Rastliny

Pestovanie hrozna skorého stola "Codryanka"

Pestovanie hrozna skorého stola "Codryanka"


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Hrozno „Codryanka“ je skorá odroda stolov, ktorá zvyšuje odolnosť proti najbežnejším a najškodlivejším chorobám viníc.

Vlastnosti triedy

Šľachtenie odrody bolo výsledkom kríženia moldavskej odrody s maršalským hroznom. Práce na získaní hybridnej formy „Codrianka“ sa vykonali v mimovládnej organizácii „Vierul“ na území Moldavska. Odroda je známa aj ako „čierna mágia“.

Biologický opis odrody

Hrozno "Codryanka" úplne zrelé po dobu 110 až 118 dní. Kríky tohto hybridného hrozna sú veľmi vysoké. Priemerná hmotnosť každej kefky na hrozno sa môže pohybovať od 400 do 600 g. Hmotnosť jednotlivých zhlukov je omnoho väčšia a môže dosiahnuť 1,5 kg.

Technické vlastnosti bobúľ

Hybridná forma „Kodryanka“ vytvára veľké bobule s rozmermi 3,1 x 1,9 cm a hmotnosťou od 6 do 8 g. Koža je úplne zjedená a má výraznú tmavofialovú farbu. Chuť je veľmi slušná. Chuť je pomerne jednoduchá. Buničina je hustá a šťavnatá, malé množstvo semien.

Miera akumulácie cukru dosahuje 19% pri hladine kyseliny 7 g / l. Nástup spotrebiteľskej zrelosti je pomerne skorý a pri zbere cukrov na úroveň 14% sa bobule môžu používať ako jedlo kvôli rýchlemu poklesu kyslosti tejto odrody.

Fotogaléria

Výhody a nevýhody odrody

Hrozno "Codryanka" nielenže vyzerá atraktívne na fotografii, ale má aj celý rad výhod:

 • zrelé hroznové kefy môžu na kríkoch zostať dlhý čas bez toho, aby ohrozili chuť hrozna;
 • výťažok je stabilný a vysoký;
 • „Gibberellin“ je možné použiť na získanie najväčších a bezsemenných bobúľ;
 • ukazovatele odolnosti proti plesniam sú asi 2,5 až 3 body;
 • trieda odoláva mrazom do -22 ° C.

Medzi hlavné nevýhody, ktoré má táto odroda, je potrebné uviesť tendenciu k odlupovaniu v nepriaznivých poveternostných podmienkach. Okrem toho si nedostatočné indikátory zimnej odolnosti vyžadujú pestovanie hybridnej formy ako krycej plodiny.

"Kodryanka": produktívna odroda hrozna

Pravidlá vykládky

Hybridná forma hrozna Kodryanka, ktorá podlieha pravidlám výsadby a ďalšej kvalitnej starostlivosti, vykazuje veľmi slušné výsledky. Pokyny na pestovanie kvality a zdravých sadeníc tejto hybridnej formy hrozna sú tieto:

 1. Výsadbové jamy alebo zákopy by sa mali nachádzať vo vyvýšených oblastiach dobre osvetlených slnečným žiarením počas celého vegetačného obdobia.
 2. Je povolené umiestnenie vinice na južnej strane hlavných budov so vzdialenosťou od stien najmenej 50 cm.
 3. Plocha pre pristátie by mala byť čo najčistejšia od buriny a zvyškov a mala by mať aj úrodnú a ľahkú pôdu.
 4. Neodporúča sa umiestňovať hrozno na pôdu, kde je hĺbka podzemnej vody menšia ako jeden a pol metra od povrchu.
 5. Veľkosť pristávacej jamy je štandardná a je 0,8 x 0,8 ma indikátory hĺbky by sa mali rovnať dvojnásobnej veľkosti koreňov.
 6. Na spodok jamy je vhodné položiť 5 cm odtoku, predstavovaného malou štrkovou alebo štrkovou drobenkou.
 7. Na vrch drenážnej vrstvy sa položí 10 cm vrstvy úrodnej pôdy s pridaním základných hnojív.
 8. V centrálnej časti pristávacej jamy by sa mala vytvoriť pôdna hrádza do tretiny výšky a mala by sa nainštalovať podpera.

Sadenice inštalované na pôdnej jame sa posypú úrodnou pôdou, napojia sa 20 litrov vody s pridaním stimulátorov rastu a výhonok sa pripevní k podložke.

Funkcie starostlivosti

Odrody hrozna „Codryanka“ veľmi dobre reagujú na vykonávanie správnych a včasných opatrení na starostlivosť:

 • zálievka by mala byť obzvlášť hojná v prvých dňoch po výsadbe sadeníc, ako aj vo fáze kvitnutia a príliš horúcich dňoch bez zrážok počas celého vegetačného obdobia;
 • na ochranu pred mrazom v zime sa odporúča vinič rozprestrieť zeminou a potom prikryť seno alebo slamu;
 • Mulčovanie organickými hnojivami poskytuje dobrý výsledok, ktorý nielen chráni pôdu pred odparovaním vlhkosti, ale tiež inhibuje rast burín a vyživuje kríky hrozna.

Hybridná forma sa vyznačuje vysokou odolnosťou proti poškodeniu hlavnými hroznovými chorobami, čo umožňuje znížiť frekvenciu preventívneho postreku a na ochranu používať štandardné prostriedky. Pestovanie pôdy a použitie smrekového jedľa na ochranu slúži v zime ako dobrá ochrana viniča pred poškodením hlodavcami.

Recenzie záhradníkov

Hrozno odrody Kodryanka má stolový účel a často sa pestuje amatérskymi záhradníkmi na účely predaja, čo je dôsledkom možnosti zachovať dozretú plodinu na dlhú dobu. Podľa pozorovaní záhradníkov sú zrelé kefy na kríkoch veľmi dlho a nie sú náchylné na spadnutie. Mnohí vinári okrem toho poznamenávajú, že táto odroda je ideálna na výrobu vína, pretože úplne dozreté bobule majú veľkú rovnováhu medzi kyselinou a cukrom.

Pri implementácii riadnej a systematickej starostlivosti sa hybridná forma javí ako najlepšia. Odborníci odporúčajú, aby sa počas nepriaznivých rokov, pokiaľ ide o teplotu a vlhkosť, uskutočňovali ošetrenie fytohormónmi, z ktorých najznámejší je gibberellin. Takéto ošetrenia umožňujú dosiahnuť vysoký výťažok veľkých, predajných bobúľ dokonca aj v prípade šúpania. Podľa mnohých hodnotení vinárov má táto odroda vysokú mieru obchodovateľnosti, udržiavania kvality a prepraviteľnosti.

Hrozno "Codryanka": fázový vývoj krovia

Hrozno „Codryanka“ je najvhodnejšie na pestovanie na súkromných vinohradoch. Nielenže tvorí veľmi skorý zber kvalitných bobúľ, čo je obzvlášť dôležité pri pestovaní hrozna v niektorých oblastiach našej krajiny, ale je tiež veľmi citlivé na starostlivosť a nevyžaduje si zvýšenú každodennú pozornosť.