Rada

Opis a vlastnosti Argut spirea, výsadba, pestovanie a starostlivosť

Opis a vlastnosti Argut spirea, výsadba, pestovanie a starostlivosť


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Spiraea arguta (známa tiež ako lúčna) patrí do kategórie nádherne kvitnúcich kríkov, ktoré sa pestujú na zdobenie záhrady. Vynikajúca krása tejto okrasnej rastliny k nemu prišla vďaka svojej príslušnosti k ružovej rodine. Arguta je druh špirály, ktorá rastie nielen v lesostepných a lesných zónach, ale aj v severných častiach horských oblastí, pretože je odolná voči mrazu a vlhkosti. Nachádza sa v Himalájach aj v Mexiku.

Všeobecné informácie o rastline

Arguta je hybrid, na vytvorenie ktorého sa použili 2 druhy Spiraea: multiflorous a Thunberg. Dospelá rastlina dosahuje výšku 2 m a dĺžka jej konárov niekedy dosahuje 3 m. Bohaté zelené listy majú kopijovitý tvar, sú úzke s ostrými zubatými okrajmi, a preto má tento druh špirály druhé meno - ostré- zubatý. Vetvy sú tenké, elegantne sa ohýbajúce vo forme oblúka. Biele kvety zakrývajú lúčnu od konca mája do konca júna. Vytvorené na rastlinách 2. ročníka. Predstavujú pretiahnuté kvetenstvo dáždnikového typu.

Kvet má priemer 8 mm. Má 5 okvetných lístkov s veľkým počtom tyčiniek, čo dodáva kvetenstvu vizuálnu nadýchanosť. Počas obdobia silného kvitnutia sa listy skrývajú pod množstvom snehobielych púčikov a konáre sa ohýbajú pod ich váhou. Z kvetov srší medová vôňa. Arguta rastie pomaly: 10 - 20 cm ročne, ale napriek tomu je lúčna rastlina stále rezaná.

Odrody a druhy špirály Argut

Arguta je jarne kvitnúci alebo skorý druh Spiraea, pretože obdobie kvitnutia je máj - jún.

Existuje asi 100 druhov spirea, z ktorých najobľúbenejšie sú:

 • Sivé, 2 metre vysoké a bledobiele kvetenstvo;
 • spirea Vangutta, prekvapujúca modrozelenou farbou listov a sýto bielou farbou pukov;
 • Vrenica, veľmi krátka, menej ako 1 m, so zelenošedými listami a bielo-žltými kvetenstvami;
 • Dubové listy, asi 2 ms bohatými bielymi púčikmi;
 • Stredná, výška 1-2 m;
 • Japonské, s ružovými kvetmi, hornými zelenými listami a modrastými spodnými;
 • Breza, vysoká 0,6 m, s epifýzovými ružovými púčikmi a listami, ktoré svojím tvarom pripomínajú brezu;
 • Arguta (iné meno má ostré zuby), ktorá má výšku 1,5 až 2 m a veľkolepé visiace vetvy rastliny, husto pokryté košmi snehovo bielych lístkov.

Compacta je populárny kultivar Spiraea arguta, ktorý bol vyvinutý v Nemecku v 19. storočí. Výška a obvod koruny rastliny sú 1,5 m. Charakteristické znaky:

 • silný kvitnutie;
 • dekoratívny sférický tvar rastlín;
 • dlhý rast;
 • nestabilita rastliny pred mrazom.

Malé početné biele súkvetia spire hojne pokrývajú ladné vetvy, ktoré padajú na zem, takže ju záhradkári často nazývajú nežnou krásou.

