Rada

Opis visocervikálnej metódy inseminácie kráv, nástrojov a schémy

Opis visocervikálnej metódy inseminácie kráv, nástrojov a schémy


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Bezplatné párenie na veľkých farmách sa používa zriedka, pretože je to namáhavé a vyžaduje to veľa času. Umelé oplodnenie je oplodnenie kravy, pri ktorej nie je zapojený otec, ale používa sa jeho sperma. Nie je ľahké inseminovať kravy, musí to urobiť veterinárny lekár s rozsiahlymi skúsenosťami, postup vyžaduje starostlivú prípravu.

Kedy sa to vyžaduje?

Na farmách, ktoré praktikujú umelé oplodnenie, sa muži a ženy nepária. Spermie sa odoberajú chovnému býkovi zmrazené, aby sa mohli pomocou špeciálnych nástrojov vložiť do vagíny kravy.

Keď je potrebné umelo oplodniť kravu:

 1. Zvýšiť počet hospodárskych zvierat. Prirodzené hnojenie trvá dlhšie a nemusí vždy vyústiť do tehotenstva kravy.
 2. Získať potomkov z býka s potrebným plemenom a fyzickými vlastnosťami. Spermie od čistokrvného jedinca sú rozdelené do niekoľkých častí, aby sa mohlo oplodniť väčšie množstvo samíc.
 3. Získanie potomkov z plnokrvného býka umiestneného ďaleko od kravy vybranej na oplodnenie. Spermie sú zmrazené, prepravované bez straty kvality v akejkoľvek vzdialenosti.
 4. Prijímať teľatá od staršieho býka, ktorý sám už na kravu nemôže nasadnúť.
 5. Znížiť pravdepodobnosť šírenia genitálnej infekcie. Spermie odobraté býkovi sa musia v laboratóriu vyšetriť na prítomnosť patogénnych mikroorganizmov.

S insemináciou sa začína, keď krava začne loviť, čo sa prejaví nepokojným správaním, opuchom a začervenaním vonkajších pohlavných orgánov a vylučovaním hlienu krčka maternice.

Výhody a nevýhody

umožňuje vám oplodniť desiatky žien spermiou jedného muža;

vylučuje vniknutie infekcie do tela kravy, podlieha pravidlám prípravy a používania nástrojov

umožňuje získať potomkov určitého pohlavia (hlavne býkov sa chová na mäso, samíc na mlieko);

zjednodušuje reguláciu počatia, priebeh tehotenstva;

zabezpečuje produkciu potomstva s určitými kvalitami plemena.

pravdepodobnosť infekcie kravy v dôsledku nekvalitnej sterilizácie a nesprávneho použitia nástrojov na opakované použitie;

intenzita práce;

potreba byť schopný pracovať s niekoľkými nástrojmi súčasne;

riziko poranenia pošvových stien v dôsledku nesprávneho zavedenia zrkadla a katétra;

ťažkosti s kontrolou vstupu spermií do krčka maternice.

Metódy umelého oplodnenia

Pri vývoji metód inseminácie hospodárskych zvierat sa brali do úvahy funkčné a štrukturálne vlastnosti reprodukčných orgánov kravy:

 1. Vaginálne oplodnenie kravy. Sťahujúci sa krčok maternice vtiahne spermie do seba, nahromadí ju a potom ju po častiach dodá maternici. Semeno sa preto vstrekuje do pošvovej oblasti blízko pošvovej časti krčka maternice. Porcia musí obsahovať najmenej 10 miliónov aktívnych spermií.
 2. Pri prirodzenom párení býk zavádza do vagíny kravy veľké množstvo spermií, pri umelom oplodnení je percento mužských buniek oveľa nižšie. Iba 5% spermií prežíva a hromadí sa v krčku maternice. Preto sa pri umelom oplodnení vstrekuje celá časť spermií priamo do krčka maternice.
 3. U kravy, ktorá porodila, sú pošvové steny natiahnuté a sú v nich vytvorené vrecká. Preto musí špecialista presne poznať umiestnenie krčka maternice.

S prihliadnutím na tieto nuansy sa používajú 4 spôsoby hnojenia kráv.

