Rada

Pestovanie cherry paradajok krok za krokom na balkóne

Pestovanie cherry paradajok krok za krokom na balkóneWe are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

V dnešnej dobe nie je pestovanie čerešňových paradajok na balkóne problém. Hlavná vec je, že je tu balkón a všetko ostatné nájdete v najbližšom obchode pre záhradkárov. Táto aktivita je vzrušujúca, dobrá vec je, že môžete prilákať deti alebo starších ľudí, pre ktorých je už ťažké ísť von.

Kde začať

Musíte začať analýzou odrôd paradajok. Správne vybraná odroda nie je polovicou úspechu, ale jeho veľkou časťou. Nízko rastúce druhy a paradajky strednej výšky sú vhodnejšie pre balkón a parapet a vysoké - pre lodžie s veľkou plochou.

Po výbere odrody môžete začať pripravovať nádoby na výsadbu. Pri výbere je dôležité vziať do úvahy vlastnosti hrnca:

 • objem;
 • registrácia;
 • materiál výroby;
 • prítomnosť drenážnych otvorov.

Pre samotnú rastlinu je dôležitý iba objem črepníka a prítomnosť odtokových otvorov. Je potrebné vziať do úvahy ďalšie dve charakteristiky, ak existuje túžba vytvoriť na balkóne (lodžii) útulné miesto na odpočinok, zdobené malebnými paradajkovými kríkmi.

Vybrali ste si hrnce, poznáte ich objem? Môžete ísť na pozemok. Je lepšie ísť nie k dači, ale do obchodu. Vysoko kvalitná zakúpená pôda pre paradajky zodpovedá potrebám rastliny z hľadiska mechanického a chemického zloženia. Ale pred výsadbou Čerešne by mala byť zakúpená pôda ošetrená z huby. Na dezinfekciu si musíte kúpiť osvedčený fungicíd „Fitosporin M“, pripraviť pracovné riešenie a nakúpenú pôdu spracovať.

Výber odrody

Niečo málo o tom, čo sú cherry paradajky. V prvom rade ide o samostatný druh paradajok s malými guľovitými alebo mierne pretiahnutými plodmi. Zrelé čerešňové plody majú rôzne farby: žltú, červenú, čiernu, zelenú.

Hlavné rozdiely medzi čerešňovým ovocím a klasickými paradajkami:

 • Čerešne sú sladšie;
 • dlhšie uložené;
 • obsah výživných látok v čerešňovej dužine je takmer 1,5-krát vyšší.

Poďme sa oboznámiť s existujúcou klasifikáciou čerešne podľa typu rastu. Všetky odrody paradajok sú rozdelené do 4 skupín:

 1. Superurčitý.
 2. Zakrpatené.
 3. Rozhodujúci.
 4. Neurčité.

Prvú skupinu predstavujú kompaktné rastliny, ktorých výška kríkov nepresahuje 40 centimetrov. Čerešne tejto skupiny sú najskoršími paradajkami. Po vytvorení piateho klastra sa rast centrálneho kmeňa zastaví. Druhou skupinou je Cherry poddimenzovaná.

Ideálne na pestovanie vo vnútri alebo na balkóne. Tretia a štvrtá skupina sú druhy, ktoré nie sú vhodné na domáci chov kvôli veľkým vysokým kríkom.

Popis niektorých odrôd čerešne

Zvážte tie Cherry paradajky, ktoré dobre rastú nielen na balkóne (lodžii), ale aj na parapete.

Prvá na zozname je odroda paradajok Bonsai. Skoro dozrievajúca rastlina, absolútne nenáročná. Kríky sú kompaktné, nepotrebujú zovretie. Starostlivosť o bonsajovú paradajku je veľmi jednoduchá.

Veľmi skorá odroda paradajok Garden Pearl je veľmi zaujímavá. Nízke kríky sú ovešané veľkým počtom (až 500 kusov) drobných ružových plodov. Hmotnosť jednej cherry paradajky nepresahuje 20 g. Účel miniatúrneho ovocia je univerzálny.

Paradajky Cherry Kira majú neobvyklú ovocnú chuť. Hmotnosť jednej čerešňovej paradajky tohto druhu je 30 g. Plody sa skladujú dlho, od 2 do 2,5 mesiaca. Paradajkové kríky Cherry Kira zasadené do veľkoobjemových nádob (8 - 10 l) môžu vydržať plodenie takmer až do januára.

Môžete venovať pozornosť odrode Minibel. Rastlina je poddimenzovaná (40 cm), nenáročná, posiata malými, do 25 g hmotnosťou, plodmi. Zoznam vhodných odrôd čerešní tým zďaleka nekončí, dá sa v ňom dlho pokračovať.

Domáci pestovatelia praktizujú pestovanie nasledujúcich odrôd na balkóne:

 • Balkónový zázrak;
 • Zlatý zväzok;
 • Rowan korálky.

Vysievame semená pre sadenice

Zvážte postupné pestovanie sadeníc čerešní zo semien na balkón. Výsadba semien nie je náročný proces, môžete sa skvele zabaviť, oddýchnuť si od ruchu mesta.

Prvým krokom je predsejbová príprava semien paradajok. Najskôr sa musia semená vizuálne skontrolovať, musia sa vybrať celé, bez poškodenia. Vložte ich do pohára, pridajte vodu (0,5 šálky). Plávajúce semená vyhoďte, zvyšné semená vložte do slabého roztoku manganistanu draselného na 15 minút, osušte.

Druhým krokom je príprava nádoby na výsadbu. Na to vezmeme čisto umytú plastovú nádobu. Hlboká nádoba nie je potrebná, optimálna výška strán je 6 cm. Nádobu naplníme zakúpenou zeminou, pôdu zalejeme usadenou vodou.

