Tipy

Hrozno „Ananás“: opis odrody a pravidlá pestovania

Hrozno „Ananás“: opis odrody a pravidlá pestovania


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Hrozno „Ananás“ sa vzťahuje na odrody s univerzálnym účelom. Táto štandardná sadenice slávnej odrody Isabella je klonom hrozna Ferdinand de Lesseps.

História výberu

Ananásové hrozno získali americkí chovatelia v dôsledku medzidruhovej hybridizácie populárnych odrôd Vitis Vinifera a Vitis Labruska. Názov odvodenej odrody hrozna je spôsobený podobnosťou vône zrelých bobúľ a rovnakého názvu tropickej rastliny. Začiatočníci často zamieňajú túto odrodu s odrodou hrozna „Pineapple Early“, ktorá bola výsledkom práce chovateľov z Francúzska. Ďalej je známa rovnaká odroda hrozna, ktorá patrí do výberu od K.P. Skuin na základe TSHA.

Ako pestovať hrozno na jeseň

Vlastnosti triedy

Odroda "Ananás" patrí do kategórie stredne neskorých hroznových bobúľ a je vhodná na pestovanie v južných regiónoch a skleníkoch.

Biologický opis

Kríky majú stredný rast. Listy veľkých rozmerov, krásneho tvaru, sivozelenej farby. Listová doska je takmer pevná, s temperamentným a mierne dospievajúcim povrchom. Spodná časť má hustú pubertu. List listu je charakterizovaný lievikovitým zakrivením. spravidla existuje otvorená forma vrúbkovaného vrúbka lancety, Kvety tvoria bisexuálne.

Kvalita zrenia viniča. Prerezávanie sa má robiť na 8 alebo 10 očiach. V porovnaní s inými odrodami izabelu hrozno ananásu vytvára zhluky dostatočne veľkých veľkostí s hmotnosťou do 350 g a niekedy aj viac.

Technické vlastnosti bobúľ

Bobule sú stredne veľké, ich hmotnosť sa môže meniť od 3,8 do 4,6 g. Štandardná forma je oválna. Hlavná farba je žlto-zelená. V štádiu úplného dozrievania sa farba zmení na jantárovú a pri absencii tieňa sa na bobuľovinách vytvorí svetlo hnedé opálenie.

Buničina hrozna ananásu je trochu hlienová, pokrytá kožou strednej hustoty, ktorá je oddelená celým vreckom. Chuť je pomerne vysoká, s jemným záverom ananásu. Semená sú veľké a veľmi ľahko oddeliteľné od buničiny. Obsah hroznového cukru priamo závisí od klimatických podmienok v pestovateľskej oblasti. Priemerná miera akumulácie cukru sa pohybuje od 15% do 19%. Štandardná kyslosť nepresahuje 9 g / l.

Mala by sa zohľadniť citlivosť hrozna tejto odrody na vlhkosť. Vysoká vlhkosť môže spôsobiť zrenie plodiny nerovnomerné a spôsobiť výraznú tvorbu hniloby na plodoch.

Výhody a nevýhody

Odroda sa etablovala celkom dobre a má nasledujúce výhody, vďaka ktorým sa stala obľúbenou medzi amatérskymi záhradníkmi:

  • zvýšená odolnosť proti mrazu;
  • výnos na poli sa môže pohybovať od 100 do 140 kg / ha, a keď sa pestuje na domácich pozemkoch, môže sa z každej rastliny získať približne 10 kg bobúľ;
  • vynikajúca chuť;
  • estetický vzhľad zrelých bobúľ.

Existuje niekoľko významných nevýhod odrody:

  • zhluky majú relatívne nízku hmotnosť;
  • významne znížila prenosnosť úplne dozretých bobúľ.

Choroby a škodcovia

Podľa opisu má odroda strednú odolnosť proti plesniam, oídiu a šedej hnilobe. Podľa väčšiny vinárov sa však hrozno ananásu môže označovať ako víno, ktoré má zníženú odolnosť proti poškodeniu šedou hnilobou bobúľ a oídia. Odroda sa vyznačuje pomerne vysokou odolnosťou proti poškodeniu fyloxérou a roztočmi. Odporúča sa vykonávať preventívne postrekovanie, aby sa na jar chránila pred závažnými chorobami a škodcami. Optimálne je trojnásobné užívanie systémových liekov.

Ponúkame vám tiež prečítanie článku o hrozne odrody Muromets.

Recenzie vinárov

Odroda sa pestuje hlavne v južných oblastiach Ruska, ako aj na Ukrajine, kde sú na pestovanie hrozna najpriaznivejšie poveternostné podmienky. Je zaznamenaná nízka prepravovateľnosť bobúľ. Podľa pozorovaní vinárov sa šupkou z bobúľ, ktorá nie je ani príliš dlhá doba skladovania a prepravy na veľmi krátke obdobie, získa hnedé zafarbenie.

Napriek univerzálnosti uvedenej v opise Hrozno „ananásu“ sa odporúča používať predovšetkým v čerstvej forme. Odroda je tiež vhodná ako surovina na výrobu bežného vína. Hrozno „ananásu“ je dobré na výrobu voňavej a chutnej šťavy. Kvôli vysokému obsahu cukru v bobuľkách nie je prakticky potrebné do nápoja pridávať cukor.

Značnej časti záhradníkov sa už podarilo nahradiť výsadbu hrozna ananásu novšími odrodami a hybridnými formami, ktoré majú zlepšené kvalitatívne vlastnosti a stabilný vysoký výnos.

Ako pestovať hrozno

Odroda univerzálneho hrozna „Ananás“ samozrejme nie je vhodná na pestovanie vo všetkých regiónoch. Môže sa odporučiť na pestovanie v oblastiach charakterizovaných miernymi poveternostnými podmienkami. Chuťové vlastnosti bobúľ neboli príťažlivé pre všetkých pestovateľov. Navyše, mnoho záhradníkov je zmätených tendenciou k rozkladu a príliš malými bobuľami, ktoré majú výraznú izabelickú, veľmi zvláštnu dochuť.