Manocervikálna technika

V preklade z gréckeho „mano“ - ruka a „krčok maternice“ - krčok maternice. To znamená, že ide o insemináciu, pri ktorej sa umiestnenie krčka maternice kontroluje rukou vloženou do pošvy. Metóda sa používa na oplodnenie rodiacich žien. Táto technika nie je vhodná na oplodnenie kravy s úzkym pošvovým otvorom. Pravdepodobnosť úspešného hnojenia je 65-70%.

Visocervikálne

Vhodná metóda inseminácie, keď sa cervikálny kanál, pozdĺž ktorého vedie katéter až k krčku maternice, prehliada pomocou zrkadla. Z gréckeho „víza“ - pozrieť sa. Pravdepodobnosť oplodnenia visocervikálnou metódou je 50-60%.

Rektocervikálne

Z gréčtiny je „rect“ preložený ako „rectum“. To znamená, že inseminačná metóda spočíva v riadení polohy krčka maternice sondovaním cez črevá. Je to dobré, pretože vám umožňuje zaviesť semeno do krčka maternice s maximálnou presnosťou a potom okamžite masírovať reprodukčné orgány kravy.

Od odborníka sa vyžaduje, aby mal vysokú kvalifikáciu a skúsenosti s vykonávaním zákroku, pretože riziko poranenia krčka maternice pri neopatrnom ponorení katétra je vyššie ako pri použití visocervikálnej metódy. Pravdepodobnosť oplodnenia je viac ako 70%.

Epicervikálne

Z gréckeho „epi“ je preložený ako „o“. To znamená zavedenie semena čo najbližšie k krčku maternice. To znamená, že sa simuluje prirodzené oplodnenie, pri ktorom spermie opúšťajú pohlavné orgány býka blízko pošvovej časti krčka maternice.

Odborný názor

Zarechny Maxim Valerievich

Agronóm s 12-ročnými skúsenosťami. Náš najlepší odborník na letné chaty.

Metóda je vhodná iba na oplodnenie nulipárnych žien. Ich vagína nie je natiahnutá, ešte sa na nej nevytvorili vrecká, čo znamená, že je vylúčený nesprávny smer katétra.

Dĺžka katétra je takmer rovnaká ako vzdialenosť od pošvového otvoru k krčku maternice. Klitoris sa masíruje na stimuláciu kontrakcie sacieho hrdla semena. Pravdepodobnosť počatia je 60-70%.

Aké nástroje sú potrebné?

Na insemináciu visocervikálnou metódou je potrebný katéter na zavedenie spermy a zrkadlo na sledovanie vaginálneho kanála. Výhodou visocervikálneho oplodnenia je dobrá viditeľnosť kam viesť katéter, čím sa znižuje pravdepodobnosť poranenia pošvových stien.

Použité nástroje sa pred zákrokom dezinfikujú. Na dezinfekciu pripravte 4 nádoby s viečkami a sklenenú nádobu s hrubými stenami, do ktorých sa budú nalievať použité roztoky. Kontajnery sú podpísané a naplnené nasledujúcimi prípravami:

 • 1, 3, 4 - 1% chloridu sodného;
 • Č. 2 - 70% alkoholu.

Roztoky sa pripravujú bezprostredne pred použitím.

Špecializovaný inseminátor, ktorý chodí na domáce zvieratá, nosí:

 • lekárska čiapka;
 • lekárske šaty;
 • zástera z voskovanej látky;
 • gumové čižmy;
 • lekárska jednorazová maska.

Oblečenie treba vyprať a žehliť, topánky by mali byť čisté.

Príprava na postup

Príprava na insemináciu visocervikálnou metódou pozostáva z niekoľkých etáp:

 1. Katéter sa premyje trikrát roztokmi č. 1, 3, 4. Umiestní sa na sterilné tkanivo.
 2. Použitá kvapalina sa naleje do nádoby.
 3. Zrkadlo a nožnice sú sterilizované alkoholom # 2. Zrkadlo sa tiež vypaľuje nad otvoreným plameňom.
 4. Nádoba so spermou je odtlakovaná nožnicami. Obsah sa plní do katétra.
 5. Zatlačte na piest katétra a vytlačte z neho vzduch.
 6. Katéter sa položí na stôl kanylou nahor.
 7. Na insemináciu noste rukavice a ošetrte ich alkoholom č. 2.
 8. Pred začatím procedúry zrkadlo opäť umyte roztokom č. 1. Nemala by byť zima.

