Rada

Prečo môže luk ísť do šípu, čo robiť a je možné ich odrezať?

Prečo môže luk ísť do šípu, čo robiť a je možné ich odrezať?


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Niektorí obyvatelia leta nevedia, prečo sa luk dostane do šípu, čo je potrebné v tejto situácii urobiť. Mnoho z nich eliminuje problém, ktorý sa objavil odstránením šípov, tento spôsob zaobchádzania s nimi vám však neumožňuje získať bohatú úrodu žiaroviek. Ak chce letný obyvateľ vyrastať plné, veľké cibule, musí zabrániť tvorbe šípok. Toto sa deje s prihliadnutím na niekoľko nuancií pestovania cibule.

Aké je riziko streľby z luku?

Šípka cibule je kvetenstvo, ktoré je zodpovedné za tvorbu semien po objavení sa kvetov. Preto je stopka navrhnutá na vykonávanie funkcie množenia cibule. Skúsení obyvatelia leta tvrdia, že ak je luk šípovaný, treba počítať s následkami, ako je tvorba nedostatočne vyvinutých žiaroviek.

Preto, aby sa pri pestovaní cibule vhodnej na ľudskú konzumáciu netvorila šípka, ale aby sa vytvorila hlávka, mali by sa vytvoriť optimálne podmienky pre jej rast a vývoj. Aby ste to dosiahli, musíte vedieť, aké faktory prispievajú k vytvoreniu šípu luku.

Prečo luk ide do šípu?

Na to, či luk pôjde do šípu alebo nie, má vplyv niekoľko faktorov. Patria sem nasledujúce dôvody:

 • použitie veľkej žiarovky na výsadbu, ktorej priemer presahuje 3 centimetre;
 • zlé skladovacie podmienky pre sadivový materiál, charakterizované vysokou vlhkosťou, prítomnosťou prudkých výkyvov teplôt;
 • skorá výsadba materiálu, to znamená výsadba v studenej pôde.

Pravdepodobnosť, že sa cibuľové šípky objavia, je pomerne vysoká, ak sa jedná o niektorý z týchto faktorov.

Skladovanie semien

Aby ste dosiahli dobrú úrodu žiarovky, je veľmi dôležité správne skladovanie semien. Za týmto účelom by mali byť skladované pri teplote 1-3 stupne. Nízke teploty nijako neovplyvnia kvalitu rastliny, pretože je mrazuvzdorná. Naopak vyššie hodnoty teploty to negatívne ovplyvnia: rastlina bude slabšia a úroda bude menšia.

Repu je možné vypestovať zo semien iba v dvoch fázach. Najskôr sa vysejú semená na pestovanie sadeníc - malých cibúľ s priemerom nepresahujúcim 2 - 3 centimetre. Výsledná súprava sa v zime uloží do suterénu, zatiaľ čo miestnosť by nemala byť príliš vlhká. V opačnom prípade sadenice vypučia a na záhradnom záhone uvoľnia šípku. Potom je sevok zasadený na okrúhlice. Jedinou výnimkou z tohto pravidla sú hybridné odrody, ktoré umožňujú obyvateľom leta pestovať plnohodnotnú žiarovku za 1 rok.

Veľkosť materiálu na výsadbu

Aby ste sa vyhli vzhľadu cibuľových šípok, je potrebné zvoliť správne osivo. Cibule na výsadbu by mali mať veľkosť podľa svojej veľkosti. Iba sevok - malé žiarovky, vhodné na výsadbu na okrúhlice.

Cibuľa s priemerom väčším ako 3 centimetre by sa mala jesť. Ak máte veľké cibuľové cibule a chcete si zohnať perie, dajú sa vysadiť aj do letnej chaty na samostatnom mieste.

Skúsení letní obyvatelia tvrdia, že ak veľkosť sadivového materiálu - sevka, nepresiahne 1 centimeter, takéto výsadby nebudú zastrelené. Táto vlastnosť sa zachováva aj počas skladovania bez vytvárania zvláštnych podmienok.

Dátumy pristátia

Ak sa zasadia koncom apríla, z cibúľ do priemeru 3 centimetrov sa šípky neobjavia. Musíte zasadiť sevok na teplú zem, ale ak sa pôda dostatočne nezohriala, zvyšuje sa pravdepodobnosť vývoja šípky.

Ak sady zasadíte neskoro, cibuľa nemusí dorásť úplne sformovaná. Takéto rastliny sú často vystavené rôznym chorobám, prestávajú rásť a vytvárajú hlavu.

Ako zabránim streľbe zo šípu?

