Rada

Prečo potrebujete a ako správne topať koňa, typy štruktúr

Prečo potrebujete a ako správne topať koňa, typy štruktúrWe are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Mnoho ľudí sa zaujíma o to, prečo sú kone obuté. Tento postup pomáha chrániť kopytá zvierat. Pomáha predchádzať nárazom nerovných povrchov alebo tvrdého asfaltu do dolných končatín koní. Predchádza sa tak poškodeniu a ďalším problémom. Existuje niekoľko druhov podkov, z ktorých každá plní svoje vlastné funkcie.

Na čo sú potrebné?

Ľudia začali podkúvať kone už v staroveku. Najprv sa obúvali do ťažkých kovových čižiem. Potom sa však ukázalo, že takáto obuv spôsobuje zvieratám nepohodlie. Práve vtedy boli vynájdené kovové kryty kopýt.

Používanie podkov pomáha predchádzať nárazom nerovností terénu alebo trvanlivých asfaltových a betónových chodníkov. Pomocou tohto produktu je možné dosiahnuť spoľahlivú ochranu podrážok zvierat. V zime špeciálne tŕne, ktoré sú zaskrutkované do kovu, robia koňa stabilnejším v prítomnosti ľadu a zvyšujú jeho priechodnosť.

Štruktúra konského kopyta

Štruktúra kopyta obsahuje nasledujúce komponenty:

 1. Stratum corneum, ktorá zahŕňa niekoľko vrstiev. Vnútorný je zakončený bielou linkou, ktorá je zreteľne viditeľná na kopytách. Pozdĺž tejto zóny sú umiestnené otvory na nechty, pretože nemá nervové zakončenia.
 2. Podrážka - zaberá väčšinu nárazového zaťaženia končatiny.
 3. Šípka klaksónu - jej hlavnou funkciou je znižovanie rázovej vlny. To znamená, že táto časť kopyta má funkciu tlmenia nárazov.

Cíti kôň bolesť, keď je obutý?

Mnoho ľudí verí, že zviera cíti bolesť v okamihu, keď sú nechty zatĺkané. V skutočnosti to však tak nie je. Štruktúra stratum corneum pripomína ľudský klinec, je však odolnejšia a hrubšia. Preto sa bolesť objaví iba pri náhodnom poškodení živých tkanív. Neodporúča sa však obúvať koňa bez prípravy, pretože je možné naraziť na odpor. Nesúvisí to s bolesťou, ale so strachom. Mladé zviera musí byť naučené dať nohu kováčovi.

Dizajn výrobku

Jednoduchá podkova je zakrivená doska, ktorá má 2 vetvy. Vnútorná časť spočíva o kopyto a vonkajšia strana sa dotýka zeme. Vpredu je prst alebo klopa. Podkova má dráhu pre nechty a otvory pre cvočky. Pomáhajú podkove pripojiť sa k zemi.

Časť produktu, ktorá susedí so stratum corneum, možno rozdeliť na vonkajšiu a vnútornú. Prvý prvok má väčšiu plochu. Je dôležité, aby bol čo najrovnejší, aby podporoval kopyto.

Dole je stopa po nechtoch. Po zafixovaní hlavičky nechtov sú do nej zakopané. Vďaka tomu je možné zabrániť ich vymazaniu. V oblasti prstov a päty nie je žiadna stopa.

Odporúča sa podkovu pritĺcť na kopyto zvieraťa s mimoriadnou opatrnosťou, aby nedošlo k poškodeniu tkanív pod rohovkou.

Odrody podkov

Existuje niekoľko druhov podkov, z ktorých každá má určité úpravy.

Šport

Tento typ produktu sa vyžaduje od účastníkov súťaží a dostihov. Sú vyrobené z pružinovej ocele. Na tento účel sa používajú aj rôzne zliatiny alebo hliník. Tieto podkovy sú vysoko odolné a ľahké.

V takom prípade je váha a tvar určená súťažami, na ktorých sa zviera zúčastní. Na dostihy musíte používať ľahké výrobky s hmotnosťou najviac 120 gramov. Pre všestranné použitie sú vhodné ťažšie podkovy, ktoré vážia 180 - 200 gramov.

Štandardné

Tieto staré podkovy sa používajú od nepamäti. Používajú sa na pracovné kone. Podkova váži najmenej 200 gramov. Ak vezmeme do úvahy jeho veľkosť, jeho hmotnosť môže dosiahnuť 720 gramov. Zahŕňa tiež odnímateľné hroty. Na leto sa používajú malé výrobky, na ľad - dosť veľké.

