Tajnosť

Hrozno "Alexa": vlastnosti odrody a pravidlá výsadby

Hrozno "Alexa": vlastnosti odrody a pravidlá výsadby


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Hrozno „Alexa“ je nová paleta komplexných európsko-amerických hybridov, ktoré patria k odrodám stolov, ktoré sú medzi spotrebiteľmi žiadané.

História výberu

Hybridná forma hrozna raného až stredného obdobia dozrievania "Aleksa" bola chovaná na VNIIViV im. ya Potapenko. Kombináciou kríženia boli odrody viniča "Biruinets" a "Delight". Odroda v súčasnosti prechádza štátnym testovaním odrody pod názvom „In Memory of Kostrikin“ (pracovné meno odrody je „VI-3-3-8“).

Vlastnosti triedy

Dlhodobý výber umožňuje získať nielen odrody odolné voči mrazu, ale aj vysoko výnosné odrody. Jednou z nich je odroda hrozna Aleksa, vhodná na pestovanie v juhozápadných a severných oblastiach.

Hrozno "Alexa": opis odrody

Biologický opis

Kríky tejto odrody hrozna sú veľmi zvláštne a vyznačujú sa široko otvorenou apikálnou časťou mladých výhonkov so žlto-zeleným sfarbením. Výstrely dozrievajú takmer o 60%. Počet plodných výhonkov nepresahuje 70%.

Listy sa vyznačujú veľkými rozmermi, silnou disekciou, miernou dospievaním, päťuholníkovým a päťlaločným tvarom. Horná časť krídla má tmavozelenú farbu, spodná časť je o niečo ľahšia a vyznačuje sa pubescenciou webového typu. Žily listu svetlozelenej farby. Okraje listov predstavujú stredne veľké ostré chrupavky.

Bisexuálne kvety. Trsy majú valcový tvar a vyznačujú sa veľmi veľkými rozmermi. Priemerná hmotnosť jedného zhluku sa môže meniť od 0,7 do 1 kg. Pomerne často, podľa poľnohospodárskej technológie, hroznové kefy dosahujú hmotnosť 1,8 kg. Hustota klastra je mierna.

Technická špecifikácia

Bobule bielej farby, veľmi veľké rozmery: 32 x 26 mm. Priemerná hmotnosť bobúľ sa môže meniť od 10 do 15 g. Tvar je oválny. Zrelé bobule majú mäsitú dužinu s dostatočnou hustotou a dobrou akumuláciou cukru. Obsah cukru v hrozne je až 20% s kyslosťou najviac 6%. Chuťové ukazovatele sa podľa chutnej stupnice odhadujú na 8,2 bodu. Chuť je svieža a harmonická.

Výhody a nevýhody

Kvalitatívne vlastnosti uvedené v opise odrody naznačujú tieto výhody a nevýhody:

 • forma je odolná voči plesniam o 2,5 bodu, proti oidiu o 3,5 bodu, proti hnilobe šedej bobule o 1 bod;
 • vyznačujúca sa dostatočnou odolnosťou proti koreňovej fyloxére, ktorá sa odhaduje na 3,5 bodu, a proti listovej fyloxere - 1,5 bodu;
 • má mimoriadne vysokú prenosnosť zrelých bobúľ;
 • líši sa v možnosti dlhodobého uchovávania kefiek bobuľoviny na kríkoch hrozna bez straty obchodovateľných a spotrebiteľských kvalitatívnych vlastností plodiny;
 • odolnosť proti mrazu až do -25 ° C;
 • hrozno nie je prakticky ovplyvnené osami.

Hybridná forma „Alex“ sa požaduje ako hrozno na predaj. Pri správnom skladovaní kvalita hrozna spotrebiteľa v priebehu času neklesá.

Pristátie a starostlivosť

Odrody hrozna "Alexa" sa môžu pestovať v južných oblastiach na otvorenom priestranstve aj v severných oblastiach ako krycia plodina. Na získanie veľkého množstva úrody by sa mali dodržiavať základné podmienky pre výsadbu a pestovanie:

 • mali by sa uprednostňovať oblasti na kopci, ktoré majú dobrú drenáž;
 • pred výsadbou je potrebné skontrolovať úroveň umiestnenia podzemnej vody av prípade potreby zvýšiť drenážnu vrstvu v pristávacej jame;
 • štandardná vzdialenosť medzi sadenicami tejto odrody je najmenej 2 m, čo je spôsobené prítomnosťou hlboko prenikajúcich koreňových systémov v sadeníc a silným rastom kríkov;
 • optimálne usporiadanie pre pristátie je 3 mx 0,75 m;
 • zaťaženie každého puzdra by nemalo prekročiť 40 výhonkov, optimálny počet výhonkov je asi 30;
 • na prerezávanie viniča sa odporúča vykonať 6 alebo 8 očí.

Najlepšie plodenie sa vyznačuje vrúbľovanými plodinami. Starostlivosť o hrozno „Alexa“ spočíva v včasnom zavlažovaní, uvoľnení pôdy a zavedení komplexných hnojív.

Navrhujeme tiež, aby ste sa oboznámili s odrodovými charakteristikami hrozna Kodryanka, ktoré boli opísané v jednej z našich predchádzajúcich publikácií.

Recenzie záhradníkov

Odroda "Alexa" v súčasnosti ešte nie je rozšírená medzi vinármi. Väčšina amatérskych záhradníkov, ktorí ju už pestujú, však hovorí o tejto novej hybridnej forme iba pozitívne. Podľa ich pozorovaní bobule viniča vždy dozrievajú veľmi veľké a ťažké. Majú krásnu farbu a takmer valcovitý tvar, majú dobrú konzistenciu a vynikajúcu chuť.

Hrozno "Alexa": pestovanie

Pestovatelia hrozna považujú nedostatok štandardizácie výnosov za veľké plus. Hroznové kríky prakticky nie sú náchylné na preťaženie. Je potrebné poznamenať, že forma „Alex“ vo svojej vlastnej koreňovej verzii je trochu slabá a pri vydávaní obrovských hroznových štetcov veľkosti rastliny rastová sila na úplné naplnenie bobúľ nemusí stačiť. Všeobecne sa táto odroda vyznačuje tým, že je celkom sľubná a hodná najbližšej pozornosti začiatočníkov aj skúsených pestovateľov v našej krajine.