Aby sa zabránilo vzhľadu šípok, je možné kultúru vysadiť na zimu. Malo by sa to však robiť iba v tých regiónoch, ktoré sa vyznačujú teplými zimami. Ak sú v zime mrazy, je lepšie použiť iné spôsoby riešenia vzhľadu šípok. Aby ste znížili riziko nakrúcania zeleniny, postupujte podľa niektorých pokynov:

 • na kultiváciu sú potrebné iba malé žiarovky - sady, inak sa objavia šípky, ktoré bude v budúcnosti potrebné orezať;
 • musíte si pripraviť sadivový materiál osobne, pretože pri jeho nákupe nie je známe, ako bolo osivo skladované, či je ho potrebné pred výsadbou spracovať;
 • ak bola súprava zakúpená, pred výsadbou sa musí 20 dní zahrievať na drevenom podklade na batérii;
 • ak boli semená zakúpené, mali by byť ošetrené manganistanom draselným.

Všetky tieto tipy vám pomôžu na jar vysadiť cibule, čím sa zníži pravdepodobnosť vzniku šípok.

Luk išiel k šípu: čo robiť?

Ak luk začne strieľať, je potrebné okamžite odstrániť vytvorený stopku. Mal by byť orezaný čo najbližšie ku krku. Stojí za zváženie, že v tomto prípade sa šípky budú formovať neustále a každý z nich bude musieť byť okamžite odstránený. Po vytvorení šípok sa cibuľa môže pestovať na zeleň, ale cibuľa nebude veľká. Kvôli tejto vlastnosti kultúry nemôžete zasadiť cibuľu, ktorá bola predtým zastrelená. Môže sa určiť podľa prítomnosti hrubého krku.

Aby sa znížila pravdepodobnosť výskytu šípok, niektorí záhradníci používajú na výsadbu dve odrody cibule. V takom prípade musíte od predajcu zistiť, ktorá z nich je lepšia na pestovanie v konkrétnom regióne. Aj keď jedna odroda prešla do peria, druhá bude schopná poskytnúť celú úrodu žiaroviek.

Ak sa na cibuľke objavia šípky, väčšina obyvateľov leta odporúča, aby ste ich nevyhadzovali, ale používali ich na doplnenie rôznych jedál, prípravu svetiel alebo šalátov. Táto ingrediencia robí jedlo pikantným a dodáva mu neobvyklú chuť.

Tipy od skúseného letného obyvateľa

Mnoho skúsených letných obyvateľov vytvorilo súbor osobitných pravidiel, ktoré umožňujú nielen vylúčiť riziko stopky, ale aj profitovať zo zobrazených šípok:

 1. V prvom rade obyvatelia leta odporúčajú pestovať sevok sami, nedôverujúc trhom. Faktom je, že pre kupujúceho zostáva neznáme, ako bol tento sadivový materiál uskladnený. S najväčšou pravdepodobnosťou bol porušený nejaký faktor a v procese rastu repa smeruje k šípke.
 2. Ak pôjde rastlina k šípu, môžete ju okamžite vyhrabať a použiť na jedlo, alebo šípy odrezať pri luku pod ich základňou. V prvom prípade bude malá plodnica slúžiť ako plodina a v druhom sa stopky stopky môžu stať vynikajúcou ingredienciou na prípravu druhých chodov a šalátov.
 3. Ak cibuľa, ktorá šípku začala, napriek tomu vytvorila plnohodnotnú veľkú hlavu, mala by sa použiť okamžite, pretože trvanlivosť takejto plodiny je minimálna.
 4. Ak človek nemá rád chuť cibuľových šípov a nechce ich konzervovať, pridajte ich do čerstvých šalátov, stonky kvetov sa dajú použiť ako hnojivo tak, že ich po odrezaní poskladáte na záhrade.
 5. Na pestovanie cibule by ste mali použiť ovsené vločky - žiarovky, ktorých priemer nepresahuje centimeter. Takýto sadivový materiál takmer nikdy netvorí šíp, aj keď je skladovaný nesprávne. Jedinou ťažkosťou pri pestovaní ovsených vločiek je ich skladovanie v chladných miestnostiach, pretože pri vysokých teplotách rýchlo vysychajú.
 6. Pred zimou sa odporúča vysadiť ovos.
 7. Rastliny by mali byť zasadené do pôdy neskôr ako 25. apríla.
 8. Ak bola súprava zakúpená, musí sa pred výsadbou zahriať.

Pri dodržaní všetkých vyššie uvedených pravidiel skúsených letných obyvateľov, ako aj odporúčaní na minimalizáciu rizika tvorby šípok môžete získať bohatú úrodu cibule z okrúhlice. Úroda získaná z cibuliek, ktoré nevystreľujú, sa vyznačuje dlhou trvanlivosťou, vynikajúcou chuťou a výživovými vlastnosťami. Ak sa napriek tomu na rastline objavili šípky, mala by sa takáto výsadba pestovať, aby sa získala chutná, zdravá, šťavnatá zeleň.


Pozri si video: Opeření šípu - varianty rozmístění klasických letek. Rychlá lukostřelba (Smieť 2022).