Rada

Charakteristika a opis odrôd čínskych paradajok

Charakteristika a opis odrôd čínskych paradajok


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Veľké množstvo pestovateľov zeleniny sa zaoberá pestovaním paradajok vo svojich letných chatkách. Existuje veľa odrôd tejto zeleniny, ale populárne sú čínske skoré paradajky a ďalšie čínske paradajky. Takáto popularita týchto paradajok je spôsobená ich rýchlosťou zrenia a vynikajúcou chuťou.

Najznámejšie čínske odrody

Predtým, ako začnete pestovať čínske paradajky, musíte sa oboznámiť s najznámejšími odrodami. Vlastnosti a popis paradajok chovaných v Číne vám pomôžu vybrať si najvhodnejšiu paradajku na ďalšie pestovanie.

Skoro

Táto odroda sa pestuje oveľa častejšie ako všetci ostatní, a to nie je prekvapujúce. Koniec koncov, táto paradajka sa od mnohých iných líši svojimi veľkými plodmi. Pestovanie týchto semien čínskych paradajok sa odporúča v skleníkových podmienkach, pretože neznášajú príliš nízke teploty. Obyvatelia južných oblastí sa však zaoberajú aj jej pestovaním na otvorenom poli. Medzi hlavné výhody patrí skutočnosť, že táto čínska paradajka je odolná voči chorobám. Preto by ste sa nemali obávať, že rastlina bude trpieť touto alebo tou chorobou.

Rastlina nie je príliš vysoká a rastie iba do 50 - 60 cm, čo vám umožňuje opustiť viazanie sadeníc. Niektorí pestovatelia zeleniny napriek tomu z bezpečnostných dôvodov zaviažu kríky o podpery, aby sa nezlomili pod záťažou ovocia. Odporúča sa túto odrodu sformovať do dvoch stoniek, aby sa zlepšila úroda.

Plody odrody sú sfarbené do červena a majú plochý guľatý tvar. Sú dosť mäsité, aromatické a veľké. Celá každá paradajka má asi 150 - 200 gramov.

Ak pestujete kríky v skleníku s ideálnymi podmienkami, budete môcť získať väčšiu úrodu. Plody odrody sa najčastejšie používajú na konzerváciu paradajkových štiav.

Čínsky suvenír

Paradajka Čínsky suvenír tiež často pestujú pestovatelia zeleniny. Odrodu možno bezpečne pripísať skorým dozrievaním paradajok, pretože zber sa môže začať do 80 dní po výsadbe na záhrade.

Táto čínska paradajka je odolná voči chladu, a preto sa dá pestovať aj v severných oblastiach spolu s prekvapeniami sibírskych paradajok. Z bezpečnostných dôvodov sa však odporúča pestovať ich pod prístreškami na fólie. Ďalšou výhodou odrody je odolnosť voči chorobám. Čínsky suvenír je odolný proti vädnutiu fusária a chorobe kladosporium.

Kríky potrebujú podväzok, pretože dorastajú až do jedného metra. Ak ich pestujete bez pripevnenia k oporám, potom sa časom zlomia a vyschnú. Počas kultivácie sa na kríkoch vytvárajú veľké plody, zhromaždené v jednom klastri, ktorý sa skladá z 5-7 paradajok. Sú pokryté hladkou pokožkou jasne ružovej farby. Každá paradajka váži 180 - 200 gramov.

Rovnako ako mnoho skorých odrôd paradajok sa často používa pri varení. Vynikajúce zeleninové šaláty a zimné konzervy si môžete pripraviť z čínskeho suveníru.

Čínska princezná

Ďalšou bežnou odrodou je čínska princezná paradajka. Plody tejto skoro dozrievajúcej paradajky začnú spievať do 2 - 3 mesiacov po vysadení sadeníc do pôdy. Je považovaná za jednu z najodolnejších odrôd v Číne. Preto bez problémov znáša vysoké letné teploty.

Kríky čínskej princeznej nie sú príliš vysoké - iba 40 - 50 cm.Počas kultivácie ich nie je potrebné pripínať alebo zväzovať, pretože rastlina bez nej dokonale prinesie ovocie. Plody tejto odrody môžu byť rôzne. Všetko závisí od toho, aký druh úpravy odrody bol zasadený do zeme. Najčastejšie sa vyskytujú tepelne odolné odrody s ružovými plodmi, avšak u niektorých krížencov sú dospelé paradajky sfarbené do zelena. Hmotnosť paradajok závisí od podmienok, v ktorých sa pestujú. Ak sa o ne budete správne starať, bude hmotnosť paradajky asi 180 - 250 gramov.

Plody čínskej princeznej možno považovať za univerzálne, pretože sa z nich dajú pripraviť rôzne jedlá z čerstvej zeleniny, paradajkového džúsu a konzerv na zimu.

