Rada

Popis odrôd popínavých ruží určených na pestovanie na Sibíri, starostlivosti a metód rozmnožovania

Popis odrôd popínavých ruží určených na pestovanie na Sibíri, starostlivosti a metód rozmnožovania


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

V regiónoch s miernym podnebím sú záhrady a letné chaty zdobené kvetinovými záhonmi, alpskými šmykľavkami, na ktorých sú vysadené ľalie, prvosienky a floxy. Oblúky a altánky sú prepletené s popínavými ružami. Z popínavých rastlín vytvorte živé ploty. Na pestovanie popínavých ruží na Sibíri sú vhodné iba odrody vyšľachtené špeciálne pre nepriaznivé podmienky severných území. Teplo milujúce kvety sa bojí studeného vetra, neznášajú silné mrazy.

Vlastnosti pestovania ruží na Sibíri

Okrasné plodiny v drsnom podnebí sa zvyčajne nevysádzajú na otvorenom teréne, ale chovatelia sa snažia vytvárať odrody kvetov, ktoré sa dajú použiť na ozdobenie záhonov vo dvoroch a parkoch v regiónoch, kde teplota klesá pod -30, ale pre zimné ruže ľalie a pivonky sú starostlivo zakryté a teplomilné cibuľovité rastliny sú vykopané.

Najlepšie odrody pre chladné podnebie

Väčšina Ruska nie je vhodná na výsadbu okrasných plodín. Akceptované na Sibíri, popínavé ruže pestované v miestnych škôlkach znášajú tuhé zimy. Odrody odolné voči chladu sa šľachtia vrúbľovaním odrezkov na nenáročnú šípku, ktorá je prispôsobená 40-stupňovému mrazu.

Zlatá slávnosť

Ruža s kvetmi s priemerom asi 16 cm sa objavila vďaka práci šľachtiteľa Davida Austina. Odroda Golden Celebration vyzerá skvele v horúčave, nebojí sa ani chladu. Kompaktný ker až do výšky 0,8 m pomaly otvára puky, ktoré po výdatnom kvitnutí dlho neopadávajú. Veľké koruny ruže sú namaľované v jantárovo krémovom odtieni, sú žlté, podobne ako slnko, vyžarujú citrónovú vôňu. Rastlina s lesklými listami vyzerá harmonicky sama, vhodná na výsadbu v skupinách, miluje slnko, neznáša kyslú pôdu.

William Sheakespeare 2000

Ďalšia kreácia Davida Austina sa mu skutočne páčila. Ruža so stredne veľkými dvojitými karmínovými kvetmi sa líši tým, že mení farbu na lila alebo lila. Horolezecké výhonky kríkov, dorastajúce do výšky viac ako meter, sú pokryté matnými zelenými listami. Odroda netrpí chladom, ak je na zimu izolovaná, je imúnna proti plesňovej infekcii. Vo vôni kvetu sú cítiť fialové tóny.

Nový úsvit

Ruža, ktorá bola vyšľachtená v 30. rokoch minulého storočia, sa dodnes s potešením pestuje v záhradách. Tenké riasy kríka sa dobre rozvetvujú, ak sú umiestnené na podpore, tiahnu sa až do výšky 5 m. Dvojité ružové kvety malého priemeru sa na slnku javia úplne biele, v oblačných chladných dňoch tmavnú. Púčiky kvitnú až do neskorej jesene.

Odroda je akceptovaná na Sibíri, prakticky nie je ovplyvnená chorobami, pestuje sa ako fontána v tvare fontány, keď je vysadená vedľa stromu, biče pôvodne visia z konárov. Ladné kvety naplnia vzduch korenistou vôňou s ovocnými tónmi.

Westerland

Rose Westerland bola vyšľachtená na konci 60. rokov šľachtiteľom Kordesom kombinujúcim kríky parkových odrôd. Rastlina, ktorá sa ukázala ako zimovzdorná, sa nádherne obopína okolo altánkov a oblúkov, sa používa ako hlavný prvok kvetinových záhonov. Ruža Westerland má podlhovasté listy, ktoré sa lesknú leskom. Počas kvitnutia sú konáre posiate púčikmi, v ktorých je zlatý stred, a okvetné lístky podľa počasia menia svoju žltú farbu na marhuľovú, ružovú alebo oranžovú. V záhrade, keď kvitne krík, je vzduch nasýtený jasnou arómou.

