4 alebo 6x4 centimetrov. Je dôležité, aby mali zaoblený tvar. Preto by mali byť tyče vyčistené do hladka, aby nedošlo k poškodeniu labiek.

Pri použití viacerých bidiel by vzdialenosť medzi doskami mala byť 30 centimetrov na šírku a 20 centimetrov na výšku. K spodnej vrstve by mal byť pripevnený malý rebrík.

Hniezda

Hniezda je najlepšie umiestniť do vzdialených rohov miestnosti. Na to sa používajú drevené debny. Pre 5 kurčiat stojí za to poskytnúť 1 hniezdo. Ak plánujete pestovať iba vrstvy, môžete si vytvoriť viac hniezd.

Kŕmidlá a napájačky

Podávače sú usporiadané v dĺžke. Veľkosť sa vyberá s prihliadnutím na počet kurčiat. Na jedného vtáka by malo pripadať asi 10 - 15 centimetrov. Vo výške 15 centimetrov od podlahy stojí za to vyrobiť ďalšie 2 podávače vo forme krabíc. Sú naplnené štrkom alebo škrupinami. V dome musia byť napájačky.

Vetranie v zimnom kurníku

Pre normálnu mikroklímu v miestnosti je potrebné vetranie. Jeho funkcie môžu byť vykonávané plastovým potrubím. Je umiestnená pod stropom, prechádza strechou a vystupuje vo výške 1 metra. Prítok je cez štrbiny. Ak sú dobre utesnené, mala by byť do steny zabudovaná rúrka mierne nad podlahou.

Osvetlenie kurína v zime

Coop je doplnený oknami. Na udržanie tepla by rámy mali mať 2 - 3 poháre. Musia byť obalené sieťou zvnútra aj zvonka.

Aby sa kurčatá v zime ponáhľali, odporúča sa predĺžiť dobu denného svetla. Malo by to byť minimálne 11-12 hodín. Preto stojí za to použiť umelé osvetlenie.

Vrh

Pre kurníky sa používajú 2 typy podstielky:

 • hlboký - znamená 2-3 vrstvy;
 • plytké - vyrába sa v 1 vrstve.

Uprednostňuje sa hlboká posteľná bielizeň. Na to sa používajú prírodné materiály - mach, piliny, slama. Môžete tiež použiť rašelinu alebo seno.

Inštalácia vykurovacieho systému

Aby ste udržali coop v teple, musíte zabezpečiť ďalšie kúrenie. V zime môžete vykurovať elektrinou alebo inými spôsobmi.

Elektrina

Kurník môžete ohriať infračervenými lampami. Infračervené žiariče neohrievajú vzduch, ale predmety. Preto sú umiestnené nad bidlami. Niekoľko kusov je dodatočne zavesených nad podlahou. Možno použiť aj ohrievače ventilátora. Pri ich výbere je lepšie uprednostniť programovateľný model. To pomôže šetriť elektrinu.

Neodporúča sa používať olejové radiátory pre kurník. Strácajú veľa energie, ale poskytujú príliš málo tepla. Zariadenia s otvorenou špirálou vedú k požiaru, preto je ich použitie veľmi nebezpečné.

Kotol a kachľová pec

Kurník je možné vykurovať kotlom na drevo alebo kachľovou pecou. Môžete tiež zložiť murovanú pec. V takom prípade je potrubie najlepšie umiestniť do kurína. Takto zabezpečíte maximálne množstvo tepla.

Kúrenie kurína rozkladaním pilín

Na udržanie kladnej teploty sa používa teplo generované rozkladom pilín. Hmatateľný efekt však bude možné dosiahnuť iba s minimálnou izoláciou.

Na podlahu nasypte piliny. Prvá vrstva sa používa na jeseň, druhá pred mrazom. Hrúbka vrstvy je 10-15 centimetrov. Mal by ležať 1-1,5 mesiaca.

Po mesiaci pridajte čerstvú porciu pilín. V takom prípade by mala byť hrúbka približne 10 centimetrov. Do konca zimy má vrstva 50 centimetrov. Na jar sa kompozícia vyberie do kompostu.

Kráčajúci dvor

Kurčatá milujú byť aktívne. Preto by určite mali vybaviť vychádzkový dvor. Je izolovaný sieťkou. To pomôže zabrániť tomu, aby sa tam dostali iné zvieratá.

Kŕmidlá by mali byť umiestnené v blízkosti vchodu pomocou polykarbonátového priezoru.

Postaviť zimný kurník nie je také ťažké. Aby ste to dosiahli, musíte dodržiavať základné odporúčania pre výber materiálov a konštrukciu konštrukcie. Určite by ste mali venovať pozornosť vnútornému usporiadaniu miestnosti. Toto poskytne vtákom pohodlné prostredie. Vďaka tomu budú môcť vtáky dobre lietať. Kvalitný kurník sa navyše stane spoľahlivou prevenciou chorôb.


Pozri si video: Automaticke otvaranie kurina II vylepšená verzia (Júl 2022).


Komentáre:

 1. Rashidi

  Súhlasím, pozoruhodná veta

 2. Audley

  Absolútne s tebou súhlasím. Niečo v tom je aj mne je táto predstava príjemná, úplne s tebou súhlasím.

 3. Tila

  Myslím, že sa mýlite. Som si istý. Poďme o tom diskutovať. Pošlite mi e -mail na pm.

 4. Dirn

  niektoré sú až moc milé...

 5. Ibycus

  Podľa môjho názoru sa mýlia. Dokážem to dokázať. Napíš mi v PM.

 6. Brendan

  Potvrdzujem. Toto bolo a so mnou.

 7. Dealbert

  Congratulations, your idea will come in handy

 8. Frazier

  I apologise, but you could not give little bit more information.Napíšte správu