Podmienky pestovania a výsadba

Arguta je nenáročná rastlina, ale aby sa zakorenila, musíte dodržiavať niekoľko pravidiel starostlivosti:

 1. Je potrebné sadiť rozdelením 3-4-ročnej rastliny, kým korene nebudú príliš objemné, ďaleko od podzemnej vody, na ploche otvorenej slnečnému žiareniu, inak nebude kvitnutie silné. Je lepšie to urobiť v septembri za oblačného počasia.
 2. Zoberte úrodnú pôdu, ale prijateľná je aj hlina a hlina.
 3. Na urýchlenie adaptácie špirály sa do pristávacieho otvoru umiestni zloženie trávnika, rašeliny, piesku a tiež sa vytvorí drenážna vrstva (napríklad rozbitá tehla).
 4. Vo vyťaženej spirále na výsadbu sa korene dôkladne umyjú vodou, potom sa nožničkou rozdelia na 3 samostatné časti, takže každá má 2 - 3 mocné stonky. V tomto prípade sú kordy rastliny podobné kordu orezané.
 5. Potom sa spirea spustí do jamy, pokryje sa pôdou, ľahko sa utlmí a zalieva sa niekoľkými fázami.

V prípade poklesu pôdy sa spirea dodatočne posype zemou a po pol hodine sa zaleje tekutým humóznym hnojivom. Ako ďalšiu starostlivosť musíte dodržiavať pravidlá zalievania rastlín, prerezávania a prevencie ničenia škodcov.

Tipy na starostlivosť o Bush

Aby bolo kvitnutie bohaté a argument nestratil svoju dekoratívnu krásu, stojí za to použiť niekoľko jednoduchých odporúčaní na starostlivosť o rastlinu.

Vzťah k teplote

Arguta znáša letné horúčavy a zimné mrazy pomerne stabilne. Ani 40-stupňový mráz pre rastlinu nebude ničivý. Stačí ju pokryť olistením, dodržiavať základné princípy rezu, polievania a hnojenia pôdy a vykonávať tieto manipulácie včas v súlade s teplotným režimom.

Pôda a hnojivá

Arguta nevyžaduje časté hnojenie pôdy. Ak sa počas výsadby pridalo dostatok výživných látok, potom toto množstvo vydrží 1 rok. Hnojivá sa navyše musia aplikovať až po odrezaní všetkých výhonkov takmer pri koreni. Na dodanie pevnosti spirea sa pripravuje výživná zmes organických látok (s hrúbkou 50-70 cm) a minerálnych hnojív (napríklad „Kemira“).

Zalievanie a vlhkosť

Spiraea musí byť systematicky polievaná, ale vlhkosť pôdy by mala byť mierna, čo je dôležité najmä pri mulčovanej pôde. V letných horúčavách alebo v období sucha sa zalievanie vykonáva 1-krát / 3 dni a za normálneho počasia a miernych zrážok 1-krát / 1 týždeň. Na zvlhčenie 1 kríka sa zvyčajne spotrebuje naraz asi 15 litrov vody. Na konci zalievania je pôda mulčovaná, aby sa zabránilo tvorbe kôry na povrchu pôdy.

Prerezávanie

Arguta je jarne kvitnúci druh Spiraea, a preto sotva potrebuje rez. To ale nevylučuje sanitárne opatrenia, ktoré sa vykonávajú po odkvitnutí. V tomto období odstráňte suché a poškodené konáre, výhonky, ktorých vek presiahol 5 rokov.

Ak je potrebné vytvoriť krík, potom sa vykoná v marci, pričom sa odstránia zmrznuté a slabé vetvy a zostanú najsilnejšie. Ale aby sa špirála úplne omladila, odrezali všetky staré vetvy takmer po koreň. Aby sa zachovali dekoratívne vlastnosti, špirály odrežú dlho kvitnúce výhonky. Tento postup sa vykonáva každé 2-3 roky.

Škodcovia, choroby a prevencia

Arguta je odolná rastlina a nebojí sa bežných chorôb kríkov: infekčné choroby lúčnej sú mimoriadne zriedkavé. Niekedy je spiraea postihnutá plesňou sivou alebo niektorými druhmi špinenia, aby sa zbavili použitých fungicídnych prípravkov (Fundazol, Fitosporin, Bordeauxova zmes alebo koloidná síra).