Tretím krokom je výsev semien paradajok. Rozložíme ich s krokom 3 cm, naplníme ich rovnakou pôdou alebo čistým humusom. Hrúbka vrstvy je 1 - 1,5 cm.Pôdu nie je potrebné polievať zhora, semená majú dostatok vlhkosti v spodnej vrstve pôdy. Nádobu zakryte fóliou alebo sklom.

Semená boli zasiate, s dobrým klíčením vypučia za 5 - 6 dní. Nádobu umiestnite bližšie k ohrievaču. Sadenice rýchlejšie vypučia, ak je teplota okolia 25 - 28 ° C.

Starostlivosť o sadenice

Hneď ako sa objavia prvé zelené slučky, vyberte fóliu z nádoby a položte nádobu na okno dobre osvetlené slnkom. Prichádza obdobie, keď svetlo hrá najdôležitejšiu úlohu pri vývoji sadeníc čerešní. Pri nedostatku svetla sa sadenice roztiahnu, ale stonky budú tenké a krehké. Je dobré mať lampu na doplnkové osvetlenie sadeníc paradajok. Ideálnou možnosťou je fytolampa, ktorej žiarenie obsahuje celé spektrum svetelných vĺn potrebných pre rastlinu. Ak nie je žiadna fytolampa, môžete sadenice doplniť obyčajnou žiarivkou.

Sú paradajky vysadené, objavili sa prvé listy? Je čas pripraviť poháre pre sadenice paradajok, kde má každá sadenica svoj vlastný pohár. Vhodné sú jednorazové 250 ml poháre. Vezmite pôdu rovnakého zloženia, ktorá sa naleje do sadeníc.

Po vybratí uplynie 10 dní, sadenice sa do tejto doby posilnia, bude možné ju prvýkrát zaliať roztokom tekutého komplexného hnojiva. V budúcnosti je potrebné kŕmiť čerešňovými kríkmi nie viac ako 1 krát za 10 dní.

Presnú schému kŕmenia nájdete v pokynoch priložených k príprave. Pred transplantáciou sadeníc do veľkej nádoby musíte kŕmiť Cherry najmenej dvakrát.

Presádzame sadenice

Do apríla sadenice čerešní dorastajú, sklo už nebude stačiť. Musíme sa pripraviť na transplantáciu. Nakúpené hrnce, vedrá alebo iné nádoby umyte akýmkoľvek dezinfekčným prostriedkom, na dno nasypete vrstvu expandovanej hliny, nádoby naplníte pôdnou zmesou.

Metódou prekládky presaďte sadenice čerešní na trvalé miesto, zalejte ich a odveďte na balkón (lodžiu). V čase transplantácie nainštalujte podporu pre krík. Spočiatku to nie je potrebné, ale v období tvorby plodov sa vám to určite bude hodiť. V predaji je veľa pekných bambusových a plastových podpier, ktoré sú nielen funkčné, ale aj dekoratívne.

Starostlivosť o rastliny pre dospelých

Hlavná vec v starostlivosti je pozornosť. Regulácia vlhkosti pôdy, sledovanie príznakov chorôb a škodcov sú činnosti, ktoré je potrebné pravidelne vykonávať. Vždy by mala existovať napájačka s vodou izbovej teploty. Dlhodobé vysychanie pôdy môže viesť k vylučovaniu kvetov, vaječníkov, preto je potrebné pôdu v kvetináčoch zalievať už pri prvých príznakoch vysychania.

Pestované paradajky pripevnite na podperu. Vrchná vrstva pôdy sa periodicky plytko uvoľňuje. Uvoľnenie podporuje lepší prístup kyslíka ku koreňom, zabraňuje tvorbe kôry. Nezabudnite na ďalšie osvetlenie paradajkových kríkov. Počas obdobia aktívneho rastu je optimálne osvetlenie 150 lux / m². Čím kvalitnejšie osvetlenie, tým rýchlejšie sa rajčiakový krík vyvíja.

Hnojivá pre čerešne

Hnojivá pre čerešňu na balkóne sa vôbec nelíšia od hnojív používaných letnými obyvateľmi v záhrade:

 • močovina;
 • superfosfát;
 • nitroammofoska;
 • popol.

Počas kvitnutia a plodu je obzvlášť dôležité kŕmiť kríky čerešní. Hlavnou vecou nie je preháňať to s kŕmením. U „prekrmovaných“ paradajok sa zhoršuje chuť ovocia a znižujú sa priaznivé vlastnosti vďaka vysokému obsahu dusičnanov v paradajkách. Pokyny, ktoré sú súčasťou každého lieku, pomôžu nepomýliť si dávkovanie.

Počas obdobia kvitnutia môžu byť rajčiakové kríky postriekané vaječníkom. Produkt podporuje lepšie opelenie. Opelenie sa dá umelo stimulovať ľahkým pretrepaním kvitnúcich kríkov.

Žatva

Žatva je najpríjemnejšia práca. Je nepravdepodobné, že na balkóne bude možné pestovať obrovské množstvo paradajok. Zaručene malý čerešňový kríček vyprodukuje až 1 kg lahodných paradajok. To je dostatočné na spestrenie jedálnička ľahkým čerešňovým občerstvením. Plody musíte pravidelne odstraňovať, aby ste znížili zaťaženie rastliny. Odstránené paradajky sa skladujú dlho aj pri izbovej teplote.

Záver

Vedieť, ako pestovať Cherry paradajky a ako sa o ne správne starať, môžete vykonať podrobnú štúdiu odrôd Cherry paradajok a začať s ich chovom. Samostatne vypestovaný rajčiakový krík vyzdobí balkón a poteší vás lahodným, krásnym ovocím.


Pozri si video: Kokos Quelltabletten im Test - Tomatenanzucht Balkon Garten (August 2022).