Rada

Popis a vlastnosti jabĺk Red Chief, kultivácia a starostlivosť

Popis a vlastnosti jabĺk Red Chief, kultivácia a starostlivosť


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Jablká Red Chief vytvorili chovatelia zo Severnej Ameriky. V súčasnosti je hybrid rozšírený v Rusku. Jabloň Red Chief patrí k vysoko výnosným odrodám, ktoré sú vhodné na pestovanie v takmer akýchkoľvek klimatických podmienkach.

Dejiny chovu kultúry

Jabloň odrody Red Chief patrí k americkým šľachtiteľským hybridom. Tento hybrid bol vyšľachtený v roku 1914. Rodičnými odrodami sú jablone Grims Golden a Golden Reinet. Nejaký čas po vykonaní všetkých potrebných postupov bol hybrid rozdelený do zón.

Výhody a nevýhody odrody

Výhody amerického hybridu Red Chief:

  • Termín nástup do plodnosti.
  • Veľkosti jabĺk.
  • Trvanie skladovania po zbere.
  • Imunita proti múčnatke.

Medzi nevýhody hybridu patrí nízka odolnosť proti chrastavitosti a špineniu, ako aj ťažkosti s pestovaním v severných oblastiach.

Technické údaje

Aby sme pochopili, či je odroda Red Chief vhodná na výsadbu na záhrade alebo nie, je potrebné študovať všetky technické vlastnosti hybridu.

Veľkosť dospelého stromu

Popis jablone Red Chief by sa mal začať štúdiom veľkosti rastliny. Strom tejto odrody je stredne veľký. Dospelá rastlina dosahuje výšku 5 až 7 m. Koruna má správny oválny tvar.

Ročný rast

Rast stromu za rok je priemerný, počas tejto doby jabloň rastie asi o 5-8 cm.

Odolný voči mrazu a chorobám

Relatívne vysoká odolnosť proti múčnatke a plesni ohnivej, ale nízka k chrastavitosti.

V závislosti od sily imunity môže byť rastlina ovplyvnená molmi.

Priemerná mrazuvzdornosť. Bude problematické pestovať Red Chief v severných zemepisných šírkach, strom nemusí odolávať silným zimám. Jabloň prežije mrazy až do -25 stupňov.

Všetko o úrode

Ďalšou dôležitou vlastnosťou, ktorá sa týka všetkých záhradníkov pri výbere odrody jabĺk, je výnos. Každý letný obyvateľ chce nájsť odrodu, ktorá vyžaduje minimálnu starostlivosť, ale ktorá súčasne poskytuje dobrú úrodu.

Prvé obdobie plodenia

Charakteristickým rysom Červeného náčelníka je skorá zrelosť. Po výsadbe sadenice strom začína prinášať ovocie v 2. - 3. roku. Úroda spočiatku nie je veľmi bohatá, ale s rastom stromu rastie aj úroda.

Frekvencia a množstvo zberu

Red Chief patrí k veľkoplodým vysoko výnosným hybridom. V prvých rokoch sa zo stromu zozbiera až 30 kg ovocia. Následne sa výnos môže zvýšiť na 130 kg. Plodenie je každoročné.

Zber a použitie ovocia

Rastlina patrí k zimným hybridom. Prvé zrelé jablká sa budú zo stromu zbierať až v septembri. Masový zber sa koná v posledných dňoch september - október. V priemere je hmotnosť plodov asi 190 - 370 g. Jablká majú všestranné použitie. Používajú sa na výrobu džemu, džemu, používajú sa na pečenie a konzumujú sa čerstvé. Zozbieraná plodina sa môže skladovať až 7 mesiacov.

Ochutnávka jabĺk

Chuťové vlastnosti jabĺk sú navrchu. Skóre je 4,7 z 5. Dužina jabĺk je šťavnatá a zrnitá, sladkej chuti.

Ako zasadiť jabloň

Výnos jablone závisí od správnej výsadby.

Prípravné činnosti

Pred výsadbou je za 2 týždne vykopaná jamka, ornica je zmiešaná s hnojom, minerálnymi hnojivami a popolom. Potom ňou naplnia dno jamy. Bezprostredne pred výsadbou sa koreňový systém jablone ponorí do tekutého ílového roztoku.

Výber sedadla

Jabloň najradšej rastie v otvorených slnečných oblastiach, na ľahkých a úrodných pôdach.

Dátumy vylodenia

Na jar sa sadenice sadia po pominutí hrozby mrazu. To je zhruba koniec apríla - mája. Na jeseň sa výsadba vykonáva v októbri, pred začiatkom chladného počasia.

Schéma a technológia pristátia

Vzdialenosť medzi ostatnými stromami by nemala byť menšia ako 3 m. Ak chcete zasadiť sadenicu, vykopajte jamu hlbokú 1 ma šírku 70-80 cm.

Činnosti základnej starostlivosti

Na získanie dobrej a stabilnej úrody nestačí pri výsadbe sadenice dodržiavať pravidlá poľnohospodárskej technológie. Musíte venovať pozornosť starostlivosti o strom.

Frekvencia polievania

Jabloň nepatrí k vlhkomilným plodinám a často nemusí byť polievaná. Dostatok 4 zavlažovaní na obdobie plodenia:

  • Prvé zalievanie sa vykonáva v období napučiavania púčikov.
  • Druhá - s nástupom kvitnutia.
  • Tretíkrát sa pôda zvlhčí počas tvorby vaječníkov.
  • Naposledy - pred začiatkom mrazu v októbri.

Rastliny sa neodporúča polievať studenou vodou. Zvyšuje sa tak riziko plesňových chorôb.

Hnojivo

V prvej polovici leta sa do pôdy zavádza dusík. Medzi kompozície obsahujúce dusík patrí dusičnan amónny, močovina alebo síran amónny. Organické hnojivá sa tiež aplikujú na pôdu.

Počas obdobia plodenia je pôda napájaná superfosfátovými a draselnými obväzmi.

Uvoľnenie pôdy

Pred každou zálievkou sa pôda kyprí do hĺbky 15 cm.

Tvorba koruny

Strom sa vytvára v 2. - 3. roku po výsadbe sadenice. Na jar sa odrežú mladé výhonky, odreže sa časť konárov a zostanú 3-4 kostrové. Na jeseň sa odstránia suché vetvy.

Liečba profylaktickými látkami

Na jar sa jabloň postrieka kvapalinou Bordeaux alebo inými prípravkami obsahujúcimi meď. Ak je to potrebné, postrek sa počas obdobia kvitnutia opakuje.

Príprava stromčeka na zimu

Pred nástupom chladného počasia je pôda okolo kmeňa mulčovaná. Tiež aby hlodavce kôru nehryzli, namastia ju vápnom alebo kmeň priviažu smrekovými konármi.


Pozri si video: Dobre Jablka (Február 2023).