Argument však môže trpieť:

 • pavúk roztoč;
 • vošky;
 • role ružového listu;
 • húsenice.

Pavúk roztoč robí otvory v listoch a kvetoch, výhonky obaľuje pavučinami. Listy žltnú, pred časom vyschnú a rozpadnú sa. Títo škodcovia sú obzvlášť nebezpeční počas letných horúčav a sucha. 0,2% roztok prípravku „Fosfamid“, „Akrexom“, „Keltanoma“ alebo „Karbofos“, ktorý sa používa na ošetrenie konárov, pomôže zachrániť spirea pred parazitmi.

Vošky škodia listom, kvetenstvám, pijú všetky šťavy zo špirály. Zbavia vás nešťastia z granúl s 5% zložením Pirimoru, ktoré sú potrebné na zavedenie do pôdy. Ošetrenie sa vykonáva s nástupom vegetačného obdobia.

Leták s ružou sa stáva nebezpečným, keď teplomer dosiahne +13 ° C. Zvinie obliečky do tuby, urobí do nich otvory, z ktorých začne hádka vysychať. Na rehabilitáciu spirea sa používa zmes 0,7% „bitoxibacilínu“ a 0,03% „Pirimoru“. Tieto lieky fungujú dobre aj na iných škodcov.

Preventívne sa používa včasné hnojenie a spirea sa vysádza čo najďalej od zdroja potenciálneho nebezpečenstva.

Chovné metódy

Arguta sa dobre reprodukuje odrezkami, ako aj vrstvením.

Odrezky

Rezy odrody Spirea sa zbierajú v lete dvoma spôsobmi:

 1. Sú odrezané z mierne lignifikovaných výhonkov tejto sezóny a udržiavané v roztoku humínového hnojiva alebo kompozície stimulujúcej korene asi 12 hodín, potom sú umiestnené do pôdy o 3,5 cm. Korene by sa mali objaviť na jeseň.
 2. Na začiatku júna pripravte zelené odrezky dlhé 8 - 9 cm. Spodné listy sa odstránia a výhonok sa prehĺbi o 20 mm. Transplantované budúcu sezónu.

Liehovinu nezabudnite zaliať.

Vrstvy

Na jar, keď sa objavia listy, sú vetvy umiestnené na okraji špirály ohnuté a spustené do plytkých zákopov predtým vykopaných, potom posypaných zeminou.
Polievajte a nanášajte organické hnojivá 1 krát / 1 týždeň. Korene sa objavia do budúcej jari. Začiatkom apríla môže byť spirea už vysadená na trvalom mieste.

Možné rastúce ťažkosti

Pri pestovaní spirea nie sú žiadne ťažkosti, napriek tomu existujú určité nuansy starostlivosti, ktoré by ste mali vedieť:

 1. Argut, vysadený na jeseň, môže v prvej zime umrieť, pretože mladý ker nie je na rozdiel od dospelého lúčneho druhu dosť silný a musí si vytvárať príjemné podmienky.
 2. Vyblednuté vetvy nemôžete odrezať, to vyprovokuje rast bočných výhonkov a zkazí celkový vzhľad.

V ostatných záležitostiach nebudú žiadne problémy so spirea.

Použitie v dizajne krajiny

Pri zdobení svojich stránok sa záhradníci zameriavajú na nenáročné rastliny, ktoré majú vysoké dekoratívne vlastnosti. Argument spĺňa tieto kritériá:

 • odolný voči chorobám;
 • ľahko toleruje zimné mrazy.

Z neho môžete vytvoriť elegantný živý plot alebo rôzne kompozície od zástupcov rôznych odrôd. Arguta sa hodí k listnatým i ihličnatým stromom. Okrem toho sa vetvy spirea používajú v kyticiach.


Pozri si video: Pruning Spiraea in Early Spring (December 2022).