Rada

Opis kapustovej odrody Zima, vlastnosti pestovania a starostlivosti

Opis kapustovej odrody Zima, vlastnosti pestovania a starostlivosti


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Chovatelia neustále vyvíjajú nové odrody a hybridy kapusty. Tí, ktorí sa venujú kultúre, musia pri pestovaní zohľadniť mnoho aspektov: dĺžku zrenia, podmienky skladovania, chuťové vlastnosti. Jednou z odrôd bielohlavej zeleniny, ktorá je medzi záhradkármi žiadaná, je kapusta zimovka.

Opis odrody

Polorozľahlá hlávka kapusty je strednej až veľkej veľkosti s priemerom nad 70 centimetrov. Zaoblené listy šedozelených farieb majú výrazný voskový kvet, nie tuhé žily a zvlnené okraje.

Tieto vlastnosti zeleniny umožňujú jej dlhodobé skladovanie. Priemerná dĺžka listovej dosky je 40 - 50 cm, šírka je 32 - 45 cm, listy k sebe veľmi tesne priliehajú a napriek tenkej vnútornej štruktúre sú medzi nimi minimálne medzery. Zrelá hlávka kapusty na zimovanie váži v rozmedzí od 2 do 3,5 kilogramu, ale pri správnej starostlivosti môže dosiahnuť väčšiu hmotu bez straty chuti.

Rastie

Sadenice zeleniny môžu rásť a zachovať si prospešné vlastnosti, iba ak sú v skleníku. Konečná kvalita hlávok kapusty bude závisieť od výsevného fondu, preto je pri výbere semien dôležité myslieť na ciele pestovania plodiny. Vo väčšine prípadov sa zimovanie vysieva začiatkom apríla, potom trvá až 50 dní, kým sa vytvoria sadenice.

Najlepšie je nechať sadenice vo vetranej miestnosti pri teplote asi 10 stupňov. V tme by mal byť usporiadaný ďalší zdroj osvetlenia. Pôda by mala byť mierne vlhká, vysychanie zo zeme nie je povolené. Prvé výhonky sa začnú objavovať 5 dní po výsadbe. Týždeň po vyklíčení sa odporúča pôdu ošetriť slabo koncentrovaným roztokom manganistanu draselného.

Pre záhradný záhon je dôležité zvoliť správne miesto, kde sa bude vysádzať zimovanie, ktorého popis predpokladá teplé klimatické podmienky.

Kultúra potrebuje veľa prirodzeného svetla a v tieni sa klíčky začnú rýchlo naťahovať a kvitnúť bez toho, aby vytvorili hlávku kapusty. Aj keď hlávka kapusty dozrieva na tmavom mieste, môže sa ukázať ako prehnitá a voľná.

Funkcie starostlivosti

Odroda Zimovka je v starostlivosti dosť nenáročná a aj za podmienky slabej úrodnosti pôdy môžu záhradníci dosiahnuť dobrú úrodu. Aby ste to dosiahli, musíte dodržiavať niekoľko pravidiel starostlivosti:

 1. Keď sadenice kultúry vzrastú a zosilnejú, môžu sa potápať, čo zvýši priestor pre výživu.
 2. Pri odstraňovaní sadeníc musíte pôdu dobre zaliať, aby na nich zostala hrudka pôdy.
 3. Pri presádzaní rastlín do inej nádoby alebo na záhradný záhon sa koreň skráti o tretinu.
 4. Rastlina by mala byť napojená nie viac ako 1-2 krát týždenne, berúc do úvahy atmosférické podmienky. Pri nadmernej vlhkosti sa na povrchu hláv kapusty môžu objaviť praskliny a hniloba. Poškodené ovocie nie je možné skladovať.

Pre správny a stabilný rast plodiny je potrebné vhodné kŕmenie počas celého zrenia. Prvá časť hnojiva sa pridá do pôdy ešte pred zasiatím semien. Do výsevných otvorov sa ukladá drevný popol, piliny a zhnitá divina.

V štádiu formovania tretieho listu prichádza čas na ďalšie kŕmenie. Dva týždne pred týmto okamihom musíte vtáčie výkaly namočiť do vody, počkať na zastavenie fermentačného procesu, pridať vodu a každú polievku jemne zalejte roztokom. Najskôr by mali byť postele zaliate hojne čistou vodou. Po vytvorení vidlíc sa kríky zalejú roztokom 10 litrov vody s 30 gramami superfosfátu.

Podľa potreby sa môže použiť množstvo ďalších štandardných pôdnych hnojív, v závislosti od stupňov dozrievania a výskytu chorôb v rastlinách.