Ortopedické

Takéto výrobky sú vyrobené z plastu, ocele alebo hliníka. Podkovy sa vyberajú individuálne, berúc do úvahy traumatické poranenie. Dizajn výrobku je určený potrebami koňa. Ortopedické modely pomáhajú zvládnuť bolesť, dosiahnuť rýchle hojenie a narovnať chôdzu.

Podkovy sú svojím vzhľadom podobné topánkam, ktoré majú pružinové spony a plastové remene. V tomto prípade sa nechty nepoužívajú. Takto môžete rýchlo vymeniť podkovu. Takéto modely sú dosť drahé. Preto sú chovatelia koní často nútení používať dostupnejšie možnosti z plastu. Sú zafixované malými klincami alebo lepidlom. Vzhľadom sa výrobky nelíšia od štandardných. Existujú moderné podkovy, ktoré sú určené pre kone a sú pripevnené lepidlom.

Aké nástroje budú potrebné

Na topánkovanie koňa môžete použiť štandardné nástroje:

 • obsechka - je háčik, ktorý sa používa na starostlivosť o kopytá;
 • kliešte - pomáhajú odstraňovať staré výrobky;
 • nechty;
 • kovacie kladivo;
 • sekáčik alebo nôž - s jeho pomocou odstránia starú vrstvu podrážky;
 • kliešte - potrebné na odstránenie nechtov;
 • šanón na spracovanie kopýt;
 • rašple;
 • nákova

Nechty je dovolené používať iba raz. Opätovné použitie výrobkov je prísne zakázané.

Proces kovania

Pri obúvaní koňa sa odporúča brať do úvahy jeho zaťaženie a rýchlosť rastu stratum corneum. U bežných pracovných zvierat sa postup vykonáva raz za mesiac. Športovci to musia robiť častejšie. Kone, ktoré zriedka narazia na chodník, túto manipuláciu vôbec nepotrebujú.

Ak chcete vykonať postup, najskôr musíte odstrániť staré podkovy, dôkladne vyčistiť podrážku od nečistôt. Potom musíte vykonať merania a podkovu opäť pribiť. Tento proces je konvenčne rozdelený do niekoľkých etáp. Pri obúvaní koňa sa odporúča postupovať nasledovne:

 1. Odstráňte zvyšky z vonkajších častí kopýt. Postup by sa mal vykonať pomocou háku. Odporúča sa to robiť veľmi opatrne.
 2. Vytrhnite podkovu. To sa deje ostrým pohybom pomocou klieští. Musíte vytiahnuť výrobok s nechtami.
 3. Kopyto opäť dôkladne vyčešte. Potom odrežte dorastenú rohovku špeciálnym nožom.
 4. Obruste povrch a okraj kopyta. Odporúča sa to urobiť pomocou súboru. Vo výsledku by mali byť povrchy rovné a hladké. Od toho závisí tesnosť prispôsobenia produktu.
 5. V rovnakom poradí očistite a spracujte všetky končatiny.
 6. Vykonajte merania a prispôsobte podkovy.
 7. Skúste výrobok znova a pripevnite ho k kopytu. Toto je najťažšia a najdôležitejšia etapa. Aj nepatrná nepresnosť môže viesť k poraneniu končatiny zvieraťa.
 8. Nechty ohnite dozadu, pribite na spodok kopýtka a pevne priliehajte k špičke. Pri tom je dôležité vyhnúť sa chybám alebo omylom. Ak počas postupu dôjde k posunu, bude treba prácu prerobiť. V takejto situácii bude potrebné opäť zatĺcť nechty.
 9. Konce nechtov odstrihnite. Aby ste to dosiahli, končatiny zvieraťa by sa mali postupne zdvihnúť na špeciálne kovové podpery.
 10. Vonkajšie okraje topánky a kopyto opäť zahaľte. V prípade potreby hroty zafixujte. Pretože nové výrobky nemajú otvory, môžete ich sami vŕtať.

Podkúvanie koňa nie je príliš náročné. Z tohto dôvodu stojí za to pripraviť si určitý súbor nástrojov a dôsledne dodržiavať konkrétnu postupnosť akcií. Aby ste sa vyhli chybám, odporúča sa kontaktovať profesionálneho remeselníka.


Pozri si video: EQS PORADNA Jak správně stříhat koně (August 2022).