Rosarium Uetersen

Horolezecká odroda vyšľachtená v Nemecku v roku 1977 sa vysádza s cieľom vytvárať živé ploty, altánky a oblúky. Spočiatku rastlina nebola úspešná, ale s príchodom vintage štýlu začali nádvoria a záhradné pozemky aktívne zdobiť popínavá ruža. Kvety pozostávajúce zo stoviek okvetných lístkov sa zhromažďujú v zhlukoch, priemer jednej koruny dosahuje 11 - 12 cm, tmavočervené púčiky sa pod lúčmi slnka rozjasňujú. Rastlina nezmrzne pri -30 ° C, ale nezakorení sa na miestach, kde voda vychádza na povrch. Biče ruže sa tiahnu až do 3 m, šírka kríka je jeden a pol metra.

Nuance pestovania vonku

Sibírski pestovatelia kvetov sa dlho neodvážili pestovať na záhrade plodiny milujúce teplo, ale s príchodom mrazuvzdorných odrôd sa začali snažiť vysádzať ruže na otvorenom priestranstve. Mnohým sa to podarilo.

Dátumy pristátia

Aby kvet začal v podnebí Sibíri, ktoré sa vyznačuje neskorou jarou a mrazy začínajú skoro, je potrebné zasadiť popínavú ružu, keď sa zem dobre zahreje, kvitnú púpavy. A to sa zvyčajne deje najskôr koncom mája.

Na jeseň sa odporúča vyslať dospelé kríky na otvorené priestranstvo, ktoré sa stihnú zakoreniť pred príchodom zimného počasia.

Výber miesta

Je tiež možné vytvoriť pohodlné podmienky pre ružu v podnebí, kde je leto krátke a slnko nevychádza tak vysoko nad obzorom ako na juhu. Pri výbere miesta pre rastlinu musíte brať do úvahy niektoré nuansy:

 1. Na nížine, kde v zime pôda hlboko zamŕza, by sa ruža nemala vysádzať.
 2. Kultúru je lepšie umiestniť nie na slnko, ale do svetlého polotieňa.
 3. Plocha pre kvetinu by mala byť chránená pred studeným vetrom vanúcim od severu alebo východu.

Budovy sú zdobené popínavými odrodami, ale aby rastlina nezľadovala a neumrela, zasadia ju aspoň meter od steny. Ruža netoleruje stojatú vodu, vyzerá harmonicky, cíti sa dobre vedľa ihličnanov a kríkov, kosatcov a plamienkov.

Príprava sadivového materiálu

Musíte si kúpiť ružu v miestnej škôlke, kde sa predávajú odrody prispôsobené prírodným podmienkam. Na pestovanie je potrebné zvoliť sadenicu so silnými koreňmi a výhonkami, so zelenou stonkou. Ak chcete, aby ruža zaujala nové miesto rýchlejšie, choďte ďalej od výsledného stresu:

 1. Prášok manganistanu draselného sa naleje do vody, korene sa umiestnia do pripraveného roztoku na jeden deň.
 2. Kvet je namočený v stimulátore rastu „Zirkón“.
 3. Výhonky rastliny sa skrátia o 20 cm, odstránia sa poškodené konáre, vysušené koreňové plochy.

Krátko pred výsadbou sú rezy utreté liekom „Fundazol“. Ruže, ktoré sa predávajú v balení s hrudkou pôdy, sa vkladajú do pôdy spolu s nádobou vyrobenou z materiálu, ktorý sa rozpúšťa v zemi.

Pravidlá pristátia

Miesto pre popínavú ružu je vykopané, vyrovnané, odstránené z koreňov buriny. Kyslá pôda sa zriedi popolovou alebo dolomitovou múkou, jamka pre sadenicu sa vytvorí až do hĺbky 0,8 m:

 1. Na dno sa naleje hrubá vrstva jemného štrku alebo expandovanej hliny, zhora sa pridá riečny piesok.
 2. Spojte humus, rašelinu a záhradnú pôdu.
 3. Jamka je naplnená zmesou živín o tretinu, vložte 2-3 lyžice superfosfátu a jednu draselnú soľ.
 4. Ruža je umiestnená zvisle do jamy, korene sú narovnané a zakopané pod povrchom o 10 centimetrov.
 5. Podoprite puzdro rukou, zakryte priestor.

Sadenica sa zavlažuje teplou vodou. Okolo rastliny je zem zhutnená, je postavená malá šachta. Prvé 2 týždne je mladá ruža pokrytá slnečnými lúčmi.

Jemnosti starostlivosti o rastliny

Aby sa sadenica začala rýchlo rozvíjať, aby na zimu vypučala a zosilnela, musí sa o ňu starostlivo starať.

Polievanie

Ruža sa zavlažuje usadenou vodou dvakrát týždenne, v teple sa robí častejšie. Pred nástupom chladného počasia stačí každých 7 dní navlhčiť pôdu pod sadeničkou.

