Rastliny

Vlastnosti hrozna americkej odrody "Valiant"

Vlastnosti hrozna americkej odrody "Valiant"


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Hrozno „Valiant“ alebo „Valiant“ sa vzťahuje na univerzálne odrody. Názov z angličtiny sa prekladá ako „odvážny“. Odroda sa používa na výrobu červených vín, ako aj vysoko kvalitných štiav.

História výberu

Táto odroda vyšľachtená americkým šľachtiteľom zo Štátnej univerzity v Južnej Dakote R. M. Peterson je známa pod číslami chovu „S D 7121“ a „S D 72S15“. Kríženie sa uskutočnilo v roku 1967. Základom bola mrazuvzdorná odroda "Fredonia" a "S.D. 9-39 V. riparia". O päť rokov neskôr bola odvodená forma vybraná pre účasť na odrodových pokusoch.

Hrozno "Valiant": kultivácia

Vlastnosti triedy

Významná časť ukazovateľov kvality a odrodových charakteristík získaných odrodou z rodičovského páru.

Biologický opis

Stupeň „Valiant“ sa vzťahuje na mimoriadne mrazuvzdorné zimy, s predčasným dozrievaním. V regiónoch severného vinohradníctva sa dozrievanie bobúľ pozoruje koncom augusta alebo prvej dekády septembra. Kríky majú silný rast, vysokú produktivitu a dobré zrenie. Odroda je nepokrývajúca a je ideálna na dekoráciu tŕňov a klenutých štruktúr. Rastové obdobie sa môže pohybovať od 130 do 138 dní.

Technická špecifikácia

Rastlina s hustým viničom, veľmi vysokými, tvoriacimi bisexuálne kvety a husté valcové zhluky s hmotnosťou asi 100 g. Priemerná dĺžka kefky hrozna je 10 cm. Bobule sú relatívne malé, okrúhleho tvaru a tmavomodrej farby, bližšie k čiernej farbe. Kosti sú dosť veľké. Nedostatočne hustá pokožka sa ľahko odstraňuje z dužiny dozretých bobúľ. Štandardný obsah cukru nepresahuje 20%. Pre odrodu je charakteristická príjemná jahodová dochuť.

Výhody a nevýhody

Hlavnou výhodou odrody "Valiant" je jej nezvyčajná zimná odolnosť. Podľa niektorých správ vinica tejto odrody ľahko odoláva poklesu teploty v zime na -45 45 °.

Malo by sa pamätať na to, že rastlina nie je odolná voči plesniam, čo vyžaduje včasné preventívne postrekovanie.

Choroby a škodcovia

Hlavnou hrozbou pre túto odrodu je porážka plesní alebo plesní. Ošetrenie rastliny proti tomuto ochoreniu sa uskutočňuje pri prvých príznakoch plesňovej infekcie. Proti plesniam sú účinné také látky ako kaptán, dichlórfluanid, folpet, mancozeb, maneb, metiram, propineb, thiram, kineb. Dobrý účinok sa dosiahne kombináciou organického fungicídu s meďou alebo sírou.

Na boj proti múčnatke alebo oídiu je vhodné používať práškové síry v suchom a pokojnom počasí. Dobrý účinok sa dosiahne použitím prípravkov „Karatan“, „Bayleton“, „Topsin-M 70%“ alebo „Rubigan“, ktoré sa používajú výhradne po odkvitnutí.

Recenzie vinárov

Variant je široko používaný vo vinohradoch nachádzajúcich sa v severných oblastiach, kde je v zime dosť zlá klíma. Nepochybnou výhodou podľa väčšiny vinárov je mrazuvzdornosť odrody, ako aj skoré a úplné dozrievanie viniča a príjemná chut bobúľ. Nestabilita oídia sa považuje za hlavnú nevýhodu, preventívne liečby ho však celkom ľahko neutralizujú.

Rastlina vyžaduje stavebné drevo. Hrášok sa spravidla nedodržiava. Chuť hrozna je podľa záhradníkov do značnej miery podobná chuti bobúľ odrody Alpha. Vinogradar poznamenal, že odrezky rastlín vykazujú veľmi dobrú mieru prežitia, čo značne uľahčuje pestovanie tejto odrody v usedlosti.

Odroda hrozna Valiant sa stala dostatočne plodnou a nenáročnou na kultiváciu v náročných klimatických podmienkach. Je potrebné zvážiť, že je lepšie pestovať hrozno tejto odrody v suchom podnebí, ktoré zabezpečí, že rastlina bude poškodená hubovými infekciami.

Hrozno "Valiant" sa môže použiť na prípravu nielen vín z vírivých zmesí, ale aj želé, štiav a tiež ako stolová odroda.

Denný nárast odrôd hrozna "Valiant"


Pozrite si video: Výsadba čučoriedok (December 2022).