Krava je tiež pripravená na visocervikálnu insemináciu, je imobilizovaná v prístroji, vonkajšie pohlavné orgány sa umyjú teplou vodou, ošetria sa roztokom liečiva „Furacilín“ a dôkladne sa otrú.

Schéma

Visocervikálna inseminácia kravy sa vykonáva takto:

 1. Vytiahnite stydké pysky od seba. Do pošvy je ponorené zrkadlo, aby sa rukoväte vodorovne rozchádzali. Vložený nástroj je otočený tak, aby sa rukoväte odkláňali vertikálne, otvorené.
 2. Nájdite krčok maternice. Do nej sa vloží katéter do hĺbky asi 5 cm Zrkadlo je mierne posunuté smerom k sebe. Pomalým stlačením piestu sa vstrekne sperma.
 3. Vyberte katéter. Zrkadlo je otočené vodorovne, nie je úplne zatvorené, aby nedošlo k zovretiu pošvových tkanív, opatrne vytiahnutých.
 4. Katéter sa premyje tekutinou č. 1, potom alkoholom č. 2. Vnútro katétra je naplnené alkoholom, takže sa odošle na skladovacie miesto.
 5. Zrkadlo sa premyje 3% teplým roztokom hydrogenuhličitanu sodného a potom prevarenou vodou. Vystrelený nad otvoreným plameňom.

V prípade visocervikálnej inseminácie viacerých kráv naraz sa po každej injekcii spermií dezinfikuje hlava katétra vatovým tampónom navlhčeným v 90% alkohole.

Vlastnosti chovu kráv po oplodnení

Po visocervikálnej inseminácii je dôležité udržiavať pohlavné orgány kravy čisté. Inseminované samice sa chovajú oddelene od zvyšku stáda, nie sú stresované. Stánok musí byť čistý a suchý.

Kravu kŕmte pravidelným jedlom, ale porcia by mala byť väčšia ako zvyčajne. Po 2 týždňoch sa zviera opäť spojí so stádom.

Známky úspešnej inseminácie

Môžete pochopiť, či krava otehotnela po 10 dňoch. Tehotná žena vyháňa býka od seba. Ak do 25 dní po visocervikálnej inseminácii nedošlo k estru, potom možno očakávať potomstvo po 9 mesiacoch. 20 dní po visocervikálnom zákroku je možné graviditu kravy potvrdiť laboratórne. Domáce zviera odoberie krv na analýzu koncentrácie progesterónu. Nástup tehotenstva signalizuje zvýšená hladina hormónu.

Krava, ktorá po 4 insemináciách neotehotnela, je odoslaná na zabitie, pretože jej reprodukčný systém nefunguje.

Možné chyby a ťažkosti

Neskúsení inseminátori by si mali pamätať, aké chyby by sa nemali robiť počas procesu VIS:

 1. Ignorujte hygienické pravidlá. Pracujte v špinavom oblečení a topánkach.
 2. Procedúru vykonávajte mimo špeciálne vybavenej miestnosti bez pozorovania sterility.
 3. Používajte nesterilizované nástroje.
 4. Dotknite sa katétra prstami (mazivo veterinárnych rukavíc ničí spermie).
 5. Skladujte spermie bez zmrazenia. Alebo ho pravidelne rozmrazujte (znižuje sa tak životnosť spermie).
 6. Vložte katéter nepresne a nasmerujte ho nahor o 30 ° (aby ste sa mohli zavŕtať do močovej trubice).
 7. Vložte katéter príliš hlboko (môže to poraniť stenu maternice).
 8. Injekciu spermy injikujte do pošvových vreciek namiesto krčka maternice (inseminátor musí mať dobrú znalosť anatómie reprodukčných orgánov dobytka).

Visocervikálna inseminácia kravy nie je ľahký postup, vyžaduje vedomosti a zručnosti, farmár ju nemusí vykonávať sám. Umelé oplodnenie by mal vykonávať veterinárny lekár na vybavených inseminačných miestach.


Pozri si video: 1,100 KG BOĞA ÇATALCA -İSTANBUL (Smieť 2022).