Hnojenie

Na kŕmenie mladej rastliny sa najčastejšie používa divina, ktorá obsahuje veľa dusíka. Jedna časť organického produktu sa zmieša s 10 hodinami vody, vylúhuje sa a hnojí sa ružou 20 dní po výsadbe. Pri druhom kŕmení rastliny môžete pripraviť trus vtákov, ktorý je v koncentrácii dvakrát nižší ako hnoj.

Orezávanie a tvarovanie

Pred nástupom mrazu sa zbavia slabých a poškodených výhonkov, odrežú púčiky a listy. Ak sa tak nestane, ruža zimu neprežije. Na jar alebo na jeseň sa začína s formatívnym rezom. Ak sa kvety položia na nové výhonky rastliny, staré sa skrátia. Keď sa na minuloročných mihalniciach vytvoria púčiky, odstráni sa z nich iba vrch.

Príprava na zimné obdobie

Aj ruže, ktoré sa chovajú pre Sibír, potrebujú v chladnom období úkryt. Za týmto účelom sú vetvy rastliny odstránené z mriežky a zhora pokryté ihlami, zabalené do materiálu, ktorý neprepúšťa vlhkosť. Niektorí záhradníci stavajú rám na zimu a obaľujú ho pytlovinou, plachtou alebo strešným materiálom. V priestore sú položené suché listy alebo smrekové vetvy pokryté polyetylénom.

Metódy ochrany pred chorobami a škodcami

Nedostatok slnečnej farby, nedostatok alebo prebytok vlhkosti, nedostatok výživných zložiek vyvolávajú oslabenie popínavých ruží. Postihnuté sú rastliny:

 • peronosporóza;
 • múčnatka;
 • čierna bodka.

Na prevenciu chorôb vo vlhkom počasí sa odporúča kríky každý týždeň postriekať liekom "Fundazol". Aby sa zabránilo infekcii hubami, každých 10 alebo 14 dní sú listy a výhonky ruže ošetrené fungicídmi "Zircon", "Fitosporin".

Kvitnúca rastlina je posiata mikroskopickými voškami. Ak postrekovanie roztokom tabakového prachu a mydla na pranie nepomohlo vyrovnať sa s hmyzom, domáci liek sa nahradí chemickými insekticídmi vo forme Aktara, Karbofos, Aktellik.

Reprodukcia ruží na Sibíri

Kučeravé odrody nie sú chované semenami. Sadenice sa často neobjavujú vôbec a niekedy vyrastie šípka, ktorá kvitne po 3 alebo 4 rokoch. Kultúra sa šíri vrúbľovaním, ale takáto zložitá metóda je možná len pre skúsených záhradníkov.

Najjednoduchším spôsobom je vyšľachtiť ružu s odrezkami, zbierajú sa v lete, lignifikované výhonky sa režú na jeseň a uchovávajú sa na chladnom mieste, zložené v plastovom vrecku až do jari.

Na zelenom reze rastliny, ktorá sa skráti na 15 cm, zostanú až 3 púčiky, odrežú sa všetky listy umiestnené nižšie. Substrát sa pripraví zo záhradnej a trávnatej pôdy pridaním piesku do zmesi. Pôda je obarená vriacou vodou alebo zohriata v rúre.

Na lignifikovaných výhonkoch rastliny dlhej 25 alebo 30 cm sa urobí priamy rez zhora, zdola - pod uhlom, pričom zostane až 5-6 internódií a pár listov. Ružové odrezky sa na jeden deň ponoria do rastového stimulátora, potom sa zapichnú do substrátu do uhla asi 50 mm. Pôda je navlhčená a výhonky sú izolované filmom.

Ak sú odrezky rastliny pravidelne postriekané vodou z rozprašovača, vetrané, po 10 dňoch sa objavia korene a povlak sa odstráni.

Pre pestovanie ruže vrstvením:

 1. Pre jednoročnú rastlinu vyberte nižšiu vetvu nie kratšiu ako meter.
 2. Nad obličkami sa robia malé rezy.
 3. Okolo kríka je vykopaná drážka, ktorá je navlhčená a na dno sa naleje humus.
 4. Do zákopu je umiestnený výhonok ruže, upevnený drôtom, pokrytý zemou.
 5. V blízkosti rastliny sa zatĺkajú kolíky, natiahne sa film a vytvorí sa skleník.

Odrezky, ktoré sa zakorenili, sa transplantujú na otvorené miesto, kŕmia sa. Ak chcete dať ruži dekoratívny vzhľad, keď ker rastie, vetvy sa skrátia.


Pozri si video: Pripremite ruže za zimu (Február 2023).