Čínska hruška

Hlavným rozdielom medzi čínskymi hruškovými paradajkami a predchádzajúcimi odrodami je obdobie ich dozrievania. Faktom je, že táto odroda nedozrieva tak rýchlo ako ostatné. Plody úplne dozrejú iba tri mesiace po výsadbe na stanovišti. Táto čínska paradajka je odolná voči chladu, pretože dobre rastie pri nízkych teplotách.

Kríky čínskej hrušky sú pomerne silné a dorastajú až do dvoch metrov. Z tohto dôvodu musia byť pripevnené k podložke, pretože pri vonkajšom pestovaní sa môžu lámať v nárazoch vetra. Budete tiež musieť riešiť odstránenie nevlastných detí. Ak sa tak nestane, potom sa na kríkoch vytvorí malé ovocie.

Plody sa líšia od vyššie popísaných paradajok a pripomínajú žlté paradajky prekvapenia. Sú hruškovitého tvaru a pokryté žltou šupkou. Vážia iba 100 gramov, ale to nijako neovplyvňuje výťažok, pretože na jednom kríku je ich pomerne veľa. Najčastejšie sa používajú na konzumáciu v čerstvom stave alebo na konzerváciu celého produktu. Niektorí odborníci na výživu odporúčajú zahrnúť do stravy čínsku hrušku.

Čierna perla

Táto odroda je oveľa menej častá ako iné čínske paradajky. Jeho plody dozrievajú dostatočne skoro - 70-80 dní po výsadbe. Odporúča sa pestovať túto odrodu paradajok pod fóliovými prístreškami, pretože kríky zle znášajú teplotné zmeny.

Počas kultivácie môže výška každého kríka dosiahnuť jeden a pol metra, a preto musíte myslieť na viazanie. Hlavným rozlišovacím znakom odrody sú jej čierne plody, ktoré po dozretí stmavnú.

Každé čierne ovocie váži asi 150 gramov. Táto odroda sa často používa na morenie, konzervovanie alebo na čerstvú konzumáciu.

Starostlivosť o čínske paradajky

Pestovanie čínskych odrôd musí nevyhnutne zahŕňať náležitú starostlivosť.

Polievanie

Takéto paradajky nemajú rady sucho a prebytočnú vlhkosť, preto ich treba polievať, až keď je pôda suchá. Odporúča sa zalievať kríky nie viac ako raz týždenne. V takom prípade je potrebné spotrebovať 2 - 3 litre vody na jeden kríček.

Zalievanie by sa malo počas tvorby plodov zvyšovať, pretože v tomto období môže suchá pôda vážne poškodiť paradajky. V dôsledku sucha sa môže veľa vaječníkov rozpadnúť a zo zvyšku vyrastie drobné ovocie. Preto bude v tomto prípade polievanie musieť robiť dvakrát týždenne.

Odporúča sa používať iba kvapkovú metódu, aby voda neklesla na listy kríkov. Ak ich zalievate kropením, môže sa stať, že u niektorých rastlín sa vyvinie vrcholová hniloba.

Vrchný obväz

Hnojivá by sa mali aplikovať na pôdu niekoľkokrát mesačne. V takom prípade môžete použiť úplne iné kŕmenie. Niekoľko týždňov po výsadbe by sa do pôdy malo pridať trochu chloridu draselného, ​​superfosfátu a dusičnanu amónneho. Je tiež vhodné pridať niekoľko mikroživín, ktoré obsahujú hnojivo, ako je bór a horčík.

Podväzok

Všetky vysoké čínske paradajky potrebujú podväzok, ktorý je potrebný na konzerváciu kríkov. Po dosiahnutí výšky 50 - 70 cm je potrebné kríky priviazať k podperám, v blízkosti každého závodu sú preto namontované meracie kolíky z dreva alebo kovu. Odporúča sa umiestniť ich na severnú stranu. Aby kolíky mohli bezpečne stáť v zemi, mali by byť vykopané 40 cm do zeme. Potom sa každé puzdro priskrutkuje k stĺpiku pomocou drôteného alebo textilného obväzu.

Záver

Semená čínskych paradajok sú skvelým darčekom pre každého pestovateľa. Ak ste majiteľom takýchto semien a plánujete ich pestovať v budúcnosti, mali by ste študovať recenzie skúsených pestovateľov zeleniny, aby ste sa oboznámili s vlastnosťami ich pestovania.


Pozri si video: Sázení rostlin (Júl 2022).


Komentáre:

 1. Witter

  úplný odpad

 2. Shakalkree

  Veľkolepá fráza

 3. Zulugar

  Sorry to interfere, I would also like to express my opinion.

 4. Abdul-Latif

  dakujem za vysvetlenie.

 5. Ame

  Odporúčam vám ísť na stránku s veľkým množstvom informácií o téme, ktorá vás zaujíma. Pre seba som našiel veľa zaujímavých vecí.Napíšte správu