Výhody a nevýhody

Veľký dopyt po zimnej kapuste medzi obyvateľmi leta a záhradkármi sa vysvetľuje prítomnosťou množstva komparatívnych výhod. Tie obsahujú:

 • Stabilita výťažku. Z jedného štvorcového metra výsadby možno vyťažiť až 7 kilogramov zrelých hláv kapusty.
 • Mrazuvzdornosť. Plody sú schopné podstúpiť mierne mrazy v rozmedzí -5 stupňov v ktorejkoľvek fáze dozrievania bez straty užitočných vlastností.
 • Variabilita použitia. Zelná odroda Zimovka má univerzálne použitie a je možné ju použiť na morenie, nakladanie alebo dlhodobé zimné uskladnenie.
 • Obchodovateľný stav. Hlavy kapusty nevyblednú a neodlupujú sa na lôžkach pod vplyvom slnka a rôznych zrážok, ako aj počas dlhého skladovania.
 • Prepraviteľnosť. Pri preprave plodín hlávky kapusty pri dodržaní štandardných podmienok nepraskajú a nehnijú.
 • Dobrá imunita. Zelenina s bielou hlavou je známa svojou odolnosťou proti výskytu šedej hniloby a bodovej nekrózy, čo má pozitívny vplyv na jej bezpečnosť.
 • Vitamínové zloženie. Zimovanie obsahuje veľké množstvo minerálov a vitamínov vrátane kyseliny askorbovej a cukru.

Negatívnu kvalitu možno pripísať iba miernej horkosti zeleniny ihneď po zbere a počas prvých 2 - 3 mesiacov skladovania. Zimovacie kapustu sa odporúča konzumovať po tomto období, keď sa chuť zlepšila a úplne rozvinula. Od druhej polovice zimy je najlepšie použiť kapustu na šaláty, polievky a tiež čerstvú.

Škodcovia a choroby

Na rozdiel od moderných hybridných odrôd Zimovka najčastejšie trpí chorobami, ako sú rôzne formy bakteriózy, peronospóra a čierna noha. Aby sa zabránilo šíreniu týchto chorôb, je potrebné plodinu pred nasadením vidličiek postriekať fytosporínom.

Ak sú hlávky kapusty vysadené na tmavom alebo veľmi vlhkom mieste, môže byť ovplyvnená krížovou blchou. Hmyz zanecháva na listoch rastliny otvory, ktoré kazia vzhľad plodiny a negatívne ovplyvňujú jej chuťové vlastnosti. Na boj proti blchám môžete rastliny pravidelne posypávať prímesou dreveného popola s práškom červenej papriky.

Kolosálne poškodenie kapusty spôsobujú aj biele motýle, ktoré larvy ukladajú do listov nastupujúcej hlávky kapusty. Násadové húsenice začnú aktívne jesť ovocie zvnútra. Na likvidáciu škodcov môžete použiť mydlovú vodu alebo špeciálne pesticídy.

Ak sa na posteliach nájdu slimáky a hroznové slimáky, škodcov je možné odstrániť ručne. Záhradkári tiež často používajú nástrahu v podobe rezaných uhoriek alebo cukety na odplašenie hmyzu.

Zber a skladovanie

Zimovanie, ako sa uvádza v odrode, je predmetom dlhodobého skladovania a fermentácie. Zelenina by mala byť zo záhrady odstránená v polovici októbra za suchého počasia. Ak chcete hlavu nechať na zimné uskladnenie, nemusíte odstraňovať vonkajší pahýľ, pretože je z nej zavesená zelenina.

Optimálna teplota pri skladovaní kultúry s bielou hlavou je 0 - 2 stupne. Za týchto podmienok môžete kapustu nechať na policiach alebo v špeciálnych boxoch.

Pre lepšiu konzerváciu môžu byť vidličky posypané rozpadnutou kriedou. Takto si nielen zachováte zeleninovú chuť, ale budete mať priaznivý vplyv aj na jej prezentáciu.

Recenzie záhradkárov

Alena, Stavropol: „Túto odrodu pestujem už tretí rok. Zakaždým, keď mám stabilnú úrodu a prakticky sa nestretávam so škodcami. Konzervácia je veľmi dobrá a v pivnici je vždy čerstvá kapusta. Ideálne pre rôzne nálevy a keď je čerstvý, je oveľa chutnejší ako iné odrody. ““

Maria, Belgorod: „Zimovku som zasadila prvýkrát a je prekvapením, že je to veľmi produktívna odroda. Zhromaždilo viac ako 100 kg a väčšinu z neho nechalo uloženú na zimu. Chuť sa časom iba odvíja a stáva sa oveľa lepšou. ““


Pozri si video: Ako dopestovať zeleninové priesady? (Júl 2022).


Komentáre:

 1. Arne

  not so cool

 2. Mazuk

  Odporúčam vám vyhľadať webovú stránku s článkami, ktoré sú pre vás zaujímavé.

 3. Minos

  Bravo, your idea it is very good

 4. Kagaramar

  nie, prečo môžeš vo svojom voľnom čase snívať o neskutočnom!

 5. Akitaxe

  Máte zábavný a zaujímavý článok. Na rozdiel od väčšiny ostatných podobných je minimálne voda!Napíšte správu